Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ένα ωραίο site που βρήκα για όσους αγοράζουμε από Hong Kong store: https://xbdeals.net/hk-store/discounts

 

Έχει όλες τις τρέχουσες προσφορές, με ημερομηνία λήξης, ιστορικό τιμών, ειδοποιήσεις και πολλά άλλα. Κρίμα να μην το ήξερα νωρίτερα για να πάρω το F1 2016 μισοτιμής...

 

ps: για την ακρίβεια δείχνει τιμές για όλες τα stores, απλώς εγώ συνήθως κοιτάω πρώτα το ΗΚ και μετά τα υπόλοιπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι αν αγορασεις καποιο retail game απο αυτο το online store θα εχεις θεμα με τα dlc του παιχνιδιου στο Ελληνικο σου gamertag γιατι ναι μεν τα παιχνιδια ειναι region free τα dlc ομως δεν ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι αν αγορασεις καποιο retail game απο αυτο το online store θα εχεις θεμα με τα dlc του παιχνιδιου στο Ελληνικο σου gamertag γιατι ναι μεν τα παιχνιδια ειναι region free τα dlc ομως δεν ειναι.

Και γιατί να αγοράσεις retail; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα το θεμα ειναι οτι αν αγορασεις καποιο retail game απο αυτο το online store θα εχεις θεμα με τα dlc του παιχνιδιου στο Ελληνικο σου gamertag γιατι ναι μεν τα παιχνιδια ειναι region free τα dlc ομως δεν ειναι.

 

Έχω να αγοράσω retail σε κονσόλα ή PC πάνω από 6-7 χρόνια και εκτός απροόπτου δεν πρόκειται ποτέ να το ξανακάνω. Αν πεταχτεί κάποιος και πει "βγάλτε με υπουργό και θα καταργήσω τα δισκάκια δια νόμου", θα τον ψηφίσω.

 

Έχω κάτι με τα κουτάκια και τα δισκάκια που μου πιάνουν χώρο στο ράφι, πως να το κάνω. Ή μάλλον "είχα", αφού πλέον σχεδόν όλα είναι στα σκουπίδια. Μόνο digital. Φυσικά γνωρίζω πως ανήκω στην μειοψηφία και ότι το retail έχει τα καλά του, απλώς εμένα δεν με αγγίζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω να αγοράσω retail σε κονσόλα ή PC πάνω από 6-7 χρόνια και εκτός απροόπτου δεν πρόκειται ποτέ να το ξανακάνω. Αν πεταχτεί κάποιος και πει "βγάλτε με υπουργό και θα καταργήσω τα δισκάκια δια νόμου", θα τον ψηφίσω.

 

Έχω κάτι με τα κουτάκια και τα δισκάκια που μου πιάνουν χώρο στο ράφι, πως να το κάνω. Ή μάλλον "είχα", αφού πλέον σχεδόν όλα είναι στα σκουπίδια. Μόνο digital. Φυσικά γνωρίζω πως ανήκω στην μειοψηφία και ότι το retail έχει τα καλά του, απλώς εμένα δεν με αγγίζουν.

Είμαι της ίδιας άποψης και αγοράζω κι εγώ μόνο Digital πλέον εκτός από FIFA, NBA που ξέρω ότι κάθε χρόνο σε μερικούς μήνες θα φύγουν. Αυτό που φοβάμαι είναι να μην μας κρεμάσει η Microsoft μετά από χρόνια και δεν μπορούμε να κατεβάσουμε τη συλλογή μας. Για παράδειγμα στο θρυλικό PS2 αν τα καταφέρεις και το κρατήσεις σε καλή κατάσταση, παίζεις τα παιχνίδια όποτε θέλεις. Ενώ με τα digital δεν ξέρω τί θα γίνει ας πούμε σε 10-15 χρόνια. Θα μπορώ να παίξω τα παιχνίδια που έχω τώρα τουλάχιστον σε μελλοντική κονσόλα αν αυτή παραδώσει, ή κάποια στιγμή θα πει η Microsoft ότι τέλος τα downloads για παιχνίδια Xbox One. Μπορεί να έχει τοποθετηθεί η Microsoft πάνω στο θέμα, αλλά δεν έχει πέσει κάτι στην προσοχή μου. Αν γνωρίζεις, ενημέρωσέ μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά 10-15 χρόνια μετά θα υπάρχουν άλλες νέες παιχνιδάρες με 16Κ γραφικά (και η ninty θα βγάζει portable 1440p next gen!) που δεν θα θες να τα παίξεις τα τωρινά.

Για μένα τα retail πεθάνανε με το ps3 fat μου όταν πέθανε το BR drive του. Τόσους τίτλους σε BR και το μόνο που μπορώ να τους κάνω τώρα είναι frisby στην παραλία, γιατί να πάρω ps3 πάλι ενώ έχω ps4 είναι meeeeh ενώ να τους πουλήσω 5 ευρώ το κομμάτι...πιο πολύ μου κοστίζει σε χρόνο να βρω αυτόν που θα το πάρει παρά να έχω κάποιο "κέρδος" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά 10-15 χρόνια μετά θα υπάρχουν άλλες νέες παιχνιδάρες με 16Κ γραφικά (και η ninty θα βγάζει portable 1440p next gen!) που δεν θα θες να τα παίξεις τα τωρινά.

Για μένα τα retail πεθάνανε με το ps3 fat μου όταν πέθανε το BR drive του. Τόσους τίτλους σε BR και το μόνο που μπορώ να τους κάνω τώρα είναι frisby στην παραλία, γιατί να πάρω ps3 πάλι ενώ έχω ps4 είναι meeeeh ενώ να τους πουλήσω 5 ευρώ το κομμάτι...πιο πολύ μου κοστίζει σε χρόνο να βρω αυτόν που θα το πάρει παρά να έχω κάποιο "κέρδος" 

 

Όπως πολλές φορές νοσταλγώ τα παλιά παιχνίδια του PS1-PS2 και μπορεί να τα παίξω και τώρα καμιά φορά, έτσι θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα να παίξω κι αυτά στο μέλλον. Νομίζω δεν είμαι ο μοναδικός που το θέλει αυτό. Επίσης σε ένα game για μένα προσωπικά, τα γραφικά είναι υποδεέστερα. Έτσι λοιπόν ένα παιχνίδι που πιστεύω ότι τώρα είναι καλό, θα το θεωρώ καλό και το μέλλον, άσχετα με το τί γραφικά θα έχουν και πόσο καλά θα είναι τα σύγχρονα παιχνίδια της εποχής. Επίσης υπάρχει και το ζήτημα ότι από τη στιγμή που αγοράζεις κάτι, υποτίθεται είναι για πάντα δικό σου. Αν γίνει αυτό που λέω, τότε στην ουσία η αγορά digital game είναι μια ενοικίαση για μερικά χρόνια.

Και για μένα το retail έχει πεθάνει για πολλούς λόγους, αλλά θα ήθελα πριν αρχίζω να επενδύω σημαντικά ποσά στο digital, να ξέρω τί γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ προτιμώ τα digital, και ειδικά τώρα με τα καινούρια που είναι playanyware πιστεύω η Microsoft θα καλύψει το χαμένο έδαφος και με το παραπάνω!

Απλά οι τιμές σε μερικά είναι εξωφρενικές

 

Πχ Diablo 3 στα 70€ στο store, και 19€ σε δισκάκι

https://www.microsoft.com/el-gr/store/p/diablo-iii-reaper-of-souls-ultimate-evil-edition/c2r5r5p2df3c 

https://www.base.com/buy/product/diablo-iii-reaper-of-souls-ultimate-evil-edition-xbox-one/dgc-diablo3ueexbox.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον 33 ευρώ στο HK store. Με άμεση εγκατάσταση στην κονσόλα, αν εξαιρέσουμε την αναμονή για το κατέβασμα (που πλέον με μια 50άρα VDSL των 30 ευρώ/μήνα γίνεται μέσα σε 2-3 ώρες το πολύ).

 

Επιπλέον στα 19 ευρώ του base.com δεν συμπεριλαμβάνονται περίπου 2 ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα ενώ φυσικά το δέμα λογικά θα έρθει μετά από καναδυο βδομάδες στην καλύτερη (δεν έχω παραγγείλει ποτέ από εκεί για να ξέρω ακριβώς πόσο κάνει, αλλά για το Diablo3 συγκεκριμένα λέει "Available 2-3 extra days", οπότε κάτω από 10 μέρες συνολικά δύσκολο το κόβω). Χώρια το πιθανό χάσιμο χρόνου για να τρέχει κάποιος πρωνιάτικο μέχρι τα ταχυδρομεία.

 

Το προφανές πλεονέκτημα/κέρδος της δεύτερης περίπτωσης είναι το ίδιο το κουτάκι για τη συλλογή και φυσικά η δυνατότητα μεταπώλησης (ή έστω δανεισμού) του παιχνιδιού σαν μεταχειρισμένο. Προσωπικά όταν τα βάζω κάτω και τα ζυγίζω, λέω "digital". Ο καθένας όμως έχει τα δικά του γούστα, οπότε όλες οι απόψεις σεβαστές παιδιά. Είναι καλό για όλους που υπάρχουν και οι δύο δυνατότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...