Προς το περιεχόμενο

Αργοπορία delivery και άρνηση παραλαβής


vagelis81

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Macosj είπε

Εσείς οι εργοδότες δεν ξέρετε τι θέλετε, θέλετε πελατεία αλλά θέλετε και χαμηλό  μισθό, ...  1300 ευρώ

Ποιος σου είπε οτι ο μισθός στην Ελλάδα είναι χαμηλός για μια επιχείριση, όταν οι εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης ειναι περίπου στο 100% επι του μισθού τότε συγνώμη αλλα σε κλέβει το κράτος και οχι ο εργοδότης ,  αν οι εισφορές ηταν 30 % , ο καλός υπάλληλος εννοείτε οτι θα πληρωνοταν καλύτερα , Επίσης προσωπικά οχι 1300 φίλε μου άλλα 2000 να πάει ο μισθός ΑΛΛΑ τις εισφορές να τις πληρώνεις μόνος σου για να βλέπεις και τι σου τρώει το κράτος , να ξέρεις πόσο κοστολογείσαι σαν υπάλληλος και να ψηφίζεις και τον κατάλληλο, γιατί οι υπάλληλοι στην Ελλαδα υπολογίζουν μονο τα καθαρά αυτό ειναι λίγο άτοπο και άδικο προς τους επιχειρηματίες

Αναφορά σε κείμενο

Εδώ ούτε για σούπερ μάρκετ δεν φτάνει, και ο κάθε εστιατορας, σουβλατζής κτλ απορούν γιατί δεν έχουν δουλειά 

και φταίει ο εστιάτορας γιαυτή την κατάσταση ε ?

Αναφορά σε κείμενο

Πάμε παρακάτω τώρα.Στον τομέα σουβλάκι που τον γνωρίζω πολύ καλά.1 κουτα με πατάτες 4 σακούλες 5 κιλών κάνει να την αγοράσετε 10 ευρώ απο τον προμηθευτή.Χρεώνετε απο 2,50 μέχρι 3 την μερίδα.Αυτό δεν είναι υπερκέρδος;Και όταν πήραν αυξηση τα κρέατα οκ...ανεβάσατε τις τιμές.Όταν έπεσαν τα κρέατα γιατί μείναν οι τιμές ίδιες;Και τώρα που ήρθε πάλι αυξηση στις πρώτες ύλες και στο στην ενέργεια θέλετε να κάνετε πάλι αυξηση στα προιόντα;Ο κόσμος δεν είναι χαζός...

Και πάμε παρακάτω...Τα κόστη στην αθήνα για efood είναι περίπου 10-12.5% για παραγγελίες με παράδοση απο μηχανάκι του καταστήματος και 27-30% για παράδοση delivery by efood.Πληρώνεστε μια φορά την εβδομάδα τα λεφτά απο τις πληρωμένες και μια φορά το μήνα τα λεφτα από τα ηλεκτρονικά tips.

Περίπου στο 27% είναι η χρέωση απο wolt για διανομή με διανομέα της wolt.

Αλλά στις περιπτώσεις Wolt και delivery by efood δεν έχετε μισθολογικό κόστος και πάλι π

φυσικά δεν κάνω διάλεξη άλλα θα σου απαντήσω , καταρχήν δεν πουλάμε όλοι σουβλάκια και πατάτες αλλα ενα ποιο δύσκολο προιόν που απαιτεί περισσότερα χέρια και εξειδίκευση άρα και οι μισθοι ειναι ανάλογοι ,  πάμε παρακάτω

Αναφορά σε κείμενο

Αλλά στις περιπτώσεις Wolt και delivery by efood δεν έχετε μισθολογικό κόστος και πάλι παραπονιέστε.

συμφωνώ οτι δεν υπάρχει μισθολογικό κόστος άλλα μεχρι ενα όριο παράδειγμα ναι αν κανεις τζίρο μεχρι 100 ευρώ όντως σε συμφέρει να εχεις μεταφορά wolf η efood αν όμως κάνεις 200 πληρώνεις τις διπλάσιες εισφορές που θα πληρωνες έναν υπαλληλο

Αναφορά σε κείμενο

Στο κατάστημ που εργάζομαι μας δίνει 4.5 την ώρα με δικά μας μηχανάκια, all inclusive (δώρα,επιδόματα κτλπ).Μέσα ατομικής προστασίας,βενζίνες,σέρβις δικά μας.Η δικιά μου συμφωνία είναι 6ημερο 5ωρο με 5ημερο 4ωρο ένσημο.Γιατί;Θα δεις παρακάτω.

αν σου δίνει 4,5 ευρώ με βιβλία και ολα δικά σου , επειδή ξέρω τα κόστη  συγνώμη κιολας άλλα δεν βλεπω να σε συμφέρει, εγώ δίνω 3,50 με δικα μου μηχανακια , βενζίνες , φουλ ικα  δώρα κτλ εννοείτε .

Αναφορά σε κείμενο

Πάμε παρακάτω τώρα.Στον τομέα σουβλάκι που τον γνωρίζω πολύ καλά.1 κουτα με πατάτες 4 σακούλες 5 κιλών κάνει να την αγοράσετε 10 ευρώ απο τον προμηθευτή.Χρεώνετε απο 2,50 μέχρι 3 την μερίδα.Αυτό δεν είναι υπερκέρδος;Και όταν πήραν αυξηση τα κρέατα οκ...ανεβάσατε τις τιμές.Όταν έπεσαν τα κρέατα γιατί μείναν οι τιμές ίδιες;Και τώρα που ήρθε πάλι αυξηση στις πρώτες ύλες και στο στην ενέργεια θέλετε να κάνετε πάλι αυξηση στα προιόντα;Ο κόσμος δεν είναι χαζός...

Εγώ δν ασχολούμε με σουβλάκι άλλα τι θές να μου πείς οτι 2 ευρώ η πατάτα χοντρική το κιλό θεωρείτε και τζάμπα και βγάζει και υπερκέρδος ? Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά αδερφέ..

7 ώρες πριν, allure_boy είπε

οταν καποιος κανει παραγγελια απο  efood εδω και πολυ καιρο μεσα ειναι και το κοστος ... 1 ευρω γιατι πληρωνουν και το σαιτ  efood  σε τηλεφωνικες παραγγελιες δεν πρεπει να υπαρχει κανενα τετοιο κοστος 

Μάθε λοιπόν οτι το ιδιο το efood δεν αφήνει να έχεις διαφορετικούς καταλόγους γιατί για να σου αλλάξει τις τιμές ζητάει φωτογραφία από καταλόγους ναι μου συνέβη προσωπικά , δυστυχώς αυτό το τέρας των πολυεθνικών το χτίσαμε μόνοι μας και θα τα λουστούμε..

7 ώρες πριν, Iason87 είπε

Δυστυχώς στην Ελλάδα το σκηνικό θα είναι πάντα το ίδιο , ο εργοδότης θέλει να πληρώνει 400€ μηνιάτικο με 7/7

το οτι το θέλει δεν σημαίνει οτι γίνεται αυτό 8άωρο 7/7 με 400 μη λεμε υπερβολές τώρα..

Επεξ/σία από ZELDA
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ZELDA είπε

αν σου δίνει 4,5 ευρώ με βιβλία και ολα δικά σου , επειδή ξέρω τα κόστη  συγνώμη κιολας άλλα δεν βλεπω να σε συμφέρει, εγώ δίνω 3,50 με δικα μου μηχανακια , βενζίνες , φουλ ικα  δώρα κτλ εννοείτε .

Μόνο οι μεγάλες αλυσίδες και λίγοι ακόμα δίνουν όλα τα νόμιμα, δηλαδή δώρα, επίδομα αδείας και όλα τα ένσημα, μηχανάκι και βενζίνη, η πλειοψηφία των delivery τα βάζουν αυτοί.Αν αφαιρέσουμε στο τέλος βενζίνες και φθορές και ειδικά αν υπάρχει μείωση καθαρού μισθού λόγω μη καταβολής όλων των νόμιμων, τότε τα χρήματα δεν είναι και τόσα πολλά όπως φαντάζονται πολλοί.

Στο τέλος πάνε 60 χρονών και ψάχνουν τα ένσημα, όμως θα χρήματα έχουν φαγωθεί.

Σχετικά με τα tips, αν δεν υπήρχαν τότε κανείς δεν θα έκανε αυτή την κω@@δουλειά για 4€/ώρα.

Επίσης, πιστεύω πως αν το κράτος μειώσει στους εργοδότες φόρους κλπ, τότε πάλι τα ίδια θα δίνουν στους διανομείς.

Ούτε η ποιότητα των κρεάτων είναι καλή, ούτε τα υπόλοιπα συστατικά είναι σωστά, πχ άψητες πατάτες, ντομάτα σχεδόν πάντα άγουρη κλπ.

Ούτε τηρούνται σωστά μέτρα υγιεινής.Στην συσκευασία, στο τύλιγμα κλπ.Τυλίγουν χωρίς γάντια ενώ έχουν πάει πρίν για κατούρημα.Μόνο στις γνωστές μεγάλες αλυσίδες φορούν γάντια.

Υπάρχει και θέμα της συμπεριφοράς των εργοδοτών στους διανομείς που είναι σε επίπεδο bullying, ειδικά στους σερβιτόρους κλπ στην εστίαση.Συν την πίεση χρόνου στους διανομείς που τρέχουν σαν τρελοί και παραβιάζουν συνεχώς τον ΚΟΚ και κάνουν ότι τρελό μπορούν για να κερδίσουν χρόνο, πολλοί έχουν χτυπήσει σοβαρά η έχουν σκοτωθεί.

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, ZELDA είπε

άλλα 2000 να πάει ο μισθός

και φταίει ο εστιάτορας γιαυτή την κατάσταση ε ?

φυσικά δεν κάνω διάλεξη άλλα θα σου απαντήσω , καταρχήν δεν πουλάμε όλοι σουβλάκια και πατάτες αλλα ενα ποιο δύσκολο προιόν που απαιτεί περισσότερα χέρια και εξειδίκευση άρα και οι μισθοι ειναι ανάλογοι ,  πάμε παρακάτω

συμφωνώ οτι δεν υπάρχει μισθολογικό κόστος άλλα μεχρι ενα όριο παράδειγμα ναι αν κανεις τζίρο μεχρι 100 ευρώ όντως σε συμφέρει να εχεις μεταφορά wolf η efood αν όμως κάνεις 200 πληρώνεις τις διπλάσιες εισφορές που θα πληρωνες έναν υπαλληλο

αν σου δίνει 4,5 ευρώ με βιβλία και ολα δικά σου , επειδή ξέρω τα κόστη  συγνώμη κιολας άλλα δεν βλεπω να σε συμφέρει, εγώ δίνω 3,50 με δικα μου μηχανακια , βενζίνες , φουλ ικα  δώρα κτλ εννοείτε .

Εγώ δν ασχολούμε με σουβλάκι άλλα τι θές να μου πείς οτι 2 ευρώ η πατάτα χοντρική το κιλό θεωρείτε και τζάμπα και βγάζει και υπερκέρδος ? Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά αδερφέ..

Μάθε λοιπόν οτι το ιδιο το efood δεν αφήνει να έχεις διαφορετικούς καταλόγους γιατί για να σου αλλάξει τις τιμές ζητάει φωτογραφία από καταλόγους ναι μου συνέβη προσωπικά , δυστυχώς αυτό το τέρας των πολυεθνικών το χτίσαμε μόνοι μας και θα τα λουστούμε..

το οτι το θέλει δεν σημαίνει οτι γίνεται αυτό 8άωρο 7/7 με 400 μη λεμε υπερβολές τώρα..

Στα 2.000 μισθός έχεις 2.000*12=24.000 μισθό.Αν υποθέσουμε οτι πληρώνω μόνος μου εισφορές θα δεις τι μου μένει τώρα. 24.000- ((10.000*9%)+(4,000-22%))<=> 24000-900-1320=21780ανα ετος <=> 1655 το μηνα - ΤΕΒΕ 566 ευρώ στην 6η και πιο μεγάλη κατηγορία....που αν δεν θές πας σε πιο μικρή κατηγορία.... =1089 ευρώ καθαρά.Δεν είναι ασχημα ε;Με το προτεινόμενο απο εσένα μοντέλο.Αν δίνεις τόσα με δικές σου βενζίνες και σέρβις ερχομαι σήμερα κιόλλας.

Όχι δεν φταίει ο εστιάτορας αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.Δεν φτάνουν για ζήσει κάποιος οπότε τι νόημα έχει να το συζητάμε ποιος φταίει;

Και το σουβλάκι θέλει τη δικιά του εξειδίκευση.Ειδικά αν έχεις χειροποίητους γύρους και ξυλάκια/καλαμάκια (το έβαλα έτσι να το καλαβαίνουν βόρειοι και νότιοι και αποφύγουμε τα γνωστά....).Αλλά ξέρεις κάτι;Για να έχεις έναν πχ πακετά που θα σου είναι εκεί απίκο και δεν θα σε πουλάει στην βροχή,δεν θα κρεμάει το μαγαζί να πάει να πιεί καμια φούντα σε κανα πάρκο και να είναι σωστός με τον πελάτη και ευγενικός κτλπ κτλπ θα πληρώσεις.Αλλιώς θα παρεις ότι βρείς στην αγορά με ότι αυτό συνεπάγεται με την έλλειψη επαγγελματιών διανομέων.(Και για αυτό υπάρχει και έλλειψη επαγγελματιων διανομέων φίλτατε.Γιατί ο βλάκας που ακούει τα χίλια όσα απο τους πελάτες για το μαγαζί,αργοπορίες κτλπ κτλπ ας μην ξεχνάμε οτι ίσως να έχει πτυχία ΑΕΙ ίσως και όχι...όμως παίζει κορώνα γράμματα τη ζωή του σε κάθε εκατοστό της ασφάλτου...και ίσως να μην γυρίσει ζωντανός στην οικογένεια του κάθε μέρα που τελειώνει.Και δεν είναι ψιλά γράμματα αυτά...Ουτε και θα τα αφήσουμε να γίνουν.Δεν θα θυσιάσουμε άλλες ζωές στο βωμό του κέρδους.Συγνώμη.

Στις προμήθειες των εταιριών τώρα δεν καταλαβαίνω τι εισφορές λές;Έχεις ένα στάνταρ ποσοστό ανα παραγγελία που σου κρατάνε συν ένα ποσό ανα μήνα αν θες να είσαι στους κορυφαίους με τα προτεινόμενα και αυτό χρεώνεται με κλάθε Ταχυδρομικό κώδικα που προσθέτεις.Δεν έχει άλλες χρεώσεις.Και εδώ μιλάμε πάλι για συγκεκριμένο ποσοστό ανα παραγγελία.Δεν έχει όσο πιο πολλές παραγγελίες πας τόσο πιο πολλά αναλογικά θα πληρώσεις.

Για τις πατάτες τώρα...10 ευρώ η κούτα με τα 20 κιλά κατεψυγμένες έτοιμες πατάτες.2,80 μεσοσταθμικά η μερίδα πατάτες.Στο 1 κιλό πατάτες πόσες μερίδες; Αν πχ στο 1 κιλό πατάτες έχουμε 5 μερίδες των 200 γραμμαρίων τότε στα 20 κιλά έχουμε 100 μερίδες.με κόσοτς αγοράς 10 ευρώ πουλήσαμε και καναμε τζίρο 200*2,80=560 ευρώ.Σε κάλυψα;Αν αφαιρέσεις το κόστος συσκευασίας 0,10 στην χειρότερη για το χαρτοκούτι και ψησίματος...και μεταφοράς...να βγάλεις καθαρό κέρδος απο το τζίρο 1 ευρώ ανα μερίδα;Αρα 200 σην κούτα δεν είναι καλά;

Εδώ κάνεις λάθος.Όλα τα μαγαζιά στην Αθήνα σχεδόν έχουν τις τιμές λίγο πάνω απο τον κατάλογο στις πλατφόρμες.Και λογικό.Να καλύψουν το 12%Πως το κάνουν;Δεν ξέρω.Αλλα γίνεται κατα κόρον (τουλάχιστον πριν την τελευταία αυξηση.

Τα 400 ευρώ 7/7 και 8ωρο είναι υπερβολή όντως.Αλλά και 800 πάλι λίγα είναι.Σκέψου ένα πράγμα.Αν υποθετικά πάντα πήγαινε αυριο 1300 ο βασικός...Τότε η αγορά θα είχε παραπάνω ρευστό με συνέπεια να ανέβει ο τζίρος σε ΟΛΑ τα μαγαζιά....μιας και θα είχε ο κόσμος λεφτά να χαλάσει.Άρα και ο εκάστωτε επιχειρηματίας θα έβγαζε με τα ίδια κόστη μεγαλύτερο κέρδος μιας και θα έδινε πιο μεγάλη ποσότητα.Απλό.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά. Να πώ και εγώ την άποψη μου. Καταλαβαίνω οτι με λίγους διανομείς οι παραγγελίες αργούν , και οι πελάτες μένουν δυσαρεστημένοι. Και επίσης να ξέρεις οτι εαν μια-δυο-τρείς φορές , καθυστερήσεις την παραγγελία στον ιδιο πελάτη , να είσαι βεβαιος δεν θα ξαναπάρει! Προσωπική μου εμπειρία παραγγέλνω 2 φορές την εβδομάδα.. Απο επαρχεία και εγώ , εχουμε ενα μαγαζί με τεράστια ποικιλία και πρωτοποριακά πράγματα στο μενού , αλλα θέλει περίπου 40-60 λεπτά να έρθουν 3 πίτες με γύρο. Εγώ πλέον δεν ξαναπήρα απο εκεί. Η λύση?? Να αυξηθούν τα εργατικά χέρια ειτε ειναι προσωπικό κουζίνας είτε ειναι ντελιβερι. Πρέπει εσύ σαν εργοδότης να καταλάβεις οτι εμένα σαν αγοραστή/καταναλωτή δεν με ενδιαφέρει οτι σε κλέβει το κράτος (και εμένα με μαδάει αλλα τι να κάνω?)  . Εγώ πληρώνω 3 ευρώ την πίτα. Δεν με ενδιαφέρει εσύ τι κανεις τα 3 ευρώ. Εαν βάλεις εξτρά κοστος για το ντελίβερι , θα παίρνω απο αλλού. Και θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Εαν εσύ βαλεις κοστος +0.50 ... και μετά απο 6 μήνες ανέβει και άλλο η πελατεία , και βρεθείς στην ίδια θέση, τι θα κάνεις ???? θα ξανα-ανεβασεις το κόστος ??? δεν πάει ετσι.

Γνώμη μου , καλύτερα αυξησε τις τιμές στους καταλόγους κατα 0,50 λεπτά , αλλά φρόντισε η αύξηση να φανεί στον καταναλωτή !!! εαν αυξησεις τις τιμές αλλα εγώ τρώω πάλι στο 50λεπτο , πάλι θα φύγω ;) 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ZELDA είπε

αν σου δίνει 4,5 ευρώ με βιβλία και ολα δικά σου , επειδή ξέρω τα κόστη  συγνώμη κιολας άλλα δεν βλεπω να σε συμφέρει, εγώ δίνω 3,50 με δικα μου μηχανακια , βενζίνες , φουλ ικα  δώρα κτλ εννοείτε .

Δίνεις το βασικό 560 ευρώ με τα νόμιμα και μπράβο σου.Ελάχιστοι το κάνουν.Αυτό δεν αλλάζει πως αν δεν έχει τιπ το μαγαζί δυσκολα θα βρείς διανομείς σωστούς.και είσαι όπως είπες και επαρχία οπότε δυσκολεύουν τα πράγματα....

Στη δική μου περίπτωση έχω μεν βιβλία στην εφορία αλλα τιμολόγιο κόβω μόνο Wolt.To μαγαζί μου δίνει 4.5 την ώρα χέρι και δηλωμένα 391 το μήνα που με βάση αυτά κολλάει 5 ένσημα 4ωρα την εβδομάδα.Επειδή η παράλληλη ασφάλιση έχει καταργηθεί το ποσό αυτό πάει στο ΤΕΒΕ μου.Οπότε είμαι καλά.Δώρα τα επιστρέφουμε βέβαια και το 15% είναι μέσα στο 4.5 όπως επίδομα αδείας και γάμου,τριετίες μέχρι το 12 κτλπ.Οπότε μεν με κλέβει αλλά προς ώρας καλύπτομαι.Μέχρι να κάνω την καβάτζα μου που θέλω γιατί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, ZELDA είπε

η εξτρα χρέωση στο ντελίβερι είναι το μέλλον απλά κοιτάζω μπροστά , είδη βλέπω παρα πολλά μαγαζιά να το εφαρμόζουν και είμαι σε επαρχία 

Εδώ που μένω (Φλώρινα) πολλά μαγαζιά που δεν έβγαιναν απλά σταμάτησαν το delivery.  Και μαζεύεται ουρά από έξω για να ψωνίσει ο κόσμος. 

Είναι πως θα σου κάτσει η φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ZELDA είπε

Ποιος σου είπε οτι ο μισθός στην Ελλάδα είναι χαμηλός για μια επιχείριση, όταν οι εισφορές που πληρώνει ο εργοδότης ειναι περίπου στο 100% επι του μισθού τότε συγνώμη αλλα σε κλέβει το κράτος και οχι ο εργοδότης ,  αν οι εισφορές ηταν 30 % , ο καλός υπάλληλος εννοείτε οτι θα πληρωνοταν καλύτερα , Επίσης προσωπικά οχι 1300 φίλε μου άλλα 2000 να πάει ο μισθός ΑΛΛΑ τις εισφορές να τις πληρώνεις μόνος σου για να βλέπεις και τι σου τρώει το κράτος , να ξέρεις πόσο κοστολογείσαι σαν υπάλληλος και να ψηφίζεις και τον κατάλληλο, γιατί οι υπάλληλοι στην Ελλαδα υπολογίζουν μονο τα καθαρά αυτό ειναι λίγο άτοπο και άδικο προς τους επιχειρηματίες

και φταίει ο εστιάτορας γιαυτή την κατάσταση ε ?

φυσικά δεν κάνω διάλεξη άλλα θα σου απαντήσω , καταρχήν δεν πουλάμε όλοι σουβλάκια και πατάτες αλλα ενα ποιο δύσκολο προιόν που απαιτεί περισσότερα χέρια και εξειδίκευση άρα και οι μισθοι ειναι ανάλογοι ,  πάμε παρακάτω

συμφωνώ οτι δεν υπάρχει μισθολογικό κόστος άλλα μεχρι ενα όριο παράδειγμα ναι αν κανεις τζίρο μεχρι 100 ευρώ όντως σε συμφέρει να εχεις μεταφορά wolf η efood αν όμως κάνεις 200 πληρώνεις τις διπλάσιες εισφορές που θα πληρωνες έναν υπαλληλο

αν σου δίνει 4,5 ευρώ με βιβλία και ολα δικά σου , επειδή ξέρω τα κόστη  συγνώμη κιολας άλλα δεν βλεπω να σε συμφέρει, εγώ δίνω 3,50 με δικα μου μηχανακια , βενζίνες , φουλ ικα  δώρα κτλ εννοείτε .

Εγώ δν ασχολούμε με σουβλάκι άλλα τι θές να μου πείς οτι 2 ευρώ η πατάτα χοντρική το κιλό θεωρείτε και τζάμπα και βγάζει και υπερκέρδος ? Μάλλον δεν τα ξέρεις καλά αδερφέ..

Μάθε λοιπόν οτι το ιδιο το efood δεν αφήνει να έχεις διαφορετικούς καταλόγους γιατί για να σου αλλάξει τις τιμές ζητάει φωτογραφία από καταλόγους ναι μου συνέβη προσωπικά , δυστυχώς αυτό το τέρας των πολυεθνικών το χτίσαμε μόνοι μας και θα τα λουστούμε..

το οτι το θέλει δεν σημαίνει οτι γίνεται αυτό 8άωρο 7/7 με 400 μη λεμε υπερβολές τώρα..

Μόνο μη μέσα στο μαγαζί σκάσει υγειονομικό... ή πόσες αποδείξεις έκοψες... Γιατί καλά σε φορολογεί το κράτος εσύ δεν μας είπες και πόσα έχεις φάει απ' αυτό. Η λογική του Έλληνα επιχειρηματία είναι η κλασσική χρόνια τώρα. Η θα πλουτίσω πάνω σε πτώματα ή θα το κλείσω. Εδώ σε πολυεθνική εργάζομαι και όπου βρουν μας τρώνε άμα δε μιλήσουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Στα 2.000 μισθός έχεις 2.000*12=24.000 μισθό.Αν υποθέσουμε οτι πληρώνω μόνος μου εισφορές θα δεις τι μου μένει τώρα.

ξεκινας λάθος γιατί δεν ειναι 12 οι μισθοι άλλα 14 λόγο διπλού μισθου χριστουγέννων και μισό πάσχα και μισό επίδομα αδείας άρα 28 000 ..

 

6 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

ΤΕΒΕ 566 ευρώ στην 6η και πιο μεγάλη κατηγορία...

γιατί τα υπολογίζεις με μπλοκάκι φίλε? Δεν θα έχεις μπλοκάκι θα πληρώσεις τις εισφορές σου αντι για εμενα σαν εργαζόμενος   , δηλαδή 44% επι των 28000 τα οποία δεν θα εκπέψουν και στον επόμενο χρόνο δηλαδή πολυ χοντρικα  12,320 /12  δηλαδή 1026 το μήνα μονο το ικα σου (υπολογισμενο με 14 μισθους /12 μηνες έτσι ?) Βαλε κατι κατασκηνώσεις , κατι φμυ κτλ  1100 , ε δεν ειναι ασχημα  απο τα 2000 να σου μείνουν τα 900 τσέπη πουσημαίνει οτι οι εισφορές είναι 90 % επι του μισθού! Αυτό ειναι καλό για να νιωσεις το γδαρσιμο στο πετσί σου που σε ρίχνει το κράτος , φυσικά μετά πληρώνεις και την εφορία σου και ξαναμιλάμε για το πόσα θα σου μείνουν, μετά πολυ θα ήθελα να κουβεντιασουμε περι αφεντικών που πίνουν αίμα εργαζομένων  κάποια στιγμή ..

6 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Δίνεις το βασικό 560 ευρώ με τα νόμιμα και μπράβο σου.Ελάχιστοι το κάνουν.Αυτό δεν αλλάζει πως αν δεν έχει τιπ το μαγαζί δυσκολα θα βρείς διανομείς σωστούς.και είσαι όπως είπες και επαρχία οπότε δυσκολεύουν τα πράγματα....

Δινω περισσοτερα γιατί το παιδί θέλει να δουλευει  6 μέρες χ 6 ώρες άρα 21χ 26 δηλαδή στο 8ωρο 728.

6 ώρες πριν, sstratos είπε

Και θέλω να σε ρωτήσω κάτι. Εαν εσύ βαλεις κοστος +0.50 ... και μετά απο 6 μήνες ανέβει και άλλο η πελατεία , και βρεθείς στην ίδια θέση, τι θα κάνεις ???? θα ξανα-ανεβασεις το κόστος ??? δεν πάει ετσι.

Οχι γιατί ο κάθε διανομέας ξεχωριστά θα μου κοστίζει λιγότερο αν π.χ ο διανομεας μου πάει 40 παραγγελίες απο 0,50  στο 6ωρο εχει βγάλει περίπου το μισό του μεροκαματο , δηλαδή η φάση ειναι win win  ο πελάτης τρώει γρήγορα , οι διανομείς θα μοιράζοντε ποιο σωστα τις παραγγελίες και δεν θα τρέχουν σαν τον χάρο και εγώ θα βγάλω ενα μέρος του κόστους του ντελιβερά απο τα 0,50 .

υ.π : Mην αρχίσετε πάλι ta θα χάσουν τα πουρμπουάρ κτλ αυτό  είναι άλλου παπα ευαγγέλιο και δεν ξερω και γιατί εχει δημιουργηθεί αυτή η νοοτροπία όποιος έχει και θέλει δίνει . Προφανώς ο επιχειρημιατίας θα κοτάξει να βγάλει τα λ7 για να πληρώσει τον μισθο του υπαλληλου του οχι να νοιάζετε για τα πουρμπουάρ του ..

37 λεπτά πριν, jimis_vts είπε

Μόνο μη μέσα στο μαγαζί σκάσει υγειονομικό... ή πόσες αποδείξεις έκοψες... Γιατί καλά σε φορολογεί το κράτος εσύ δεν μας είπες και πόσα έχεις φάει απ' αυτό. Η λογική του Έλληνα επιχειρηματία είναι η κλασσική χρόνια τώρα. Η θα πλουτίσω πάνω σε πτώματα ή θα το κλείσω. Εδώ σε πολυεθνική εργάζομαι και όπου βρουν μας τρώνε άμα δε μιλήσουμε. 

Καταρχήν με γνωρίζεις και με αποκαλείς κλέφτη?  Είσαι κλασική περίπτωση βλάβης που νομιζεις οτι όλοι οι επιχειρηματίες είναι λαμόγια και κλέφτες, έχεις άκρα υπαλληλική νοοτροπία και αυτό δεν θα σε βοηθήσει να εξελιχθείς , δηλαδή να τσουβαλιάσω και εγώ όλους τους ντελιβεράδες επειδή αρκετοί ζητάνε 4 ωρα  για να μην χάσουν το κέα?  Αυτοί κατα την γνώμη σου δεν κλέβουν το κράτος φιλαράκι ?  οοοοοχι ...  χαχαχα έχεις μεγάλη πλάκα ρε φίλε λυπάμαι πραγματικά..

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Εμένα με χαλάει άλλο πράμα στην όλη υπόθεση και θα σου μιλήσω και σαν πελάτης και σαν 'πακετάς' και σε σε κατάστημα και στην wolt.Eπειδή παραγγέλνω απ'έξω και εγώ κάποιες φορές σαν φυσιολογικός άνθρωπος.Και θα σου μιλήσω με όρους Αθήνας και όχι επαρχίας.Στο κατάστημ που εργάζομαι μας δίνει 4.5 την ώρα με δικά μας μηχανάκια, all inclusive (δώρα,επιδόματα κτλπ).Μέσα ατομικής προστασίας,βενζίνες,σέρβις δικά μας.Η δικιά μου συμφωνία είναι 6ημερο 5ωρο με 5ημερο 4ωρο ένσημο.Γιατί;Θα δεις παρακάτω.

Στην wolt πληρώνομαι με το κομμάτι και την απόσταση.Έχω ανοίξει βιβλία στην εφορία οπότε πληρώνω και ΤΕΒΕ.Τα λεφτά απο τα ένσημα που βάζει το κατάστημα πάνε ουσιαστικά και πληρώνουν το ΤΕΒΕ μου (130 είναι τα ένσημα και 136 το ΤΕΒΕ).Αλλά πληρώνομαι με 0,60 το χλμ ΜΕΤΑ το πρώτο χλμ μετρημένο με συστημα manhatan όταν το κοστος μου είναι 0.15 το χλμ βενζίνη και σέρβις.Οπότε είμαι καλλυμένος.Εσύ δεν δίνεις βενζίνες αλλά αν υποθέσουμε οτι είσαι νόμιμος δίνεις το 15% που προβλέπει η κείμενη νομοθεσία για την συντήρηση των μοτοσυκλετών των διανομέων όπερ και σημαίνει κάτι λιγότερο παο 10 το μήνα για σέρβις.Δεν πληρώνεις λοιπον ούτε την απαξία του οχήματος αλλά ούτε και τις βενζίνες.Σαν να λές να έρθει ένας να σου φτιάχνει τις τυρόπιτες αλλά να φέρει δικό του φούρνο να τις ψήνει και να βάζει και το ρεύμα.

Για να καταλάβω λίγο τα νούμερα, υποθέτω τα 4,5 είναι καθαρά και όπως λες επιστρέφεις όλα τα δώρα πίσω, δηλαδή 2 μισθούς στο χρόνο. Αν υποθέσουμε πως εργάζεσαι 25 ημέρες το μήνα, για 11 μήνες, παίρνεις 4,50 Χ 5 Χ 25 Χ 11 = 6.187,50.

Αν δούλευες με τα νόμιμα (μηχανάκι και βενζίνες από το μαγαζί), ο αντίστοιχος μισθός για τις ώρες που δουλεύεις θα ήταν 487,50 μικτά (με τον παλιό βασικό), περίπου 419,00 καθαρά και θα έπαιρνες 419,00 Χ 14 = 5.866,00.

Η διαφορά είναι λοιπόν  6.187,50 - 5.866,00 = 321,50 ετησίως από τα οποία πρέπει να πληρώσεις ΜΑΠ, ασφάλεια, βενζίνες και service. Βγάζω ΜΑΠ και ασφάλεια εντελώς εκτός κουβέντας και κρατώντας το 0,15 / χλμ που θες (όπως ο ίδιος αναφέρεις) για βενζίνες και service τότε τα 321,50 σε καλύπτουν για 321,50/0,15 = 2.143 χλμ ή 7,79 χλμ / ημέρα. Από εκεί και πέρα μπαίνεις μέσα. 

Ισχύουν τα ανωτέρω ως νούμερα; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, TsoliasGR είπε

Αλλά ξέρεις κάτι;Για να έχεις έναν πχ πακετά που θα σου είναι εκεί απίκο και δεν θα σε πουλάει στην βροχή,δεν θα κρεμάει το μαγαζί να πάει να πιεί καμια φούντα σε κανα πάρκο και να είναι σωστός με τον πελάτη και ευγενικός κτλπ κτλπ θα πληρώσεις.Αλλιώς θα παρεις ότι βρείς στην αγορά με ότι αυτό συνεπάγεται με την έλλειψη επαγγελματιών διανομέων.(Και για αυτό υπάρχει και έλλειψη επαγγελματιων διανομέων φίλτατε.Γιατί ο βλάκας που ακούει τα χίλια όσα απο τους πελάτες για το μαγαζί,αργοπορίες κτλπ κτλπ ας μην ξεχνάμε οτι ίσως να έχει πτυχία ΑΕΙ ίσως και όχι...όμως παίζει κορώνα γράμματα τη ζωή του σε κάθε εκατοστό της ασφάλτου...και ίσως να μην γυρίσει ζωντανός στην οικογένεια του κάθε μέρα που τελειώνει.Και δεν είναι ψιλά γράμματα αυτά...Ουτε και θα τα αφήσουμε να γίνουν.Δεν θα θυσιάσουμε άλλες ζωές στο βωμό του κέρδους.Συγνώμη.

μαζί σου ρε φίλε συμφωνω αν και ξέφυγε το θέμα απο το 0,50  , τελικά εγώ που δίνω 3,50 + ολα τα ικα δώρα κτλ, με δικα μου μηχανακια σερβις μπουφάν ,βενζίνες  στον πακετά μου σε αυτές τις συνθήκες της αγοράς ειναι καλά η τον κλέβω ?

7 λεπτά πριν, koulkos είπε

Για να καταλάβω λίγο τα νούμερα, υποθέτω τα 4,5 είναι καθαρά και όπως λες επιστρέφεις όλα τα δώρα πίσω, δηλαδή 2 μισθούς στο χρόνο. Αν υποθέσουμε πως εργάζεσαι 25 ημέρες το μήνα, για 11 μήνες, παίρνεις 4,50 Χ 5 Χ 25 Χ 11 = 6.187,50.

Αν δούλευες με τα νόμιμα (μηχανάκι και βενζίνες από το μαγαζί), ο αντίστοιχος μισθός για τις ώρες που δουλεύεις θα ήταν 487,50 μικτά (με τον παλιό βασικό), περίπου 419,00 καθαρά και θα έπαιρνες 419,00 Χ 14 = 5.866,00.

Η διαφορά είναι λοιπόν  6.187,50 - 5.866,00 = 321,50 ετησίως από τα οποία πρέπει να πληρώσεις ΜΑΠ, ασφάλεια, βενζίνες και service. Βγάζω ΜΑΠ και ασφάλεια εντελώς εκτός κουβέντας και κρατώντας το 0,15 / χλμ που θες (όπως ο ίδιος αναφέρεις) για βενζίνες και service τότε τα 321,50 σε καλύπτουν για 321,50/0,15 = 2.143 χλμ ή 7,79 χλμ / ημέρα. Από εκεί και πέρα μπαίνεις μέσα. 

Ισχύουν τα ανωτέρω ως νούμερα; 

Προτείνω να έρθεις να δουλέψεις σε μένα όταν και αν  εφαρμοστεί αυτό το μέτρο με μισθό 2000 P:

υ.π πολυ καλή η ανάλυση του φίλου , επίσης ρε παιδιά σαν εργοδότης το λέω , απορώ με τις επιστροφές τον δώρων μα δεν ντρέπονται καθόλου , ειναι ανεπίτρεπτο..

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, ZELDA είπε

Προτείνω να έρθεις να δουλέψεις σε μένα όταν και αν  εφαρμοστεί αυτό το μέτρο P:

Δεν είμαι του επαγγέλματος, ρωτάω για να μαθαίνω. Αν καταλαβαίνω ορθά από την απάντηση σου κανένα μαγαζί δεν δίνει μηχανάκι και βενζίνες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, ZELDA είπε

απορώ με τις επιστροφές τον δώρων μα δεν ντρέπονται καθόλου , ειναι ανεπίτρεπτο..

Πάντως και το 3,5€/ώρα, έστω και καθαρά, δεν το λες και λιγότερο ανεπίτρεπτο, και μάλιστα να μη σε απασχολεί αν χάσει τα tips ο υπάλληλός σου για να αυξήσεις εσύ το κέρδος σου.

Δηλαδή ήμαρτον, το ωρομίσθιο που δίνεις είναι κάτω απ' το βασικό μισθό, και μιλάμε για επικίνδυνη δουλειά, όχι καμιά απλή γραφείου. Και το θεωρείς και κατόρθωμα.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πάντως και το 3,5€/ώρα, έστω και καθαρά, δεν το λες και λιγότερο ανεπίτρεπτο, και μάλιστα να μη σε απασχολεί αν χάσει τα tips ο υπάλληλός σου για να αυξήσεις εσύ το κέρδος σου.

Η σωστή ερώτηση είναι αν μπορεί το κατάστημα να πληρώσει περισσότερο , σύμφωνα με το food cost και τις τιμές του , μετά πρέπει να καταλάβετε οτι ο επιχειρηματίας δεν έχει μονο να καλύψει τον ντελιβερά άλλα και αλλους 3-4 + υπαλλήλους + εξοδα τις επιχείρισης , πλάνο κτλ , και τρίτων ποιος σας είπε οτι ο επιχειρηματίας θα κάτσει να ασχολείται με το αν εσύ χάσεις το πουρμπουάρ σου ? Σοβαρολογούμε τώρα σε ποιό συνεφάκι ζείτε μερικοί ? 

Αυτός οφείλει να σου πληρώσει τον μισθό σου, τα ίκα σου τα δώρα σου , να σου σταθεί σε μια δύσκολη στιγμή..  Απο εκεί και πέρα αν εσύ εισαι μάγκας και ευγενικός και πάρεις και τιπάκι , αν είσαι καλπαρος,  και βρωμιάρης και δεν λές ουτε καλημέρα θα πάρεις το τρίτο το μακρύτερο , θελω να σου πώ οτι δεν είναι δουλειά του επιχειρηματία το μπουρμπουάρ και κακώς τα συγχέετε.. 

Πιστεψτε με εχει πολλά περισσότερα προβλήματα να σκεφτεί και να λύσει απο τα μπουρμπουάρ του ντελιβερά ρε μάγκες ..

Επεξ/σία από ZELDA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...