Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχει δοκιμάσει κανεις να εμφανίσει film?

 

Εχω εμφανισει σε κατι μαθηματα αναλογικης φωτογραφιας που εκανα, μονος σου θες να την κανεις την διαδικασια; Θα χρειαστεις ενα δοχειο για να μπει το φιλμ, ενα reel που θα το περασεις, ενα δωματιο χωρις καθολου φως και χημικα για την εμφανιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το f2,8 σαφως και λεει αρκετα πραγματα ειδικα οταν ειναι σταθερο σε ολο το focal length, απλα στο ποσο sharp, καθαρος και ποσο καλα απεικονιζει τα χρωματα νομιζω δε βοηθαει.

Xονδρικά, όσο μεγαλύτερο είναι το διάφραγμα, τόσο αποκτάς μάξιμουμ οξύτητα σε μεγαλύτερα διαφράγματα. Ο 50 f1.8 έχει μάξιμουμ οξύτητα γύρω στο f5.6 O 50 f1.4 την έχει στο f/4. Σε ζουμ φακούς αυτό όμως εξαρτάται και από το εστιακό μήκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο και ενδιαφέρον. Γενικά υπάρχει ενας κανόνας οτι το πρόσωπο φαίνεται καλύτερα αν κάνεις λήψη στην γωνία του προσώπου που πέφτει η σκιά. Άλλωσε το λέει και ο MASTER του φωτός Jerry Ghionis

 

 

Στο 6:36

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχει δοκιμάσει κανεις να εμφανίσει film?

Ναι! Και εμφάνιση και εκτύπωση φωτογραφιών! Ασπρόμαυρων εννοείται, για χόμπυ. Βέβαια έχει περάσει πολύς καιρός από τότε...

 

Τώρα που λέμε για φιλμ, φέτος πήγα διακοπές με την EOS 3, τον 17-40 και έναν 85ρη. 1 36ρι φιλμ και 1 36ρι slide έβγαλα. Δε θα σταθώ στην ποιότητα των φωτογραφιών, αλλά στην απίστευτη αίσθηση που σου δίνει μιά μηχανή με τέλειο grip και τεράστιο viewfinder. Κάθε φορά που τη χρησιμοποιώ (1-2 φορές το χρόνο), μετά δε θέλω να γυρίσω στην ψηφιακή μου με τίποτα.

Επεξ/σία από akisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εμφανισει σε κατι μαθηματα αναλογικης φωτογραφιας που εκανα, μονος σου θες να την κανεις την διαδικασια; Θα χρειαστεις ενα δοχειο για να μπει το φιλμ, ενα reel που θα το περασεις, ενα δωματιο χωρις καθολου φως και χημικα για την εμφανιση.

 

 

Ναι! Και εμφάνιση και εκτύπωση φωτογραφιών! Ασπρόμαυρων εννοείται, για χόμπυ. Βέβαια έχει περάσει πολύς καιρός από τότε...

 

Τώρα που λέμε για φιλμ, φέτος πήγα διακοπές με την EOS 3, τον 17-40 και έναν 85ρη. 1 36ρι φιλμ και 1 36ρι slide έβγαλα. Δε θα σταθώ στην ποιότητα των φωτογραφιών, αλλά στην απίστευτη αίσθηση που σου δίνει μιά μηχανή με τέλειο grip και τεράστιο viewfinder. Κάθε φορά που τη χρησιμοποιώ (1-2 φορές το χρόνο), μετά δε θέλω να γυρίσω στην ψηφιακή μου με τίποτα.

Έλα, κάντε την καλή και φτιάξτε μου ένα shopping list εδώ αλλά για 120 φιλμ έγχρωμο, χωρίς μεγεθυντές κλπ για εκτύπωση, μόνο εμφάνιση του φιλμ, θα το σκαννάρω μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έλα, κάντε την καλή και φτιάξτε μου ένα shopping list εδώ αλλά για 120 φιλμ έγχρωμο, χωρίς μεγεθυντές κλπ για εκτύπωση, μόνο εμφάνιση του φιλμ, θα το σκαννάρω μετά.

Λοιπόν αν και με έγχρωμο δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, να κάποια λινκς.

Εντελώς κάν' το μόνος σου με χρήση Tetenal kit: LINK

Video link με χρήση του Unicolor kit:

Από αυτά που είδα, η διαδικασία φαίνεται εξίσου εύκολη με την εμφάνιση Α/Μ φιλμ... Γενικά κάνε μια αναζήτηση για C41 kits και θα βρεις ενδιαφέροντα πράγματα! Στο γαλλικό άμαζον με μια γρήγορη αναζήτηση πάντως δε βρήκα κάτι. :(

 

Εμένα άλλο με ενδιαφέρει.. Πώς σκανάρεις τα 120ρια σου; Ένα διάστημα έψαχνα 6x6 σκάνερ, αλλά οι τιμές ήταν απαγορευτικές.

 

edit: bonus link

Επεξ/σία από akisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν αν και με έγχρωμο δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, να κάποια λινκς.

Εντελώς κάν' το μόνος σου με χρήση Tetenal kit: LINK

Video link με χρήση του Unicolor kit:

Από αυτά που είδα, η διαδικασία φαίνεται εξίσου εύκολη με την εμφάνιση Α/Μ φιλμ... Γενικά κάνε μια αναζήτηση για C41 kits και θα βρεις ενδιαφέροντα πράγματα! Στο γαλλικό άμαζον με μια γρήγορη αναζήτηση πάντως δε βρήκα κάτι. :(

 

Εμένα άλλο με ενδιαφέρει.. Πώς σκανάρεις τα 120ρια σου; Ένα διάστημα έψαχνα 6x6 σκάνερ, αλλά οι τιμές ήταν απαγορευτικές.

 

edit: bonus link

Τhanks θα τα κοιτάξω.

 

Mε πολλή προσοχή στην καθαριότητα, το φίλμ ανάμεσα σε 2 φίλτρα UV με την DSLR από πάνω με τρίποδο.

Επεξ/σία από frenzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο και ενδιαφέρον. Γενικά υπάρχει ενας κανόνας οτι το πρόσωπο φαίνεται καλύτερα αν κάνεις λήψη στην γωνία του προσώπου που πέφτει η σκιά. Άλλωσε το λέει και ο MASTER του φωτός Jerry Ghionis

 

 

Στο 6:36

O Jerry ειναι όντως ΘΕΟΣ!!.....προτείνω το σεμινάριο tου B&H : 

 

Αναρωτιέμαι πως το κάνουν...

 

http://petapixel.com/2013/08/27/10-amazing-light-painting-photographers/

αρκετά εύκολο και ψυχαγωγικό!! (τουλάχιστον το 3ο>Trevor Williams) Πρέπει να εχεις τρίποδο

Φ/μηχανή,κατα προτήμηση ΚΑΙ ντεκλανσερ. (για πάνω απο 30sec λήψη)

και το σημαντικότερο:φοριτά φωτιστικά σώματα..δλδ φακούς,χημικο φώς και οτι βγάζει φώς,εχω κάνει τετοια φωτό με...αναπτήρα με ledάκι! :-)

Με λίγα λόγια,βγαίνεις με την παρέα σου και......  http://youtu.be/2mpDz1pZPvU         ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jerry ειναι όντως ΘΕΟΣ!!.....προτείνω το σεμινάριο tου B&H : 

 

To έχω δεί, όπως και όλα τα lessons του στο Kelby και μερικά στο Ice light...ειμαι λίγο Fanboy :P

 

Aπο περιέργια , έχει δοκιμάσει κάποιος (ή έχει δεί κανεναν) να χρησιμοποιήσει αντί για speedlight στην εκκλησία video led light ?

 

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω εδώ και καιρό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα!

Ειπα να ανοίξω νέο thread για το "Τι πρέπει να προσέχω στην αγορά μεταχειρισμένου φακού"

τελικά το έβαλα εδω σε περίπτωση που ηδη υπήρχε κατι τέτοιο και δεν το είδα.. :mellow:

Λοιπόν,μπαίνω στο ψητό..μετά απο καιρό βρήκα επιτέλους τον φακό που έψαχνα [Nikkor 17-55mm f/2.8 AF-S DX κλπ...]

σε κατάστημα μεταχειρισμένο,οχι απο ιδιώτη.

Μπαίνω σήμερα και τον δοκιμάζω...όλα μια χαρά!Ουτε μια γρατζουνιά στο σώμα,άψογα κρύσταλλα μπρός-πίσω,σφηχτά και με ωραία αίσθηση δαχτυλίδια zoom και focus,καλούλα τιμή και...ένα χρόνο εγγύηση,λέει.......

Τωρα θα μου πειτε:Ωραία ρε Joe και που ειναι το πρόβλημα??

Το προβλήμα-τα ειναι δύο:Α.Το ίδιο το μαγαζί..ειναι το διαβόητο με τις εγγυήσεις του adorama.gr (εδω το δικό μας)

και Β. που έχει να κάνει με την εγγύηση έμμεσα...Ωραία,ο φακός εξωτερικά ηταν σούπερ...ποσο καιρό τον δούλευε ο άλλος όμως???

και αν σε ενα μήνα π.χ χαλάσει το μοτέρ του Auto focus τι κάνω? θα μου το καλύψουν??

αυτο με το μοτέρ,υπάρχει τρόπος να το "δείς"??

Απο εμπειρία μου με Nikon-nikkor φακούς το μόνο παρόμοιο που είχα πάθει ειναι να μου χαλάσει το VR[ :eek: ] στον 18-200 VR1 AF-S DX, μοτέρ ποτέ!

Ελπίζω να μην σας κουράζω,απλά ειναι που θα δώσω ενα χιλιάρικο σχεδόν και...ενα πανικό τον έχω.. :unsure:

 

Υ.Γ Σε περίπτωση που νομίζετε οτι αξίζει να στάθει μόνο του σαν θέμα(εγω νομίζω πάντως,)για μελλοντική βοήθεια των μελών,

feel free και μετακινείστε το!! :-)



To έχω δεί, όπως και όλα τα lessons του στο Kelby και μερικά στο Ice light...ειμαι λίγο Fanboy :P

 

Aπο περιέργια , έχει δοκιμάσει κάποιος (ή έχει δεί κανεναν) να χρησιμοποιήσει αντί για speedlight στην εκκλησία video led light ?

 

Σκέφτομαι να το δοκιμάσω εδώ και καιρό 

Προσωπικά εκει που δουλεύω άφλασα τραβάμε,μόνο τα φωτα τις κάμερας έχουμε..Δεν ειναι led ομως,

ειναι φώτα συνεχεις ροης για κάμερα,την ιδια δουλειά με τα led κάνουν και σχεδόν την ίδια ποιότητα..

Με φωτινό φακο και πουσαρισμένα iso το έχεις!!!,η φ/μηχανη σου(5d) βλέπω ειναι μια χαρά.δεν εχει προβλημα!!! ;)

τωρα βέβαια,επειδή εκει παιζονται...λεφτά,κάνε τις λήψεις σου οπως ξέρεις και έχεις μάθει και αν βρεις χρόνο πειραματίσου και άφλασο και βλέπεις..

    

   Υ.Γ  Kelby media + B&H seminars... I`m a fanboy too!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Jerry ειναι όντως ΘΕΟΣ!!.....προτείνω το σεμινάριο tου B&H : 

αρκετά εύκολο και ψυχαγωγικό!! (τουλάχιστον το 3ο>Trevor Williams) Πρέπει να εχεις τρίποδο

Φ/μηχανή,κατα προτήμηση ΚΑΙ ντεκλανσερ. (για πάνω απο 30sec λήψη)

και το σημαντικότερο:φοριτά φωτιστικά σώματα..δλδ φακούς,χημικο φώς και οτι βγάζει φώς,εχω κάνει τετοια φωτό με...αναπτήρα με ledάκι! :-)

Με λίγα λόγια,βγαίνεις με την παρέα σου και......  http://youtu.be/2mpDz1pZPvU         ;)

Το κάθετο φωτοστεφανο πως βγήκε; Αν ξέρεις ενημέρωσε με.

 

Το κάθετο φωτοστεφανο πως βγήκε;

Αν ξέρει κάποιος ας με ενημερώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Προσωπικά εκει που δουλεύω άφλασα τραβάμε,μόνο τα φωτα τις κάμερας έχουμε..Δεν ειναι led ομως,

ειναι φώτα συνεχεις ροης για κάμερα,την ιδια δουλειά με τα led κάνουν και σχεδόν την ίδια ποιότητα..

Με φωτινό φακο και πουσαρισμένα iso το έχεις!!!,η φ/μηχανη σου(5d) βλέπω ειναι μια χαρά.δεν εχει προβλημα!!! ;)

τωρα βέβαια,επειδή εκει παιζονται...λεφτά,κάνε τις λήψεις σου οπως ξέρεις και έχεις μάθει και αν βρεις χρόνο πειραματίσου και άφλασο και βλέπεις..

    

   Υ.Γ  Kelby media + B&H seminars... I`m a fanboy too!! :D

 

Δέν εννοώ τα φώτα του cameraman , εννοώ οn camera led light σαν αυτό http://www.tech4guru.gr/index.php?route=product/product&product_id=11416 . 

Θα μπορείς άνετα να το ρίχνεις direct στο θέμα και να έχει ωραιο μαλακό φώς. Το μόνο κακό ειναι οτι αν πηγαίνεις πέρα δόθε θέλει ρύθμισμα ολη την ώρα πόσο φώς θα ρίχνει οπότε χάνεις πολλές πολλές λήψεις.

Άφλασα δέν τραβάω συνήθως γιατι οι εκκλησίες έχουν χάλια φώτα, αλλα είτε χρησιμοποιώ diffuser είτε κάνω bounch στους τοίχους και οι φωτογραφίες μοιάζουν σαν να μήν τραβήχτηκαν με flash.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...