Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συντομη ερωτηση.

Ο νικον 18-55 af p διαφερει σε αποδοση, οξυτητα κλπ απο τον vr ή μονο η σταθεροποιηση ειναι η μονη διαφορα;

 

https://www.skroutz.gr/s/8939588/Nikon-AF-P-DX-Nikkor-18-55mm-f-3-5-5-6G.html

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, stratigos24 είπε

Συντομη ερωτηση.

Ο νικον 18-55 af p διαφερει σε αποδοση, οξυτητα κλπ απο τον vr ή μονο η σταθεροποιηση ειναι η μονη διαφορα;

https://www.skroutz.gr/s/8939588/Nikon-AF-P-DX-Nikkor-18-55mm-f-3-5-5-6G.html

Απ΄ότι θυμάμαι μόνο η σταθεροποίηση είναι η διαφορά. Πάντως αν είναι να επιλέξεις ανάμεσα στους δύο προτίμησε τον VR που έχει καταπληκτική σταθεροποίηση και αντισταθμίζει τη μη φωτεινότητα του φακού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και σκεφτομουν να παρω τον φθηνο 18-55 αρχικα ( και αργοτερα να παω σε 17-50 2.8) για την d7100 για να εχω ενα φακο γιατι την πηρα σκετο σωμα και ειχα δανεικο σταθερο πενηνταρι φ1,4 που δε με βολευε, τελικα εκανα την υπερβαση και πηρα χθες τον sigma 17-50 f2.8 να τελειωνω μια και καλη.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
21 ώρες πριν, Fighter27 είπε

Καλησπέρα σε όλους, έχει πάρει κανείς τίποτα από e-infin.com ?? είναι αξιόπιστο...??

Στο trustpilot έχει καλές κριτικές. Και δέχεται πληρωμή με paypal , νομίζω είναι κι αυτό εγγύηση. Ετοιμάζομαι κι εγώ για παραγγελία, οι τιμές του τα σπάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Στο trustpilot έχει καλές κριτικές. Και δέχεται πληρωμή με paypal , νομίζω είναι κι αυτό εγγύηση. Ετοιμάζομαι κι εγώ για παραγγελία, οι τιμές του τα σπάνε.

Thanks για την απάντηση, φίλε δεν το συζητώ φοβερές και λογικές τιμές, εδώ νομίζουν ότι είμαστε μ@@@@κες και ζητάνε τα διπλά οπότε το εξωτερικό είναι μονόδρομος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιδιες τιμες έχει ολη η Ευρώπη.

αυτα τα μαγαζιά δουλέυουν με black market με ότι συνεπάγεται αυτό ( ξεχνάς εγγύηση και support)

Τις τιμές τις καθορίζει ο κατασκευαστής , οπότε τα μαγαζιά που αγοράζουν απο την αντιπροσωπεία έχουν fix τιμές

Η canon παράδειγμα πουλάει πολυ ακριβότερα στην Ευρώπη , απ'οτι σε Αμερική και Ασία . Δεν φταίνε τα τοπικα μαγαζιά γ'αυτό όμως

Επεξ/σία από Rush13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Grey import . Το black market , παραπέμπει σε παρανομία, κάτι που ξεκάθαρα δεν παίζει . Εγγύηση υπάρχει ... με αποστολή στο Χονγκ Κονγκ .

Ας μη θυμηθούμε την εγγύηση της ... sony ... ή τι εγγύηση παρείχε η canon hellas ...

 

ή τι ισχύ είχε η πανευρωπαϊκή εγγύηση στην ελλάδα τη δεκαετία του 2000 ...

 

Εγώ τελικά λίγο πριν την παραγγελία, έχω καταλήξει σε d610 αντί για d7500/d7200 .

Λόγω prime/wide φακών σε fx και επιδόσεων σε χαμηλούς φωτισμούς .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι grey market, my mistake. Αν και το black market δεν απέχει αν λάβεις υπόψιν οτι οι εταιρίες κυνηγάνε τέτοιες πρακτικές

συγκεκριμένα έχει πάει δικαστικώς αρκετούς grey importers . 

https://petapixel.com/2015/11/23/canon-is-suing-gray-market-camera-gear-dealers/

Η sony έχει κάκιστο service γενικότερα, η Canon ειναι σε καλύτερα επίπεδα ειδικά όσον αφορά το τμήμα που ειναι μόνο για επαγγελματίες.

H εγγύηση της αντιπροσωπείας ειναι πάντα καλύτερη του κινέζου αλλα το point ειναι οτι για τις διαφορές στην τιμή δεν φταίνε τα μαγαζιά αλλά 

η τιμολογιακή πολιτική της κάθε εταιρίας. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιες τιμές δεν έχει όλη η Ευρώπη(Πρόσφατα ήμουν Βιέννη στα saturn και είδα φοβερές τιμές και χωρίς cashback και ιστορίες, καί όχι μόνο σε φωτογραφικό εξοπλισμό) και δεν με νοιάζει ποιός φταίει γιαυτό.
Φταίνε δεν φταίνε από τη στιγμή που η διαφορά είναι τεράστια ειδικά στα σώματα(και σε συγκεκριμένους φακούς) είναι λογικό να ρισκάρει ο καθένας μας, σίγουρα η εγγύηση είναι μεγάλο θέμα δεν διαφωνώ, αλλά εφόσον εδώ τα μαγαζία πουλάνε τρέλα φίλε μου προτειμώ να ρισκάρω(που κ αυτο σχετικό είναι πλέον στις μέρες μας) και να "φάω" πατάτα παρά να πληρώνω το νταβατζιλίκι της εταιρίας ή μαγαζιών ή φόρων ή οτιδήποτε.
Είμαι της απόψης να ψωνίζεις από εδώ και όχι από ίντερνετ και ας έχει λίγο υψηλότερη τιμή,... αλλά λίγο όχι 700άρες και 400άρες.
Έτσι το βλέπω εγώ... τώρα ο καθένας ξοδεύει όπως κρίνει αυτός σωστό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μαγαζιά στην ελλάδα έχουν καλές τιμες και σε φωτογραφικά και σε pc hardware > Καλύτερες από τις κανονικές τιμές στην ευρώπη. Εξαίρεση στην ευρώπη , κάποιες προσφορές αλυσίδων , που δεν μπορούν να τις ανταγωνιστούν τα ελληνικά μαγαζιά, αλλά αφορούν πάντα πολύ εμπορικά προϊόντα , οχι εξεζητημένα.

Τις τιμές σε ΗΠΑ και ακόμη χειρότερα σε Χονγκ Κονγκ , δεν μπορεί να τις ανταγωνιστεί κανείς.

Σκεφτείτε μόνο το απλό , οι αγορές αυτές ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΦΠΑ, όπως έχει η τελειωμένη ευρώπη.

Για την ελλάδα επίσης ας ψάξει κανείς πόσο είναι τα .... δημοτικά τέλη για ένα μαγαζί και η ΔΕΗ (ΕΡΤ πληρώνουν μόνο τα ελληνικά μαγαζιά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...