Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, LongTom είπε

Όπως τα γράφεις είναι και η δική μου σκέψη όταν προσπαθούσαν να βρω λύση, πέρα του τρίποδου.
Αλλά ήλπιζα ότι κάτι ξέχασα και κάπου δεν κατάλαβα καλά. 
Δυστυχώς δεν γίνονται πολλά τώρα πριν το post με LightRoom.

Νέος φακός είναι στο άμεσο μέλλον, ο Canon EF 70-300mm f/4-5.6 L IS USM που προτάθηκε σε άλλο νήμα, και θα βοηθήσει κάπως με το IS, αν και με το f/4+ θα χάσει από εκεί. 
Νέο σώμα από 2023Q3 μάλλον και εκεί το ISO θα είναι ψηλά στην λίστα με τις απαιτήσεις. 
Κάπου 1000-1300 θα χώσω σίγουρα.

Δείγμα από εχθές το απόγευμα από τον δρόμο για το τρένο.
Από τις πιο φωτεινές που μπόρεσα.
5DMKII - 50mm - ISO1250 - f/2.5 - 1/60s - CANON RAW

https://postimg.cc/PpG8DLDn

Αυτό έκανα όπως έγραψα πάνω, κτήρια & γέφυρες, f/1.8, ISO >1600 και shutter speed κοντά στο δευτερόλεπτο μπορούσα, αλλά όπως έγραψα οι χειμώνες στην Β. Ευρώπη είναι πολύ μαυρίλα.
Ακόμη και στην πόλη, που ο δημόσιος φωτισμός είναι ορατά πιο "ήπιος" από ότι Ελλάδα και πολλοί δρόμοι δεν έχουν καν φωτισμό.
Δίχως δυνατό ISO (>6500) πολλά θέματα είναι απλά αδύνατο να βγουν στο χέρι, τουλάχιστον το δικό μου άγαρμπο.
Η λύση τώρα είναι τρίποδο και υπομονή. 

Ευχαριστώ.
Συνήθως πάω παντού με τρίποδο, αλλά σε πόλη θέλω παραπάνω διακριτικότητα.

IMG_20230112_175610.jpg.97423c57ac08b4d8e1876bafff821b4c.jpg

Κάτι τέτοιο εννοώ πάντως. Αν όμως πιστεύεις πως δε θα σε βολεψει πάσο. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, pifilos είπε

IMG_20230112_175610.jpg.97423c57ac08b4d8e1876bafff821b4c.jpg

Κάτι τέτοιο εννοώ πάντως. Αν όμως πιστεύεις πως δε θα σε βολεψει πάσο. 

Φαίνεται ωραίο, αλλά φαντάζομαι είτε το αφήνεις κάτω, είτε το ακουμπάς σε τίποτα πεζούλια.
Τώρα παίρνω το κανονικό, αν και μόνο εκτός κέντρου και βολεύει στο 95% των καταστάσεων που θέλω να βγάζω φωτο. Ίσως στο μέλλον να αγοράσω κάτι παρόμοιο για κέντρο και ταξίδια, αλλά τώρα οι φακοί έχουν προτεραιότητα στο budget.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιες φορές, D7200 με 35αρι ή 50αρι χρησιμοποιώ https://www.ulanzi.com/products/ulanzi-mt-11-multi-functional-octopus-tripod. Με πολύ προσοχή, είμαι πάντα δίπλα, λήψη και στα χέρια μετά και χωρίς ακροβατικά και κρεμάσματα.

 

 

Επεξ/σία από toni31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, greekgreek είπε

Ωραίο μικρό τρίποδο, ποιας εταιρείας είναι ;

Sirui αλλά μόλις είδα πως δε βγαίνει πλέον. Έχουν κρατήσει μόνο την πιο ακριβή σειρά. Σίγουρα υπάρχουν αντίστοιχα άλλων εταιρειών ~30 ευρώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρα πέρσυ ένα σαν αυτό (δεν μπορω τώρα να δω τι εταιρίας είναι το δικό μου).

Διπλωμένο (ανάποδα) είναι 18 εκατοστά αλλά επεκτείνεται κανονικά όπως τα μεγάλα και φτάνει έως 50 εκατοστά (σόρρυ αν αυτό ακούγεται κάπως....🙄). Με δεδομένο ότι τα πόδια ρυθμίζονται ανεξάρτητα βολεύει και για ανισόπεδες επιφάνειες στις οποίες δεν βολεύουν τα τριποδακια σαν αυτό που αναφέρατε πιο πριν.

Έχει πάχος διπλωμένο, επόμενος δεν κάνει για μεταφορά σε τσέπη (εκτός κι αν μιλαμε για μεγάλη τσέπη μπουφάν) αλλά βολεύει μια χαρά αν υπάρχει τσάντα ή τσαντάκι μεταφοράς. Το θεωρώ ιδανικό για χρήση σε πόλη / ταξίδι που κάποιος δεν θέλει μαζί μεγάλο τριποδο για οποιοδήποτε λόγο (χωρος, βάρος, διακριτικότητα).  Δεν είχα ποτέ θέμα για βάρος μέχρι 1,5 κιλο.που έβαλα πάνω (650 γρ μηχανή και φακό σχετικά μεγάλο , τον 50-135 που είναι ο μεγαλύτερος που έχω).

Μου είχε βγει κάνα 40αρι από Γερμανικό αμαζον σε προσφορά (είχε κ λίγα μεταφορικά). Αυτό που βρήκα τώρα τυχαία έχει 46 αλλά από κάτω έχει και κουπόνι 15% έκπτωση βλέπω  , οπότε εκεί παίζει.

IMG_20230113_111124.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι, σε κάποιες φώτο μπορεί να υπάρχουν ξένα πρόσωπα ,που δεν θέλεις να φαίνονται τα  πρόσωπα τους .

Υπάρχει κάτι , πέρα από τα αφαιρέσεις εντελώς, που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να μην φαίνονται καθαρά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, greekgreek είπε

Να ρωτήσω κάτι, σε κάποιες φώτο μπορεί να υπάρχουν ξένα πρόσωπα ,που δεν θέλεις να φαίνονται τα  πρόσωπα τους .

Υπάρχει κάτι , πέρα από τα αφαιρέσεις εντελώς, που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να μην φαίνονται καθαρά;

Το πρώτο που σκέφτομαι είναι να επιλέξει τα πρόσωπα που σε ενδιαφέρουν και να εφαρμόσεις Blur ώστε να θολώσουν και να μην φαίνονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα στο λιμάνι της Μεθώνης ήταν δυο πελεκάνοι δίπλα στους ψαράδες που καθάριζαν ψάρια , έβγαλα αρκετές φώτο ,όπως και τους γλάρους.

Δεν υπήρχε θέμα που αναφέρω πιο πριν , δεν υπήρχε κανένας στις φώτο.

Ξαφνικά ένας ψαράς ,όχι από αυτούς που ήταν δίπλα στους πελεκάνους ,μου λέει γιατί μας βγάζεις φώτο.

Εσένα βγάζω φώτο του είπα , τους πελεκάνους βγάζω.

Έβγαζα φώτο με την Panasonic DMC-FZ300, οπότε δεν χρειάστηκε να πάω πολύ κοντά , δεν ξέρω πως το είδε αυτός.

Ακολούθησε μια αντιπαράθεση ,φυσικά δεν χαρίστηκα και το τράβηξα μέχρι τέλος.

 

Επεξ/σία από greekgreek
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο μειονέκτημα της ενασχόλησης με τη φωτογραφία αυτό . Το ότι  προκύπτουν διάλογοι με άτομα που δεν θα το ήθελες . Οπότε πλεονεκτεί πολύ η φωτογραφία τοπίων , μακριά από κόσμο . Και σε αρχαιολογικούς χώρους, όπου είναι συνηθισμένο και σπάνια χρειάζονται κουβέντες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, greekgreek είπε

Σήμερα στο λιμάνι της Μεθώνης ήταν δυο πελεκάνοι δίπλα στους ψαράδες που καθάριζαν ψάρια , έβγαλα αρκετές φώτο ,όπως και τους γλάρους.

Δεν υπήρχε θέμα που αναφέρω πιο πριν , δεν υπήρχε κανένας στις φώτο.

Ξαφνικά ένας ψαράς ,όχι από αυτούς που ήταν δίπλα στους πελεκάνους ,μου λέει γιατί μας βγάζεις φώτο.

Εσένα βγάζω φώτο του είπα , τους πελεκάνους βγάζω.

Έβγαζα φώτο με την Panasonic DMC-FZ300, οπότε δεν χρειάστηκε να πάω πολύ κοντά , δεν ξέρω πως το είδε αυτός.

Ακολούθησε μια αντιπαράθεση ,φυσικά δεν χαρίστηκα και το τράβηξα μέχρι τέλος.

 

Μην πτοείσαι. Στον δρόμο είναι χειρότερα :D . 'Εχω έρθει σε αντιπαράθεση σχετικά αρκετές φορές και προσφάτως και με αστυνομικό. Εφόσον εξηγήσεις τι κάνεις και γιατί συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα. Στη χειρότερη τους δείχνεις στην οθόνη τι έβγαζες και τελειώνει εκεί το ζήτημα. Ο καθένας έχει τα προβλήματά του και είναι λογικό να μην έχει διάθεση ανά πάσα στιγμή. Είναι και η ιντερνετική αμεσότητα της εποχής που δε βοηθάει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο βέβαια είναι ότι όλοι, κυριολεκτικά όλοι, έχουν κινητό με κάμερα και βγάζουν ότι γουστάρουν, όπου γουστάρουν και όποιον γουστάρουν δίχως να πέσει ούτε ματιά.
Αλλά η "ρετσινιά" της κλασσικής φωτογραφικής είναι βαθιά ριζωμένη, ιδίως όταν υπάρχει τηλεφακός.

Όσον αφορά τα drone, εκεί είναι δράμα. 
Δεν βοηθάει και εκεί νέα και καταγγελίες για ανώμαλους που τα είχαν για να παίρνουν μάτι από παράθυρα, παραλίες και σχολεία.

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Οπότε πλεονεκτεί πολύ η φωτογραφία τοπίων , μακριά από κόσμο . 

Η καλύτερη δουλειά και οι καλύτερες στιγμές θεωρώ.
Δάση/ξέφωτα/λίμνες με τον κοντινότερο άνθρωπο να είναι μερικά έως πολλά χλμ μακριά. 
Απόλυτη ησυχία (ιδίως χειμώνα με χιόνι και άπνοια) και ηρεμία να βγάλεις ότι θέλεις και να στεφτείς σύνθεση και ρυθμίσεις.
Από την άλλη, περισσότερες της μιας φοράς είδα σχετικά φρέσκα χνάρια λύκων, άλκεων και αγριογούρουνων. 
Εκεί σταμάτησε η ηρεμία κι άρχισαν οι κλεφτές ματιές γύρω-γύρω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, LongTom είπε

Το περίεργο βέβαια είναι ότι όλοι, κυριολεκτικά όλοι, έχουν κινητό με κάμερα και βγάζουν ότι γουστάρουν, όπου γουστάρουν και όποιον γουστάρουν δίχως να πέσει ούτε ματιά.
Αλλά η "ρετσινιά" της κλασσικής φωτογραφικής είναι βαθιά ριζωμένη, ιδίως όταν υπάρχει τηλεφακός.

Όσον αφορά τα drone, εκεί είναι δράμα. 
Δεν βοηθάει και εκεί νέα και καταγγελίες για ανώμαλους που τα είχαν για να παίρνουν μάτι από παράθυρα, παραλίες και σχολεία.

Η καλύτερη δουλειά και οι καλύτερες στιγμές θεωρώ.
Δάση/ξέφωτα/λίμνες με τον κοντινότερο άνθρωπο να είναι μερικά έως πολλά χλμ μακριά. 
Απόλυτη ησυχία (ιδίως χειμώνα με χιόνι και άπνοια) και ηρεμία να βγάλεις ότι θέλεις και να στεφτείς σύνθεση και ρυθμίσεις.
Από την άλλη, περισσότερες της μιας φοράς είδα σχετικά φρέσκα χνάρια λύκων, άλκεων και αγριογούρουνων. 
Εκεί σταμάτησε η ηρεμία κι άρχισαν οι κλεφτές ματιές γύρω-γύρω...

Το φθινόπωρο πήγα μόνος στη λίμνη Μεταλλείου , διάβαζα στις κριτικές στο google ,ότι είναι μέρος που πρέπει να πας μια φορά στη ζωή σου.

Πέρα των στροφών και των κατολισθήσεων ,με τους βράχους/πέτρες διάσπαρτους στο δρόμο ,συνάντησα από το τελευταίο χωριό (20 λεπτά με το αμάξι)μόνο δυο έφηβους να φεύγουν με τις μηχανές από τη λίμνη, λίγο πριν φτάσω .

Όταν ακούστηκε ένα ήχος μέσα στο απομονωμένο δάσος , ακούστηκε σε μένα πολύ τρομακτικός.

Άρον άρον έβγαλα τις τελευταίες φώτο και έφυγα.

IMG-0719.jpg

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pifilos είπε

 'Εχω έρθει σε αντιπαράθεση σχετικά αρκετές φορές και προσφάτως και με αστυνομικό. 

Ο αστυνομικός τι σου είπε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ο αστυνομικός τι σου είπε ;

Ήμουν απένατι από το Μεγάλη Βρεταννία στη μεριά της Βουλής και περίμενα ένα ποδήλατο τελοσπάντων να περάσει για να γεμίσω την εικόνα όπως είχα κατά νου. Ε μετά από κανένα τέταρτο αναμονής με πλησίασε ο αξιωματικός που βρίσκεται πάντα σε εκείνο το σημείο και με ρωτούσε τι δουλειά έχω εκεί, γιατί περιμένω κλπ. Του εξήγησα, γέλασε, με κοίταξε λίγο σα να τα έχω χάσει και έφυγε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...