Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

γιατί μιλάμε για vdsl όμως;μάλλον θα έχει μπερδευτεί ο φίλος killzone...Καμία σχέση με το vdsl η HCN.

Για εμένα θα δοκιμάσω και από nvidia  που λέτε, θα κάνω και κανένα τεστ με άλλο καλωδιο κτλ και βλέπουμε.

όπως και να έχει για εμένα η hcn είναι μονοδρομος αφου στην περιοχη μου συνδέομαι στα 5mbs χωρίς δυνατότητα vdsl..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τώρα σαν χελωνίτσα πηγένει το ίντερνετ :P

Και σε εμένα το ίδιο. Επειδή όμως δεν είμαι σπίτι καθημερινά, είναι γενικό πρόβλημα τις τελευταίες μέρες ή εμφανίστηκε μόνο σήμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα πάντως και σήμερα με δοκιμές απευθείας πάνω στο ρουτερ με καλώδιο , με σπλιτερ,χωρίς σπλιτερ ,άλλαξα και τα φισακια από το καλωδιο πάνω από 13-14 μβς δεν έδειξε (και έχω 120άρι...) .Περιοχή  Αγ. Ιωάννης-Νέα Κρήνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε λέω να τους πάρεις τηλέφωνο, γιατί δεν πρόκειται να σε απαντήσει κανείς. Αλλά έτσι για το γαμώτο κάνε μια προσπάθεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο τηλέφωνο απαντάνε (η γραμματέας) 09:00 με 21:00 καθημερινές.  Εκεί μπορείς να αναφέρεις το πρόβλημα. 

 

Αν θέλεις να μιλήσεις οποσδήποτε με τεχνικό για κάτι που δεν είναι επείγον, πάρε 16:00 - 16:30 καθημερινές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λένε πως έχουν ένα πρόβλημα με την κεραία και είναι αρκετά σημαντικό και μπορεί να πάρει ως την Δευτέρα για την αποκατάσταση του. Επίσης και η σελίδα τους είναι offline

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

 Χτες μου κάνανε τη σύνδεση και μου δώσανε ένα dlink DCM-704.

Το θέμα τώρα είναι πως το ui του router είναι στα Γερμανικά. Με κάτι google translate προσπάθησα να βρω που στο καλό έχει επιλογή για αλλαγή γλώσσας αλλά @@ τίποτα. Έψαξα στη dlink rtfm μιας και μου το φέρανε σκέτο χωρίς manual καλώδια, και πάλι @@ τίποτα.

Παρατήρησα μετά από ψάξιμο πως δεν παίρνει παραμετροποίηση. Βασικά θέλω να αλλάξω την ip του επειδή θέλω να το γεφυρώσω με ένα draytek 2820 που έχω ενεργά lan-to-lan vpn. Επειδή παίζει το σενάριο να κουτουλανε μεταξύ τους oi ip, εκεί που θα πρέπει να ξανασετάρω κάποιο vpn πιο απλό είναι να αλλάξω την ip του dlink.Έλα όμως που δεν έχει πουθενά να αλλάξεις την ip!!!

 

Έχει κανείς καμιά σχετική εμπειρία με το συγκεκριμένο router?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

 Χτες μου κάνανε τη σύνδεση και μου δώσανε ένα dlink DCM-704.

Το θέμα τώρα είναι πως το ui του router είναι στα Γερμανικά. Με κάτι google translate προσπάθησα να βρω που στο καλό έχει επιλογή για αλλαγή γλώσσας αλλά @@ τίποτα. Έψαξα στη dlink rtfm μιας και μου το φέρανε σκέτο χωρίς manual καλώδια, και πάλι @@ τίποτα.

Παρατήρησα μετά από ψάξιμο πως δεν παίρνει παραμετροποίηση. Βασικά θέλω να αλλάξω την ip του επειδή θέλω να το γεφυρώσω με ένα draytek 2820 που έχω ενεργά lan-to-lan vpn. Επειδή παίζει το σενάριο να κουτουλανε μεταξύ τους oi ip, εκεί που θα πρέπει να ξανασετάρω κάποιο vpn πιο απλό είναι να αλλάξω την ip του dlink.Έλα όμως που δεν έχει πουθενά να αλλάξεις την ip!!!

 

Έχει κανείς καμιά σχετική εμπειρία με το συγκεκριμένο router?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

 

Τελικά μου αλλάξανε το router και μου δώσανε τον Technicolor ΤC 7200.

Αν κάνω reset τον router θα πάρει αυτόματα ρυθμίσεις που αφορούν τη σύνδεσή του με την hcn ή θα θέλει ρυθμίσεις από την αρχή?

Μπορεί κανείς να μου δώσει τα φώτα του?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φιλοσοφία είναι διαφορετική της adsl.το router σου γίνεται registers στο control panel τους, σου στέλνουν ένα configuration file που ορίζει το up/down και όλα καλά. Οπότε κάνε άφοβα reset

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φιλοσοφία είναι διαφορετική της adsl.το router σου γίνεται registers στο control panel τους, σου στέλνουν ένα configuration file που ορίζει το up/down και όλα καλά. Οπότε κάνε άφοβα reset

Το κανα φίλε μου και ο router  τώρα σα να δείχνει πως ψάχνει συχνότητα στα τυφλά και δε συνδέεται . Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις στο Ιnitial scan σε πια συχνότητα ψάχνει Initial DS Frequency και ποιο Upstream Channel ID:. Να τα βάλω χεράτα μπας και συνέλθει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο να ψάξει μονο του, θα βρει τη συχνότητα και θα κλειδώσει ή κάποιο μέλος που ειναι locked ας δει τη συχνότητα να μας πει. Εγώ είχα παλιά και Motorola και technicolor, στα 2 λεπτά είχε κλειδώσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο να ψάξει μονο του, θα βρει τη συχνότητα και θα κλειδώσει.

Δε κλειδώνει δυστυχώς.. από χτες το βράδι προσπαθώ να βρω αν έχει τπτ βασικές ρυθμίσεις αλλά @@

κομάτι  απο το SNMP Event Log

 

 

Sat Dec 19 12:14:56 2015    Critical (3)   DHCP FAILED - Critical field invalid in response ;CM-MAC=e0:8...   Sat Dec 19 12:14:55 2015    Critical (3)   DHCP FAILED - Discover sent, no offer received;CM-MAC=e0:88:5...   Sat Dec 19 12:14:47 2015    Critical (3)   DHCP FAILED - Critical field invalid in response ;CM-MAC=e0:8...   Sat Dec 19 12:14:46 2015    Critical (3)   DHCP FAILED - Discover sent, no offer received;CM-MAC=e0:88:5...   Sat Dec 19 12:14:43 2015    Critical (3)   DHCP FAILED - Critical field invalid in response ;CM-MAC=e0:8...   Sat Dec 19 12:14:42 2015    Notice (6)   Honoring MDD; IP provisioning mode = IPv4   Sat Dec 19 12:14:32 2015    Critical (3)   SYNC Timing Synchronization failure - Failed to acquire QAM/Q...   Sat Dec 19 12:14:04 2015    Critical (3)   TFTP Request Retries exceeded, CM unable to register    Sat Dec 19 12:14:04 2015    Critical (3)   TFTP failed - Request sent - No Response;CM-MAC=e0:88:5d:28:6...   Sat Dec 19 12:13:35 2015    Warning (5)   DHCP WARNING - Non-critical field invalid in response ;CM-MAC...   Sat Dec 19 12:13:30 2015    Critical (3)   DHCP FAILED - Discover sent, no offer received;CM-MAC=e0:88:5... 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...