Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προφανως εννοεις τον strobbist..

 

εξαιρετικος!

Ipad correction for the win.

 

Εμείς δεν είμαστε ακόμα σε εκείνο το επίπεδο εκτός απο το frenzy που πλησιάζει.

 

 

 

 

 

Χαλαρή κουβεντουλα mode on

 

Δεν ειναι κάπως γελοίο το γεγονός οτι η mark3 δεν εχει usb3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ιδεες παιρνουμε! παντα θα υπαρχουν καποιοι που ακριβως το ιδιο θεμα θα το τραβηξουν με πιο εντυπωσιακο τροπο. η τουλαχιστον οταν ερθει η ωρα να το παρουσιασουν, θα σε κερδισουν περισσοτερο..

 

amateur photographer ειμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμείς δεν είμαστε ακόμα σε εκείνο το επίπεδο εκτός απο το frenzy που πλησιάζει.

 

 

ΧΑΧ!

 

Μου λείπουν μερικά πραγματάκια, όπως χώρος, φωτα, κανα διχίλιαρο ευρώ και πάνω απ' όλα περίπου 3 χιλιάδες εργατοώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι τι μπορεις να καταφερεις με τον εξοπλισμο και τις γνωσεις που εχεις. και φυσικα να βελτιωνεσαι παιρνοντας ιδεες απο πιο εμπειρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα ειναι τι μπορεις να καταφερεις με τον εξοπλισμο και τις γνωσεις που εχεις. και φυσικα να βελτιωνεσαι παιρνοντας ιδεες απο πιο εμπειρους.

Δεν ισχύει για μένα. Όσο βελτιώνεσαι, οι ιδέες σου γίνονται πιο περίπλοκες, κι όσο μαθαίνεις τόσο έχεις ανάγκη να γνωρίσεις. Άρα ούτε οι γνώσεις μένουν σταθερές και σε κάποια δεδομένη στιγμή ούτε ο εξοπλισμός είναι αρκετός.

 

Το θέμα είναι η εικόνα. Τίποτε άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια δεδομενη στιγμη ομως εχεις συγκεκριμενο εξοπλισμο και συγκεκριμενες γνωσεις και ικανοτητες. συμφωνω οτι το θεμα ειναι η εικονα και ενας τροπος να βελτιωσεις εναν απο αυτους τους 2 παραγοντες που επηρεαζουν το αποτελεσμα σου ειναι να παιρνεις ιδεες και να διαβαζεις.

 

3 πραγματα πιστευω καθοριζουν το αποτελεσμα: γνωσεις, εξοπλισμος και ταλεντο. μπορει εγω να εχω την D3X με τον καλυτερο φακο ενω παραλληλα να εχω και τις απαραιτητες τεχνικες γνωσεις αλλα να μη μπορω να δω με τιποτα απο σωστη οπτικη γωνια ενα θεμα ενω καποιος αλλος που το εχει περισσοτερο μπορει να βγαλει μια πιο ενδιαφερουσα φωτο με το ... iphone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην παρεα

 

Μολις χτες αγορασα μια δ5200 με τον 18-105. Δεν εχω προλαβει ν ασχοληθω πολυ με τη μηχανη, χτες γι αρχη την ειχα στο auto. Η ερωτηση μου ειναι... μεθαυριο φευγω διακοπες οπου θα παιξει πολυ φωτογραφιση τοπιου.. θα θελα να μαθω πως πρεπει να διαμορφωνω τις ρυθμισεις ωστε να βγαζω φωτο το βραδακι? Εκει οπου το φλας βεβαια δε κανει τιποτα.

Κι επισης, ειναι ενα μερος με καταρρακτη και τρεχουμενο νερο, αυτο πως θα το αποτυπωσω οσο το δυνατον καλυτερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενα φιλτρο το χρειαζεσαι.

Αν δεν προλαβαινες, τοτες να θυμασαι οτι οσο περισσοτερεο γραφει ο αισθητηρας τοσο περισσοτερο το νερο θα δειχνει σαν ομιχλη. 

Αν δεν θες ομιχλη τοτε βαλε μια γρηγορη ταχυτητα και πιασε το νερο in mid air/ stop motion

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικα παντως συμβιβασου λιγο με την ιδεα οτι το πρωτο ταξιδι με τη νεα ψηφιακη θα εχει καπως .... οχι τοσο τελειες φωτο! μεχρι να τη μαθεις δηλαδη..

 

το φιλτρακι χρειαζεται οντως ειδικα για προστασια του φακου. εγω και τους 4 τους εχω με φιλτρο και ποτε δεν βγηκα για photoshooting αν δε φοραγαν τουλαχιστον ενα UV! απο φοβο μη γρατζουνιστουν, ακομη και ο kit 18-55...

Επεξ/σία από Rabican
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν λέμε φίλτρο εννοούμε CPL και όχι UV. Για landscape και καταρράκτες.

 

Δεν θέλω TTL flash και πρέπει όπως και δηποτε να κοιτάξω τις προτάσεις που μου κάνανε τα παιδιά μερικούς μήνες πριν.

Επεξ/σία από viper2005
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...