Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Την παραγγελία την έκανα για extreme , σε φοβερη τιμή, 54 ευρώ η 128gb !!!!! Αλλά έχουν περάσει ήδη 9 εργάσιμες και τίποτε ....

Υπόψιν όμως, το ότι είναι η καλύτερες τις αγοράς δεν σημαίνει ότι δεν θα πάθουν κάτι για αυτό λόγο , ότι η δικιά σου Dslr έχει δύο σλοτ αν δεν κάνω λάθος καλό είναι να πάρεις και μια δεύτερη για παν ενδεχόμενο 

 Την cf πήρες η την sd? 

Επεξ/σία από Fp84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 x SD Παιρνει η D610

και υποστηριζει συγκεκριμενες ταχυτητες

https://www.cameramemoryspeed.com/nikon-d600/fastest-sd-card-tests/

 

δηλαδη αν βαλεις καρτα που γραφει με 280 MB/s δε σημαινει οτι θα γραψει τοσο η μηχανη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι cf από μια χωρητικότητα και πάνω, είναι τραγικά ακριβές. Ειδικά  πάνω από τα 32gb , είναι για κλάματα οι τιμές ενώ στις sd μέχρι και τα  512gb  πάνε αναλογικά οι τιμές με τα gb !

Για παράδειγμα τιμές στις cf στα 256gb

ενώ αντίστοιχα οι τιμές στις sd

και στις πιο μικρές, τιμές για cf 128gb

ενώ sd 128gb

 

 

 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποιος που εχει/ειχε δουλεψει 5d mark ii; Πως πανε απο shutter count και γενικα ποσο παει στην Ελλαδα η αλλαγη του κλειστρου; Βρηκα μια με 270.000 Κ στα 250€ και σκεφτομαι να την παρω για ερασιτεχνικη χρηση, δουλευει κανονικα δεν εχει κανενα θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τιμη ειναι δελεαστικη αλλα με το κλειστρο δεν ξερεις ποτε με σιγουρια... Μπορει να σου κρατησει μεχρι 500χιλιαδες μπορει και 1-2 εκατομμυριο κλικ...Μπορει και μονο αλλα 30.000 κλικ

Δες εδω με επιφυλαξη ομως http://www.olegkikin.com/shutterlife/canon_eos5dmkii.htm

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις ‎8‎/‎6‎/‎2018 στις 12:15 ΠΜ, Razor333 είπε

Υπαρχει καποιος που εχει/ειχε δουλεψει 5d mark ii; Πως πανε απο shutter count και γενικα ποσο παει στην Ελλαδα η αλλαγη του κλειστρου; Βρηκα μια με 270.000 Κ στα 250€ και σκεφτομαι να την παρω για ερασιτεχνικη χρηση, δουλευει κανονικα δεν εχει κανενα θεμα.

Kι 'γω θα συμφωνήσω ότι 270κ κλικς είναι αρκετά ... έως πολλά.

Από την άλλη, η 5D ήταν φοβερή μηχανή όταν βγήκε και τα χρήματα δεν είναι πάρα πολλά - τι άλλο να ζητήσει εκείνος που τη δίνει;;; 150€; ΄Καλύτερα να την πετάξει.

H Markii - αν θυμάμαι καλά ΄- έχει και βίντεο ... Αν θέλεις κάνε μια ερώτηση "πόσο κοστίζει η αλλαγή κλείστρου" για να ξέρεις το ρίσκο σου καλύτερα. Αν είναι λειτουργικά ΟΚ - θα πάρεις με λίγα χρήματα ένα εξαιρετικό σώμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Kι 'γω θα συμφωνήσω ότι 270κ κλικς είναι αρκετά ... έως πολλά.

Κάποιος είχε γράψει ότι έχει κάνει 650.000 χωρίς αλλαγή !!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, chessplayer-alexis είπε

Kι 'γω θα συμφωνήσω ότι 270κ κλικς είναι αρκετά ... έως πολλά.

Από την άλλη, η 5D ήταν φοβερή μηχανή όταν βγήκε και τα χρήματα δεν είναι πάρα πολλά - τι άλλο να ζητήσει εκείνος που τη δίνει;;; 150€; ΄Καλύτερα να την πετάξει.

H Markii - αν θυμάμαι καλά ΄- έχει και βίντεο ... Αν θέλεις κάνε μια ερώτηση "πόσο κοστίζει η αλλαγή κλείστρου" για να ξέρεις το ρίσκο σου καλύτερα. Αν είναι λειτουργικά ΟΚ - θα πάρεις με λίγα χρήματα ένα εξαιρετικό σώμα.

Με το magin lantern, εχει και η mark i βιντεο και η mark ii πολλα περισσοτερα απο οτι δινει η canon, κυριως στο video, αλλα και σε πολλους αυτοματισμους που δεν εχει (ae bracketing/focus bracketing). Στην φωτογραφια το κυριοτερο συν που δινει, ειναι το dual iso, που μαζευει αρκετα το κατωτερο dr των canon.

Το κλειστρο κοστιζει κατω απο 100€ ως ανταλλακτικο και το mirror box λιγο περισσοτερο στα 120€. Οπως το ειδα μπορω να τα αλλαξω και μονος, οταν αλλαζεις το κλειστο πρακτικα μενεις με το mirror box στο χερι, οποτε αξιζει να το αλλαξεις και αυτο μια και καλη.

8 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Κάποιος είχε γράψει ότι έχει κάνει 650.000 χωρίς αλλαγή !!

Εχω διαβασει διαφορα, αλλα οντως καποιες πανε πολλα περισσοτερα απο το rated.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Εχω διαβασει διαφορα, αλλα οντως καποιες πανε πολλα περισσοτερα απο το rated.

Κάπου έχω διαβάσει , χωρίς τεκμηρίωση βέβαια και έχω ακούσει και επαγγελματίες να το λένε (δεν έχω προσωπική άποψη) , ότι το burst σκοτώνει τα διαφράγματα νωρίτερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Κάπου έχω διαβάσει , χωρίς τεκμηρίωση βέβαια και έχω ακούσει και επαγγελματίες να το λένε (δεν έχω προσωπική άποψη) , ότι το burst σκοτώνει τα διαφράγματα νωρίτερα. 

Εχει μια λογικη, το burst καταπονει και το shutter unit και το mirrorbox, απο την αλλη ολες οι φωτογραφικες που εχουν γρηγορα burst, το πιο πιθανον ειναι να εχουν αναλογα parts που αντεχουν πολυ περισσοτερο η στις πιο συγχρονες mirrorless, να μην χρησιμοποιουν καν το μηχανικο κλειστρο για υψηλα burst.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2018 στις 1:13 ΜΜ, Razor333 είπε

Εχει μια λογικη, το burst καταπονει και το shutter unit και το mirrorbox, απο την αλλη ολες οι φωτογραφικες που εχουν γρηγορα burst, το πιο πιθανον ειναι να εχουν αναλογα parts που αντεχουν πολυ περισσοτερο η στις πιο συγχρονες mirrorless, να μην χρησιμοποιουν καν το μηχανικο κλειστρο για υψηλα burst.

Λογικο το βρισκω...στις καινουργιες sony  πχ Α7ΙΙΙ Α9 διαλεγεις εχει επιλογη mechanical αλλιως full electronic shutter  για να εχεις τον απολυτο ελεγχο

Στην δικια μου εχει electronic front curtain shutter το οποιο βοηθαει αλλα δεν ειναι πληρως ηλεκτρονικο κλειστρο ασφαλως αφου η εκθεση αρχιζει ηλεκτρονικα και τελειωνει με το μηχανικο κλειστρο (μονο ενα κλακ ακουγεται απο το box αντι για δυο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, afterhours είπε

Λογικο το βρισκω...στις καινουργιες sony  πχ Α7ΙΙΙ Α9 διαλεγεις εχει επιλογη mechanical αλλιως full electronic shutter  για να εχεις τον απολυτο ελεγχο

Στην δικια μου εχει electronic front curtain shutter το οποιο βοηθαει αλλα δεν ειναι πληρως ηλεκτρονικο κλειστρο ασφαλως αφου η εκθεση αρχιζει ηλεκτρονικα και τελειωνει με το μηχανικο κλειστρο (μονο ενα κλακ ακουγεται απο το box αντι για δυο)

To ηλεκτρονικο κλειστρο ειναι μεγαλη υποθεση, εκτος οτι ειναι τελειως αθορυβο και βοηθαει στο να πανε το burst σε αλλο επιπεδο ακομα και σε πιο φθηνες μηχανες, σε timelapse στην ουσια δεν εχεις πεναλτι στην ζωη της φωτογραφικης, γιατι στην ξεφτιλα θελεις 500-1000 καρε, οποτε δεν ειναι σχεδον τιποτα να φτασεις 100.000 κλικς, που εχουν rate, οι φθηνοτερες φωτογραφικες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ειδικα αυτο με το αθορυβο ειναι μαγικο που γινεται με την Α9 σε συνδυασμο με το καθολου σκοτεινιασμα (blackout) και φυσικα για timelapse κλπ.Και φυσικα πολλες αλλες καμερες εχουν πληρως ηλεκτρονικο μονο κλειστρο μην διαφημιζω μονο την sony... πχ σε καποιες m4/3 και στην d850

Υπαρχει προς το παρων ενα pentalty οσον αφορα το δυναμικο ευρος που φανταζομαι στο μελλον θα κλεισει (με global shutter κλπ θα δουμε)

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...