Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

4420089030.png

grnet

 

 

οκ με αυτο;

 

4420093118.png

 

cosmote

μια χαρά!

"στον Hosted by Cosmote σε Θεσσαλονίκη/Αθήνα και σε Hosted by GRnet πόσο βγάζετε? "

 

εντως Ελλαδας δεν υπαρχει κανενα θεμα

με Wind πάντως αυτοί οι 2 δεν παίζουν καλά, δεν υπάρχει direct peer και λογικά βγαίνουν εξωτερικό και ξαναμπαίνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους στο φόρουμ.

Είμαι νέο μέλος εδώ στο φόρουμ και η αφορμή να το γνωρίσω, ήταν η HCN.

Θα ήθελα, όποιος μπορεί και θέλει, να βοηθήσει στα ερωτήματα που έχω παρακάτω:

Έχω 6αρα γραμμή HOL εδώ και χρόνια και σκέφτομαι την αναβάθμιση της.

Μένω στην Καλαμαριά και έχω απόσταση από τον ΟΤΕ της Περικλέους 300 μέτρα.

Διαβάζοντας όλο το Θέμα της HCN από τα πρώτα μηνύματα, βλέπω αντικρουόμενες απόψεις και σκέφτομαι

αν θα έχω προβλήματα αποσυνδέσεων κλπ, τα οποία θα με απογοητεύσουν γρήγορα αν γίνω συνδρομητή της ή αν πραγματικά αξίζει να δοκιμάσω την υπηρεσία της, όπως φαντάζει αυτή τη στιγμή.

Με την hol δεν έχω προβλήματα, χρόνια τώρα είναι η αλήθεια, αλλά ψάχνοντας για μεγαλύτερη ταχύτητα και συνδυασμό πιο οικονομικής τηλεφωνίας, ψάχτηκα με ΗΟL, ΟΤΕ με "έως" 24άρα γραμμή και την HCN με "σταθερή" 20άρα λόγω οπτικής ίνας.

Όποιος έχει την εμπειρία από την HCN και θέλει, ας βοηθήσει.

 

P.s. Sorry για το μακροσκελές μήνυμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σε όλους στο φόρουμ.

Είμαι νέο μέλος εδώ στο φόρουμ και η αφορμή να το γνωρίσω, ήταν η HCN.

Θα ήθελα, όποιος μπορεί και θέλει, να βοηθήσει στα ερωτήματα που έχω παρακάτω:

Έχω 6αρα γραμμή HOL εδώ και χρόνια και σκέφτομαι την αναβάθμιση της.

Μένω στην Καλαμαριά και έχω απόσταση από τον ΟΤΕ της Περικλέους 300 μέτρα.

Διαβάζοντας όλο το Θέμα της HCN από τα πρώτα μηνύματα, βλέπω αντικρουόμενες απόψεις και σκέφτομαι

αν θα έχω προβλήματα αποσυνδέσεων κλπ, τα οποία θα με απογοητεύσουν γρήγορα αν γίνω συνδρομητή της ή αν πραγματικά αξίζει να δοκιμάσω την υπηρεσία της, όπως φαντάζει αυτή τη στιγμή.

Με την hol δεν έχω προβλήματα, χρόνια τώρα είναι η αλήθεια, αλλά ψάχνοντας για μεγαλύτερη ταχύτητα και συνδυασμό πιο οικονομικής τηλεφωνίας, ψάχτηκα με ΗΟL, ΟΤΕ με "έως" 24άρα γραμμή και την HCN με "σταθερή" 20άρα λόγω οπτικής ίνας.

Όποιος έχει την εμπειρία από την HCN και θέλει, ας βοηθήσει.

 

P.s. Sorry για το μακροσκελές μήνυμα :)

 

Αξίζει και με το παραπάνω να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ τις υπηρεσίες της για 2 λόγους.

 

1. Δεν υπάρχουν ετήσιες κλπ δεσμεύσεις, οπότε το πολύ πολύ να μην σου αρέσει και να έχεις πληρώσει 1 μήνα και τα τέλη σύνδεσης (40€ νομίζω).

 

2. Από άποψη ταχυτήτων σίγουρα θα είσαι καλύτερα από την 6άρα της HOL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω ακούσει ότι όσοι είναι πιο κοντά προς καλαμαριά έχουν καλύτερες ταχύτητες και λιγότερα προβλήματα. ισχύει? ή είναι απλά εικασίες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 6αρα γραμμή HOL εδώ και χρόνια και σκέφτομαι την αναβάθμιση της.

Μένω στην Καλαμαριά και έχω απόσταση από τον ΟΤΕ της Περικλέους 300 μέτρα.

Προφανώς έχεις το 6άρι πακέτο από παλιά πριν το καταργήσει, διότι 300 μέτρα απόσταση από το αστικό κέντρο και 6Mbps σημαίνει σοβαρό πρόβλημα.

 

Είμαι στα 900 καλωδιακά (13dB εξασθένιση) μέτρα και 400 σε ευθεία, πιάνοντας 19+Mbps με 9 SNR και 21Mbps με 6 SNR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει και με το παραπάνω να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ τις υπηρεσίες της για 2 λόγους.

 

1. Δεν υπάρχουν ετήσιες κλπ δεσμεύσεις, οπότε το πολύ πολύ να μην σου αρέσει και να έχεις πληρώσει 1 μήνα και τα τέλη σύνδεσης (40€ νομίζω).

 

2. Από άποψη ταχυτήτων σίγουρα θα είσαι καλύτερα από την 6άρα της HOL.

 

 

Αξίζει και με το παραπάνω να ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ τις υπηρεσίες της για 2 λόγους.

 

1. Δεν υπάρχουν ετήσιες κλπ δεσμεύσεις, οπότε το πολύ πολύ να μην σου αρέσει και να έχεις πληρώσει 1 μήνα και τα τέλη σύνδεσης (40€ νομίζω).

 

2. Από άποψη ταχυτήτων σίγουρα θα είσαι καλύτερα από την 6άρα της HOL.

Η τυχόν ταλαιπωρία αργότερα είναι που με προβληματίζει και όχι το κόστος σύνδεσης και κάποιων μηνών σύνδεσης.

Προβλήματα που τώρα απλά δεν υπάρχουν με τη HOL, π.χ. αποσυνδέσεις χωρίς απάντηση από τεχνική βοήθεια, θα είναι δυσάρεστη  εμπειρία...

Προφανώς έχεις το 6άρι πακέτο από παλιά πριν το καταργήσει, διότι 300 μέτρα απόσταση από το αστικό κέντρο και 6Mbps σημαίνει σοβαρό πρόβλημα.

 

Είμαι στα 900 καλωδιακά (13dB εξασθένιση) μέτρα και 400 σε ευθεία, πιάνοντας 19+Mbps με 9 SNR και 21Mbps με 6 SNR.

Ναι, το πακέτο της HOL είναι από παλιά, για αυτό και είναι 6Mbps.

Πρόβλημα δεν υπάρχει. Μάλιστα, κάποιος στην πολυκατοικία μου, έχει ήδη 50Vdsl από ΟΤΕ.

Βλέποντας τις προσφορές που έβγαλε για νέους πελάτες η HOL, συνειδητοποίησα πως περίπου με τα λεφτά που πληρώνω ήδη, μπορώ να πάρω 24άρα γραμμή από ΟΤΕ και από την HOL (μετά από λίγο παζάρι από αυτήν).

Στον ΟΤΕ μου είπαν πως ο Μ.Ο. download στην περιοχή του σπιτιού μου, με 24άρα, είναι 14-14,5.

Στη HOL αντίστοιχα, 11 με 12. Έτσι είπε τηλεφωνικά, τεχνικός της από Αθήνα.

Kαι εκεί κάπου έπεσα στην HCN, με τα καλά της οπτικής ίνας αλλά και την αβεβαιότητα του μικρού και ελπίζω αναπτυσσόμενου provider.

Είναι πολύ σημαντικό για εμένα να μοιραστείτε μαζί μου (και όλο το Φόρουμ φαντάζομαι) την εμπειρία χρήσης της, ως τώρα.

(Εδώ να ευχαριστήσω όλους όσους ήδη απάντησαν  και έδειξαν ενδιαφέρον, συνεχίστε παιδιά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι πολύ σημαντικό για εμένα να μοιραστείτε μαζί μου (και όλο το Φόρουμ φαντάζομαι) την εμπειρία χρήσης της, ως τώρα.

(Εδώ να ευχαριστήσω όλους όσους ήδη απάντησαν  και έδειξαν ενδιαφέρον, συνεχίστε παιδιά!)

Παντως,επειδη και εγω το εψαχνα σαν εσενα,μαζεψα μονο θετικες γνωμες για την hcn(και σε αλλα φορουμ).

Αν εφτανε στην περιοχη μου,ήδη θα την ειχα κανει την μεταβαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπου υπαρχει παρουσια της HCN η επιλογη της για παροχη internet ειναι μονοδρομος. Μοναδικος ανασταλτικος παράγοντας ειναι αν εχεις αναγκη και απο αλλα συνδιαστικα προγραμματα (πχ Nova, μεγαλη εκπτωση στο κινητο).

Η εμπειρια χρησης ειναι αξιοπιστη για μεγαλο χρονικο διαστημα. Το λεω μετα γνωση λόγου καθοτι ειμαι πελατης σχεδον 2 χρονια.

Αν ψαχνεις τεχνική υποστηριξη αργα το βραδυ ή σε αργίες ατύχησες. Αν και νομιζω αυτο ισχυει σε όλους τους παροχους καθώς το τηλεφωνο το σηκώνουν τηλεφωνητες χωρις ιδιαιτερες τεχνικες γνωσεις.

Επιφυλακη δε μπορω να πιστεψω πως δεν υπάρχει για γενικευμενα προβλήματα, απλα δε σηκωνει τηλεφωνα.

Αυτο που θα σου προτεινα να εξετάσεις είναι ο πραγματικός χρονος ομιλίας απο τους λογαριασμους αρκετών τελευταιων μηνών καθος δεν υπάρχουν στην HCN απεριοριστα προγράμματα οπως ισως εχεις συνηθίσει. Ετσι θα μπορεις να επιλεξεις το καταλληλο προγραμμα ομιλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το πακέτο της HOL είναι από παλιά, για αυτό και είναι 6Mbps.

Πρόβλημα δεν υπάρχει. Μάλιστα, κάποιος στην πολυκατοικία μου, έχει ήδη 50Vdsl από ΟΤΕ.

Βλέποντας τις προσφορές που έβγαλε για νέους πελάτες η HOL, συνειδητοποίησα πως περίπου με τα λεφτά που πληρώνω ήδη, μπορώ να πάρω 24άρα γραμμή από ΟΤΕ και από την HOL (μετά από λίγο παζάρι από αυτήν).

Από αυτά που αναφέρεις καταλαβαίνω ότι δεν του έχεις πάρει τηλέφωνο για να σου δώσουν προσφορά και πληρώνεις το παλιό πάγιο, που είναι μεγαλύτερο από τα σημερινά δεδομένα (σε όλους τους παρόχους).

 

Με 33€ σήμερα έχεις στη HOL VDSL, απεριόριστα σταθερά και 300' προς κινητά. Σε ADSL υπάρχουν διάφορα πακέτα (ανάλογα τον προπληρωμένο τηλεφωνικό χρόνο) από 18€-35€.

 

Είσαι πολύ κοντά στο αστικό κέντρο και λογικά (όπως οι γείτονες) θα έχεις φουλ ταχύτητα σε όποιον πάροχο κι αν πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως,επειδη και εγω το εψαχνα σαν εσενα,μαζεψα μονο θετικες γνωμες για την hcn(και σε αλλα φορουμ).

Αν εφτανε στην περιοχη μου,ήδη θα την ειχα κανει την μεταβαση.

Το ψάχνω από την αρχή, όσο γίνεται δηλαδή, για να ξέρω όσο το δυνατόν τι να περιμένω...

Οπου υπαρχει παρουσια της HCN η επιλογη της για παροχη internet ειναι μονοδρομος. Μοναδικος ανασταλτικος παράγοντας ειναι αν εχεις αναγκη και απο αλλα συνδιαστικα προγραμματα (πχ Nova, μεγαλη εκπτωση στο κινητο).

Η εμπειρια χρησης ειναι αξιοπιστη για μεγαλο χρονικο διαστημα. Το λεω μετα γνωση λόγου καθοτι ειμαι πελατης σχεδον 2 χρονια.

Αν ψαχνεις τεχνική υποστηριξη αργα το βραδυ ή σε αργίες ατύχησες. Αν και νομιζω αυτο ισχυει σε όλους τους παροχους καθώς το τηλεφωνο το σηκώνουν τηλεφωνητες χωρις ιδιαιτερες τεχνικες γνωσεις.

Επιφυλακη δε μπορω να πιστεψω πως δεν υπάρχει για γενικευμενα προβλήματα, απλα δε σηκωνει τηλεφωνα.

Αυτο που θα σου προτεινα να εξετάσεις είναι ο πραγματικός χρονος ομιλίας απο τους λογαριασμους αρκετών τελευταιων μηνών καθος δεν υπάρχουν στην HCN απεριοριστα προγράμματα οπως ισως εχεις συνηθίσει. Ετσι θα μπορεις να επιλεξεις το καταλληλο προγραμμα ομιλίας.

 

Το έψαξα ήδη αυτό που αναφέρεις, με το 1ο κιόλας πακέτο ομιλίας των 5 ευρώ, είμαι αρκετά καλύτερα από αυτό που πληρώνω τώρα. Ειδικά στα κινητά.

Απλά σκέφτομαι, φορητότητα να κάνω λίγο μετά και εφόσον εξελιχθούν όλα ομαλά. Για μεγαλύτερη ασφάλεια :)

Για τηλέφωνα, μάλλον συμφέρει να βάλει κανείς μια χωριστή υπηρεσία VOIP...περισσότερες και φθηνότερες υπηρεσίες.

Είναι στα υπ'όψιν και αυτές οι εταιρίες. Αν και μπορεί να μπλέξω με πολλούς λογαριασμούς, εδώ και εκεί, χα-χα!

Κάποιες καθυστερήσεις στους διαλόγους που αναφέρθηκαν μέσω VOIP, παρατηρούνται ακόμη;

Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του και εδώ;

Είτε της HCN, είτε άλλης υπηρεσίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δοκιμάσεις άφοβα φίλε.6 μήνες τωρα που έχω το 120/8 αν εξαιρέσεις 1-2 μικροδιακοπες λόγω τεχνικών προβλημάτων όλα πάνε καλα.

Στο τηλέφωνο δεν έχω παρατήσει αυτή την καθυστέρηση καθόλου.

Και για να είσαι σίγουρος 100% κάνε φορητοτητα 1 μήνα μετα αφού σιγουρευτειςβ ότι σε καλύπτει η HCN πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψάχνω από την αρχή, όσο γίνεται δηλαδή, για να ξέρω όσο το δυνατόν τι να περιμένω...

 

Το έψαξα ήδη αυτό που αναφέρεις, με το 1ο κιόλας πακέτο ομιλίας των 5 ευρώ, είμαι αρκετά καλύτερα από αυτό που πληρώνω τώρα. Ειδικά στα κινητά.

Απλά σκέφτομαι, φορητότητα να κάνω λίγο μετά και εφόσον εξελιχθούν όλα ομαλά. Για μεγαλύτερη ασφάλεια :)

Είναι στα υπ'όψιν και αυτές οι εταιρίες. Αν και μπορεί να μπλέξω με πολλούς λογαριασμούς, εδώ και εκεί, χα-χα!

Κάποιες καθυστερήσεις στους διαλόγους που αναφέρθηκαν μέσω VOIP, παρατηρούνται ακόμη;

Μπορεί κάποιος να δώσει τα φώτα του και εδώ;

Είτε της HCN, είτε άλλης υπηρεσίας;

 

Είναι καλή σκεψη να κανεις τη φορητοτητα αργότερα.

Εγω σαν κυρια τηλεφωνια στο σπιτι χρησιμοποιω απο την πρωτη στιγμη εναλακτικό voip παροχο (Modulus) γιατι οταν εφυγα απο τη HOL η HCN δεν εδινε ακομα τηλεφωνια. Σε γενικες γραμμες δουλευει καλα και εχει πολλα πλεονεκτηματα, αλλα δε πρεπει να ξεχνας το επιπλέον κοστος 15€ το χρονο για τη διατηρηση του τηλεφωνικου αριθμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...