Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει κανεις εμπειρία με αρκετά foldable umbrella type light modifiers με bowens mount?  Δηλαδη κατι τέτοιο http://www.lightingrumours.com/wp-content/uploads/2013/10/k90.jpg .... και αντιστοιχο beauty dish που ανοιγει σαν ομπρέλα?

 

Χρειάζομαι μερικά για εξωτερικη φωτογράφηση και θα ήθελα να ειναι ευκολα στην μεταφορά και στο στήσιμο, αλλα δέν ξέρω αν έχουν διαφορά στην ποιότητα με τα κλασικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Εν έτη 2016 η Nikon D300s αποτελεί καλή φωτογραφική, ή θα ήταν καλύτερο να γίνει αγοράν μίας καινούριας φωτογραφικής στο μέλλον?

Επίσης, τελικά πόσο επηρεάζουν τα mp την φωτογραφία? (πχ η d4s έχει 16,2 mp αλλά κοστίζει 5.500€)

Επεξ/σία από fatsas2222
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει καλή και κακή φωτογραφική, Ανάλογα με το τι θές να φωτογραφίζεις η καθε μία υπερέχει απο κάποια άλλη και φυσικά μεγάλο θέμα ειναι το κόστος

 

Η D300s εχει pro σώμα, ειναι σχετικά παλιά , οι καινουργιες (της ιδιας κατηγοριας τουλαχιστον) σαν ποιοτητα εικονας θα ειναι καλύτερες αλλα η συγκεκριμένη ειναι πολυ ανθεκτική και ειναι κατάλληλη για action shots

 

Τα megapixel ειναι ευχή και κατάρα. Άμα θες να κάνεις εκτυπώσεις σε μεγάλα μεγέθη χρειάζεσαι οσο το δυνατόν περισσότερα megapixel (μεγάλα μεγεθη εννοώ 50cm φωτο παραδειγμα, οχι 15cm) , επίσης βολευουν αν θες να κάνεις crop

 

Αλλά οσο περισσότερα τα megapixel τόσο καλύτερο φακό χρειάζεσαι, τα πολλα Megapixel θα σου δειξουν τις αδυναμίες του φακού, ειναι πολλοι λιγοι οι φακοι που μπορούν να αποδοσουν σε κάμερες οπως η 5dsr ή A7R ii και φυσικά κοστιζουν αρκετά.

 

Άλλα αρνητικά ειναι οτι οσο περισσότερα τα megapixel τοσο πιο δυσκολο ειναι για την κάμερα να αποδόσει σε υψηλά iso, ειναι πιο δυσκολο να βγάλεις sharp φωτογραφία λόγω της κινησης του καθρέπτη, χρειάζεσαι πιο γρήγορες κάρτες και μεγαλύτερης χωριτικότητας (αρα και πιο ακριβές) , και εννοείται οτι χρειάζεσαι και καλύτερο pc για να μπορεις να τις επεξεργαστείς

 

Η D4s ειναι κάμερα για sports, αυτοι που ασχολουνται με το συγκεκριμένο είδος δεν χρειαζονται πολλα megapixel , δεν θα κανουν μεγαλες εκτυπώσεις , τα λίγα megapixel της επιτρέπουν να εχει μικρά αρχεία και ευκολα διαχειρίσιμα και να έχει καλύτερη απόδοση στα υψηλά iso

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η D300s ειναι αρκετα παλια με κυριοτερη αδυναμια την αποδοση της σε υψηλα ISO λογω του παλιοτερου αισθητηρα. Εξακολουθει να ειναι μια μηχανη που βγαζει πολυ καλες φωτογραφιες βεβαιως για οποιον ομως ξερει να την χειριστει μιας και το Pro Body της δινει πολλες επιλογες αλλα δεν εχει Auto Programs. Εχει πια ξεπεραστει και απο τις entry level σειρες σαν IQ και αξιζει για οσους αναζητουν γρηγορο AF σε σωμα που αντεχει πολλα χωρις να εχει απαιτησεις φωτογραφησης σε χαμηλους φωτισμους. Προσωπικα θα την αγοραζα αλλα μονο σε τιμη κατω απο 200€ πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
εχω μια απορια.για να θεωρειται μια φωτογραφια High resolution,  η αλιως υψηλη αναλυση,πσο θα πρεπει να ναι; απο 300 dpo  και πανω.

εχω κατεβασει ενα προγ το infare για να κανω resize   τις φωτος,και στη φωτο μου λεει πιξελς ειναι 6000  επι   κατι αυτη ειναι HQ   φωτο δηλ;

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 300dpi/ppi ειναι το θεωρητικο οριο για να θεωρηθει μια φωτογραφια High Resolution γιατι θεωρητικα παντα το ανθρωπινο ματι δεν διακρινει λεπτομερειες πανω απο αυτη την αναλυση (αν και αυτο ειναι κατι σχετικο απο ατομο σε ατομο). Σε υψηλων απαιτησεων εκτυπωσεις (art συνηθως) πας και σε 600dpi.

 

Ομως η απαιτούμενη αναλυση της αρχικης σου ψηφιακης φωτογραφιας εχει σχεση με το μεγεθος της εκτυπωσης για να θεωρηθει αυτη HR. Μια φωτογραφια εκτυπωμενη σε μικρο μεγεθος μπορει να ειναι HR. Εαν ομως την ιδια φωτογραφια την τυπωσεις σε ποστερ πιθανα δεν θα ειναι.

 

Στην πραξη πολλαπλασιαζεις το 300x μηκος της εκτυπωσης (σε ίντσες) και το 300x πλατος της εκτυπωσης (σε ίντσες) και βρισκεις ποσο επι ποσο αναλυση θελεις να εχει η αρχικη ψηφιακη σου φωτογραφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ζευγάρι Olympus E-M1 II και Olympus 12-100 φέρνει επανάσταση στην φωτογραφία

 

Ακριβή πρόταση αν είχε 500 δολάρια λιγότερα η τιμή του κάτι μπορούσε να κάνει γιατί η σταθεροποίηση του είναι ποίηση αλλά σε δύσκολες συνθήκες φωτιστικές δεν θα συμπαρασταθεί ανάλογα με άλλες προτάσεις, δεν είναι για το mainstream βασικά η κάμερα αυτή.

https://www.youtube.com/watch?v=xgOT5C99v48

 

https://www.youtube.com/watch?v=SdKpor-nvDs

 

Για τις εκτυπώσεις DPI...

Παιδιά στο φωτογραφείο δεν είναι ανάγκη να υπάρχει αρχείο με 300dpi ανάλυση γιατί διαφέρει η μέθοδος εκτύπωσης δεν είναι τύπου raster όπως στους εκτυπωτές έκχυσης που έχουμε στα σπίτια μας και βλέπουμε το dot με μικρή ανάλυση αρχείου.

Χρησιμοποιούν συνεχόμενο τόνο κάτι σαν ενιαία επίστρωση πάνω στο φωτογραφικό χαρτί γιαυτό το λόγο αποδίδουν καλύτερα φυσικότερα οι  μυριάδες τόνοι του προσώπου.

Εκεί κατεβαίνεις και στα 150 dpi εύκολα και όσο μεγαλώνει μια εκτύπωση μικραίνει και η ανάλυση ανά ίντσα και συνάμα η απόσταση παρατήρησης κάτι που βολεύει ασφαλώς.  

Επεξ/σία από thepoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακριβή πρόταση αν είχε 500 δολάρια λιγότερα η τιμή του κάτι μπορούσε να κάνει γιατί η σταθεροποίηση του είναι ποίηση αλλά σε δύσκολες συνθήκες φωτιστικές δεν θα συμπαρασταθεί ανάλογα με άλλες προτάσεις, δεν είναι για το mainstream βασικά η κάμερα αυτή.

Μόνο για τη σταθεροποιηση η τιμή είναι φυσιολογική να μην πω χαμηλή. Η πρωτοπορία κοστίζει

Τα review μιλάνε στα 12mm για 100% εστιασμένες φωτογραφίες στα 5 δευτερόλεπτα, πάνω από 50% στα 10 δευτερόλεπτα. Δηλαδή 1 στις  2 φωτογραφιες 10 δευτερολέπτων στο χέρι να είναι εστιασμένη ακριβώς είναι ασυλληπτο

Κοίτα φωτογραφία 20 δευτερολέπτων στο χέρι και πες μου ότι είναι ακριβή μηχανή

https://photos.smugmug.com/Olympus/OMD-EM1-II/Ronda/Sample-images/i-cH22Xp2/0/O/Olympus-OM-D-E-M1-II-spain-sample-images-21.jpg

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Χωρίς να θέλω να ανοίξω καινούριο thread, θα ρωτήσω εδώ. Τον Μάρτιο θα πάω ταξίδι στην Φλωρεντία, αλλά δεν θα έχω την δυνατότητα να κουβαλήσω την DSLR. Έτσι οι μόνες επιλογές που έχω είναι δύο: ή να βγάζω φωτογραφίες μόνο με το κινητό μου, το Microsoft Lumia 640 πού έχει 8 MP κάμερα, ή με μία παλιά μου compact, την Sony DSC-H2 (που αν και πολύ παλιά βγάζει αξιόλογες φωτογραφίες). Θα άξιζε να κουβαλάω την Sony ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να ανοίξω καινούριο thread, θα ρωτήσω εδώ. Τον Μάρτιο θα πάω ταξίδι στην Φλωρεντία, αλλά δεν θα έχω την δυνατότητα να κουβαλήσω την DSLR. Έτσι οι μόνες επιλογές που έχω είναι δύο: ή να βγάζω φωτογραφίες μόνο με το κινητό μου, το Microsoft Lumia 640 πού έχει 8 MP κάμερα, ή με μία παλιά μου compact, την Sony DSC-H2 (που αν και πολύ παλιά βγάζει αξιόλογες φωτογραφίες). Θα άξιζε να κουβαλάω την Sony ή όχι?

 

Στρίμωξε κάπου τη sony που ξέρεις μπορεί να σου χρειαστεί και να την αποζητήσεις.

Λογικά τη dslr πρέπει να πάρεις στο ταξίδι και στο μέγεθος δεν διαφέρει με τη sony από ποιότητα όμως καμία σχέση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προχτες γυρισα απο φλωρεντια

παρε τη dslr

αξιζει, ασε που ειναι γενικα σκοτεινα (περιμενα πιο πολυ φωτισμενα κτιρια), και ακομα και η D600 που εχω κωλωνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σε όλη την παρεα 

Πρόσφατα αγόρασα για πρώτη φορά την πολυπόθητη μου DSLR (μετα από πόθο 13-14 χρόνων). Πήρα μια Nikon D5200 με φακούς 18-15 VR II και 18-105. 

Είμαι εντελώς αρχάριος σε dslr αλλά ασχολούμαι με φωτογραφία και photoshop αυτοδίδακτα και ερασιτεχνικά. Ψάχνοντας στο ίντερνετ για startup συμβουλές έπεσα σε ένα ωραίο ελληνικό site σχετικά με φωτογραφία-συμβουλές κλπ. Διάβασα λοιπόν ένα κείμενο για τα πρώτα σημαντικά αξεσουάρ που πρέπει να έχει κάποιος με την dslr του και θα ήθελα μεγάλη βοήθεια. Ξέρω πως ο χρόνος σας μπορεί να είναι πολύ περιορισμένος και δεν είστε υποχρεωμένοι να τον χαραμίσετε σε μένα αλλά θα δοκιμάσω την τύχη μου.  Θέλω να πάρω σιγά σιγά αυτά αλλά το μπατζετ μου είναι ποοοολυ περιορισμένο και θα είναι γενικά. Καταλαβαίνω το «όσο ποιο ποιοτικό-ακριβό τόσο καλύτερο και οτι πάντα εξαρτάται από το μπατζετ» αλλά ίσως να μπορω να κάνω πολύ καλή δουλειά και με μικρότερο μπατζετ χωρίς τεράστιες απώλειες. 

Και εδώ έρχεται η βοήθεια σας. Θα ήθελα να μου προτείνετε ποια συγκεκριμένα  από τα παρακάτω βασικά αξεσουάρ που χρειάζεται κάποιος για αρχή (με links για αγορά αν γίνεται). Ειδικά στο θέμα UV και πολωτικά φίλτρα γενικά μπερδεύτηκα πολύ. Δεν ξέρω γενικά τι φτηνότερο να πάρω και πόσο θα μου στερήσει πράγματα από ένα πιο ακριβό. Από οτι κατάλαβα απο αυτά που λένε πολλοί εδώ το UV ίσως να μην είναι και τόσο σημαντικό αλλά στο πολιτικό πρέπει να τα σκάσω για έναν κάλο. 

Να σας πω ότι μου αρέσει πολύ η φωτογράφηση: 

τοπίων 

μάρκο (φυτά έντομα,ρετρό πράγματα) 

κτηρίων -οικιών (εκτός αλλά και εντός) όπως κάστρα εκκλησίες παλαιά σπίτια η ερείπια 

φύση ζώα 

βραδινές λείψεις 

και εντός πόλης (ως τουρίστας η βόλτα στην Αθήνα) 

 

Χμμμ τώρα που τα βλέπω δεν έμειναν και πολλά χαχαχα. 

Για να ολοκληρώσω γιατί σας κουράζω. Αν δεν μπορέσω να ξεπεράσω τα 150ε συνολικά για αξεσουάρ, μπορώ να πάρω αξεσουαρ καλής ποιότητα και τι συγκεκριμένα μοντέλα μου προτείνετε για : 

φίλτρο UV 

ζελατίνες 

τηλεχειριστήριο 

μπαταρίες τρίτων κατασκευαστών 

κιτ καθαρισμού DSLR 

πολωτικά φίλτρα 

και τέλος είναι καλό ένα τρίποδο σαν αυτά? 


 

Ελπίζω να βρείτε λίγο χρόνο και να μου απαντήσετε 

Με εκτίμηση Σπυρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο καλησπέρα

 

Συνοπτικες απαντησεις:

 

Φιλτρο UV

Αν εισαι προσεκτικος με τα πραγματα σου, και εναλλασεις φιλτρα, καλυτερα να το αποφυγεις για τους λογους που διαβασες και στο μικρο αρθρο για τα φιλτρα. Αν το θες παση θυσια μην αγορασεις κατι παρακατω απο ενα HOYA. Καλυτερα το τιποτα

 

Τηλεχειριστηριο

Εννοεις απλο ενσυρματο/ασυρματο ντεκλασερ ή ιντερβαλομετρο? Τα δυο πρωτα ειναι τρελλη φτηνια αν δεν ειναι original Νικον και κανουν τη δουλεια μια χαρα. Το δευτερο ειναι λιγο πιο ακριβο περιπου στα 30 ευρω

 

Μπαταριες

Καλη εναλλακτικη ειναι oi vivitar, μπορεις να τις βρεις στο ebay

 

Κιτ καθαρισμου

Ενα φυσητηρι χρειαζεσαι πολυ οικονομικο τα βρισκεις παντου στο ebay

Για καθαρισμο αισθητηρα προτεινω εξουσιοδοτημενο τεχνικο

 

Πολωτικα φιλτρα

Εδω οπως διαβασες και στο αρθρο, μπορεις να παρεις ενα με μεγαλυτερα mm και step up rings ωστε να σου μεινει.

Αν οχι παιρνεις στα mm του φακου σου (πιο οικονομικα απο το παραπανω)

Και παλι εδω προτιμησε  HOYA

 

Τριποδο

Δυστυχως, αυτα τριποδα ειναι εντελως της πλακας. αν το χρησιμοποεις μια στο τοσο, οκ, αλλα αν ειναι μερος του βασικου σου εξοπλισμου δυστυχως ειναι κακη επιλογη. Αν δεν σε παιρνει οικονομκα παρε κατι σαν αυτο, και οταν μαζεψεις παιρνεις ενα καλυτερο. ΘΑ καταλαβεις αμεσως την χαοτικη διαφορα :)

 

Αν θελεις βοηθεια σε κατι αλλο μου λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...