Προς το περιεχόμενο

Τι κάνουμε με τους ελεγκτές στο λεωφορείο


Uberalles_gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εσύ αυτό κατάλαβες; Γιατί πληρώνεις εσύ (και ο καθένας μας) και δεν πλήρωσαν τα 3 παιδιά ( ή κάποιοι άλλοι);;

 

Και όπως είπα δεν ήμουν εγώ στην ιστορία.

 

...όπως είπες ...πρόσφατα!

 

cool.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 755
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να μη θίξω ότι την ίδια στιγμή μέσα στο λεωφορείο-μετρό-τραμ κτλ κρατάνε το φρέντο των 4 ευρώ και φοράνε ρούχα από πάνω μέχρι κάτω συνολικής αξίας 1.000 ευρώ.

 

Σιγά μην φοράνε και ρούχα με διαμάντια και πολύτιμους λίθους, σίγουρα ξοδεύουμε αρκετοί πολλά χρήματα για ενδύματα συμφωνώ αλλά μην το παραλέμε. Όσο για τους καφέδες μέσα στα ΜΜΜ δεν ξέρω που τα βλέπεις εγώ πάντως όσο κυκλοφορούσα παλιά καθημερινώς δεν είχα δεί κανέναν να πίνει καφέ μέσα στα ΜΜΜ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ρουχα ηθελα να θιξω οτι δεν ειναι σπανιο να βλεπεις "νεους ανεργους φοιτητες" να φορανε μποτες UGG και Nike Air Max '97 (160-180 ευρω εκαστο) και την ιδια στιγμη να κλαιγονται οτι δεν εχουν 1,4 ευρω για εισιτηριο.

 

Και για τον καφε δεν εννοουσα οτι πινουν μεσα στα ΜΜΜ (αν και το εχω δει και αυτο), αλλα οτι εκει οταν δινουν 4 ευρω για να τον αγορασουν δεν το βλεπουν σαν κλεψια, ωστε να χρησιμοποιησουν τις ιδεολογιες τους και να ρισκαρουν να τον πιουν τσαμπα (κλεβοντας τον), αλλα στα ΜΜΜ που δεν υπαρχει επαρκης ελεγχος και μπορουν το κανουν ανετοτατα εις βαρος φυσικα οσων πληρωνουν.

 

Φιλικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βαριέμαι να διαβάσω και τις 12 σελίδες, φτάσαμε κι αυτή τη φορά στο συμπέρασμα ότι όποιος μπαίνει χωρίς εισητήριο στα ΜΜΜ έχει τουλάχιστον δυο iphone ή όχι ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα και με πολύ επίκαιρο θέμα τουλάχιστον για εμένα αλλά και για πολλούς στην Αθήνα που χτες το απόγευμα έφαγαν πρόστιμο.

 

Καθώς ήμουν στο λεωφορείο από Μαρούσι για Αθήνα, πηγαίνοντας σε ένα ραντεβού για εύρεση εργασίας, ξαφνικά ο κύριος που καθόταν δίπλα στον οδηγό αποφασίζει να κάνει έλεγχο εισιτηρίων στους επιβάτες και πιάνει εμένα και μία 50αρα περίπου. Εγώ δεν πληρώνω το εισιτήριο ποτέ πρώτον από επιλογή. Το θεωρώ πανάκριβο και σκέτη κοροϊδία να πληρώνω 2,80 κάθε μέρα για τα ραντεβού μέχρι να βρω δουλειά και δεύτερον αυτή την στιγμή δεν έχω χρήματα, πείτε ότι κατατάσσομαι σαν άτομο σε αυτή την χώρα σε μια ευπαθή ομάδα. Παρόλα αυτά ο ελεγκτής με μεγάλο τουπέ και επειδή προφανώς με είδε μικρό, νόμιζε ότι θα το παίξει πιο εύκολα μάγκας μου λέει είσαι φοιτητής εσύ μικρέ; (αφού μου ζήτησε ταυτότητα πρώτα) (24 χρονών ακόμα μικρό με φωνάζουν). Του λέω είμαι 24 χρονών άνεργος και δεν έχω να πληρώσω ούτε εισιτήριο ούτε πρόστιμο. Κλασικός βολεψάκιας ο ελεγκτής που κάνει την δουλειά του και παίρνει ποσοστά από θύματα, δε μου έδωσε καμία σημασία. Μετά από λεπτό μου λέει έλα να υπογράψεις την καταγραφή της παράβασής σου και το πρόστιμο αυτής. Του λέω θεωρείτε ότι έκανα κάποια παράβαση επειδή όντας άνεργος άνθρωπος μπήκα στο λεωφορείο για να πάω να ψάξω δουλειά; Δε με ενδιαφέρει φίλε μου λέει εγώ σε βλέπω με το τζινάκι σου με το δερμάτινο μπουφανάκι σου έτοιμος για χαβαλέ, και έπραξες παράβαση η οποία καταγράφτηκε, τέλος σ'αρέσει δε σ'αρέσει. (Η κυρία δίπλα άλλη βολεμένη φοβιτσιάρα πολίτης που πληρώνει πάντα εισιτήριο γέλαγε εις βάρος μου) Τις δικές σας παραβάσεις τις καταγράφει κανείς που αυξάνετε το εισιτήριο κάθε λίγο και λιγάκι χωρίς λόγο; του λέω εγώ. Πάλι δε μου έδωσε σημασία. Και όσο πιο πολύ δε μου έδινε σημασία τόσο πιο πολύ σπάστηκα και τελικά το είπα το παραμύθι που είχα μέσα μου για τους ελεγκτές εδώ και πολύ καιρό. Έβλεπα και τον γέρο που έχει το πάσο βολεμένος και αυτός, να λέει γλυκόλογα στον ελεγκτή και μπιχτές για το πόσο ανεύθυνη είναι η νεολαία μου βγήκε και με θυμό. Αφού τα έχωσα στον γέρο λέγοντας του ότι την νεολαία την έκαναν αυτοί, είπα του "κύριου" ελεγκτή ντροπή και αίσχος που έδωσε πρόστιμο σε άνεργη γυναίκα και νέο άνθρωπο μόνο και μόνοι για να πράξει τα περί νόμου παράβασης εισόδου στα ΜΜΜ χωρίς εισιτήριο χωρίς καν να αναλογιστεί ΠΟΙΟΙ είναι αυτοί οι άνθρωποι και ΓΙΑΤΙ δεν έκοψαν εισιτήριο και βέβαια ότι δεν θα πληρώσω με την καμία το πρόστιμο. Και στην τελική εγώ αναρωτιέμαι ρε γαμώτο. Γιατί όλοι πληρώνουν κάτι για το οποίο δεν είναι ικανοί να αντεπεξέλθουν πλέον; Μόνο και μόνο για τον φόβο του ελεγκτή ή γιατί είναι υπεύθυνοι απέναντι στα ΜΜΜ;

 

Εγώ δε πρόκειται να το πλήρωσω το γ..μένο το πρόστιμο 1ον γτ δεν έχω αλλά και να είχα δεν υπάρχει η πιθανότητα να το πληρώσω γιατί το θεωρώ απαίσιο σε άνεργους ανθρώπους να χτυπάνε πρόστιμα. (Να μου πεις εδώ στέλνουν χαράτσια σε άνεργους στο πρόστιμο θα κολλήσουν αυτοί;)

 

 

Η δικαιολογία ακόμα και για τα απλά πράγματα στην Ελλάδα έχει γίνει τέχνη. Ίσως το πιο δίκαιο πράγμα στην Ελλάδα, ίδια τιμή για όλους, σταθερή ως επί το πλείστον και γνωστή εκ των προτέρων (σε αντίθεση με την εφορία πχ, που αλλάζει ανά 3μηνο) και το έχουμε αναγάγει σε τέχνη πως ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ. Καλές οι αμπελοφιλοσοφίες και το αντάρτικο του κώλου, αλλά πρέπει να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε στο σημείο που κάνουμε επανάσταση απέναντι στο κακό κράτος και οτι αν ήταν καλό το κράτος θα πληρώναμε ευχαρίστως.

 

>insomnia.gr

>επανάσταση

Πάλι σε λάθος φόρουμ μπήκα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα ρουχα ηθελα να θιξω οτι δεν ειναι σπανιο να βλεπεις "νεους ανεργους φοιτητες" να φορανε μποτες UGG και Nike Air Max '97 (160-180 ευρω εκαστο) και την ιδια στιγμη να κλαιγονται οτι δεν εχουν 1,4 ευρω για εισιτηριο.

 

Και για τον καφε δεν εννοουσα οτι πινουν μεσα στα ΜΜΜ (αν και το εχω δει και αυτο), αλλα οτι εκει οταν δινουν 4 ευρω για να τον αγορασουν δεν το βλεπουν σαν κλεψια, ωστε να χρησιμοποιησουν τις ιδεολογιες τους και να ρισκαρουν να τον πιουν τσαμπα (κλεβοντας τον), αλλα στα ΜΜΜ που δεν υπαρχει επαρκης ελεγχος και μπορουν το κανουν ανετοτατα εις βαρος φυσικα οσων πληρωνουν.

 

Φιλικα

 

Εντάξει σε αυτά συμφωνώ απόλυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράστηκα να διαβάζω συνέχεια άπειρες αμπελοφιλοσοφίες για να μην πληρώσει κάποιος κάτι που χρησιμοποιεί χωρίς να τον αναγκάζει κανείς.

 

Πραγματική ξεφτίλα να ακούς (και μάλιστα από την πλειοψηφία των νέων) ότι δεν πληρώνουν πχ 1,4 ευρώ γιατί δεν έχουν λεφτά, την ίδια στιγμή που έχουν πρόσβαση ίντερνετ (και μη μου πείτε ότι όλοι αυτοί ποστάρουν από δημόσια/δωρεάν σημεία). Για να μη θίξω ότι την ίδια στιγμή μέσα στο λεωφορείο-μετρό-τραμ κτλ κρατάνε το φρέντο των 4 ευρώ και φοράνε ρούχα από πάνω μέχρι κάτω συνολικής αξίας 1.000 ευρώ.

 

Εγώ θα ντρεπόμουν να είμαι 24 και να λέω δεν έχω να πληρώσω το εισητήριο. Τράβα μοίρασε φυλλάδια, πήγαινε αποθηκάριος σε ένα σούπερ μάρκετ, αλλά ξέρω που να τρέχεις τώρα νέο παιδί, κάτσε και σέρφαρε μέχρι τις 6 τα ξημερώματα.

 

Κι αν ακόμα σε συντηρούν οι δικοί σου, ε πες τους να σου δώσουν 2,8 ευρώ παραπάνω τη μέρα ή μη πιείς το φρέντο σου.

 

Αντε γιατί συγχύστηκα!!!!

 

Συμφωνω απολυτα.Βεβαια ενταξει δεν ειναι ολοι με ρουχα 1000 ευρω που λες.Αν και νομιζω ειναι σχημα λογου ο συγκεκριμενος αριθμος.Αλλα ειδικα αυτοι οι τυποι με εξοργιζουν και μενα. Και το πιο εκνευριστικο ειναι οταν ακουω τη φραση "το κανω απο ιδεολογια".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράστηκα να διαβάζω συνέχεια άπειρες αμπελοφιλοσοφίες για να μην πληρώσει κάποιος κάτι που χρησιμοποιεί χωρίς να τον αναγκάζει κανείς.

 

Πραγματική ξεφτίλα να ακούς (και μάλιστα από την πλειοψηφία των νέων) ότι δεν πληρώνουν πχ 1,4 ευρώ γιατί δεν έχουν λεφτά, την ίδια στιγμή που έχουν πρόσβαση ίντερνετ (και μη μου πείτε ότι όλοι αυτοί ποστάρουν από δημόσια/δωρεάν σημεία). Για να μη θίξω ότι την ίδια στιγμή μέσα στο λεωφορείο-μετρό-τραμ κτλ κρατάνε το φρέντο των 4 ευρώ και φοράνε ρούχα από πάνω μέχρι κάτω συνολικής αξίας 1.000 ευρώ.

 

Εγώ θα ντρεπόμουν να είμαι 24 και να λέω δεν έχω να πληρώσω το εισητήριο. Τράβα μοίρασε φυλλάδια, πήγαινε αποθηκάριος σε ένα σούπερ μάρκετ, αλλά ξέρω που να τρέχεις τώρα νέο παιδί, κάτσε και σέρφαρε μέχρι τις 6 τα ξημερώματα.

 

Κι αν ακόμα σε συντηρούν οι δικοί σου, ε πες τους να σου δώσουν 2,8 ευρώ παραπάνω τη μέρα ή μη πιείς το φρέντο σου.

 

Αντε γιατί συγχύστηκα!!!!

 

ενταξει λοιπον,μη ξαναδω κανεναν να γκρινιαζει γιατι τον βαλαν να πληρωσει χαρατσι δεη,δεν ειναι κανεις αναγκασμενος να εχει ρευμα στο σπιτι του,ουτε καν να εχει σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτα.Βεβαια ενταξει δεν ειναι ολοι με ρουχα 1000 ευρω που λες.Αν και νομιζω ειναι σχημα λογου ο συγκεκριμενος αριθμος.Αλλα ειδικα αυτοι οι τυποι με εξοργιζουν και μενα. Και το πιο εκνευριστικο ειναι οταν ακουω τη φραση "το κανω απο ιδεολογια".

 

Το πιο εκνευριστικό είναι να έχουν ιδεολογία διαφορετική από την κοινή. Σαν δε ντρέπονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο εκνευριστικό είναι να έχουν ιδεολογία διαφορετική από την κοινή. Σαν δε ντρέπονται.

 

Οταν επιλεγεις το που θα εκφραζεις την ιδεολογια σου ναι ειναι εκνευριστικο.Αν σε πειραζει το 1.40 θα πρεπει να σε πειραζει και το ρουχο που φορας που κανει 100ευρω και το κινητο σου που κανει 500 κλπ κλπ κλπ.Αναφερομαι σε αυτα τα ατομα και μονο.Αν τωρα καποιος ειναι ανεργος και γενικα ζει σε πολυ ασχημες συνθηκες τοτε ναι οκ.Αλλα και αυτο θεωρω πως πρεπει να ειναι μεχρι ενα βαθμο δεκτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...