Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμα τα Windows 8 Consumer Preview


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτος ειναι κ ο συμαντικοτερος λογος που εταιρια δεν αναβαθμιζει ευκολα ενα λογισμικο!

Και ακομη εταιριες με πολλα εκατομυρια τζιρο,δουλευουν ακομη με τα XP και δε τους βλεπω και να τα αλλαζουν συντομα!

Εκτός του ότι αυτό που λες είναι πολύ σχετικό (για τον αριθμό των εταιρειών που δουλεύουν ακόμα XP), η μετάβαση από XP σε 7 δεν απαιτεί μετεκπαίδευση των υπαλλήλων, σε αντίθεση με μια ενδεχόμενη αντικατάσταση των vista/7 από τα 8 που θα ακολουθήσουν στιγμές απείρου κάλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 414
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Ποιοι από αυτούς που έχουν εταιρίες με λογισμικά θα βάλουν Windows 8 ;

Οι περισσότεροι είναι με XP ακόμα διότι τα περισσότερα λογισμικά στα οποία δουλεύουν, δεν λειτουργούν σωστά παρά μόνο σε XP.

 

Ότι λεφτά βγάζει η M$, είναι από OEM.

Δεν ειπα πουθενα να πανε σε 8. Στο επιχειρημα "ποιος αγοραζει αυθεντικα" αναφερθηκα.

Σχετικα με τα XP: Εχω πετυχει 3.11 σε ερευνητικο κεντρο, οποτε τα xp δεν μου κανουν καμια αισθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλέπω σε λίγους μήνες κύματα αγανακτισμένων αγοραστών να επιστρέφουν τα λάπτοπ τους στο πλαίσιο απαιτώντας να τους περάσουν τα 7ρια.

 

 

noted :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 'Cut The Rope' πως γίνεται και το προσφέρει δωρεάν η microsoft ενώ στο apple app store θέλουν 4 ευρώ.Για αυτό ανεβαίνει όσο καμιά άλλη η μετοχή της apple; Άμα είναι έτσι να αγοράσουμε μετοχές της apple για να ισορροπήσουμε την απώλεια!grin.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Ειναι περίοδοι που το upgrate το έχω για πρωινό(κυριολεκτικα κ μεταφορικα)!

3.Μπορει,αλλα να μη το ξερουμε!

Και ενας επιχειρηματίας,αν δεν ειναι εταιρια που αναλαμβανει μια μερα ο/οι προγραμματιστής/ες του,να του περασει/ουν το νεο λογισμικο,αν κατέχει έστω και λιγο μπορεί μεσα σε λιγες ωρες να περασει κ το λογισμικο κ τα αρχεια/προγραμματα που χρειάζεται,ακομη κ αν κανει claen install!

Οποταν το τελευταιο που θα επρεπε να μας απασχολεί ειναι πως θα γινει η εγκατασταση,του λογισμικου!Και πρωτο,ποσο καλα κ γρηγορα θα μας τελειωνει τη δουλεια μας!

Και οσο για το απλο install απο sl σε l,απ'οτι βλεπω κ διαβαζω,η συντριπτική πλειοψηφία επιμένει οτι ειναι καλυτερα,τα lion να περασουν με clean install και οχι με upgrate!

 

Σωστα ολα αυτα που λες. Απλα επαναλαμβανω, θα ηταν κακο να εκανε τα πραγματα πιο ευκολα η MS? Ιδιαιτερα οταν ο μεσος χρηστης θα το σκεφτει πολυ περισσοτερο να αναβαθμισει τα Windows σε σχεση με τον χρηστη του OSX καθως οι τιμες στα Windows ειναι πολλαπλασιες των αναβαθμισεων του OSX. Γιατι να μην κανεις τα πραγματα ευκολοτερα για το χρηστη(ιδιαιτερα οταν περιμενεις να στα σκασει αδρα)?

 

Οσον αφορα τις εταιριες/ επιχειρηματιες και παλι ισως εχεις δικιο αλλα δεν ειναι θεμα ωρων ενα install παντα.

 

Συγκεκριμενα εχω προγραμματα (μουσικης παραγωγης) που καταλαμβανουν 6ΤΒ σκληρων δισκων. Και ολα αυτα πρεπει να ΞΑΝΑπεραστουν μετα απο φορματ. Αυτο πιστεψε με δεν ειναι δουλεια ωρων η ημερων αλλα εβδομαδων. Την αντιστοιχη δουλεια που εκανα με μακ μου πηρε απλα καποιες ωρες για να κανω το upgrade και να περασω τους καταλληλους drivers. Εντελει ειδα οτι το Λαιον δεν ειναι ετοιμο για μουσικη παραγωγη ακομα και γυρισα στο 10.6.8. Θα μπορουσα να τα κανω ολα αυτα στα Windows . Απαντηση: Κατηγορηματικα Οχι.

 

Συμφωνω οτι αυτα που λεω μπορει να μην ενδιαφερουν το χρηστη που μπαινει απλα ιντερνετ αλλα ειναι ενας τομεας που επιδεχεται βελτιωσης, that's all. ^_^

 

Το 'Cut The Rope' πως γίνεται και το προσφέρει δωρεάν η microsoft ενώ στο apple app store θέλουν 4 ευρώ.Για αυτό ανεβαίνει όσο καμιά άλλη η μετοχή της apple; Άμα είναι έτσι να αγοράσουμε μετοχές της apple για να ισορροπήσουμε την απώλεια!grin.png

οπως και το Angry Birds χρεωνει στο iphone, ipad αλλα οχι στον chrome...Η Apple βγαζει απο τη μυγα ξυγκι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστα ολα αυτα που λες. Απλα επαναλαμβανω, θα ηταν κακο να εκανε τα πραγματα πιο ευκολα η MS? Ιδιαιτερα οταν ο μεσος χρηστης θα το σκεφτει πολυ περισσοτερο να αναβαθμισει τα Windows σε σχεση με τον χρηστη του OSX καθως οι τιμες στα Windows ειναι πολλαπλασιες των αναβαθμισεων του OSX. Γιατι να μην κανεις τα πραγματα ευκολοτερα για το χρηστη(ιδιαιτερα οταν περιμενεις να στα σκασει αδρα)?

 

Οσον αφορα τις εταιριες/ επιχειρηματιες και παλι ισως εχεις δικιο αλλα δεν ειναι θεμα ωρων ενα install παντα.

 

Συγκεκριμενα εχω προγραμματα (μουσικης παραγωγης) που καταλαμβανουν 6ΤΒ σκληρων δισκων. Και ολα αυτα πρεπει να ΞΑΝΑπεραστουν μετα απο φορματ. Αυτο πιστεψε με δεν ειναι δουλεια ωρων η ημερων αλλα εβδομαδων. Την αντιστοιχη δουλεια που εκανα με μακ μου πηρε απλα καποιες ωρες για να κανω το upgrade και να περασω τους καταλληλους drivers. Εντελει ειδα οτι το Λαιον δεν ειναι ετοιμο για μουσικη παραγωγη ακομα και γυρισα στο 10.6.8. Θα μπορουσα να τα κανω ολα αυτα στα Windows . Απαντηση: Κατηγορηματικα Οχι.

 

Συμφωνω οτι αυτα που λεω μπορει να μην ενδιαφερουν το χρηστη που μπαινει απλα ιντερνετ αλλα ειναι ενας τομεας που επιδεχεται βελτιωσης, that's all. ^_^

 

 

οπως και το Angry Birds χρεωνει στο iphone, ipad αλλα οχι στον chrome...Η Apple βγαζει απο τη μυγα ξυγκι...

Υπαρχει σκληρος που να χωραει 6ΤΒ?Οποταν εσυ θα φορμαρεις μονο το δισκο που εχεις το λογισμικο και οχι ολους τους δισκους με το υλικο σου!

Απο Vista σε win7,δε χρειαστικε να περασω ουτε καν τους drivers!Επισης με clean install σε διαφορετικο partition,περασα τα 8 και παλι μου βρηκε αυτοματα τους drives εκτος 1(multitouch)!

 

Και το πιο συμαντικο,ειναι να αρχισουμε να καταλαβαινουμε λιγο τη διαφορα της MS με την Аpple!

Η MS, δε τη νοιαζει αν θα αναβαθμησουμε εμεις που εχουμε τα 7,αλλα να ψησει οτι εχει βγαλει ενα λογισμικο ανταξιο του 7 κ οτι αυτο ειναι ενα ιδανικο λογισμικο κ για touchscreen οθονες/ταπλετ!

Γενικα ξερει οτι το λογισμικο θα πουληθει,λογο OEM!

Το στοιχημα γι'αυτη ειναι,να ψησει περισσοτερους κατασκευαστες να χρεισημοποιησουν το λογισμικο της για τα ταπλετ τους κ γενικα να τους πιεσει να προωθησουν τις touch υλοποιησεις!

 

Η Аpple απο την αλλη πουλαει τα λογισμικα της μονο για τις συσκευες της,οποταν τη καιει πολυ περισσοτερο αν θα αναβαθμησει καποιος το λογισμικο του ή οχι!

 

Υ.Γ.Στην εταιρια που δουλευει η μητερα μου,το καλοκαιρι εκαναν αναβαθμηση το λογισμικο τους,μετα απο πολλα χρονια!

 

Εβαλαν XP!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις τέλειωσε αλλη μια προσέγγιση, λίγο πιο "επαγγελματική": Λοιπόν δεν δουλεύεται αυτό το πράγμα παιδιά! Οσο βρίσκεσαι σε desktop mode κάπως τρώγεται η κατάσταση, παραμετροποιείται κατά βούληση. Σε metro δεν υπάρχει περίπτωση ο (οποιοσδήποτε) επαγγελματίας να κάνει τη δουλειά του, είτε προγραμματιστής, είτε μουσικός, είτε δημοσιογράφος για παράδειγμα.

 

Οι άνθρωποι εχουν μπερδέψει τα μπούτια τους, τα desktop δεν είναι κινητά και ταμπλέτες, είναι μηχανήματα για δουλειά. Εκτός αν μ'αυτο τον τρόπο αποσύρονται από την σοβαρή κατηγορία και απευθύνονται σε καταναλωτές "λιγο κρασί, λίγο θάλασσα και το tablet μου". Ωρα είναι να το γυρνάμε σε πιγκουίνο στα γεράματα για να βγαίνει η δουλειά... :cry:

 

Με το Metro (και το winRT συγκεκριμένα), το Drag & Drop πέθανε, τα παράθυρα διαλόγου πέθαναν, το δεξί κλικ ημιθανές, το multitasking μας τελείωσε, κι ας μη πάω βαθύτερα-τεχνικά γιατί θα κλάψουν μανούλες. Εντάξει αλλο πρόοδος κι άλλο ισοπέδωση, υπολογιστής δεν είναι μόνο angry birds και χαζοτσάτ. Θέλω να ξυπνήσω ένα πρωι και να δω Adobe CS7 σε metro! Θα παραιτηθούν όλοι οι γραφίστες από τον πλανήτη, θα προτιμούν να φυτέψουν ντομάτες και μαρούλια. Δεν λέω για office σε metroUI γιατί αυτό θα το δούμε, δεν γλιτώνουμε.. :P

 

Προσωπικά (αν και επαγγελματικά έχω σχεδόν αποσυρθεί από τον χώρο) αν μου ζητήσουν να μετατρέψω τις winforms .net εφαρμογές μου σε metro θα ζητήσω ενάμιση καράβι λεφτά και μισό hyde park για να ξεκουράζομαι. B)

 

α! μη το ξεχάσω: Εχουν δοκιμάσει ποτέ τους οι άνθρωποι ένα από τα 10αδες φοβερά application launchers που κυκλοφορούν; Ειλικρινά τα είδαν και τα απέρριψαν ως αρχαία; Και κατέληξαν σ'αυτή την φοβερή οθόνη search, την fullscreen (αλλά lightweight) πρασινάδα! Ασε που έχει και bug -δοκιμάστε το!- αν του κάνεις μερικά [tab]-[tab]-[tab] συνεχόμενα σε κάποια φάση χάνει το focus και χρειάζεσαι το mouse!

 

Σκέτη απογοήτευση.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει σκληρος που να χωραει 6ΤΒ?Οποταν εσυ θα φορμαρεις μονο το δισκο που εχεις το λογισμικο και οχι ολους τους δισκους με το υλικο σου!

Απο Vista σε win7,δε χρειαστικε να περασω ουτε καν τους drivers!Επισης με clean install σε διαφορετικο partition,περασα τα 8 και παλι μου βρηκε αυτοματα τους drives εκτος 1(multitouch)!

 

Και το πιο συμαντικο,ειναι να αρχισουμε να καταλαβαινουμε λιγο τη διαφορα της MS με την Аpple!

Η MS, δε τη νοιαζει αν θα αναβαθμησουμε εμεις που εχουμε τα 7,αλλα να ψησει οτι εχει βγαλει ενα λογισμικο ανταξιο του 7 κ οτι αυτο ειναι ενα ιδανικο λογισμικο κ για touchscreen οθονες/ταπλετ!

Γενικα ξερει οτι το λογισμικο θα πουληθει,λογο OEM!

Το στοιχημα γι'αυτη ειναι,να ψησει περισσοτερους κατασκευαστες να χρεισημοποιησουν το λογισμικο της για τα ταπλετ τους κ γενικα να τους πιεσει να προωθησουν τις touch υλοποιησεις!

 

Η Аpple απο την αλλη πουλαει τα λογισμικα της μονο για τις συσκευες της,οποταν τη καιει πολυ περισσοτερο αν θα αναβαθμησει καποιος το λογισμικο του ή οχι!

 

Υ.Γ.Στην εταιρια που δουλευει η μητερα μου,το καλοκαιρι εκαναν αναβαθμηση το λογισμικο τους,μετα απο πολλα χρονια!

 

Εβαλαν XP!!!!

 

 

χμμμ...Ειναι πολλαπλοι δισκοι αλλα ειναι "δεμενοι" με το λειτουργικο. Δεν θα το αναλυσω εδω γιατι θα βγουμε εντελως off topic :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ...Ειναι πολλαπλοι δισκοι αλλα ειναι "δεμενοι" με το λειτουργικο. Δεν θα το αναλυσω εδω γιατι θα βγουμε εντελως off topic :mrgreen:

Καταλαβα! :-)

Ετσι κι αλλιως μεχρι να κυκλοφορησουν,να δεις αν θα σου προσφερουν κατι περισσοτερο απο τα 7,εχεις μπολικο χρονο να κανεις τα κουμαντα σου!

Στην ουσια ολοι τεστ κανουμε και τωρα κ τους πρωτους μηνες μετα τη κυκλοφοριας τους!Εξαλλου τα 7 εχουν πολυ δρομο μπροστα τους,για να ανησυχουμε αν μας κανουν ή οχι τα 8!

 

Ουσιαστικα εγω δε βλεπω,οτι τα 8 ειναι πραγματι ο αντικαταστατης του 7,αλλα ενα ενδιαμεσο λογισμικο που θα μπορεσει να δεσει wp+table(x86&arm)/touchscreen+desktop+xbox!

Και ειδικα στο θεμα tablet(+τα υβριδικα tablet)&touchscreen υλοποιησεις(all in one),πρεπει να εχουμε υποψη μας οτι κυκλοφορουν πολυ περισσοτερα τετοια συστηματα με windows os,απ'οτι με ios&android μαζι(εξαιρουνται τα smartfones)!Απλα μεχρι τωρα τα ψιλοβολεβαν με τα υπαρχοντα λογισμικα(xp,vista,7),μεχρι που ανοιξε η αγορα τους και η αγορα των smartphones και θεωρησαν οτι ηταν καιρος να ασχοληθουν πιο σοβαρα με τις touchscreen συσκευες και εφαρμογες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πρέπει να βάλω το iso στο usb για να κανω boot απο αυτο? ή να περασω τα αρχεια του iso στο usb;

και για να περασω τα 64bit πρεπει να εχω τα 7 64βιτ;

Νομιζω πως και με 32bit μπορεις.Παντως απο 64 δεν μπορεις να βαλεις 32bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως και με 32bit μπορεις.Παντως απο 64 δεν μπορεις να βαλεις 32bit.

 

Δεν περνάς με copy paste το ISO στο φλασάκι αλλά με κάποιο ειδικό πρόγραμμα, π.χ. εγώ χρησιμοποιώ το WintoFlash της Novicorp.

Για καθαρή εγκατάσταση εννοείται δεν έχει σημασία ποια Windows είχες.

Για upgrade θα πρέπει να είναι στην ίδια γλώσσα, τώρα αν είχες 32άρια και θέλεις να περάσεις 64άρια δε γνωρίζω.

Πάτα upgrade και αν στο δεχτεί είσαι OK.

Σόρρυ για τον mavrospete ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...