Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το bokeh είναι επιστήμη. Το θέμα δεν είναι να βάλεις κάτι σε πρώτο πλάνο και όλα τα υπόλοιπα σε μη focus, νομίζοντας έτσι ότι πέτυχες bokeh. 

 

Το bokeh συνήθως είναι οι χρωματικές αντανακλάσεις των αντικειμένων που είναι πέραν του πρώτο πλάνου και το σωστό είναι να μην αναγνωρίζεται ο σχεδιασμός τους στον θεατή. Όπως επίσης τα κυκλάκια του φακού να είναι υπερβολικά εκτός focus ώστε να μην προσελκύει το βλέμμα του θεατή με την πρώτη ματιά. Αλλά το κυρίως θέμα. Δηλαδή άλλο το out of focus και άλλο το bokeh.

 

Το μόνο που αλλάζει είναι οι φακοί (τα εκατοστά), όπου για σύγκριση όλοι πολλαπλασιάζονται ανάλογα με τα crop του αισθητήρα τους ώστε να φτάσουν τις full frame.

 

Δεν ειμαι ειδικος επι αυτου, αλλα ευχαριστουμε για καθε πληροφορια. Παντα χρησιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, ασχολείται κανείς με online διαγωνισμούς/πωλήσεις φωτογραφιών; χθες έπεσα πάνω σε εφαρμογή https://www.coinaphoto.com/, ανεβάζεις λέει φωτογραφίες και πληρώνεσαι είτε paypal είτε επιταγές στο άμαζον (για διαγωνισμούς), τι παίζει; υπάρχουν κι άλλες καλύτερες/παρόμοιες εφαρμογές/ιστοσελίδες;


υ.γ. δεν είμαι σίγουρη πως είμαι σε σωστό θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ύποπτη η τιμή του πρώτου καταστήματος;

 

https://www.skroutz.gr/s/3670989/PNY-Elite-Performance-SDHC-16GB-U1.html

 

 

Ακόμα, μιας και έχω κάτι micro sd sandisk ultra κλπ και αντάπτορες, αν μπούν σε dslr (να δανείσω σε φίλο) θα είναι οκ χωρίς προβλήματα ή θα είναι αργές;;

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρε φίλος μου μεταχειρισμένο έναν canon 55-250 για την 750d που πήρε στo BF και θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι πρόβλημα (βασικά δεν τον ενοχλεί, απλά φοβάται για το μέλλον) το ότι είναι λίγο σκληρός μετά τα 100mm στο ζοομ του. Είναι κάτι λογικό ή έτσι συμβαίνει με τον καιρό στους ζοομ φακούς ή συμβαίνει όταν πάνε να χαλάσουν σιγά σιγά; Ο φακός είναι άριστος οπτικά και φωτό βγάζει μια χαρά, δεν είναι ιδιαίτερα σκληρό το ζοομ μετά τα 100 απλά δεν είναι τόσο ''απαλό'' όσο εως τα 100.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρε φίλος μου μεταχειρισμένο έναν canon 55-250 για την 750d που πήρε στo BF και θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι πρόβλημα (βασικά δεν τον ενοχλεί, απλά φοβάται για το μέλλον) το ότι είναι λίγο σκληρός μετά τα 100mm στο ζοομ του. Είναι κάτι λογικό ή έτσι συμβαίνει με τον καιρό στους ζοομ φακούς ή συμβαίνει όταν πάνε να χαλάσουν σιγά σιγά; Ο φακός είναι άριστος οπτικά και φωτό βγάζει μια χαρά, δεν είναι ιδιαίτερα σκληρό το ζοομ μετά τα 100 απλά δεν είναι τόσο ''απαλό'' όσο εως τα 100.

Αποστολη στο service για προληπτικο ελεγχο. Θα λυσεις πιθανοτατα και το «προβλημα» και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο σε καθε περίπτωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους!

 

Αγόρασα προχθές την d7100 και θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να κάνω κάπως να εμφανίζεται στην top display το light meter. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2018 στις 5:02 ΠΜ, stratigos24 είπε

Αγόρασα προχθές την d7100 και θα ήθελα να ρωτήσω αν γίνεται να κάνω κάπως να εμφανίζεται στην top display το light meter. 

Νομίζω πως όχι. Σε καμία nikon δεν γίνεται αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, pallisi είπε

Νομίζω πως όχι. Σε καμία nikon δεν γίνεται αυτό. 

Καλη Χρονια.

Στη nikon d750 που εχει φιλος μου εχει.

Απο οσο ειδα και σε μια σελιδα της d7100 στο fb, δεν το υποστηριζει τελικα αυτο.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Καλη Χρονια.

Στη nikon d750 που εχει φιλος μου εχει.

Απο οσο ειδα και σε μια σελιδα της d7100 στο fb, δεν το υποστηριζει τελικα αυτο.

Ναι έχεις δίκιο. Από ότι είδα στις πιο επαγγελματικές μηχανές, όπου είναι και ελαφρώς πιο μεγάλο το top lcd, έχουν αυτό το χαρακτηριστικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Ενδιαφερομαι να αγορασω καμερα μεχρι 400-450 απο skroutz τι εχετε να προτινεται? ψαχνω κατι που να ειναι vfm

Υπήρχε μια προσφορά σε πλαισιο παμπλικ κ μιντια μαρκτ, η d3400 με 18-55 και 55-200 στα 450 περίπου μαζί με τσαντάκι και τριποδάκι

Το τσίμπησε μια φίλη. Για ερασιτεχνική χρήση είναι μια χαρά

Τσεκαρε αν την εχουν ακομα, ή αν εχει ξεμεινει κανενα κομματι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ θα κοιταξω ευχαριστω για την βοηθεια κατι αλλο που θα ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η διαφορα στις dslr με τις mirroless? ποιες θεωρουνται καλυτερες

ειναι η πρωτη φορα που θα παω ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη και δεν γνωριζω ουτε τα βασικα,αλλα θελω να πιστευω οτι δεν ειναι κατι τοσο δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ενα fish eye lens 8mm     και σκεφτομαι να το δωσω για να παρω το 17 50 .θελω να ρωτησω αν αξιζει να θυσιασω το fish eye lens wide angle  και να δωσω παραπανω λεφτα για αυτο το φακο.ο FE  εχει το ευρυγωνια και φυσικα το εφε,απλα το αλλο εχει τα 2,8 f  σε αντιθεση  που ναι 3,5  f αυτος ο φακος που εχω,. Eπισης εχει autofocus  που τελευταια βλεπω πως με MF  δεν βρισκω παντα καλα το focus .λολ
Αρα μια γνωμη αν το χει κανεις το φακο αυτο 17 50 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...