Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, pifilos είπε

Με μια πρόχειρη αναζήτηση δε βρήκα κάποια σελίδα που να έχει δουλειά του οπότε θα βάλω αναγκαστικά το προφιλ του στο Instagram το οποίο δε θεωρώ και το καλύτερο φορματ για παρουσίαση δουλειάς αλλά βλέπεις εύκολα το έργο κάποιου.  Πάρα πολύ ωραίο υλικό για τα δικά μου μέτρα. 

https://www.instagram.com/petroskotzabasis/

 


 

Flickr του.

https://www.progressive-street.com/petros-kotzabasis/

https://www.thegreekfoundation.com/photography/petros-kotzabasis-street-photography

http://pkomo.blogspot.com/

 

ΥΓ: Θα με κάνει να βάλω πάνω πάλι τον 35... :P 

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

Α ωραίος !!! Το πρώτο link ειδικά πολύ καλύτερο από instagram. 

1 λεπτό πριν, stratigos24 είπε

ΥΓ: Θα με κάνει να βάλω πάνω πάλι τον 35... :P 

Χρόνος υπάρχει. Μέχρι να βρει καθένας μας τι του ταιριάζει περνάει από διάφορα. Άλλοι είναι πιο τυχεροί και το πετυχαίνουν πιο γρήγορα ή δεν έχουν χρήματα για πειραματισμούς και αναγκαστικά προσαρμόζονται. Αλλά όντως και εμένα μου αρέσει πολύ η συνεκτικότητα της δουλειάς του. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Σε full frame ....... 50αρη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Ποίος το λέει; :P 

    Όποιος και να το λέει , αυτό δεν σε εμποδίζει να το δοκιμάσεις . Είναι βέβαιο ότι ο 35αρης θα σου βγεί πολύ wide ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Όποιος και να το λέει , αυτό δεν σε εμποδίζει να το δοκιμάσεις . Είναι βέβαιο ότι ο 35αρης θα σου βγεί πολύ wide ......

Έχω γράψει σε άλλο θέμα χθες προχθές για τον 50αρη σε FF.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/816901-επιλογή-καινούργιου-φακού-για-ζ5/?do=findComment&comment=59943763

o 35 μια χαρά μου κάθεται.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, babisskg said:

    Όποιος και να το λέει , αυτό δεν σε εμποδίζει να το δοκιμάσεις . Είναι βέβαιο ότι ο 35αρης θα σου βγεί πολύ wide ......

Ο nikon z 35mm f/1.8 όμως κάνει 940€ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Ο nikon z 35mm f/1.8 όμως κάνει 940€ ....

Έχω τον Viltrox 1.8 35mm Z.

Απλά μου πρότεινε να δοκιμάσω τα 50mm ο Μπάμπης.

Επεξ/σία από stratigos24
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, stratigos24 said:

Έχω τον Viltrox 1.8 35mm Z.

Απλά μου πρότεινε να δοκιμάσω τα 50mm ο Μπάμπης.

Σε αυτό αναφέρομαι . Οι δοκιμές κοστίζουν πλέον ακριβούτσικα. Νοσταλγώ τις εποχές που είχαμε στις dslr τους afd . 100€ του κουτιού ο 50ρης και 250€ ο 35ρης. 

Τόσο που σκέφτομαι να ξαναγυρίσω. 

Γράφουν οι internet photographers ότι ο αρχαίος 35mm f/2d δεν είχε οξύτητα στα άκρα και κουραφέξαλα.

Δες δείγμα φωτογραφίας του με τη D850

T85_9146-Edit-2b

και σε D750

The Shambles, York, UK

 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, stratigos24 είπε

 

 

     Από τις δουλειές που πρέπει να βλέπει κάποιος οπωσδήποτε , για όλους τους λόγους που αφορούν την φωτογραφία . 

     Συγχαρητήρια νέε μου και ευχαριστούμε για την παρουσίαση 👍 .

Στις 14/9/2023 στις 2:25 ΜΜ, Dr_73 είπε

Σε αυτό αναφέρομαι . Οι δοκιμές κοστίζουν πλέον ακριβούτσικα. Νοσταλγώ τις εποχές που είχαμε στις dslr τους afd . 100€ του κουτιού ο 50ρης και 250€ ο 35ρης. 

Τόσο που σκέφτομαι να ξαναγυρίσω. 

Γράφουν οι internet photographers ότι ο αρχαίος 35mm f/2d δεν είχε οξύτητα στα άκρα και κουραφέξαλα.

Δες δείγμα φωτογραφίας του με τη D850

T85_9146-Edit-2b

και σε D750

The Shambles, York, UK

 

    Είναι άλλοι οι λόγοι και υπάρχουν φυσικά , για τους οποίους κάποιος δεν ωφελείται από έναν φακό που είναι soft στις άκρες , ενώ σε άλλον δεν τον απασχολεί ιδιαίτερα . Πραγματικά ένας Jupiter 21m είναι οξύτατος , όμως αυτό το χαρακτηριστικό πάει περίπατο από το δύσχρηστο της υπόθεσης , αφού ο φακός ζυγίζει ένα ολόκληρο κιλό , μπορεί να σου ξεριζώσει το mount στο σώμα χωρίς να πάρεις χαμπάρι , ενώ η όλη μηχανιστική γύρω από την λειτουργία του φωνάζει " Μακριά " . Ο φακός δεν κάνει με τίποτε εκεί που χρειάζεται και επιβάλλεται σε κάποιον να είναι αποδοτικός . Ούτε καν κολάρο δεν παίρνει . Παρόλαυτα , ναι , είναι οξύς μέχρι εκεί που δεν παίρνει .

   Τώρα ....... σήμερα , στις αρχές του 21ου αιώνα , ποιός χρειάζεται , σε ποιό βαθμό και για ποιά δουλειά , τέτοιο φακό ........ ΟΚ ...... 

   

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, babisskg said:

Πραγματικά ένας Jupiter 21m είναι οξύτατος , όμως αυτό το χαρακτηριστικό πάει περίπατο από το δύσχρηστο της υπόθεσης , αφού ο φακός ζυγίζει ένα ολόκληρο κιλό

Σε vintage, υπάρχουν εναλλακτικές, απλά λιγότερο οικονομικές. Πχ Nikon 200mm f/4 AI-s , 530 γραμμάρια .

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

 

    Είναι άλλοι οι λόγοι και υπάρχουν φυσικά , για τους οποίους κάποιος δεν ωφελείται από έναν φακό που είναι soft στις άκρες , ενώ σε άλλον δεν τον απασχολεί ιδιαίτερα . Πραγματικά ένας Jupiter 21m είναι οξύτατος , όμως αυτό το χαρακτηριστικό πάει περίπατο από το δύσχρηστο της υπόθεσης , αφού ο φακός ζυγίζει ένα ολόκληρο κιλό , μπορεί να σου ξεριζώσει το mount στο σώμα χωρίς να πάρεις χαμπάρι , ενώ η όλη μηχανιστική γύρω από την λειτουργία του φωνάζει " Μακριά " . Ο φακός δεν κάνει με τίποτε εκεί που χρειάζεται και επιβάλλεται σε κάποιον να είναι αποδοτικός . Ούτε καν κολάρο δεν παίρνει . Παρόλαυτα , ναι , είναι οξύς μέχρι εκεί που δεν παίρνει .

   Τώρα ....... σήμερα , στις αρχές του 21ου αιώνα , ποιός χρειάζεται , σε ποιό βαθμό και για ποιά δουλειά , τέτοιο φακό ........ ΟΚ ...... 

   

Σημερα όλο και περισσότεροι ερασιτέχνες γυρνάνε σε παλιούς , όχι τόσο sharp φακούς, για να πετύχουν το λεγόμενο film look. Ειδικά αν είναι σοφτ προς τα άκρα ή αν κάνουν περίεργο bokeh.
Υπάρχει δηλαδή κοινό για τέτοιους φακούς, για χρήση τους, αλλά και "κατανάλωση" τέτοιων φωτογραφιών σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Οι πολύ sharp φακοί απευθύνονται σε επαγγελματίες, που θα εκμεταλλευτούν αυτή την ιδιότητα, για τους συγκεκριμένους λόγους που χρειάζεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, highpriest είπε

Σημερα όλο και περισσότεροι ερασιτέχνες γυρνάνε σε παλιούς , όχι τόσο sharp φακούς, για να πετύχουν το λεγόμενο film look. Ειδικά αν είναι σοφτ προς τα άκρα ή αν κάνουν περίεργο bokeh.
Υπάρχει δηλαδή κοινό για τέτοιους φακούς, για χρήση τους, αλλά και "κατανάλωση" τέτοιων φωτογραφιών σε μέσα κοινωνικής δικτύωσης.

Οι πολύ sharp φακοί απευθύνονται σε επαγγελματίες, που θα εκμεταλλευτούν αυτή την ιδιότητα, για τους συγκεκριμένους λόγους που χρειάζεται.

     Κακά τα ψέματα , βαφτίζουμε την ανάγκη φιλότιμο και ψάχνουμε να βρούμε καλοσύνες εξαιτίας οικονομικής στενότητας η και κακού προγραμματισμού η όπως αλλιώς λέγεται . Κάθε τρείς και πέντε κόσμος και κοσμάκης ψάχνει να ταιριάξει φτηνοδουλειές επάνω σε mirrorlles νέας κοπής , αφού αποκαλύφθηκε ότι πρέπει να μπει βαθιά το χέρι στην τσέπη για κάτι αντίστοιχου επιπέδου σε native φακούς . 

   ΟΚ ....... οξύτατος ο Jupiter 21m ....... αλλά επάνω σε OM 1 ........ δε λέει ......... η αλλιώς ....... Simpson ( το παλιό γερμανικό μηχανάκι ) με γραβάτα ....... δε γίνεται .......

   Σημ ....... κι' εγώ κάνω τέτοια ...... για να μην φανεί ότι κατηγορώ κανέναν .

Επεξ/σία από babisskg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...