Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγένετο συσκότιση. Ίντερνετ γιοκ. Καλά που μπορώ να μπω από το κινητο. Με το wifi του γείτονα

4801611404.png

 

επανήλθε τρομάρα του :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Απ' ο,τι διαβάζω στη σελίδα τους στο FB, έχει κοπεί οπτική ίνα τους στην Αθήνα και αναμένανε αποκατάσταση εντός 5 ωρών περίπου (από την ώρα που το ποστάρανε)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ο,τι διαβάζω στη σελίδα τους στο FB, έχει κοπεί οπτική ίνα τους στην Αθήνα και αναμένανε αποκατάσταση εντός 5 ωρών περίπου (από την ώρα που το ποστάρανε)...

για αυτό και εγώ θα ποστάρω στην σελίδα τους την φώτο από το speedtest :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτοί λένε για το upstream από ότι κατάλαβα. παίζει ρόλο το upstream με το download speed?

"Upstream" στο context των ISP πρέπει να ονομάζονται οι οδεύσεις προς/από το διεθνές Internet, αν δεν κάνω λάθος.

 

Επομένως θα επηρεάζεται και το download και το upload speed των συνδρομητών, αν έχει πέσει τέτοιο link...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Upstream" στο context των ISP πρέπει να ονομάζονται οι οδεύσεις προς/από το διεθνές Internet, αν δεν κάνω λάθος.

 

Επομένως θα επηρεάζεται και το download και το upload speed των συνδρομητών, αν έχει πέσει τέτοιο link...

 

Μέσω cyta δε γίνεται η όδευση τους στο εξωτερικό;

 

Η cyta το μεσημέρι είχε παρόμοια νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο πρόλογο μου ρίξαν ότι και καλά σε 10 μέρες θα έχω net, το ίδιο ακριβώς που μου είπαν πριν 1 μηνα :D anyways αυτήν την φορα μου είπαν 100% σε 15 το πολύ μέρες..άντε να δούμε ώστε επιτέλους να κόψω αυτήν την γαμημένη cyta γιατί το traffic control που έχουν είναι ελεεινό από απόγευμα και μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ρε παιδια τι να πω που τους παρακολουθω σχεδον απο τη μερα που ανοιξαν και υποστιρζω τετοιες κινησεις. Εχω κανει αιτηση εδω και ενα χρονο περιπου, με εχουν φερει router, καλωδια στο σπιτι κλπ και ακομα περιμενω να σκαψουν. Τους εχω παρει απειρες φορες τηλ και μου λενε οτι τους χαλαει το πλακοστροτο Ανω Πολη που ειμαι. Το αστειο ειναι οτι τωρα τελευταια εχουν ανεβει σε ενα σπιτι κυριολεκτικα ενα δρομο διπλα απο εμενα, και τους πηρα να δω τι και που και πως και μου ειπαν ξανα μανα το ιδιο παραμυθι, τους χαλαει το πλακοστροτο και δεν παιρνουν αδεια και και και... Δηλαδη για να καταλαβω, εχεις παει σε ενα σπιτι και δινεις κανονικα, και εγω που ειμαι στο διπλα δρομο δεν μου δινεις??? Γιατι κυριε δεν μου δινετε και μενα??? Αααα μας χαλαει το πατωμα εκει που μενετε....
Απαντηση σοβαρης εταιριας, μεχρι και να ακυρωσω τη αιτηση μου προτειναν. Αυτοι το προτειναν! Δηλαδη ποσα γραμμαρια μυαλου θελει για να καταλαβουν οτι αν κανουν τον κοπο να σκαψουν ενα δρομο που ναι ειναι πλακοστροτος και ναι ισως ειναι πιο δυσκολο ή πιο δαπανυρο, θα εχουν αποκτησει ενα φανατικο οπαδο που θα τους σκαει κατοσταρικο μεχρι να κλεισουν?? Αυτη τη στιγμη παντως εχουν σιγουρα εναν hater και επειδη manager σπουδαζω και ελπιζω να βρω να δουλεψω και να γινω, ο τροπος που διαχειριζονται τουλαχιστον εμενα αποτελει δειγμα ασοβαρης και κακης διοικησης, για την εταιρια στο συνολο δεν μπορω να πω σιγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν γνωρίζεις ότι κανείς δεν μπορεί να σκάψει κοινόχρηστο χώρο (δρόμο, πεζοδρόμιο, πλατεία κλπ) αν δεν πάρει άδεια από την δημοτική αρχή.

Αν δεν τους έχει δοθεί το ΟΚ, θέλεις να γίνουν παράνομοι; Γιατί δεν ξεκινάς εσύ το σκάψιμο ή να απευθυνθείς στον δήμο με σχετικό ερώτημα;

Νομίζεις ότι θέλουν να έχουν δυσαρεστημένους πελάτες και να χάνουν έσοδα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν γνωρίζεις ότι κανείς δεν μπορεί να σκάψει κοινόχρηστο χώρο (δρόμο, πεζοδρόμιο, πλατεία κλπ) αν δεν πάρει άδεια από την δημοτική αρχή.

Αν δεν τους έχει δοθεί το ΟΚ, θέλεις να γίνουν παράνομοι; Γιατί δεν ξεκινάς εσύ το σκάψιμο ή να απευθυνθείς στον δήμο με σχετικό ερώτημα;

Νομίζεις ότι θέλουν να έχουν δυσαρεστημένους πελάτες και να χάνουν έσοδα;

Κλασσικη ανταπαντηση στο συγκεκριμενο θεμα. Πιστευεις οτι δεν το εχω σκεφτει? ή ακομα καλυτερα Πιστευεις οτι δεν μου το εθεσαν σα δικαιολογια? Τους λεω οτι και το αεριο μια χαρα οτι θελαμε ηρθε και εσκαψε και ακομα σκαβει και επεκτεινεται στο πλακοστροτο, οπου υπαρχει ζητηση και ο ΟΤΕ εχει περασει. Δηλαδη αυτοι πιο μαγκες ειναι? Μου απαντησαν ε δεν ξερουμε τι κανουν οι αλλες εταιριες εμας δεν μας δινουν αδειες. Και λεω το εξης: δηλαδη εαν παω και σας φερω το χαρτι με την αδεια εκσκαφης αυριο ας πουμε, ερχεστε να σκαψετε μεθαυριο? Εκει δεν ειπε τιποτα η κοπελα και απλα με συνδεσε με καποιον κυριο που συγκεκριμενα μου εξηγησε οτι το προβλημα δεν ειναι ο Δημος τοσο, οσο η δικια τους εργολαβια/τροπος που επεκτεινονται. Αυτο τωρα πριν το Καλοκαιρι το ακουσα και μου ειπε οτι οταν η εταιρια βρει/σκεφτει τροπο να κανει τη δουλεια της στο πλακοστροτο τοτε θα με ενημερωσουν. Και ξαναρωτησα τωρα αρχες Νοεμβρη και η κοπελα μου ειπε οτι μου ειχε πει και την αλλη φορα αδειες/Δημος/πλακοστροτο. Αν το τραβουσα κιαλο και δεν ελεγα ευχαριστω πολυ και κλεισιμο, και στο τελος δεν ειχε τι να μου πει και με ξανασυνδεε με αυτον τον υπευθυνο παλι τα ιδια θα ακουγα δεν αμφιβαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που παραβλεπεις ειναι οτι και ο εργολαβος ειναι ιδιωτης κα επομενως τους κοστιζει χρηματα, τα οποια εσυ δεν θα πληρωσεις (περα απο τα 50 ευρω για το τελος της συνδεσης). Πιστεψε με οι συγκεκριμενοι εργολαβοι που κανουν αυτην την δουλεια και εχουν τα καταλληλα μηχανηματα ειναι μετρημενοι στα δακτυλα σε ολη τη Θεσσαλονικη και συνηθως χρεωνουν τα κερατα τους. Αν λοιπον κριθηκε οικονομικα ασυμφορο να σε συνδεσουν με τον συμβατικο τροπο που κανουν και εχουν συμφωνησει στο εργολαβικο , τοτε δεν θα συνδεσουν, τουλαχιστον για τωρα. Αν παλι σου ηπαν οτι βρηκαν τροπο να σε συνδεσουν , δεν μπορω να καταλαβω προς τι ο εκνευρισμος.

 

Επισης, η διαδικασια αδειοδοτησης για δημοσια φορεα και ειδικα για ΟΤΕ-Αεριο, ειναι παρα πολυ απλουστερη, απο οτι αν ο αιτων ειναι ιδιωτης....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εμένα ήρθαν σκάψανε, συνδέσανε, κλείσανε τα χαντάκια και τις τρύπες στο δρόμο. Μετά από μια εβδομάδα ξανά ήρθε ο εργολάβος ξανά άνοιξε την τρύπα και το χαντάκι, κάνανε τι κάνανε και έχουν μείνει ανοιχτά. θα περάσει κάποιος άνθρωπος με μηχανάκι και θα γίνει καμιά στραβή και μετά θα τρέχουνε. Ενημερωτικά τους έχω πάρει 2 φορές τηλ να στείλουν τον εργολάβο να κλείσει τα μπαλώματα, μπας και προλάβουν πιθανόν δυσάρεστες καταστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που παραβλεπεις ειναι οτι και ο εργολαβος ειναι ιδιωτης κα επομενως τους κοστιζει χρηματα, τα οποια εσυ δεν θα πληρωσεις (περα απο τα 50 ευρω για το τελος της συνδεσης). Πιστεψε με οι συγκεκριμενοι εργολαβοι που κανουν αυτην την δουλεια και εχουν τα καταλληλα μηχανηματα ειναι μετρημενοι στα δακτυλα σε ολη τη Θεσσαλονικη και συνηθως χρεωνουν τα κερατα τους. Αν λοιπον κριθηκε οικονομικα ασυμφορο να σε συνδεσουν με τον συμβατικο τροπο που κανουν και εχουν συμφωνησει στο εργολαβικο , τοτε δεν θα συνδεσουν, τουλαχιστον για τωρα. Αν παλι σου ηπαν οτι βρηκαν τροπο να σε συνδεσουν , δεν μπορω να καταλαβω προς τι ο εκνευρισμος.

 

Επισης, η διαδικασια αδειοδοτησης για δημοσια φορεα και ειδικα για ΟΤΕ-Αεριο, ειναι παρα πολυ απλουστερη, απο οτι αν ο αιτων ειναι ιδιωτης....

Οχι δεν βρηκαν τροπο, περα απο το να σκαψουν οταν μπορεσουν. Εξου και ο εκνευρισμος διοτι με αυτα που μου ειπαν και καταλαβα και προσθετοντας αυτα που γραφεις ---> ποτέ δεν θα σκαψουν! Αυτο ομως που με τσατιζει ειναι οτι στα 50μετρα ο αλλος επειδη εχει εξω απο την πορτα του ασφαλτο πηγαν και του εδωσαν. Δηλαδη τι discrimination ειναι αυτο! Θα μου ξαναπεις ολα αυτα που εγραψες και τα καταλαβαινω ΑΛΛΑ εγω σαν απλως ανθρωπος με το φτωχο μου μυαλο γιατι πρεπει να δεχτω αυτα που μου λενε ετσι επειδη τα λενε, ενω βλεπω με τα ιδια μου τα ματια οτι διπλα ανθρωποι εχουν αυτο που ζηταω. Εννοω, οτι επειδη ψαχνομαστε και συζηταμε εδω σε forum, διαβαζουμε στο internet κλπ και ισως να μαθαμε καποια πραγματα παραπανω δεν σημαινει οτι πρεπει να δειχνουμε και κατανοηση για τη καημενη την εταιρια. Θα το θεσω απλα και πειτε μου αν η λογικη μου ειναι λαθος: Μενω στο κεντρο της Θεσσαλονικης και εχω δει οτι δυο δρομους κατω απο το σπιτι μου εχει επεκταθει η HCN. Κανω αιτηση και ζηταω τις υπηρεσιες τους αφου εχω δει οτι εχουν ανεβει προς τα πανω σε σπιτια πλησιαζοντας στο δικο μου. Τοσο απλα, το ονομα μου Πελατης το επωνυμο Καλος. Δεν με ενδιαφερει αν δεν μπορουν, ή αν ο εργαλαβος τους δεν θελει να σκαψει σε πλακοστροτο! Στη σελιδα τους γραφουν οτι προσφερουν υπηρεσιες πρωτοποριακες και δεν ξερω γω τι αλλο οπου εχουν επεκταθει. Εδω που μενω εχουν επεκταθει αλλα δεν μπορουν να μου δωσουν! Οσο πιο πολυ το γυρναω το θεμα στο μυαλο μου απο αυτη τη πλευρα τοσο πιο πολυ αρχιζω και πιστευω οτι ανετα εκανα case και τους κυνηγουσα νομικα, οχι πως αυτο εχω σκοπο να κανω αλλα σε forum ειμαστε κουβεντα κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν βρηκαν τροπο, περα απο το να σκαψουν οταν μπορεσουν. Εξου και ο εκνευρισμος διοτι με αυτα που μου ειπαν και καταλαβα και προσθετοντας αυτα που γραφεις ---> ποτέ δεν θα σκαψουν! Αυτο ομως που με τσατιζει ειναι οτι στα 50μετρα ο αλλος επειδη εχει εξω απο την πορτα του ασφαλτο πηγαν και του εδωσαν. Δηλαδη τι discrimination ειναι αυτο! Θα μου ξαναπεις ολα αυτα που εγραψες και τα καταλαβαινω ΑΛΛΑ εγω σαν απλως ανθρωπος με το φτωχο μου μυαλο γιατι πρεπει να δεχτω αυτα που μου λενε ετσι επειδη τα λενε, ενω βλεπω με τα ιδια μου τα ματια οτι διπλα ανθρωποι εχουν αυτο που ζηταω. Εννοω, οτι επειδη ψαχνομαστε και συζηταμε εδω σε forum, διαβαζουμε στο internet κλπ και ισως να μαθαμε καποια πραγματα παραπανω δεν σημαινει οτι πρεπει να δειχνουμε και κατανοηση για τη καημενη την εταιρια. Θα το θεσω απλα και πειτε μου αν η λογικη μου ειναι λαθος: Μενω στο κεντρο της Θεσσαλονικης και εχω δει οτι δυο δρομους κατω απο το σπιτι μου εχει επεκταθει η HCN. Κανω αιτηση και ζηταω τις υπηρεσιες τους αφου εχω δει οτι εχουν ανεβει προς τα πανω σε σπιτια πλησιαζοντας στο δικο μου. Τοσο απλα, το ονομα μου Πελατης το επωνυμο Καλος. Δεν με ενδιαφερει αν δεν μπορουν, ή αν ο εργαλαβος τους δεν θελει να σκαψει σε πλακοστροτο! Στη σελιδα τους γραφουν οτι προσφερουν υπηρεσιες πρωτοποριακες και δεν ξερω γω τι αλλο οπου εχουν επεκταθει. Εδω που μενω εχουν επεκταθει αλλα δεν μπορουν να μου δωσουν! Οσο πιο πολυ το γυρναω το θεμα στο μυαλο μου απο αυτη τη πλευρα τοσο πιο πολυ αρχιζω και πιστευω οτι ανετα εκανα case και τους κυνηγουσα νομικα, οχι πως αυτο εχω σκοπο να κανω αλλα σε forum ειμαστε κουβεντα κανουμε.

 

Σε καταλαβαινω απολυτα πιστεψε με. Το οτι εχουν επεκταθει ομως στην περιοχη σου, ΔΕΝ σημαινει αυτοματα οτι μπορουν να σου δωσουν προσβαση αμεσα. Απο οτι εχω καταλαβει δουλευουν κατα περιπτωση. Οσο για να το κηνυγησεις νομικα, δεν θα στο συμβουλευα. Χωρις να εχω διαβασει τα μικρα μπλε γραμματακια στην αιτηση που εκανες, ειμαι σχεδον σιγουρος πως διατηρουν το δικαιωμα να μη σε συνδεδουν αν για τον αλφα η βητα λογο δεν ειναι εφικτο. Και το λεω αυτο γιατι ειναι σχεδον ντεφακτο ορος που μπενει στην παροχη οποιασδηποτε υπηρεσιας.

 

Εγω δεν υπονοησα οτι δεν θα σε συνδεσουν ποτε...Κανε υπομονη και που ξερεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καταλαβαινω απολυτα πιστεψε με. Το οτι εχουν επεκταθει ομως στην περιοχη σου, ΔΕΝ σημαινει αυτοματα οτι μπορουν να σου δωσουν προσβαση αμεσα. Απο οτι εχω καταλαβει δουλευουν κατα περιπτωση. Οσο για να το κηνυγησεις νομικα, δεν θα στο συμβουλευα. Χωρις να εχω διαβασει τα μικρα μπλε γραμματακια στην αιτηση που εκανες, ειμαι σχεδον σιγουρος πως διατηρουν το δικαιωμα να μη σε συνδεδουν αν για τον αλφα η βητα λογο δεν ειναι εφικτο. Και το λεω αυτο γιατι ειναι σχεδον ντεφακτο ορος που μπενει στην παροχη οποιασδηποτε υπηρεσιας.

 

Εγω δεν υπονοησα οτι δεν θα σε συνδεσουν ποτε...Κανε υπομονη και που ξερεις....

 

οχι πως αυτο εχω σκοπο να κανω αλλα σε forum ειμαστε κουβεντα κανουμε.

Το εγραψα και πριν το ξανακολαω απο αυτο που εγραψα και με μπολντ για να μην παει το θεμα προς τα εκει. Προφανώς και δεν θα τους κυνηγησω νομικα ετσι το εγραψα να χαμε να λεγαμε. Ολες οι εταιριες σε οτι κανουν κοιτανε να εχουν το κολο τους καλημενο και ειδικοτερα σε τετοιου τυπου θεματα. Απλα εχω υπεραπογωητευτει γιατι περα απο αυτα που λεμε για το τι και πως και αν και πότε, με προτιναν αυτοι εαν επιθυμω να αποσυρω την αιτηση μου. Ουσιαστικα μου λενε οτι δεν θα με συνδεσουν και αν αυτο συμβει καποτε θα περασει αρκετος καιρος (ηδη παει ενας χρονος και βαλε απο τοτε που εκανα αιτηση). Με αλλα λογια επειδη ειναι σιγουρα παρανομο οταν εχεις μαγαζι και πουλας κατι να πεις στον αλλο "δεν στο πουλαω εσενα" και να τον κοψεις, μου το πασαραν ετσι για να ειναι οπως ειπα νομικως καλημενοι και να μην μπορεις να τους πεις "α κανετε διακρισεις σε ποιον πουλατε και σε ποιον οχι, χωρις λογο" αλλα ταυτοχρονως να παρω το μηνυμα οτι στο θεμα μου ΔΕΝ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...