Προς το περιεχόμενο

Xbox One Topic v1


aslanG7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω την TV Sony KD-55XD9305 https://www.sony.gr/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/kd-55xd9305/specifications η οποια εχει πραγματικο HDR . Παρολα αυτα το xbox one X με το καλοδιο που ειχε μεσα στο κουτι δεν μου το αναγνωριζει. Και μου λεει οτι η TV μουδρν υποστηριζει HDR. Εχει κανεις αλλος τετοιο προβλημα? Τι μπορει να φταιει?

Έχεις κάνει enhanced την hdmi θύρα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σχετικά με το multi κομμάτι των Forza, δυστυχώς οι περισσότεροι αγώνες είναι έτσι. Μεγάλο μέρος οφείλεται στις συνδέσεις των παικτών. Λόγω lag spikes, κλπ. εκεί που οδηγάς κανονικά, πετάγονται μπροστά σου αυτοκίνητα από το πουθενά και γι'αυτό γίνεται αυτός ο χαμός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την TV Sony KD-55XD9305 https://www.sony.gr/electronics/support/televisions-projectors-lcd-tvs-android-/kd-55xd9305/specifications η οποια εχει πραγματικο HDR . Παρολα αυτα το xbox one X με το καλοδιο που ειχε μεσα στο κουτι δεν μου το αναγνωριζει. Και μου λεει οτι η TV μουδρν υποστηριζει HDR. Εχει κανεις αλλος τετοιο προβλημα? Τι μπορει να φταιει?

 

Για αρχη τσεκαρε αν εχει κουμπωσει το HDMI καλωδιο στη σωστη HDMI θυρα (εικαζω πως εχει 3-4) καθως ειναι πιθανο να μην υπστηριζει το HDR σε ολες τις HDMI. παραλληλα δες αν εχει καποια επιλογη το μενου της τηλεορασης σου για την θυρα που υποστηριζει το HDR,  να "ενεργοποιειται" καθως ισως δεν γινεται αυτοματα. Οι τελευεταιες τηλεορασεις (2016-2017) δεν το εχουν αυτο καθως το κανουν αυτοματα.

 

Αν τιποτα απο αυτα δεν πιασει δες αν εχει αναβαθμιση το firmware σου.

 

Αν παλι ουτε αυτο πιασει, μην απορεις γιατι εχεις ΣΟΝΥ ΤV που δεν γουσταρει το χβοχ 1 Χ

 

 

 

 

 

 

 

(πλακα κανω ετσι :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη τσεκαρε αν εχει κουμπωσει το HDMI καλωδιο στη σωστη HDMI θυρα (εικαζω πως εχει 3-4) 

 

Για την ακρίβεια μόνο οι θύρες HDMI 2&3 δίνουν 4K/HDR στις Sony :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια μόνο οι HDMI 2 και 3 θύρες δίνουν 4K/HDR στις Sony :)

Όχι, στη δική μου (49XE8096) μια χαρά δίνει HDR η HDMI 1 που έχω το Ps4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση μιας και δεν έχω one αλλά το πήρε συγγενής και έχει θέμα.

 

Πρέπει μόνιμα για το κάθε τι να είναι online;

 

Πάει να βάλει παιχνίδι --> συνδέσου online, Πάει να βάλει dvd --> συνδέσου online κλπ κλπ

 

Έβαλα ένα dvd (ταινία) προχθές και μου έβγαλε συνδέσου, συνδέομαι και μετά μου έβγαλε ότι υπάρχει update, δεν έχει επιλογή κάνε το αργότερα, οπότε πάτησα go offline ώστε να μην το κάνει (οι επιλογές που σου δείνει είναι α) κλείσε την κονσόλα, β) κάνε το update, γ) πήγαινε offline) και πάτησα να παίξει το dvd που είχα βάλει και πήγαινε στο store και έλεγε, δεν είσαι online και το μόνο που μπορούσες να κάνεις είναι να γυρίσεις στο κεντρικό μενου χωρίς να κάνεις τίποτα τελικά. (μήπως ήθελε να κατεβάσει κανένα πρόγραμμα για να παίζει dvd;; )

 

Κάνουμε κάτι λάθος;

 

Θα μου πείτε γιατί δεν είμαστε online.. απαντώ. Νέο σπίτι του συγγενή, χωρίς διαθέσιμη γραμμη internet η συγκεκριμένη περιοχή στα Μελίσσια από τον οτε (μόνο τηλ μπορόυν να βάλουν). Έτσι, πχ για να παίξει forza, κάνει hotspot το κινητό, συνδέεται, ανοίγει το παιχνίδι και κλείνει το hotspot και παίζει αλλιώς δεν.. και το minecraft τα ίδια που παίζει ο μικρός..

 

Μπορούμε να κάνουμε κάτι για τα παραπάνω, ώστε να γίνονται χωρίς σύνδεση ιντερνετ;;

Θέσε την κονσόλα σαν Home console στις ρυθμίσεις (system - > settings - > personalization - > my home Xbox - > make this my home Xbox), και μετά επέλεξε το go offline από το network settings.

 

Η λογική είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κονσόλα offline από τη στιγμή που έχει δηλωθεί σαν home console. Δοκίμασε το, και πες μου αν διορθώθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ άσχημο αυτό που δείχνεις ζεππος. Ειναι ετσι ολοι οι αγώνες? Δλδ αυτο δεν ειναι ας πουμε στημένο για να "βγει" το βίντεο, καθώς ειναι τραγικο Σε καθε περίπτωση θα πρέπει να βάλουν ενα σύστημα παρόμοιο με αυτο του gtr sport που να σε βαθμολογεί αναλόγως με τις στιγμές που κανεις για να γίνονται isolate αυτοί οι παίκτες. Δεν ξερω αν υπάρχει στο φορζα 7, πάντως στο χοραιζον 3 που παίζω ονλαιν δεν υπάρχει

 

Στα πρώτα δύο βίντεο είναι ξεκάθαρο ότι έχουμε συλλογή/highlights από τράκες (ξεκαρδιστικές θα έλεγα, ανάλογα από ποια μεριά το βλέπεις βέβαια). Οπότε ίσως να μην είναι σωστό δείγμα και να υπερβάλει ο τύπος. Στο bonus video όμως υπάρχει ολόκληρος αγώνας και εκεί τα πράγματα δεν είναι πολύ διαφορετικά: πρακτικά έχουμε wreck fest δίχως έλεος, ο καθένας κοπανάει τον διπλανό του αφού δεν υπάρχει κανένας λόγος να ΜΗΝ το κάνει.

 

Παρ' ολ' αυτά φαντάζομαι (χωρίς να έχω παίξει) ότι οι περισσότεροι αγώνες του Forza 7 δεν είναι τόσο χαοτικοί, αλλά και πάλι θα γίνονται άφθονα αίσχη. Δεν χρειάζεται να σε τρακάρουν εκατό φορές. Μία ή δύο αρκούν για να σου καταστρέψουν τον αγώνα αν τρέχεις με αξιώσεις.

 

Όπως έγραψα και σαν σχόλιο σε ένα από αυτά τα βίντεο, υπάρχει κάποιος λόγος που το iRacing έχει συνδρομή 10+ ευρώ το μήνα συν safety rating για κάθε οδηγό (που μεταξύ άλλων επιτρέπει ορισμένο αριθμό λαθών ή επαφών σε κάθε official αγώνα πριν πέσει αυτόματο kick ή report από άλλο παίκτη). Πάει να πει ωραία τα γραφικά στο Forza 7, αλλά αν κάποιος ενδιαφέρεται κυρίως για online competitive racing μάλλον πρέπει να κοιτάξει αλλού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέσε την κονσόλα σαν Home console στις ρυθμίσεις (system - > settings - > personalization - > my home Xbox - > make this my home Xbox), και μετά επέλεξε το go offline από το network settings.

 

Η λογική είναι ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κονσόλα offline από τη στιγμή που έχει δηλωθεί σαν home console. Δοκίμασε το, και πες μου αν διορθώθηκε.

 

Ευχαριστώ.

 

Πάλι του ζητάει να πάει online για να τη θέσει ως home console και πάλι αναγκαστηκά του βγάζει να κάνει τα update αλλιώς να πάει online...

 

Ο μόνος τρόπος είναι να την πάει κάπου με ιντερνετ, να κάνει τα updates και μετά να την επιλέξει ως home console και τέλος go offline ή μπορεί και κάπως αλλιώς;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω πως ναι. Και πάλι δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, αλλά συνήθως με home console παίζεις άνετα ότι θέλεις offline. Και γω έτσι δουλεύω στο χωριό που δεν έχω Internet. Αν μπορείτε να βρείτε δίκτυο, δοκιμάστε το, αλλιώς μιλήστε με Microsoft support, κάτι παραπάνω θα ξέρουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορων συνεχεια...

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/videogames/xbox/1021916-microsoft-xbox-one-x-project-scorpio-edition/

 

Βan hammer αν ηταν στο χερι μου..

 

Εχθές το είδα στα 695 απο κάποιον :D

 

Αααα υπάρχει ακόμη πώς και δεν έφυγε?

http://www.insomnia.gr/classifieds/videogames/xbox/1021472-microsoft-xbox-one-x-project-scorpio-1tb-limited-edition-%CF%83%CF%86%CF%81%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέτοιες αγγελίες πρέπει να τις κατεβαζουν άμεσα, προσωπική μου άποψη ειναι πολύ άσχημο να γίνεται εδώ στο ινσομνια έπειδει ειναι σοβαρό σιτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορων συνεχεια...

 

http://www.insomnia.gr/classifieds/videogames/xbox/1021916-microsoft-xbox-one-x-project-scorpio-edition/

 

Βan hammer αν ηταν στο χερι μου..

 

Σιγά την limited edition που πουλάνε... Να ήταν σαν τo xbox one s  gears of war και minecraft ή τα xbox one με Halo, Forza 6 ή λευκό με quantum break να το καταλάβω...

 

Κερδοσκοπία πάνω σε κονσόλα που διαφέρει σε λεπτομέρειες όπως: δυο πρασινες λέξεις, μικρή διαφορά στη απόχρωση των πλαστικών, stand (που θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό ξεχωριστά) δεν είναι και ότι το καλύτερο...

 

Ασε που συνήθως οι limited edition της MS δεν είναι και τόσο limited (σε αντίθεση με τις αντίστοιχες της  Nintendo)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...