Προς το περιεχόμενο

Photography thread(τεχνικές, εξοπλισμός κλπ)


akisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτα απ όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Τετοιο φιλτρο θα πηγαινει πανω απο 50ε ετσι δεν ειναι? δε με παιρνει τωρα να δωσω κ αλλα λεφτα.. Οποτε θα πρεπει να περιοριστω στο πως ειναι by default τα πραγματα..

 

 

Αν δεν προλαβαινες, τοτες να θυμασαι οτι οσο περισσοτερεο γραφει ο αισθητηρας τοσο περισσοτερο το νερο θα δειχνει σαν ομιχλη. 

Αν δεν θες ομιχλη τοτε βαλε μια γρηγορη ταχυτητα και πιασε το νερο in mid air/ stop motion

 

 

εεε γρηγορη ταχυτητα, εννοεις διαφραγματος? ν ανεβασω το "f" ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ταχύτητα κλείστρου το f είναι διαφραγμα. Γενικά διαβασε το manual καθώς και τα εισαγωγικά για τη φωτογραφία και κόψε το auto πρέπει να καταλαβαίνεις μια ρύθμιση γιατί την επιλεγεις

 

π.χ

http://digital-photography-school.com/learning-exposure-in-digital-photography

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα απ όλα ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Τετοιο φιλτρο θα πηγαινει πανω απο 50ε ετσι δεν ειναι? δε με παιρνει τωρα να δωσω κ αλλα λεφτα.. Οποτε θα πρεπει να περιοριστω στο πως ειναι by default τα πραγματα..

 

 

εεε γρηγορη ταχυτητα, εννοεις διαφραγματος? ν ανεβασω το "f" ?

Οχι

Αυτό που λέει Χ/ψ.

Π.χ. 1/4000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φανταζομαι η μαργαριτα ειναι απειρος χρηστης στο χωρο των dslr οπως ημουν κι εγω πριν απο 2 χρονια.

νομιζω πως το auto στην αρχη ειναι καλοδεχουμενο γιατι αν δοκιμασει κατευθειαν σε ταξιδι να παιξει manual η εστω apperture/shutter priority το αποτελεσμα θα ειναι λογικα κακες ληψεις (η τουλαχιστον χειροτερες απο οτι το auto).

 

θελει καποιο χρονο για να μαθεις τη μηχανη και να καταλαβεις τι διαολο κανουν αυτοι οι 3 βασικοι παραγοντες και πως επηρεαζοντας τον καθενα αλλαζει τελειως ενα exposure. αν ηταν να κανει practice photoshooting σπιτι της, στη γειτονια της ξερω γω, τοτε ναι ας παιξει και manual.. αλλα σε ταξιδι εχοντας παρει μολις 2-3 μερες τη μηχανη;; δεν ειναι λιγο υπερβολικο το να κοψει τελειως το auto?

 

εκτος κι αν τωρα η μαργαριτα εχει γνωση φωτογραφιας, ξερει ακριβως τι βγαζει και μπορει να υπολογισει καλυτερα απο οτι το auto της μηχανης τα "right settings".. το πιο πιθανο ομως ειναι ακομη και καλες να φαινονται οι φωτογραφιες στην οθονη της nikon, οταν θα περαστουν σε pc να δει μεγαλες διαφορες!

 

my honest opinion as a newbie.....

 

ΥΓ: καλες ληψεις μαργαριτα!

Επεξ/σία από Rabican
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όταν ειπα να κόψει το auto εννοούσα να διαβάσει 10 βασικά πράγματα και να δοκιμασει τα semi-auto προγράμματα (TV-AV-SV ή όπως αλλιώς τα ονομάζει η μηχανή της). Σε τελείως μανιουαλ άλλωστε ούτε και εγώ τραβάω εκτός από συγκεκριμένες περιπτώσεις (ελεγχόμενο φωτισμός, φιλτρα, long exposure ή μακρο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά τα πυροτεχνήματα βγάζουνε πολύ περισσοτερο φως αποσο νόμιζα...με ψηλό iso και χωρίς τρίποδο βγήκανε αρκετά καλα, θα τις δω αυριο βεβαια στο pc. η μονη μαλακια ητανε οτι ήμουνα πολυ κοντα σχεδόν απο κάτω και ακομα και στα 18mm δε τα χωραγε ολα...φωτος απο αυριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια d3200 με τον 35αρι1.8. Σιγά σιγά θα χρειαστω εναν ζουμ μιν 18 μαξ 100.

Τι επιλογές εχω αφού έχω καλομαθει στο sharpness και το f του χωρίς να δώσω πανω απο 350 euro?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To f1.8 σε zoom το ξεχνας (προσφατα η σιγμα ανακοινωσε εναν αλλα δεν ξέρω πόσο καλός είναι και σιγουρα έχει παραπάνω από 350).

Το καλύτερο θα είναι 2.8 σε αυτό λοιπόν σε στανταρ ζουμ ο πιο value for money φακός είναι ο Ταμρον 17-50 (χωρίς το Vc θεωρείτε λίγο πιο οξύς). Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι δεν είναι αρκετά γρήγορος σε εστίαση ειδικά σε θέματα χωρίς αντιθεση. Αν η ταχύτητα εστίασης είναι σημαντική θα πρότεινα το σιγμα 17-70 f2.8-4 hsm (το προηγούμενο μοντέλο υπάρχει ακόμα). Εξαιρετικός και αθόρυβος στην εστίαση απλώς έχει f4 στο τελε ακρο

Και οι 2 είναι κοντά στο budget σου. Για κάτι καλύτερο ή πρέπει να ανέβεις ή να είσαι πολύ τυχερός σε μτχ ευκαιρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αποψεις για το Benro A0350Q0B ; εχεται καμια αλλη προταση μεχρι 160Ε ;

Αρκετά αξιόλογo! Τι θα βάλεις πάνω;

Γενικά τα benro έχουν καλή απόδοση/τιμή.

 

@amagawd πολύ καλές οι προτάσεις του TAKE5. Στη θέση σου θα κινούμουν προς τον 17-70 της sigma.

Επεξ/σία από akisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για την ώρα δεν θα μπει κάτι βαρύ επάνω canon 1000D με τον μάμα 18-55mm έναν 50mm f1.8 ,18-200mm ,θα χρησιμοποιηθεί και για video με μια canon 60d μάμα φακό συν ότι άλλο προκύψει.

Από ότι είδα γίνεται και μονόποδο όποτε έχει ένα συν για μένα

Επεξ/σία από rafail1994
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ για τον 17-70 σκεφτομουνα , ευχαριστώ για τις απαντήσεις :)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...