Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα χτες αυτήν την τσάντα κάμερας ,πολύ καλή τσάντα και μπορείς να μεταφέρεις μαζί αρκετούς φακούς.

Είναι Τσάντα Πλάτης , εγώ την πιάνω από το χερούλι , το οποίο θα το ήθελα πιο άνετο.

Βρήκα κάλυμμα για το χερούλι χειρός μόνο από έξω και ένα ,δυο Ελλάδα για τη λαβή χειρός σε βαλίτσα , ξέρει κάποιος στην Ελλάδα να έχουν κάτι αντίστοιχο.

 

 

 
 
Επεξ/σία από greekgreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα μια ανεστίαστη παλία μου φωτόγραφία από ένα πουλί.

Την εβαλα στο Sharpening AI της Topaz Labs που το έβαλα σε trial mode σαν δοκιμάστικό.

Σας βάζω το πριν και το μετά να πάρετε μια ιδέα.

Αν ήταν λιγότερο ανεστίαστο θεωρώ θα έπαιρνα ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Η συνολική εικόνα φαίνεται καπως στο πάνω δεξιά μέρος της εικόνας που έβαλα.

testsharpening.png.eb7a78008bcf550f0464252252c81196.png

 

Νομίζω στην πρώτη απόπειρα από το RAW αρχείο είχα και παραπάνω αποτέλεσμα αλλά κάνει πολύ ώρα το λάπτοπ μου να επεξεργαστεί την εικόνα. Το παραπάνω αρχείο ήταν jpeg που βγήκε από το lightroom βάζοντας το raw και χωρίς περαιτέρω επεξεργασία απλά το έκανα export στο jpeg που λέω με μόνο περιορισμό να βγεί το αρχείο εως 2mb. Αυτό το αρχείο jpeg έβαλα εδώ στο παράδειγμα και σας δείχνω πως το έκανε.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Είχα μια ανεστίαστη παλία μου φωτόγραφία από ένα πουλί.

Την εβαλα στο Sharpening AI της Topaz Labs που το έβαλα σε trial mode σαν δοκιμάστικό.

Σας βάζω το πριν και το μετά να πάρετε μια ιδέα.

Αν ήταν λιγότερο ανεστίαστο θεωρώ θα έπαιρνα ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Η συνολική εικόνα φαίνεται καπως στο πάνω δεξιά μέρος της εικόνας που έβαλα.

testsharpening.png.eb7a78008bcf550f0464252252c81196.png

 

Πολύ κομπλε φαίνεται και "τρομακτικό" για το τι έχουμε να δούμε ακόμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pifilos είπε

Πολύ κομπλε φαίνεται και "τρομακτικό" για το τι έχουμε να δούμε ακόμα. 

Ισχύει.

Τις προ'άλλες κοίταζα κάτι τοπία και τελικά δεν ήταν φωτό αλλά φωτό φτιαγμένες με ΑΙ όπως έλεγαν. Αμα βρω καμία θα σου βάλω εδώ.

 

EDIT:

ai-generated-7516268_960_720.jpg

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Ισχύει.

Τις προ'άλλες κοίταζα κάτι τοπία και τελικά δεν ήταν φωτό αλλά φωτό φτιαγμένες με ΑΙ όπως έλεγαν. Αμα βρω καμία θα σου βάλω εδώ.

 

Δυστυχώς έχω δει πολλές τελευταία στο instagram που ευτυχώς το γράφουν στην περιγραφή. Αντιστοίχως άμα τις ξαναπετύχω θα βάλω εδώ. Προχθές έβλεπα ένα βίντεο για αυτό το θέμα και αναφερόταν στο MidJourney ... δεν το ήξερα να πω την αλήθεια γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το κομμάτι αυτό αλλά υπό συνθήκες είδα πως έβγαζε αρκετά αληθοφανή αποτελέσματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pifilos είπε

Δυστυχώς έχω δει πολλές τελευταία στο instagram που ευτυχώς το γράφουν στην περιγραφή. Αντιστοίχως άμα τις ξαναπετύχω θα βάλω εδώ. Προχθές έβλεπα ένα βίντεο για αυτό το θέμα και αναφερόταν στο MidJourney ... δεν το ήξερα να πω την αλήθεια γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το κομμάτι αυτό αλλά υπό συνθήκες είδα πως έβγαζε αρκετά αληθοφανή αποτελέσματα. 

Nαι και εγώ εκεί τις έμαθα. 

Άλλο ένα παράδειγμα που βρήκα στο Flickr για το sharpening AI: 

TOPAZ AI SHARPEN test (1/2) : Before / After

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Βάζω βίντεο από ελληνικο κανάλι που δειχνει για τις μάσκες που έχουν προστεθεί στο lightroom μήπως και ενδιαφέρει κάποιον.

Προσωπικά με έχει βοηθήσει πολύ μιας και ήταν αρκετά δύσκολο να επιλέξεις με βούρτσα λεπτομερώς κάτι που ήθελες. 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2023 στις 12:45 ΠΜ, stratigos24 είπε

Ισχύει.

Τις προ'άλλες κοίταζα κάτι τοπία και τελικά δεν ήταν φωτό αλλά φωτό φτιαγμένες με ΑΙ όπως έλεγαν. Αμα βρω καμία θα σου βάλω εδώ.

 

Στο κομμάτι της όξυνσης νομίζω είναι χρήσιμο και θεμιτό το AI αλλά το να σου δημιουργούν ολόκληρη εικόνα από το μηδέν χωρίς καν να έχεις κάμερα φακούς κλπ εκεί έχει ξεφύγει τελείως η δουλειά και φυσικά δεν μπορείς να "ανταγωνιστείς" την εικονική πραγματικότητα + φαντασία που παντρεύονται και δίνουν εξωπραγματικά κάδρα.
Εκεί θα πρέπει να δοθεί και άλλη ονομασία στο "άθλημα", δεν είναι καν φωτο-γραφια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/4/2023 στις 12:35 ΠΜ, stratigos24 είπε

Είχα μια ανεστίαστη παλία μου φωτόγραφία από ένα πουλί.

Την εβαλα στο Sharpening AI της Topaz Labs που το έβαλα σε trial mode σαν δοκιμάστικό.

Σας βάζω το πριν και το μετά να πάρετε μια ιδέα.

Αν ήταν λιγότερο ανεστίαστο θεωρώ θα έπαιρνα ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Η συνολική εικόνα φαίνεται καπως στο πάνω δεξιά μέρος της εικόνας που έβαλα.

testsharpening.png.eb7a78008bcf550f0464252252c81196.png

 

Νομίζω στην πρώτη απόπειρα από το RAW αρχείο είχα και παραπάνω αποτέλεσμα αλλά κάνει πολύ ώρα το λάπτοπ μου να επεξεργαστεί την εικόνα. Το παραπάνω αρχείο ήταν jpeg που βγήκε από το lightroom βάζοντας το raw και χωρίς περαιτέρω επεξεργασία απλά το έκανα export στο jpeg που λέω με μόνο περιορισμό να βγεί το αρχείο εως 2mb. Αυτό το αρχείο jpeg έβαλα εδώ στο παράδειγμα και σας δείχνω πως το έκανε.

 

Το έψαξα και βρήκα κάπως το Sharpening AI της Topaz Labs και το δοκίμασα χτες.

Στην αρχή έκανε πολύ ώρα να αποθηκεύσει τις φώτο, μετά άλλαξα κάτι στις ρυθμίσεις και κάνει γύρω στα 15 δεύτερα.

Sharpening AI

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν ενδιαφέρεται κανένας, αλλά η Κ&F στο σάιτ της ( kentfaith . com )έχει εκπτώσεις Πάσχα (λογικά λίγο θα κρατήσει ακόμα αφού πέρασε το Καθολικό Πάσχα) σε πολλά προϊόντα της.  Εφόσων βάλεις προορισμό αποστολής Ελλάδα στέλνουν από το κατάστημα τους στη Γερμανία χωρίς τελωνεία και με μηδενικά έξοδα αποστολής! Βρήκα δε έναν κωδικό που ισχύει αυτές τις μέρες  ... KFFB15 ...που τον βάζεις στο καλάθι στο αντίστοιχο πεδίο και σου δίνει επιπλέον έκπτωση.

Αν ψάχνει κανείς για φίλτρα, τρίποδες, ανταπτορες, τσάντες δε χάνει να ρίξει μια ματιά κ να συγκρίνει μετά τιμές να δει αν τον συμφέρει κάτι.

Τσίμπησα προσωπικά δύο ανταπτορες φακών σε πολύ συμπαθητική τιμή.

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/04/2023 at 00:35, stratigos24 said:

Είχα μια ανεστίαστη παλία μου φωτόγραφία από ένα πουλί.

Την εβαλα στο Sharpening AI της Topaz Labs που το έβαλα σε trial mode σαν δοκιμάστικό.

Σας βάζω το πριν και το μετά να πάρετε μια ιδέα.

Αν ήταν λιγότερο ανεστίαστο θεωρώ θα έπαιρνα ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Η συνολική εικόνα φαίνεται καπως στο πάνω δεξιά μέρος της εικόνας που έβαλα.

testsharpening.png.eb7a78008bcf550f0464252252c81196.png

 

Νομίζω στην πρώτη απόπειρα από το RAW αρχείο είχα και παραπάνω αποτέλεσμα αλλά κάνει πολύ ώρα το λάπτοπ μου να επεξεργαστεί την εικόνα. Το παραπάνω αρχείο ήταν jpeg που βγήκε από το lightroom βάζοντας το raw και χωρίς περαιτέρω επεξεργασία απλά το έκανα export στο jpeg που λέω με μόνο περιορισμό να βγεί το αρχείο εως 2mb. Αυτό το αρχείο jpeg έβαλα εδώ στο παράδειγμα και σας δείχνω πως το έκανε.

Πολυ καλο! Το δοκιμασα και εγω αφου το πρότεινες... ενταξει μιλαμε σώζει αρκετες φωτογραφιες που διαφορετικά ηταν αμεσως για το recycle bin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/4/2023 στις 12:45 ΠΜ, stratigos24 είπε

Ισχύει.

Τις προ'άλλες κοίταζα κάτι τοπία και τελικά δεν ήταν φωτό αλλά φωτό φτιαγμένες με ΑΙ όπως έλεγαν. Αμα βρω καμία θα σου βάλω εδώ.

 

EDIT:

ai-generated-7516268_960_720.jpg

Δεν έβρισκα κάποιες που είχα δει παλιότερα αλλά πέτυχα τώρα τις παρακάτω. Τα πιο πρόσφατα posts του λογαριασμού είναι όλα Α.Ι. 
 

 

Επεξ/σία από pifilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Και μόνο που τις κοιτάζω τόση ώρα έστω σε οθόνη κινητού κ δεν μπορώ να καταλάβω σημαίνει ότι βελτιώθηκε πολύ.  Αν έπρεπε να μαντέψω θα έλεγα η 3η αλλά είναι σχεδόν στην τύχη (κάτι δεν μου πάει καλά στο bokeh αλλά το πιο πιθανό να είναι απλά η ιδέα μου επειδή απλά κάτι ψάχνω με το ζόρι να βρω). 

Κάποια στιγμή αν θες γράψε ρηνσωστη απάντηση. Δεν μπορώ να ανοίξω σχόλια χωρίς χρήση εφαρμογής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...