Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Το φθινόπωρο πήγα μόνος στη λίμνη Μεταλλείου , διάβαζα στις κριτικές στο google ,ότι είναι μέρος που πρέπει να πας μια φορά στη ζωή σου.

Πέρα των στροφών και των κατολισθήσεων ,με τους βράχους/πέτρες διάσπαρτους στο δρόμο ,συνάντησα από το τελευταίο χωριό (20 λεπτά με το αμάξι)μόνο δυο έφηβους να φεύγουν με τις μηχανές από τη λίμνη, λίγο πριν φτάσω .

Όταν ακούστηκε ένα ήχος μέσα στο απομονωμένο δάσος , ακούστηκε σε μένα πολύ τρομακτικός.

Άρον άρον έβγαλα τις τελευταίες φώτο και έφυγα.

Ως άτομα που ζούμε στην βαβούρα, είναι αδιανόητο το πόσο δυνατά ακούγονται τα πάντα στο δάσος ή σε περιοχή δίχως ηχορύπανση.
Όπως έγραψα, ο καθρέπτης της DSLR ήταν σαν να ήρθε μήνυμα στο κινητό (που συνήθως δεν ακούγεται πολύ), άκουγες αμάξια στο 1-1,2χλμ μακριά και το drone στα 350+μ.

Βέβαια ο ήχος που ποτέ, μα ποτέ δεν μπορώ να συνηθίσω, είναι αυτός σε λίμνες με χοντρό πάγο.
Όταν με τα ρεύματα/ήλιο σπάνε και αλλάζουν θέση τα - τεράστια συνήθως - κομμάτια πάγου, κάνουν από τους πιο υπόκωφους και τρομαχτικούς ήχους που έχω ακούσει. Φυσικά, αντίθετα με ταινίες κ.ο.κ., δεν υπάρχει προειδοποίηση, μόνο ένα τεράστιο γδουπ και πετάγεσαι δύο μέτρα πάνω..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, greekgreek είπε

Σήμερα στο λιμάνι της Μεθώνης ήταν δυο πελεκάνοι δίπλα στους ψαράδες που καθάριζαν ψάρια , έβγαλα αρκετές φώτο ,όπως και τους γλάρους.

Δεν υπήρχε θέμα που αναφέρω πιο πριν , δεν υπήρχε κανένας στις φώτο.

Ξαφνικά ένας ψαράς ,όχι από αυτούς που ήταν δίπλα στους πελεκάνους ,μου λέει γιατί μας βγάζεις φώτο.

Εσένα βγάζω φώτο του είπα , τους πελεκάνους βγάζω.

Έβγαζα φώτο με την Panasonic DMC-FZ300, οπότε δεν χρειάστηκε να πάω πολύ κοντά , δεν ξέρω πως το είδε αυτός.

Ακολούθησε μια αντιπαράθεση ,φυσικά δεν χαρίστηκα και το τράβηξα μέχρι τέλος.

 

    Μην σε ανησυχεί , πάντα είναι εύκολο να αποδειχθεί ότι μιά τέτοια εικόνα δεν προορίζεται για εμπορική χρήση ....... όπου και θα υπήρχε αν και όταν , ουσιαστικό πρόβλημα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς εμπειρία με λουριά για κάμερες;
Όχι αυτά που δίνει η εταιρεία γύρω από τον λαιμό, το οποίο το βρίσκω ιδιαίτερα άβολο και ογκώδες.
Αλλά σαν τα παρακάτω:

Αναφορά σε κείμενο

 

Αναφορά σε κείμενο

Επειδή κυρίως η κάμερα μου μένει στο τρίποδο, με 10-20% στο χέρι, θέλω κάτι που να μην είναι σαν καραβόσχοινο όπως το επίσημο. 

Μάλλον λέω για το τελευταίο, που φαίνεται κατά τι πιο καλό και σίγουρο στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LongTom είπε

Έχει κανείς εμπειρία με λουριά για κάμερες;
Όχι αυτά που δίνει η εταιρεία γύρω από τον λαιμό, το οποίο το βρίσκω ιδιαίτερα άβολο και ογκώδες.
Αλλά σαν τα παρακάτω:

 

Επειδή κυρίως η κάμερα μου μένει στο τρίποδο, με 10-20% στο χέρι, θέλω κάτι που να μην είναι σαν καραβόσχοινο όπως το επίσημο. 

Μάλλον λέω για το τελευταίο, που φαίνεται κατά τι πιο καλό και σίγουρο στο χέρι.

Το πρώτο της peak design δεν έχει κατι το ιδιαίτερο πέρα από το έυκολο βάλε - βγάλε του λουριού. Ωστόσο, αυτό έχει νόημα μόνο αν έχεις και λουράκι λαιμού - ώμου της ίδιας εταιρείας και σε ενδιαφέρει να μπορείς να τα εναλλάσσεις γρήγορα. Ειδάλλως, προτίμησε κάτι όπως το δεύτερο ειδικά αν έχεις σχετικά βαρύ setup (θυμάμαι ότι πήρες την EOS R που από μόνη της είναι 660γρ. αλλά δε θυμάμαι φακό) καθώς δε θα σε κουράσει. Το μόνο μειονέκτημα είναι πως είναι πιο γκουμούτσα και πιάνει χώρο με΄σα σε μια τσάντα και πως δε φαίνεται κομψό αν σε ενδιαφέρει αυτό. 

Εγώ χρησιμοποιώ το παρακάτω αλλά δε νομίζω να σε βολέψει. 

https://www.etsy.com/listing/763275238/wrist-strap-camera-genuine-italian?ref=yr_purchases

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, LongTom said:

Έχει κανείς εμπειρία με λουριά για κάμερες;
Όχι αυτά που δίνει η εταιρεία γύρω από τον λαιμό, το οποίο το βρίσκω ιδιαίτερα άβολο και ογκώδες.
Αλλά σαν τα παρακάτω:

 

Επειδή κυρίως η κάμερα μου μένει στο τρίποδο, με 10-20% στο χέρι, θέλω κάτι που να μην είναι σαν καραβόσχοινο όπως το επίσημο. 

Μάλλον λέω για το τελευταίο, που φαίνεται κατά τι πιο καλό και σίγουρο στο χέρι.

Εϊχα πάρει κάτι τέτοιο, πιο πολύ για την ευκολία του βάλε-βγάλε. Πραγματικά είναι εξαιρετικά εύκολο. ΑΛΛΑ.. ο σχεδιασμός είναι τέτοιος, που αν το έχω στο χέρι σε πεζοπορία (πόλη, εξοχή κλπ) σε πονάει το χέρι απο ένα σημείο και μετά..! Ακόμα και στον ώμο να το βάλω, επειδή έχει λεπτή λωρίδα, σε "κόβει".

Sling Wrist Neck Strap Adjustable For Slr Dslr Camera Digital For Ipad Iphone Mobile Phone Case Flexible Nylon Belt Universal - Camera Strap - AliExpress

Επεξ/σία από Agmourk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η λύση είναι μία
https://www.skroutz.gr/m.Peak-Design.32160.html?o=peak+design

άμεσο βάλε-βγάλε στα κλιπς, είτε θες λουρί χεριού, είτε κρεμαστό
Αλλά στοιχίζουν τα άτιμα!

Υπάρχουν βέβαια και Κινέζικα...αν θες να ρισκάρεις στην ποιότητα. 

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agmourk είπε

Εϊχα πάρει κάτι τέτοιο, πιο πολύ για την ευκολία του βάλε-βγάλε. Πραγματικά είναι εξαιρετικά εύκολο. ΑΛΛΑ.. ο σχεδιασμός είναι τέτοιος, που αν το έχω στο χέρι σε πεζοπορία (πόλη, εξοχή κλπ) σε πονάει το χέρι απο ένα σημείο και μετά..! Ακόμα και στον ώμο να το βάλω, επειδή έχει λεπτή λωρίδα, σε "κόβει".

Sling Wrist Neck Strap Adjustable For Slr Dslr Camera Digital For Ipad Iphone Mobile Phone Case Flexible Nylon Belt Universal - Camera Strap - AliExpress

Το θέλω για κυρίως όταν βγαίνει η μηχανή από την τσάντα ή το backpack. 
Δεν σκοπεύω να κυκλοφορώ με την κάμερα στο χέρι για πολύ. Μόνο για λίγα λεπτά την φορά και να μπορεί να είναι άνετο σε τρίποδο (να μην εμποδίζει). Επίσης να υποστηρίζει στιβαρά το μέγιστο βάρος μηχανής + 70-300 φακού.
Με το επίσημο, είναι δύσκολο να το μαζέψεις για να μπει στην τσάντα, είναι δύσκολο στο τρίποδο επειδή τα λουριά είναι τεράστια και κρέμονται/ενοχλούν και είναι δύσκολο να το φορέσεις γιατί μπερδεύεται στο χοντρό μπουφάν και κασκόλ.
Γενικά είναι μεγάλη βλακεία και το μόνο που κάνει καλά είναι να διαφημίζει το όνομα της κάμερας σε μαυροκόκκινο φοντό...

1 ώρα πριν, pifilos είπε

Το πρώτο της peak design δεν έχει κατι το ιδιαίτερο πέρα από το έυκολο βάλε - βγάλε του λουριού. Ωστόσο, αυτό έχει νόημα μόνο αν έχεις και λουράκι λαιμού - ώμου της ίδιας εταιρείας και σε ενδιαφέρει να μπορείς να τα εναλλάσσεις γρήγορα. Ειδάλλως, προτίμησε κάτι όπως το δεύτερο ειδικά αν έχεις σχετικά βαρύ setup (θυμάμαι ότι πήρες την EOS R που από μόνη της είναι 660γρ. αλλά δε θυμάμαι φακό) καθώς δε θα σε κουράσει. Το μόνο μειονέκτημα είναι πως είναι πιο γκουμούτσα και πιάνει χώρο με΄σα σε μια τσάντα και πως δε φαίνεται κομψό αν σε ενδιαφέρει αυτό. 

Εγώ χρησιμοποιώ το παρακάτω αλλά δε νομίζω να σε βολέψει. 

https://www.etsy.com/listing/763275238/wrist-strap-camera-genuine-italian?ref=yr_purchases

Πολύ στιλάτο και ωραίο, αλλά με ~2kgr της μηχανής με τον EF 70-300 δεν ξέρω εάν σε στιγμή ατυχήματος είναι αρκετό να μην γλιστρήσει. Με τους μικρότερους φακούς θα είναι ταμάμ ως δεύτερη λύση.
Γενικά για το hand cushion με βλέπω, προτιμώ το καλό πιάσιμο/εφαρμογή λόγω μεγέθους βάρους.
Απλά θέλω να δω τι προτιμάει ο κόσμος.

1 ώρα πριν, highpriest είπε

η λύση είναι μία
https://www.skroutz.gr/m.Peak-Design.32160.html?o=peak+design

άμεσο βάλε-βγάλε στα κλιπς, είτε θες λουρί χεριού, είτε κρεμαστό
Αλλά στοιχίζουν τα άτιμα!

Υπάρχουν βέβαια και Κινέζικα...αν θες να ρισκάρεις στην ποιότητα. 

Κινέζικο δεν παίρνω.
Δεν έχει λογική να έχεις 2+χιλιάρικα εξοπλισμό και να βασίζεσαι σε κορδόνι από το παζάρι.
Έτσι και αλλιώς η διαφορά είναι 10-20€ σε σχέση με τα επίσημα.
Μάλλον peak ή καλύτερα το JJC που πόσταρα λέω να πάρω. Κάτι που να μοιάζει με handycam, ώστε να πιάνει καλά το χέρι. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, LongTom είπε

Το θέλω για κυρίως όταν βγαίνει η μηχανή από την τσάντα ή το backpack. 
Δεν σκοπεύω να κυκλοφορώ με την κάμερα στο χέρι για πολύ. Μόνο για λίγα λεπτά την φορά και να μπορεί να είναι άνετο σε τρίποδο (να μην εμποδίζει). Επίσης να υποστηρίζει στιβαρά το μέγιστο βάρος μηχανής + 70-300 φακού.
Με το επίσημο, είναι δύσκολο να το μαζέψεις για να μπει στην τσάντα, είναι δύσκολο στο τρίποδο επειδή τα λουριά είναι τεράστια και κρέμονται/ενοχλούν και είναι δύσκολο να το φορέσεις γιατί μπερδεύεται στο χοντρό μπουφάν και κασκόλ.
Γενικά είναι μεγάλη βλακεία και το μόνο που κάνει καλά είναι να διαφημίζει το όνομα της κάμερας σε μαυροκόκκινο φοντό...

Πολύ στιλάτο και ωραίο, αλλά με ~2kgr της μηχανής με τον EF 70-300 δεν ξέρω εάν σε στιγμή ατυχήματος είναι αρκετό να μην γλιστρήσει. Με τους μικρότερους φακούς θα είναι ταμάμ ως δεύτερη λύση.
Γενικά για το hand cushion με βλέπω, προτιμώ το καλό πιάσιμο/εφαρμογή λόγω μεγέθους βάρους.
Απλά θέλω να δω τι προτιμάει ο κόσμος.

Και εγώ αν είχα τον συνδυασμό που αναφέρεις θα πήγαινα για το JJC ή κατι αντίστοιχο. Τα λεπτά λουριά καρπού είναι είτε για compact είτε για μικρούς κλασικούς σταθερούς φακούς. Αν θέλεις κάτι από peak design προτίμησε το slide (ΟΧΙ το slide lite που είναι λεπτό) καθώς είναι αρκετά φαρδύ και θα σου είναι πιο άνετο.

https://www.peakdesign.com/products/slide

Μαζεύεται εύκολα σε μήκος αν δε θες να βγάζεις. Προσωπικά ο μόνος λόγος που δεν το έχω πάρει είναι επειδή πάρα μα πάρα πολύ σπάνια έχουν αναφερθεί ελαττωματικοί σύνδεσμοι και το σχοινί που έχουν κόβεται. Μόνο για αυτό προτίμησα τα κλασικά γαντζάκια που έχουν λουριά όπως αυτό που έστειλα παραπάνω τα οποία γαντζάκια για να πούμε και την αλήθεια βγαίνουν εξίσου γρήγορα αν χρειαστεί δεν είναι πως της peak design είναι κάτι το καινοτόμο. 

 

Επεξ/σία από pifilos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pifilos είπε

Και εγώ αν είχα τον συνδυασμό που αναφέρεις θα πήγαινα για το JJC ή κατι αντίστοιχο. Τα λεπτά λουριά καρπού είναι είτε για compact είτε για μικρούς κλασικούς σταθερούς φακούς. Αν θέλεις κάτι από peak design προτίμησε το slide (ΟΧΙ το slide lite που είναι λεπτό) καθώς είναι αρκετά φαρδύ και θα σου είναι πιο άνετο.

https://www.peakdesign.com/products/slide

Μαζεύεται εύκολα σε μήκος αν δε θες να βγάζεις. Προσωπικά ο μόνος λόγος που δεν το έχω πάρει είναι επειδή πάρα μα πάρα πολύ σπάνια έχουν αναφερθεί ελαττωματικοί σύνδεσμοι και το σχοινί που έχουν κόβεται. Μόνο για αυτό προτίμησα τα κλασικά γαντζάκια που έχουν λουριά όπως αυτό που έστειλα παραπάνω τα οποία γαντζάκια για να πούμε και την αλήθεια βγαίνουν εξίσου γρήγορα αν χρειαστεί δεν είναι πως της peak design είναι κάτι το καινοτόμο. 

 

Όσο βλέπω τα προϊόντα τους, τόσο καταλαβαίνω ότι είναι 50% μάρκετινγκ. 
Το "μαγικό" κομμάτι με τους συνδέσμους είναι όπως λες κάτι συνηθισμένο και το κορδόνι αρκετά μικρό. 
Βέβαια οι εναλλακτικές έχουν και αυτές περιορισμούς.

Θα πρέπει να το ψάξω καλύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, LongTom είπε

Όσο βλέπω τα προϊόντα τους, τόσο καταλαβαίνω ότι είναι 50% μάρκετινγκ. 

Γενικά ναι είναι. Όπως και οι τσάντες τους. Ωστόσο, το peak design capture αν και ακριβό ίσως για αυτό που είναι παραμένει μάλλον η πιο τίμια επιλογή και είναι όντως χρήσιμο για όποιον θέλει κάτι τέτοιο. 

16 λεπτά πριν, LongTom είπε

Το "μαγικό" κομμάτι με τους συνδέσμους είναι όπως λες κάτι συνηθισμένο και το κορδόνι αρκετά μικρό. 
Βέβαια οι εναλλακτικές έχουν και αυτές περιορισμούς.

Θα πρέπει να το ψάξω καλύτερα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, LongTom είπε

Έχει κανείς εμπειρία με λουριά για κάμερες;
Όχι αυτά που δίνει η εταιρεία γύρω από τον λαιμό, το οποίο το βρίσκω ιδιαίτερα άβολο και ογκώδες.
Αλλά σαν τα παρακάτω:

 

Επειδή κυρίως η κάμερα μου μένει στο τρίποδο, με 10-20% στο χέρι, θέλω κάτι που να μην είναι σαν καραβόσχοινο όπως το επίσημο. 

Μάλλον λέω για το τελευταίο, που φαίνεται κατά τι πιο καλό και σίγουρο στο χέρι.

Εγώ με τέτοια της φωτογραφίας που βαζω κάνω τη δουλειά μου. Ebay Κίνα.

Δεν είναι για να σε ξεκουράζει στο κράτημα φυσικά (όταν δεν θέλω να κρατάω μηχανή, αυτη μπαίνει στην τσάντα ώμου) αλλά ως δικλείδα ασφαλείας να μη σου φύγει από το χέρι είτε από απροσεξία είτε σε κάποιο γλυστρημα. Δε χρειάστηκε ποτέ αλλά χτύπα ξύλο.  Νιώθω πιο ασφαλής πάντως, το περνάω στο χέρι ακόμα κ όταν η μηχανή είναι σε τρίποδα σε επικίνδυνο σημείο ή με αέρα κ θέλω να αφήσω το χέρι από τη μηχανή έχοντας timer μέχρι να γίνει η λήψη.

 

IMG_20230207_005254.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, LongTom είπε

Όσο βλέπω τα προϊόντα τους, τόσο καταλαβαίνω ότι είναι 50% μάρκετινγκ. 
Το "μαγικό" κομμάτι με τους συνδέσμους είναι όπως λες κάτι συνηθισμένο και το κορδόνι αρκετά μικρό. 
Βέβαια οι εναλλακτικές έχουν και αυτές περιορισμούς.

Θα πρέπει να το ψάξω καλύτερα...

https://www.hyperioncamerastraps.com/?gclid=EAIaIQobChMI_o7khNGC_QIVSZR3Ch0LxwOdEAAYASAAEgJljvD_BwE

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sakis444 είπε

Εγώ με τέτοια της φωτογραφίας που βαζω κάνω τη δουλειά μου. Ebay Κίνα.

Δεν είναι για να σε ξεκουράζει στο κράτημα φυσικά (όταν δεν θέλω να κρατάω μηχανή, αυτη μπαίνει στην τσάντα ώμου) αλλά ως δικλείδα ασφαλείας να μη σου φύγει από το χέρι είτε από απροσεξία είτε σε κάποιο γλυστρημα. Δε χρειάστηκε ποτέ αλλά χτύπα ξύλο.  Νιώθω πιο ασφαλής πάντως, το περνάω στο χέρι ακόμα κ όταν η μηχανή είναι σε τρίποδα σε επικίνδυνο σημείο ή με αέρα κ θέλω να αφήσω το χέρι από τη μηχανή έχοντας timer μέχρι να γίνει η λήψη.

 

IMG_20230207_005254.jpg

Και εγώ έτσι μάλλον το σκέφτομαι, εφόσον αυτή είναι και η δική μου χρήση.
Όσο το ξαναβλέπω για wrist strap, τόσο καταλαβαίνω ότι ίσως είναι κάτι πολύ περισσότερο από ότι χρειάζομαι.
Απλά είμαι σκεπτικός εάν ο κινέζος θα έχει την αξιοπιστία στην κακιά στιγμή.
Ειδάλλως πεταμένα λεφτά κι χαμένος χρόνος.
Έτσι θα πάω σε κάτι πιο "επώνυμο", ακόμη και εάν φάω 30%-50% έξτρα κόστος για το όνομα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/2/2023 στις 6:09 ΠΜ, LongTom είπε

Και εγώ έτσι μάλλον το σκέφτομαι, εφόσον αυτή είναι και η δική μου χρήση.
Όσο το ξαναβλέπω για wrist strap, τόσο καταλαβαίνω ότι ίσως είναι κάτι πολύ περισσότερο από ότι χρειάζομαι.
Απλά είμαι σκεπτικός εάν ο κινέζος θα έχει την αξιοπιστία στην κακιά στιγμή.
Ειδάλλως πεταμένα λεφτά κι χαμένος χρόνος.
Έτσι θα πάω σε κάτι πιο "επώνυμο", ακόμη και εάν φάω 30%-50% έξτρα κόστος για το όνομα.

 

Έχω χάσει camera, που έσκασε σε μπετόν με την γωνία......το λουράκι είχε ξεφτίσει , και δεν χτύπησε το alarm μέσα μου.

Και ο ένοχος?...όχι το λουράκι φυσικά, αλλά ένα παραμένον γρέζι, στην εσωτερική μεριά στο αυτάκι της cameras.

Κατασκευαστική απροσεξία......αλλά συνέβη......Πίκρα!....προσοχή στις λεπτομέρειες !

Καλά κάνεις και πας σε επώνυμα, .... το κόστος δεν μετράει μπροστά σε τι μέλλεται να χάσεις από μια στραβή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα το peak design cuff.
Τεράστια βελτίωση σε σχέση με το καραβόσχοινο που δίνει η canon. 
Πρώτη φορά σήμερα δεν παλεύα να ξετυλίξω το κουβάρι για να βγάλω την κάμερα από την τσάντα, να διορθώσω το μπέρδεμα πριν το φορέσω και να βγάλω το λουρί από το viewfinder όταν έχω το τρίποδο...
Ακριβό (κάπου 30€), αλλά φαίνεται πολύ ποιοτικό και γερό.
Σίγουρα το μινιμαλιστικό μέγεθος είναι ότι πρέπει για ευκολία χρήσης.

BTW: Πέρασα από το μεγαλύτερο μαγαζί φωτογραφίας για να δω το peak από κοντά εδώ στην Στοκχόλμη.
Είδα τις Sony A7III-A7IV-A7RV που είχαν σε πάγκους δοκιμής και με έπιασε απογοήτευση!
Τέτοια άθλια εργονομία σε σχέση με τις canon δεν υπάρχει.
Η χειρολαβή είναι σαν τρίγωνο σουβλί που είναι τόσο κοντά στο φακό που τα δάκτυλα/αρθρώσεις χτυπάνε πάνω.
Δεν ξέρω τι διάολο σκέφτονται. Σαν κάποιος μανατζαραίος είπε: "Σχεδίασε με μια χειρολαβή να ζουλάει τα δάκτυλα και να χτυπάει τις αρθρώσεις". Και αυτό εδώ και 5ετια+, εφόσον οι αλλαγές από την 7ΙΙΙ έως την φετινή 7RV ήταν μηδαμινές. 
Οι reviewers πάντως γαργάρα και "δεν πειράζει"....
Από την άλλη έκλαψα για τις τιμές των εξαιρετικών φακών που είχαν.
Μισή τιμή σε σχέση με canon και μεγάλη συλλογή από μεταχειρισμένες E mount σε τιμή χώμα. Η συλλογή με RF είχε...2 κομμάτια..
Την άλλη εβδομάδα πάω να δω και nikkon-OM που είχαν σε δίπλα πάγκους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...