Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Α, μπραβο.

 

Να σταματήσουν οι επιδοτήσεις ... να πάει το εισητήριο στο πραγματικό του κόστος.

 

Μετά θα το πληρώνεις ?

 

οταν σταματησει η απαιτηση επιδοτησης του κρατικου προυπολογισμου απο μενα ναι.

πληρωνω 1.80 τη βενζινη και τα 1.20 ειναι φοροι.

πληρωνω τελη κυκλοφοριας τραγικα για αμαξι 12ετιας

πληρωνω ασφαλιστρα που ακριβαινουν καθε φορα που βρεχει στο λονδινο

και θελουν να πληρωνω και διοδιαdevil.png

 

απο τη στιγμη που απαιτουν να πληρωνω ολες αυτες τις παπαριες,απαιτω κι εγω να πληρωνουν με επιδοτηση τα μμμ ωστε ολοι να μπορουν να τα χρησιμοποιουν με ελαχιστο κοστος.

 

Και πως ακριβως θα γινει το κοψιμο του προστιμου χωρις το 2 και το 3;

Αν εμενα με ρωτησει για εισητηριο, και του πω δεν εχω, απο τη στιγμη που δεν εχει το δικαιωμα ουτε να με ρωτησει τα στοιχεια μου, ουτε να με κρατησει μεσα στο λεωφορειο, τι με κραταει εμενα απο το να την κοπανησω χωρις να του πω τιποτε; Που θα κοψει προστιμο αυτος; Στο πιτσιρικι με το δερματινο και τα allstarakia;

και απο τη στιγμη που δεν εχει δικαιωμα κανεις να μπει σπιτι σου και να σου ελενξει τα προσωπικα σου αντικειμενα,τιποτα δε σε εμποδιζει να εχεις πειρατικα windows και συλλογη απο 15000 Mp3.

παρ ολα αυτα ο νομος για την πειρατεια ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο τη στιγμη που απαιτουν να πληρωνω ολες αυτες τις παπαριες,απαιτω κι εγω να πληρωνουν με επιδοτηση τα μμμ ωστε ολοι να μπορουν να τα χρησιμοποιουν με ελαχιστο κοστος.

 

 

Βασικά πέρα απτα άσχετα παραδείγματα (φοβάμαι να ρωτήσω πως έμπλεξες τα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου με τα ΜΜΜ και τη φορολογία) το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι πρέπει να πληρώνει ο καθένας το εισιτήριό του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά πέρα απτα άσχετα παραδείγματα (φοβάμαι να ρωτήσω πως έμπλεξες τα ασφάλιστρα του αυτοκινήτου με τα ΜΜΜ και τη φορολογία) το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι πρέπει να πληρώνει ο καθένας το εισιτήριό του;

 

το πρεπει ειναι σχετικο.

αν το εισιτηριο ειναι σε φυσιολογικη τιμη,τοτε ναι πρεπει.

αν οχι τοτε δεν πρεπει,μεχρι να πιεστουνε τα λαμογια και να το κατεβασουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και απο τη στιγμη που δεν εχει δικαιωμα κανεις να μπει σπιτι σου και να σου ελενξει τα προσωπικα σου αντικειμενα,τιποτα δε σε εμποδιζει να εχεις πειρατικα windows και συλλογη απο 15000 Mp3.

παρ ολα αυτα ο νομος για την πειρατεια ισχυει.

 

Δεν πολυταιριαζει το παραδειγμα αλλα τελος παντων.

Αρα ο καθε ελεγκτης (οχι μονο στα λεωφορεια) η ο καθε σεκιουριτας σε ενα πολυκαταστημα πχ, ειναι αχρηστος διοτι στην πραξη δεν εχει δικαιωμα να με ελεγξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πολυταιριαζει το παραδειγμα αλλα τελος παντων.

Αρα ο καθε ελεγκτης (οχι μονο στα λεωφορεια) η ο καθε σεκιουριτας σε ενα πολυκαταστημα πχ, ειναι αχρηστος διοτι στην πραξη δεν εχει δικαιωμα να με ελεγξει.

 

κι ομως ετσι ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δηλαδή εξομοιώνεις έναν κλέφτη που αφαιρεί κάτι αξίας, με πιτσιρικάδες που λαθρεπιβιβάστηκαν σε λεωφορείο. Μπράβο, γιατί θέλει μεγάλη μαγκιά να τα βλέπεις έτσι τα πράγματα...

 

Ναι, όταν το κάνει συνειδητά σκαρφίζοντας πρόφασεις είναι το ίδιο πράγμα. και το λέω ξανά (γαμώ ... που θα έλεγε και ο Lucifer) όταν οι πιτσιρικάδες το κάνουν αυτό σύστημα τότε η συνολικη αξία των εισητηρίων που δεν πληρώνουν ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΞΙΑΣ !!!

 

δε μιλάω για αυτόν που μπορεί να μη βρήκε εισητήριο, μιλάω για αυτόν που απλά ΔΕ ΘΕΛΕΙ να πληρώνει και κρύεται πίσω από αμπελοφιλοσοφίες.

 

Επίσης η αντίφση είναι στο μέρος σου ... αν το εισητήριο δεν είναι κάτι αξίας ... ας το πληρώσεις

 

Κρατάω αυτό γιατί με κούρασε το θέμα :mellow:

Καλό βράδυ

 

Σύμφωνα με τις εξίσου αμπελοφιλοσοφίες και οι πατάτες δεν είναι σε "φυσιολογική τιμή" στα supermarket.

 

Επίσης 1kg πατάτες είναι μικρότερης αξίας.

 

=>

 

Αν μπεις στο supermarket και πάρεις ένα κιλό πατάτες μπορείς να φύγεις χώρίς να τις πληρώσεις δεν υπάρχει θέμα και αν πάει να σε σταματήσει ο υπάλληλος κάνει "παράνομη παρακράτηση" !??

 

χμ...

 

 

και άντε αν το κάνει κάποιος γιατί αλλιώς θα πεθάνει στη πείνα μπορεί να την πω στον υπάλληλο, να πληρώσω εγώ τις πατάτες να τελειώσει το θέμα. Όταν το κάνουν οι 5 στους 10 πηγαίνοντας/ερχόμενοι από το τοπικό inet όπου παίζαν lineage πχ δε με πείθουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα και με πολύ επίκαιρο θέμα τουλάχιστον για εμένα αλλά και για πολλούς στην Αθήνα που χτες το απόγευμα έφαγαν πρόστιμο.

 

Καθώς ήμουν στο λεωφορείο από Μαρούσι για Αθήνα, πηγαίνοντας σε ένα ραντεβού για εύρεση εργασίας, ξαφνικά ο κύριος που καθόταν δίπλα στον οδηγό αποφασίζει να κάνει έλεγχο εισιτηρίων στους επιβάτες και πιάνει εμένα και μία 50αρα περίπου. Εγώ δεν πληρώνω το εισιτήριο ποτέ πρώτον από επιλογή. Το θεωρώ πανάκριβο και σκέτη κοροϊδία να πληρώνω 2,80 κάθε μέρα για τα ραντεβού μέχρι να βρω δουλειά και δεύτερον αυτή την στιγμή δεν έχω χρήματα, πείτε ότι κατατάσσομαι σαν άτομο σε αυτή την χώρα σε μια ευπαθή ομάδα. Παρόλα αυτά ο ελεγκτής με μεγάλο τουπέ και επειδή προφανώς με είδε μικρό, νόμιζε ότι θα το παίξει πιο εύκολα μάγκας μου λέει είσαι φοιτητής εσύ μικρέ; (αφού μου ζήτησε ταυτότητα πρώτα) (24 χρονών ακόμα μικρό με φωνάζουν). Του λέω είμαι 24 χρονών άνεργος και δεν έχω να πληρώσω ούτε εισιτήριο ούτε πρόστιμο. Κλασικός βολεψάκιας ο ελεγκτής που κάνει την δουλειά του και παίρνει ποσοστά από θύματα, δε μου έδωσε καμία σημασία. Μετά από λεπτό μου λέει έλα να υπογράψεις την καταγραφή της παράβασής σου και το πρόστιμο αυτής. Του λέω θεωρείτε ότι έκανα κάποια παράβαση επειδή όντας άνεργος άνθρωπος μπήκα στο λεωφορείο για να πάω να ψάξω δουλειά; Δε με ενδιαφέρει φίλε μου λέει εγώ σε βλέπω με το τζινάκι σου με το δερμάτινο μπουφανάκι σου έτοιμος για χαβαλέ, και έπραξες παράβαση η οποία καταγράφτηκε, τέλος σ'αρέσει δε σ'αρέσει. (Η κυρία δίπλα άλλη βολεμένη φοβιτσιάρα πολίτης που πληρώνει πάντα εισιτήριο γέλαγε εις βάρος μου) Τις δικές σας παραβάσεις τις καταγράφει κανείς που αυξάνετε το εισιτήριο κάθε λίγο και λιγάκι χωρίς λόγο; του λέω εγώ. Πάλι δε μου έδωσε σημασία. Και όσο πιο πολύ δε μου έδινε σημασία τόσο πιο πολύ σπάστηκα και τελικά το είπα το παραμύθι που είχα μέσα μου για τους ελεγκτές εδώ και πολύ καιρό. Έβλεπα και τον γέρο που έχει το πάσο βολεμένος και αυτός, να λέει γλυκόλογα στον ελεγκτή και μπιχτές για το πόσο ανεύθυνη είναι η νεολαία μου βγήκε και με θυμό. Αφού τα έχωσα στον γέρο λέγοντας του ότι την νεολαία την έκαναν αυτοί, είπα του "κύριου" ελεγκτή ντροπή και αίσχος που έδωσε πρόστιμο σε άνεργη γυναίκα και νέο άνθρωπο μόνο και μόνοι για να πράξει τα περί νόμου παράβασης εισόδου στα ΜΜΜ χωρίς εισιτήριο χωρίς καν να αναλογιστεί ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί οι άνθρωποι και ΓΙΑΤΙ δεν έκοψαν εισιτήριο και βέβαια ότι δεν θα πληρώσω με την καμία το πρόστιμο. Και στην τελική εγώ αναρωτιέμαι ρε γαμώτο. Γιατί όλοι πληρώνουν κάτι για το οποίο δεν είναι ικανοί να αντεπεξέλθουν πλέον; Μόνο και μόνο για τον φόβο του ελεγκτή ή γιατί είναι υπεύθυνοι απέναντι στα ΜΜΜ;

 

Εγώ δε πρόκειται να το πλήρωσω το γ..μένο το πρόστιμο 1ον γτ δεν έχω αλλά και να είχα δεν υπάρχει η πιθανότητα να το πληρώσω γιατί το θεωρώ απαίσιο σε άνεργους ανθρώπους να χτυπάνε πρόστιμα. (Να μου πεις εδώ στέλνουν χαράτσια σε άνεργους στο πρόστιμο θα κολλήσουν αυτοί;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, όταν το κάνει συνειδητά σκαρφίζοντας πρόφασεις είναι το ίδιο πράγμα. και το λέω ξανά (γαμώ ... που θα έλεγε και ο Lucifer) όταν οι πιτσιρικάδες το κάνουν αυτό σύστημα τότε η συνολικη αξία των εισητηρίων που δεν πληρώνουν ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΞΙΑΣ !!!

 

δε μιλάω για αυτόν που μπορεί να μη βρήκε εισητήριο, μιλάω για αυτόν που απλά ΔΕ ΘΕΛΕΙ να πληρώνει και κρύεται πίσω από αμπελοφιλοσοφίες.

 

Επίσης η αντίφση είναι στο μέρος σου ... αν το εισητήριο δεν είναι κάτι αξίας ... ας το πληρώσεις

 

...χρειάζεσαι σεμινάριο για να καταλάβεις το πόσο άκυρο είναι να εξισώνεις το παράδειγμα του λαθροπιτσιρικοεπιβάτη λεωφορείου, με το παράδειγμα του κλέφτη μαγαζιού τελικά; (Τα αμπέλια, τους φιλοσόφους, και τις αντιφάσεις, πού τα βρήκες και τα έχωσες στην κουβέντα; Για κάτι συγκεκριμένο δε μίλησα; Για κάτι που εσύ είπες; )

 

 

Δεν αδειάζω, αλλά θα προσπαθήσω ακόμη μια φορά : ο ένας ΚΛΕΒΕΙ κάτι, στερεί, προκαλεί ζημία. Ο άλλος εκμεταλλεύεται μια υπηρεσία. Μήπως είναι μάλιστα υποχρεωμένοι οι πιτσιρικάδες, αντί για τα πόδια/ποδήλατα/μηχανάκια να παίρνουν το λεωφορείο (πληρώνοντας εισιτήριο), επειδή εάν δεν το κάνουν θα πέσει ο ΟΑΣΑ έξω; Για να καταλάβω τί ακριβώς στερούν δηλαδή από αυτόν.

 

Εκτός κι αν πιστεύεις πως μπορείς να συγκρίνεις και μια δολοφονία με την λαθρεπιβίβαση, μην συνεχίζεις να προσπαθείς να εξισώσεις (αν δηλαδή δεν κατάλαβες ακόμη ποιό είναι το πρόβλημα) αυτά τα δύο διαφορετικά.

 

Αν δε, επικαλεστείς το κόστος της βενζίνης που επιβαρύνει ο κάθε λαθροπιτσιρικάς με το βάρος του για να κινηθεί το λεωφορείο, καθώς και τις φθορές που θα υποστούν τα κινητά, μηχανικά ή μη μέρη του οχήματος, από το προαναφερθέν βάρος, θα χάσω πάσα ιδέα ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...χρειάζεσαι σεμινάριο για να καταλάβεις το πόσο άκυρο είναι να εξισώνεις το παράδειγμα του λαθροπιτσιρικοεπιβάτη λεωφορείου, με το παράδειγμα του κλέφτη μαγαζιού τελικά; (Τα αμπέλια, τους φιλοσόφους, και τις αντιφάσεις, πού τα βρήκες και τα έχωσες στην κουβέντα; Για κάτι συγκεκριμένο δε μίλησα; Για κάτι που εσύ είπες; )

 

 

Δεν αδειάζω, αλλά θα προσπαθήσω ακόμη μια φορά : ο ένας ΚΛΕΒΕΙ κάτι, στερεί, προκαλεί ζημία. Ο άλλος εκμεταλλεύεται μια υπηρεσία. Μήπως είναι μάλιστα υποχρεωμένοι οι πιτσιρικάδες, αντί για τα πόδια/ποδήλατα/μηχανάκια να παίρνουν το λεωφορείο (πληρώνοντας εισιτήριο), επειδή εάν δεν το κάνουν θα πέσει ο ΟΑΣΑ έξω; Για να καταλάβω τί ακριβώς στερούν δηλαδή από αυτόν.

 

Εκτός κι αν πιστεύεις πως μπορείς να συγκρίνεις και μια δολοφονία με την λαθρεπιβίβαση, μην συνεχίζεις να προσπαθείς να εξισώσεις (αν δηλαδή δεν κατάλαβες ακόμη ποιό είναι το πρόβλημα) αυτά τα δύο διαφορετικά.

 

Αν δε, επικαλεστείς το κόστος της βενζίνης που επιβαρύνει ο κάθε λαθροπιτσιρικάς με το βάρος του για να κινηθεί το λεωφορείο, καθώς και τις φθορές που θα υποστούν τα κινητά, μηχανικά ή μη μέρη του οχήματος, από το προαναφερθέν βάρος, θα χάσω πάσα ιδέα ε.

 

Και στο αεροπλάνο να μπεις δε στερείς με την ίδια λογική κάτι. Αλλά πάλι αυτό είναι πάνω από το όριο των 2 ευρώ.

 

επίσης με την ίδια λογική ...

 

... δε στερείς κάτι όταν μπαίνεις στα πλοία (και μη μου πεις για τη φθορά των πλοίων θα χάσω πάσα ιδέα)

... Όταν δεν πληρώνεις όποιον παρέχει υπηρεσία (δε κλέβεις κάτι από τον κουρέα, ηθοποιό στο θέατρο, σε κάποιον που του υποκλέπτεις bandwith στο wi-fi , μπορεί να κουρέψει κι άλλους - και μη μου πεις για τη φθορά των ψαλιδιών - / μπορεί να δει τη παράσταση και ο δίπλ / μπορεί να κάνει τη δουλειά του και με λιγότερα kbps)

 

Αποφασίστε αν είναι το όριο των χρημάτων ΠΟΥ ΞΑΝΑΛΕΩ δεν είναι 1,40 όταν ο άλλος το κάνει κατ' επανάλληψη / λόγω ιδεολογίας.

 

Δε μπορώ να σου τα εξηγήσω πιο απλά ... μπορείς να επιλέξεις να μη καταλαβαίνεις.

 

Όσον αφορά στη τελευταία παράγραφο ... χάσε πάσα ιδέα. Δε είναι κριτήριό μου τι ιδέα έχουν οι άλλοι γι αυτά που πιστέυουν.

 

Παραδέχομαι ότι παγιδευτηκα σε μια συζήτηση που όταν ο αλλος απλα δε θέλει να δει την αντιστοιχία απλά ΕΠΕΙΔΗ ΟΦΕΛΕΙΤΑΙ από το να μη το κάνει.

 

όπως έλεγαν και οι αρχαίοι κινέζοι ... "μη προσπαθείς να μάθεις ένα γουρούνι να τραγουδάει. Χάνεις το χρόνο σου ... και ενοχλείς και το γουρούνι"

 

ΥΓ: Το γουρούνι μη το πάρεις ως προσβολή, απλά έτσι έχω ακούσει το γνωμικό (που πιθανότατα δεν έιναι καν κινέζικο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Scary stuff....

Δημήτριε, αν είχες παρκάρει χωρίς να βάλεις κάρτα στο αυτοκίνητο σου και σε γράφανε, τι θα τους έλεγες; Δεν έχω λεφτά λυπηθείτε με, δεν ντρέπεστε λίγο να γράφετε εμένα τον άνεργο;

Σιγά να μην ντραπεί ο άλλος που σου κόβει το πρόστιμο από τη στιγμή που πρέπει να το κόψει και τη στιγμή που δε ντρέπεσαι εσύ.

Φωνάζει ο κλέφτης. Μάλιστα το κάνεις από ιδεολογία.

Δηλαδή όταν θα σου κάτσει αυτή η δουλειά που κάνεις και πάρεις κάποια χρήματα, θα πας να κόψεις όλα μαζί τα εισιτήρια που δεν έχεις κόψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα και με πολύ επίκαιρο θέμα τουλάχιστον για εμένα αλλά και για πολλούς στην Αθήνα που χτες το απόγευμα έφαγαν πρόστιμο.

 

Καθώς ήμουν στο λεωφορείο από Μαρούσι για Αθήνα, πηγαίνοντας σε ένα ραντεβού για εύρεση εργασίας, ξαφνικά ο κύριος που καθόταν δίπλα στον οδηγό αποφασίζει να κάνει έλεγχο εισιτηρίων στους επιβάτες και πιάνει εμένα και μία 50αρα περίπου. Εγώ δεν πληρώνω το εισιτήριο ποτέ πρώτον από επιλογή. Το θεωρώ πανάκριβο και σκέτη κοροϊδία να πληρώνω 2,80 κάθε μέρα για τα ραντεβού μέχρι να βρω δουλειά και δεύτερον αυτή την στιγμή δεν έχω χρήματα, πείτε ότι κατατάσσομαι σαν άτομο σε αυτή την χώρα σε μια ευπαθή ομάδα. Παρόλα αυτά ο ελεγκτής με μεγάλο τουπέ και επειδή προφανώς με είδε μικρό, νόμιζε ότι θα το παίξει πιο εύκολα μάγκας μου λέει είσαι φοιτητής εσύ μικρέ; (αφού μου ζήτησε ταυτότητα πρώτα) (24 χρονών ακόμα μικρό με φωνάζουν). Του λέω είμαι 24 χρονών άνεργος και δεν έχω να πληρώσω ούτε εισιτήριο ούτε πρόστιμο. Κλασικός βολεψάκιας ο ελεγκτής που κάνει την δουλειά του και παίρνει ποσοστά από θύματα, δε μου έδωσε καμία σημασία. Μετά από λεπτό μου λέει έλα να υπογράψεις την καταγραφή της παράβασής σου και το πρόστιμο αυτής. Του λέω θεωρείτε ότι έκανα κάποια παράβαση επειδή όντας άνεργος άνθρωπος μπήκα στο λεωφορείο για να πάω να ψάξω δουλειά; Δε με ενδιαφέρει φίλε μου λέει εγώ σε βλέπω με το τζινάκι σου με το δερμάτινο μπουφανάκι σου έτοιμος για χαβαλέ, και έπραξες παράβαση η οποία καταγράφτηκε, τέλος σ'αρέσει δε σ'αρέσει. (Η κυρία δίπλα άλλη βολεμένη φοβιτσιάρα πολίτης που πληρώνει πάντα εισιτήριο γέλαγε εις βάρος μου) Τις δικές σας παραβάσεις τις καταγράφει κανείς που αυξάνετε το εισιτήριο κάθε λίγο και λιγάκι χωρίς λόγο; του λέω εγώ. Πάλι δε μου έδωσε σημασία. Και όσο πιο πολύ δε μου έδινε σημασία τόσο πιο πολύ σπάστηκα και τελικά το είπα το παραμύθι που είχα μέσα μου για τους ελεγκτές εδώ και πολύ καιρό. Έβλεπα και τον γέρο που έχει το πάσο βολεμένος και αυτός, να λέει γλυκόλογα στον ελεγκτή και μπιχτές για το πόσο ανεύθυνη είναι η νεολαία μου βγήκε και με θυμό. Αφού τα έχωσα στον γέρο λέγοντας του ότι την νεολαία την έκαναν αυτοί, είπα του "κύριου" ελεγκτή ντροπή και αίσχος που έδωσε πρόστιμο σε άνεργη γυναίκα και νέο άνθρωπο μόνο και μόνοι για να πράξει τα περί νόμου παράβασης εισόδου στα ΜΜΜ χωρίς εισιτήριο χωρίς καν να αναλογιστεί ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί οι άνθρωποι και ΓΙΑΤΙ δεν έκοψαν εισιτήριο και βέβαια ότι δεν θα πληρώσω με την καμία το πρόστιμο. Και στην τελική εγώ αναρωτιέμαι ρε γαμώτο. Γιατί όλοι πληρώνουν κάτι για το οποίο δεν είναι ικανοί να αντεπεξέλθουν πλέον; Μόνο και μόνο για τον φόβο του ελεγκτή ή γιατί είναι υπεύθυνοι απέναντι στα ΜΜΜ;

 

Εγώ δε πρόκειται να το πλήρωσω το γ..μένο το πρόστιμο 1ον γτ δεν έχω αλλά και να είχα δεν υπάρχει η πιθανότητα να το πληρώσω γιατί το θεωρώ απαίσιο σε άνεργους ανθρώπους να χτυπάνε πρόστιμα. (Να μου πεις εδώ στέλνουν χαράτσια σε άνεργους στο πρόστιμο θα κολλήσουν αυτοί;)

 

Η μη επικύρωση εισητηρίου είναι παράβαση οτι και να κάνουμε οτι και να πούμε. Πάντως καλά έκανες και του τα έχωσες του γέρου, θυμάμαι πολλές καταστάσεις με γέρους όταν ήμουν φοιτητής και βρισκόμουν στα λεωφορεία, ακόμα και μεταξύ τους τσακώνονταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράστηκα να διαβάζω συνέχεια άπειρες αμπελοφιλοσοφίες για να μην πληρώσει κάποιος κάτι που χρησιμοποιεί χωρίς να τον αναγκάζει κανείς.

 

Πραγματική ξεφτίλα να ακούς (και μάλιστα από την πλειοψηφία των νέων) ότι δεν πληρώνουν πχ 1,4 ευρώ γιατί δεν έχουν λεφτά, την ίδια στιγμή που έχουν πρόσβαση ίντερνετ (και μη μου πείτε ότι όλοι αυτοί ποστάρουν από δημόσια/δωρεάν σημεία). Για να μη θίξω ότι την ίδια στιγμή μέσα στο λεωφορείο-μετρό-τραμ κτλ κρατάνε το φρέντο των 4 ευρώ και φοράνε ρούχα από πάνω μέχρι κάτω συνολικής αξίας 1.000 ευρώ.

 

Εγώ θα ντρεπόμουν να είμαι 24 και να λέω δεν έχω να πληρώσω το εισητήριο. Τράβα μοίρασε φυλλάδια, πήγαινε αποθηκάριος σε ένα σούπερ μάρκετ, αλλά ξέρω που να τρέχεις τώρα νέο παιδί, κάτσε και σέρφαρε μέχρι τις 6 τα ξημερώματα.

 

Κι αν ακόμα σε συντηρούν οι δικοί σου, ε πες τους να σου δώσουν 2,8 ευρώ παραπάνω τη μέρα ή μη πιείς το φρέντο σου.

 

Αντε γιατί συγχύστηκα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλημέρα στην παρέα και με πολύ επίκαιρο θέμα τουλάχιστον για εμένα αλλά και για πολλούς στην Αθήνα που χτες το απόγευμα έφαγαν πρόστιμο.

 

Καθώς ήμουν στο λεωφορείο από Μαρούσι για Αθήνα, πηγαίνοντας σε ένα ραντεβού για εύρεση εργασίας, ξαφνικά ο κύριος που καθόταν δίπλα στον οδηγό αποφασίζει να κάνει έλεγχο εισιτηρίων στους επιβάτες και πιάνει εμένα και μία 50αρα περίπου. Εγώ δεν πληρώνω το εισιτήριο ποτέ πρώτον από επιλογή. Το θεωρώ πανάκριβο και σκέτη κοροϊδία να πληρώνω 2,80 κάθε μέρα για τα ραντεβού μέχρι να βρω δουλειά και δεύτερον αυτή την στιγμή δεν έχω χρήματα, πείτε ότι κατατάσσομαι σαν άτομο σε αυτή την χώρα σε μια ευπαθή ομάδα. Παρόλα αυτά ο ελεγκτής με μεγάλο τουπέ και επειδή προφανώς με είδε μικρό, νόμιζε ότι θα το παίξει πιο εύκολα μάγκας μου λέει είσαι φοιτητής εσύ μικρέ; (αφού μου ζήτησε ταυτότητα πρώτα) (24 χρονών ακόμα μικρό με φωνάζουν). Του λέω είμαι 24 χρονών άνεργος και δεν έχω να πληρώσω ούτε εισιτήριο ούτε πρόστιμο. Κλασικός βολεψάκιας ο ελεγκτής που κάνει την δουλειά του και παίρνει ποσοστά από θύματα, δε μου έδωσε καμία σημασία. Μετά από λεπτό μου λέει έλα να υπογράψεις την καταγραφή της παράβασής σου και το πρόστιμο αυτής. Του λέω θεωρείτε ότι έκανα κάποια παράβαση επειδή όντας άνεργος άνθρωπος μπήκα στο λεωφορείο για να πάω να ψάξω δουλειά; Δε με ενδιαφέρει φίλε μου λέει εγώ σε βλέπω με το τζινάκι σου με το δερμάτινο μπουφανάκι σου έτοιμος για χαβαλέ, και έπραξες παράβαση η οποία καταγράφτηκε, τέλος σ'αρέσει δε σ'αρέσει. (Η κυρία δίπλα άλλη βολεμένη φοβιτσιάρα πολίτης που πληρώνει πάντα εισιτήριο γέλαγε εις βάρος μου) Τις δικές σας παραβάσεις τις καταγράφει κανείς που αυξάνετε το εισιτήριο κάθε λίγο και λιγάκι χωρίς λόγο; του λέω εγώ. Πάλι δε μου έδωσε σημασία. Και όσο πιο πολύ δε μου έδινε σημασία τόσο πιο πολύ σπάστηκα και τελικά το είπα το παραμύθι που είχα μέσα μου για τους ελεγκτές εδώ και πολύ καιρό. Έβλεπα και τον γέρο που έχει το πάσο βολεμένος και αυτός, να λέει γλυκόλογα στον ελεγκτή και μπιχτές για το πόσο ανεύθυνη είναι η νεολαία μου βγήκε και με θυμό. Αφού τα έχωσα στον γέρο λέγοντας του ότι την νεολαία την έκαναν αυτοί, είπα του "κύριου" ελεγκτή ντροπή και αίσχος που έδωσε πρόστιμο σε άνεργη γυναίκα και νέο άνθρωπο μόνο και μόνοι για να πράξει τα περί νόμου παράβασης εισόδου στα ΜΜΜ χωρίς εισιτήριο χωρίς καν να αναλογιστεί ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί οι άνθρωποι και ΓΙΑΤΙ δεν έκοψαν εισιτήριο και βέβαια ότι δεν θα πληρώσω με την καμία το πρόστιμο. Και στην τελική εγώ αναρωτιέμαι ρε γαμώτο. Γιατί όλοι πληρώνουν κάτι για το οποίο δεν είναι ικανοί να αντεπεξέλθουν πλέον; Μόνο και μόνο για τον φόβο του ελεγκτή ή γιατί είναι υπεύθυνοι απέναντι στα ΜΜΜ;

 

Εγώ δε πρόκειται να το πλήρωσω το γ..μένο το πρόστιμο 1ον γτ δεν έχω αλλά και να είχα δεν υπάρχει η πιθανότητα να το πληρώσω γιατί το θεωρώ απαίσιο σε άνεργους ανθρώπους να χτυπάνε πρόστιμα. (Να μου πεις εδώ στέλνουν χαράτσια σε άνεργους στο πρόστιμο θα κολλήσουν αυτοί;)

 

Να θυμηθώ όταν σε προσλάβω, να σε αφήσω απλήρωτο κάνα 6μηνο λέγοντας πως αντιμετωπίζω οικονομικές δυσκολίες και ανήκω σε ...ευπαθή ομάδα και να κάνεις υπομονή!

 

OK?

 

cool.png

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε πηγαινε σε σενα αρχηγέ μου, στον topic starter πηγαινε που την ειδε ο νοθος γιος του κουγια και της αρβελερ. Δε καταλαβα, εγω γιατι κοβω εισητηρια στο μετρό και πληρώνω καρτες για τα υπέργεια μέσα κάθε μήνα; Βλακας ειμαι ή μου περισσέουν και τα δίνω στον ΟΑΣΑ για αγαθοεργία;

Εσύ αυτό κατάλαβες; Γιατί πληρώνεις εσύ (και ο καθένας μας) και δεν πλήρωσαν τα 3 παιδιά ( ή κάποιοι άλλοι);;

 

Και όπως είπα δεν ήμουν εγώ στην ιστορία.

 

 

 

"Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το πρώτο"

 

και για να μην παρεξηγηθούμε πάλι ο Αϊνστάιν το είχε πει και όχι εγώ που χρησιμοποιώ 1ο πρόσωπο......

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...