Προς το περιεχόμενο

Αργοπορία delivery και άρνηση παραλαβής


vagelis81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, ZELDA είπε

Η σωστή ερώτηση είναι αν μπορεί το κατάστημα να πληρώσει περισσότερο

Η σωστή ερώτηση είναι πόσα θέλει να βάζει τσέπα ο κάθε εργοδότης, επειδή (καλώς) έχει πάρει τα ρίσκα του και έχει πιο πολλά στο κεφάλι του (πλην της επικινδυνότητας βεβαίως).

Δηλαδή αν εσύ σαν εργοδότης/αφεντικό/επιχειρηματίας θες να βάζεις μέσο όρο τσέπα 4.000€/μήνα, ποιος ορίζει ότι δε μπορείς να βάζεις 3.600€/μήνα και τα 400€ να τα μοιράζεις στους τέσσερις ντελιβεράδες σου;

Τι πάει να πει δε μπορεί; Ποιος λέει ότι μπορεί ή δε μπορεί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πάντως και το 3,5€/ώρα, έστω και καθαρά, δεν το λες και λιγότερο ανεπίτρεπτο, και μάλιστα να μη σε απασχολεί αν χάσει τα tips ο υπάλληλός σου για να αυξήσεις εσύ το κέρδος σου.

Δηλαδή ήμαρτον, το ωρομίσθιο που δίνεις είναι κάτω απ' το βασικό μισθό, και μιλάμε για επικίνδυνη δουλειά, όχι καμιά απλή γραφείου. Και το θεωρείς και κατόρθωμα.

θα έπρεπε να ντρέπομαι δηλαδή ?  Οκ φίλε οταν ανοιξεις εσύ μαγαζί στείλε μου την μισθοδοσία σου να δώ κάτι που θέλω

2 λεπτά πριν, phanispal είπε

Η σωστή ερώτηση είναι πόσα θέλει να βάζει τσέπα ο κάθε εργοδότης, επειδή (καλώς) έχει πάρει τα ρίσκα του και έχει πιο πολλά στο κεφάλι του (πλην της επικινδυνότητας βεβαίως).

Δηλαδή αν εσύ σαν εργοδότης/αφεντικό/επιχειρηματίας θες να βάζεις μέσο όρο τσέπα 4.000€/μήνα, ποιος ορίζει ότι δε μπορείς να βάζεις 3.600€/μήνα και τα 400€ να τα μοιράζεις στους τέσσερις ντελιβεράδες σου;

Τι πάει να πει δε μπορεί; Ποιος λέει ότι μπορεί ή δε μπορεί;

Τον Δεκεμβριο μπήκα μέσα 6000  για να πληρωθούν όλοι οι υπάλληλοι μου , πόσα έβαλα τσέπη για πές μου εσύ..

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Πως βγήκε αυτό το συμπέρασμα? 

Έτσι...

7 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Στη δική μου περίπτωση έχω μεν βιβλία στην εφορία αλλα τιμολόγιο κόβω μόνο Wolt.To μαγαζί μου δίνει 4.5 την ώρα χέρι και δηλωμένα 391 το μήνα που με βάση αυτά κολλάει 5 ένσημα 4ωρα την εβδομάδα.Επειδή η παράλληλη ασφάλιση έχει καταργηθεί το ποσό αυτό πάει στο ΤΕΒΕ μου.Οπότε είμαι καλά.Δώρα τα επιστρέφουμε βέβαια και το 15% είναι μέσα στο 4.5 όπως επίδομα αδείας και γάμου,τριετίες μέχρι το 12 κτλπ.Οπότε μεν με κλέβει αλλά προς ώρας καλύπτομαι.Μέχρι να κάνω την καβάτζα μου που θέλω γιατί...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, koulkos είπε

Έτσι...

 

Damn. Διάβασα μονο το μήνυμα του στην προηγούμενη σελίδα που αναφέρει ότι είναι all inclusive δώρα και επιδόματα και κατάλαβα ότι τα παίρνει. 

Κλαίω. Σίγουρα παίζει καμία συνταξουλα ή βοήθεια από γονείς από πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ZELDA είπε

Δηλαδή αν εσύ σαν εργοδότης/αφεντικό/επιχειρηματίας θες να βάζεις μέσο όρο τσέπα 4.000€/μήνα, ποιος ορίζει ότι δε μπορείς να βάζεις 3.600€/μήνα και τα 400€ να τα μοιράζεις στους τέσσερις ντελιβεράδες σου;

Τι πάει να πει δε μπορεί; Ποιος λέει ότι μπορεί ή δε μπορεί;

γιατι τόσο πληρώνει η αγορά τους ντελιβεράδες , και με αυτά τα 400 ευρώ θα πληρώσω εναν προμηθευτή μου , τι είμαι εκκλησία ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Damn. Διάβασα μονο το μήνυμα του στην προηγούμενη σελίδα που αναφέρει ότι είναι all inclusive δώρα και επιδόματα και κατάλαβα ότι τα παίρνει. 

Κλαίω. Σίγουρα παίζει καμία συνταξουλα ή βοήθεια από γονείς από πίσω. 

Εγώ θα κλαίω αν αληθεύουν τα νούμερα γιατί ένας άνθρωπος που δεν μπορεί να υπολογίσει τι συμφέρει τον ίδιο ώστε να μην μπαίνει μέσα, "την λέει" σε έναν άνθρωπο που επιχειρεί, σε επιχείρηση τλχ 2ης γενιάς (βάσει των λεγομένων του). 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Για τις πατάτες τώρα...10 ευρώ η κούτα με τα 20 κιλά κατεψυγμένες έτοιμες πατάτες.2,80 μεσοσταθμικά η μερίδα πατάτες.Στο 1 κιλό πατάτες πόσες μερίδες; Αν πχ στο 1 κιλό πατάτες έχουμε 5 μερίδες των 200 γραμμαρίων τότε στα 20 κιλά έχουμε 100 μερίδες.με κόσοτς αγοράς 10 ευρώ πουλήσαμε και καναμε τζίρο 200*2,80=560 ευρώ.Σε κάλυψα;Αν αφαιρέσεις το κόστος συσκευασίας 0,10 στην χειρότερη για το χαρτοκούτι και ψησίματος...και μεταφοράς...να βγάλεις καθαρό κέρδος απο το τζίρο 1 ευρώ ανα μερίδα;Αρα 200 σην κούτα δεν είναι καλά;

Εγω που εκανα μια ερευνα ειδα 5 ευρώ τα 5 κιλά κομμένη που σημαίνει 1 ευρώ το κιλό ,  το οτι πληρώνεις 1 κιλο πατάτα στο ψήσιμο προφανώς θα χάσει το μισό βάρος  , αν υπολογίσεις τώρα ηλιελαιο που έχει πάει απο 9 στα 15 το ρευμα που θα κάψει η κολο φριτέζα , τα καθαριστικά , το πακέτο , σαλτσες μουστάρδες, αλατια , χαρτοπετσετες , οκ βγάζει ενα κέρδος αν αφαιρέσεις και το 13 % που θα πληρώσεις φπά,  βγάλε μετά πάγια εξοδα , μισθους βγάλε την φορολογία  και ναι!  Πάνε ανοιξε ενα μαγαζί να πουλάς πατάτες φίλε να κονομισης γιατί μάλλον αδικήσαι..  Γιαυτό πεφτουν εξω τα μαγαζιά γιατί απο έξω όλα εύκολα..

8 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Τα 400 ευρώ 7/7 και 8ωρο είναι υπερβολή όντως.Αλλά και 800 πάλι λίγα είναι.Σκέψου ένα πράγμα.Αν υποθετικά πάντα πήγαινε αυριο 1300 ο βασικός...Τότε η αγορά θα είχε παραπάνω ρευστό με συνέπεια να ανέβει ο τζίρος σε ΟΛΑ τα μαγαζιά....μιας και θα είχε ο κόσμος λεφτά να χαλάσει.Άρα και ο εκάστωτε επιχειρηματίας θα έβγαζε με τα ίδια κόστη μεγαλύτερο κέρδος μιας και θα έδινε πιο μεγάλη ποσότητα.Απλό.

Αν μιλάμε υποθετικά τότε , θα σου απαντήσω και εγω υποθετικά  και θα συμπληρώσω εγώ ,αν αυριο ξαναγυρνουσαμε στην παλιά μας ζωή και ξοδευαμε και βγαιναμε και αγοραζαμε  τα πάντα ολα τότε ο πληθωρισμός απο το 5 % που εχουμε θα πήγαινε στο 10 και τα λεφτά που θα έβγαζες θα είχαν την μισή αξία.. P:  Επίσεις θα μπορούσαμε να κόβουμε χρήμα για πάντα ξερω γώ λεφτόδεντρο  άλλα δεν δουλευει έτσι το σύστημα δυστηχώς ..  :( υποθετικά μιλάμε πάντα αλλα με μια δόση ρεαλισμού..

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ZELDA είπε

γιατι τόσο πληρώνει η αγορά τους ντελιβεράδες , και με αυτά τα 400 ευρώ θα πληρώσω εναν προμηθευτή μου , τι είμαι εκκλησία ?

Άρα αυτοαναιρείσαι.

Τη μία λες ότι δε βγαίνεις να δώσεις πάνω από 3.50€/ώρα, και την άλλη λες ότι τόσα δίνουν όλοι.

Εγώ ξέρω ότι ισχύει το δεύτερο και όχι το πρώτο, εσύ και οι υπόλοιποι νομίζετε ότι μας κοροϊδεύετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Άρα αυτοαναιρείσαι.

Τη μία λες ότι δε βγαίνεις να δώσεις πάνω από 3.50€/ώρα, και την άλλη λες ότι τόσα δίνουν όλοι.

Εγώ ξέρω ότι ισχύει το δεύτερο και όχι το πρώτο, εσύ και οι υπόλοιποι νομίζετε ότι μας κοροϊδεύετε.

Εσύ όταν πάς να αγοράσεις ενα καφέ που κάνει 2 ευρώ τον πληρώνεις 4 ? Γιατί δεν πληρώνεις 4 να εχει ο καφετζής ποιο πολλά λεφτά και έτσι να επωφεληθεί όλη η αγορά μαζί και εσύ?  Αυτό μου λές τώρα έτσι ?

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

γιατι τόσο πληρώνει η αγορά τους ντελιβεράδες , και με αυτά τα 400 ευρώ θα πληρώσω εναν προμηθευτή μου ,

Αυτό λέγετε σωστή διαχείριση χρημάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ZELDA είπε

Εγω που εκανα μια ερευνα ειδα 5 ευρώ τα 5 κιλά κομμένη που σημαίνει 1 ευρώ το κιλό ,  το οτι πληρώνεις 1 κιλο πατάτα στο ψήσιμο προφανώς θα χάσει το μισό βάρος  , αν υπολογίσεις τώρα ηλιελαιο που έχει πάει απο 9 στα 15 το ρευμα που θα κάψει η κολο φριτέζα , τα καθαριστικά , το πακέτο , σαλτσες μουστάρδες, αλατια , χαρτοπετσετες , οκ βγάζει ενα κέρδος αν αφαιρέσεις και το 13 % που θα πληρώσεις φπά,  βγάλε μετά πάγια εξοδα , μισθους βγάλε την φορολογία  και ναι!  Πάνε ανοιξε ενα μαγαζί να πουλάς πατάτες φίλε να κονομισης γιατί μάλλον αδικήσαι..  Γιαυτό πεφτουν εξω τα μαγαζιά γιατί απο έξω όλα εύκολα..

Αν μιλάμε υποθετικά τότε , θα σου απαντήσω και εγω υποθετικά  και θα συμπληρώσω εγώ ,αν αυριο ξαναγυρνουσαμε στην παλιά μας ζωή και ξοδευαμε και βγαιναμε και αγοραζαμε  τα πάντα ολα τότε ο πληθωρισμός απο το 5 % που εχουμε θα πήγαινε στο 10 και τα λεφτά που θα έβγαζες θα είχαν την μισή αξία.. P:  Επίσεις θα μπορούσαμε να κόβουμε χρήμα για πάντα ξερω γώ λεφτόδεντρο  άλλα δεν δουλευει έτσι το σύστημα δυστηχώς ..  :( υποθετικά μιλάμε πάντα αλλα με μια δόση ρεαλισμού..

Μισό κιλό βάρος αποκλείεται να χάσει κατά το ψήσιμο. Η πλειοψηφία των καταστημάτων τις τηγανίζει με αποτέλεσμα ναι μεν να χάνουν υγρασία αλλά να απορροφούν και λάδι ( για παραπάνω πληροφορίες http://eureka.teithe.gr/jspui/bitstream/123456789/9867/1/Poludwrou_Sougari.pdf )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έχουμε ξεχάσει ότι το φαγητό από έξω (ή στο έξω), είναι είδος πολυτελείας και όχι καθημερινή ανάγκη.

Μην βάλεις κόστος διανομής 0.5€, βάλε 1€, εφόσον τα προϊόντα σου παραγγέλνονται τουλάχιστον 10€ / παραγγελία και σκέψου το ενδεχόμενο των ζωνών (+1€ μέχρι τόσα χλμ, +1,5€ μέχρι τόσα...).

Τέλος, επειδή η φθήνια τρώει τον παρά, αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να παραγγέλνει κάποιος φαγητό <10€ με δωρεάν μεταφορικά και με όχι βρώσιμα σκουπίδια και να δέχεται το κάθε σοβαρό μαγαζί να τον εξυπηρετήσει.

Σκοπός του επιχειρηματία είναι να μεγιστοποιήσει το κέρδος του, του εργαζόμενου το δικό του κέρδος και τους κράτους να ελέγχει τις σχέσεις τους. Βρείτε το λάθος στην Ελλάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Macosj είπε

Ο Έλληνας νομίζει ότι οι άλλοι δεν ξέρουν τι κάνουν. Ο Αμερικανός παίρνει κατώτατο 10 την ώρα και σε ορισμένες Πολιτείες 15( τώρα αυξήθηκε αυτό), ο Αμερικανός ξέρει τι κάνει. Ξέρει ότι έτσι θα δουλέψουν οι επιχειρήσεις, δηλαδή μέσω της κατανάλωσης άρα περισσότερες θέσεις εργασίας και περισσότερα έσοδα για το κράτος. Εδώ περιμένουν με 3 την ώρα να δουλεύουν καφέ, εστιατόρια, υπηρεσίες, σούπερ μάρκετ, καύσιμα κτλ. Αυτό είναι τρελό 

Προφανώς, όταν ο άλλος μετράει τα δίφραγκα θα, αν είναι να χαλάσει θα πάει κάπου που αξίζει τουλάχιστον. Νομίζω ότι όλοι έτσι κάνουν σιγά σιγά. Τα σουβλατζιδικα δεν έγιναν γιατί ο Έλληνας είχε περισσότερο χρήμα, Παλαιότερα έξω από ένα τέτοιο είχε ούρα, τώρα βαράνε μύγες όλη την Μέρα. Απλά ο Έλληνας θέλει   να είναι αφεντικό. Μόνο καφέ και σουβλάκι βλέπεις στην Αθήνα. Εγώ από ότι βλέπω, με το ζόρι βγαινουν, μονο και μονο επειδή υπάρχουν συντάξεις και μισθοί από πίσω. Έτσι ο νέος κάθεται με τους γονείς μέχρι τα 40 και μέχρι τότε παίρνει 600 ευρώ και με αυτά αφού δεν συμβάλει καθόλου στο σπίτι τα χαλάει όλα σε σουβλάκι, καφέ και διασκέδαση 

Πρώτον, σκατά 10 ευρώ την ώρα έχει ο αμερικάνος, 7.25$ την ώρα είναι ο ομοσπονδιακός κατώτατος μισθός και καμιά 15αριά πολιτείες έχουν αυτόν τον κατώτατο μισθό, κάποιες λίγες πολιτείες έχουν 10$ και 12$ και 13$ την ώρα και υπάρχουν και μια χούφτα πόλεις οι οποίες έχουν 16$ και 17$ την ώρα. 

Από αυτά θα πρέπει να πληρώσεις ασφάλεια υγείας, δηλαδή εκατοντάδες ευρώ το μήνα (ίσως και χιλιάδες ευρώ το μήνα) και πάλι θα καταστραφείς οικονομικά σε μια σοβαρή περιπέτεια με την υγεία σου.

Για να μην αναφέρουμε τι γίνεται στα εστιατόρια, μπαρ κλπ στην αμερική, όπου τους δίνουν 3$ την ώρα και περιμένουν τους πελάτες να τους δώσουν ελεημοσύνη.

Άσε μας με τους αμερικάνους, παράδειγμα προς αποφυγή είναι για οτιδήποτε αφορά σε εργασιακά/μισθολογικά, όπως επίσης και σε υγεία και παιδεία.

12 ώρες πριν, ZELDA είπε

Ποιος σου είπε οτι ο μισθός στην Ελλάδα είναι χαμηλός για μια επιχείριση, όταν οι εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης ειναι περίπου στο 100% επι του μισθού τότε συγνώμη αλλα σε κλέβει το κράτος και οχι ο εργοδότης ,  αν οι εισφορές ηταν 30 % , ο καλός υπάλληλος εννοείτε οτι θα πληρωνοταν καλύτερα , Επίσης προσωπικά οχι 1300 φίλε μου άλλα 2000 να πάει ο μισθός ΑΛΛΑ τις εισφορές να τις πληρώνεις μόνος σου για να βλέπεις και τι σου τρώει το κράτος , να ξέρεις πόσο κοστολογείσαι σαν υπάλληλος και να ψηφίζεις και τον κατάλληλο, γιατί οι υπάλληλοι στην Ελλαδα υπολογίζουν μονο τα καθαρά αυτό ειναι λίγο άτοπο και άδικο προς τους επιχειρηματίες

και φταίει ο εστιάτορας γιαυτή την κατάσταση ε ?

φυσικά δεν κάνω διάλεξη άλλα θα σου απαντήσω , καταρχήν δεν πουλάμε όλοι σουβλάκια και πατάτες αλλα ενα ποιο δύσκολο προιόν που απαιτεί περισσότερα χέρια και εξειδίκευση άρα και οι μισθοι ειναι ανάλογοι ,  πάμε παρακάτω

συμφωνώ οτι δεν υπάρχει μισθολογικό κόστος άλλα μεχρι ενα όριο παράδειγμα ναι αν κανεις τζίρο μεχρι 100 ευρώ όντως σε συμφέρει να εχεις μεταφορά wolf η efood αν όμως κάνεις 200 πληρώνεις τις διπλάσιες εισφορές που θα πληρωνες έναν υπαλληλο

αν σου δίνει 4,5 ευρώ με βιβλία και ολα δικά σου , επειδή ξέρω τα κόστη  συγνώμη κιολας άλλα δεν βλεπω να σε συμφέρει, εγώ δίνω 3,50 με δικα μου μηχανακια , βενζίνες , φουλ ικα  δώρα κτλ εννοείτε .

Εγώ δν ασχολούμε με σουβλάκι άλλα τι θές να μου πείς οτι 2 ευρώ η πατάτα χοντρική το κιλό θεωρείτε και τζάμπα και βγάζει και υπερκέρδος ? Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά αδερφέ..

Μάθε λοιπόν οτι το ιδιο το efood δεν αφήνει να έχεις διαφορετικούς καταλόγους γιατί για να σου αλλάξει τις τιμές ζητάει φωτογραφία από καταλόγους ναι μου συνέβη προσωπικά , δυστυχώς αυτό το τέρας των πολυεθνικών το χτίσαμε μόνοι μας και θα τα λουστούμε..

το οτι το θέλει δεν σημαίνει οτι γίνεται αυτό 8άωρο 7/7 με 400 μη λεμε υπερβολές τώρα..

Γιατί; στην Γαλλία που είναι ο κατώτατος μισθός (για 35 ώρες την εβδομάδα με 12 μισθούς) ~1240 καθαρά τι νομίζεις; ότι δεν έχουν κρατήσεις τύπου ΕΦΚΑ; φυσικά και έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, csontheline είπε

Μάλλον έχουμε ξεχάσει ότι το φαγητό από έξω (ή στο έξω), είναι είδος πολυτελείας και όχι καθημερινή ανάγκη.

Μην βάλεις κόστος διανομής 0.5€, βάλε 1€, εφόσον τα προϊόντα σου παραγγέλνονται τουλάχιστον 10€ / παραγγελία και σκέψου το ενδεχόμενο των ζωνών (+1€ μέχρι τόσα χλμ, +1,5€ μέχρι τόσα...).

Τέλος, επειδή η φθήνια τρώει τον παρά, αναρωτιέμαι πως είναι δυνατόν να παραγγέλνει κάποιος φαγητό <10€ με δωρεάν μεταφορικά και με όχι βρώσιμα σκουπίδια και να δέχεται το κάθε σοβαρό μαγαζί να τον εξυπηρετήσει.

Ο λόγος που το καθιστά δυνατόν είναι γιατί - δυστυχώς αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση - το φαγητό από έξω (ή στο έξω) έχει γίνει καθημερινή ανάγκη και όχι είδος πολυτέλειας για αρκετό κόσμο. Γιαυτό και το 11% όλων των εργαζομένων στην χώρα ασχολούνται άμεσα με την εστίαση.

Επεξ/σία από Dante80
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ZELDA είπε

με γνωρίζεις και με αποκαλείς κλέφτη?  Είσαι κλασική περίπτωση βλάβης που νομιζεις οτι όλοι οι επιχειρηματίες είναι λαμόγια και κλέφτες, έχεις άκρα υπαλληλική νοοτροπία και αυτό δεν θα σε βοηθήσει να εξελιχθείς , δηλαδή να τσουβαλιάσω και εγώ όλους τους ντελιβεράδες επειδή αρκετοί ζητάνε 4 ωρα  για να μην χάσουν το κέα?  Αυτοί κατα την γνώμη σου δεν κλέβουν το κράτος φιλαράκι ?  οοοοοχι ...  χαχαχα έχεις μεγάλη πλάκα ρε φίλε λυπάμαι πραγματικά..

Δεν σε αποκάλεσα κλέφτη. Αν υπάρχει κάτι τέτοιο μπολταρισε το. Το ποσό εξελίσσομαι ευχαριστώ εσάς τους επιχειρηματίες που μας πληρώνετε καλά και μας συμπεριφερεστε ακόμα καλύτερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...