Προς το περιεχόμενο

Εσωτερικός σκληρός δίσκος Barracuda 7200.14 ST2000DM001 3,5" - 2 TΒ 99,34€


rosgr100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 424
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διαφωνω. Και αν θυμαμαι και καλα, εχεις ζησει και εξωτερικο, οποτε θα πρεπε να γνωριζεις καλυτερα και απο εμας οτι παραγγελιες απο εξωτερικο, τυπου amazon ερχονται γρηγοροτερα και απο εγχωριες πραγγελιες, και επιπλεον ειναι και πιο σοβαρες σε θεματα εγγυησεων.

 

Ο μονος λογος να ψωνισει κανεις απο Ελλαδα πλεον ειναι ειτε να βρει και να χτυπησει καποια προσφορα-σκοτωμα-ξεστοκαρισμα, ειτε επειδη δε θελει να μπλεκει με πιστωτικες καρτες, αλλα προτιμαει την αντικαταβολη και τη συννενοηση με τηλεφωνο και οχι μεσω mail. :)

 

**αστερισκος** φτασαμε στο σημειο να ειναι free τα μεταφορικα απο Αγγλια, και να πληρωνουμε 10 ευρω μεταφορικα απο Ελλαδα. tragic..

 

Άλλο πράγμα είπα εγώ όμως.

Εσύ το γύρισες στις τιμές για να πείς κάτι δικό σου.

Δεν υπάρχει περίπτωση όταν ένα προϊόν το έχει στοκάρει ένα κατάστημα να κάνει περισσότερο χρόνο να σου έρθει.

Μπορείς κάλλιστα να πληρώσεις και στην Ελλάδα ακριβότερα και να ζητήσεις next day delivery :)

Σκέψου ότι για να ρίξουν λίγο ακόμα τις τιμές έχουν αφαιρέσει τα μεταφορικά και έχουν ρίξει και την ποιότητα των μεταφορικών.

Αλλιώς μπορείς κάλλιστα να συγκρίνεις το Α προιόν του Amazon >£25 με το Α απο το χψζ Ελληνικό +10ευρώ στη τιμή.

Κάπως έτσι το βλέπω εγώ. Θέμα marketing είναι.

 

 

Δυστυχώς θα κωλοτουμπιάσω (!!!) και θα παραδεχτώ ότι τα Ελληνικά καταστήματα "τα θέλει ο κώλος τους".

Προσωπικά είμαι υποστηρικτής της Ελληνικής οικονομίας όταν δεν ζημιώνομαι υπερβολικά φυσικά!

Το καλό το επιβραβεύω και το κακό το χαντακώνω!

Ήδη κάποια Ελληνικά καταστήματα κάνουν στροφή στην ποιότητα αλλά όντως θέλουν δουλειά ακόμα.

 

Και ξαναλέω, όταν αγοράζουμε απο Ελλάδα κερδίζουμε όλοι μας.

Κάποιοι συνάνθρωποι μας βρίσκουν δουλειές.

Κάποιοι το καταλαβαίνετε πόσο μάλλον το νιώθετε καθημερινά και κάποιοι δεν έχετε ιδέα για τί λέω.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι με ΝΔ/ΠΑΣΟΚ & ΣΙΑ όλο και περισσότεροι θα συμφωνήσετε κάποτε μαζί μου! mrgreen.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη θελεις απαντησεις, λεγοντας οτι λεω κατι δικο μου...

 

Άν είσαι κάτοικος Ελλάδας σε συμφέρει να αγοράζεις απο Ελλάδα.

Απλούστατο αλλά δυσνόητο τελικά rolleyes.gif

και σου ξανα λεω, ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ δε σε συμφερει.

 

και σ αυτο που υπονοεις, θεσεις εργασιας και κινηση χρηματος, σε πληροφορω οτι

 

1. σχεδον ολες οι αλυσιδες ειναι ξενων συμφεροντων, οποτε το χρημα δεν μενει Ελλαδα αλλα φευγει εξω στις μαμαδες εταιριες

2. Οταν ανοιξαν αυτες οι μεγαλες αλυσιδες, βαλε κατα νου ποσα μικρα ηλεκτρικα μαγαζια κλεισαν. Οποτε, το ισοζυγιο στην αγορα εργασιας δεν ειναι δα και τρομερο, σε ωθουν στην ανεργια, και κατοπιν σε προσλαμβανουν με βασικο μισθο. Με πιανεις?

 

Αν μου προτεινεις να αγοραζουμε ολοι απο τα συνοικιακα μαγαζακια, τοτε πασο, ετσι στηριζουμε τον Ελληνα, ναι.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση όταν ένα προϊόν το έχει στοκάρει ένα κατάστημα να κάνει περισσότερο χρόνο να σου έρθει.

 

Μαλλον δεν εχεις παραγγειλει πολλες φορες απο ελληνικο καταστημα και τοσες απο amazon, για να δεις τη διαφορα. Δε φταιω εγω.

 

Μπορείς κάλλιστα να πληρώσεις και στην Ελλάδα ακριβότερα και να ζητήσεις next day delivery :)

Σωστα, με τη διαφορα οτι το amazon, σου εχει ουτως η αλλως free ταχυτατη μεταφορα προιοντος, ενω στην Ελλαδα και πληρωνεις μεταφορικα, και συχνα αργουν 1 βδομαδα, το λιγοτερο. Με κανεις να νιωθω σαν εξωγηινος.

 

Αλλιώς μπορείς κάλλιστα να συγκρίνεις το Α προιόν του Amazon >£25 με το Α απο το χψζ Ελληνικό +10ευρώ στη τιμή.

Σαφως. Και τα συγκρινω που λες, και βλεπω μια παγια και σταθερη διαφορα τιμων μεταξυ εγχωριας, και ξενης αγορας. Εξαιρεση οπως ειπα, αποτελουν οι προσφορες-σκοτωματα-ξεστοκαρισματα. Και ειναι λογικο, εδω να ειναι ακριβοτερα. Αλλα ειναι.

 

Αν παλι δεν συννενοηθουμε, δεν πειραζει, εγω παντως προσπαθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ απλά λόγια γιατί δεν καταλαβαίνεις...

Οι διαφορές στα μεταφορικά που λές οφείλονται

1) στο στοκ των Ελληνικών καταστημάτων

δηλαδή σαν να παραγγέλνεις απο amazon και να λέει 1-4 weeks

2) προσπάθεια Ελληνικών καταστημάτων να ρίξουν περισσότερο φαινομενικά τις τιμές

 

Είναι αστείο να πιστεύεις ότι αν το χψζ που έχει το Α προιόν σε στοκ στον Έβρο χρειάζεται περισσότερο χρόνο να φτάσει Κρήτη απο ότι απο το amazon....

Για να μή με χάσεις θα προσθέσω: Στο Ελληνικό κατάστημα ζήτα αποστολή express...

 

Ποιός μίλησε για μεγάλες αλυσίδες Ελληνικών καταστημάτων?

Εγώ κοιτάω τα μικρά που έχουν συνήθως ένα/κανένα φυσικό κατάστημα.

 

Οι απόψεις μου είναι με βάση των τελευταίων 8 χρόνων όπου τα 4 ήμουν Αγγλία.

Μπορεί να ήμουν και τυχερός βέβαια γιατί το συνηθίζω grin.png

 

Τυχαίο παράδειγμα για να δείς γιατί προτιμώ Ελληνικά καταστήματα

http://www.amazon.de/Intel-i5-3570K-Prozessor-Cache-Sockel/dp/B007RUZKK6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1338496268&sr=8-1

217 στη πόρτα σου (λέει απο 5 Ιούνη αλλά πές ότι το έχει άμεσα διαθέσιμο)

http://www.skroutz.gr/s/1762520/Intel-Core-i5-3570K.html?keyphrase=intel+3570k

221 + 9 αντικαταβολή με ACS (Διαθεσιμότητα:Άμεσα διαθέσιμο στο κατάστημα)

ποιό λές να έρθει πρώτο? rolleyes.gif

217 vs 230 θα προτιμήσω στο συγκεκριμένο παράδειγμα το 230 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω παραγγειλα απο ebay ενα stickaki usb και ειχε μεταφορικα 0,73 λιρες για Ελλαδα απο Αγγλια.Εδω πρεπει να παρεις 80+ ευρω για να σου κανουν free μεταφορικα και αυτο οχι παντου,Σε καποια καταστηματα.Εχει δει κανεις εδω στην Ελλαδα καποιο μαγαζι που να εχει μεταφορικα 1 με 1.20 ευρω? Εδω απο πλαισιο παραγγελνω ενα στικακι που κανει 6 ευρω και μου χρεωνουν 10 ευρω μεταφορικα,ποιο πανω και απο την αξια του ιδιου του προιοντος.Αυτο που θελω να πω ειναι οτι οποιος θελει να εξυπηρετειτε πιο ευκολα και πιο οικονομικα πρεπει να στραφει εξω.Δυστηχως αλλα ετσι ειναι η κατασταση.Εσυ που θες να στηριξεις να ελλαδα στην οικονομια τοτε ας κανει και αυτη κατι και τα καταστηματα για σενα,οχι να πηγαινεις πισω ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΟ προιον που το εχεις αγορασει 200 ευρω και να σου λενε οχι,δεν το αντικαθιστω,εσυ το χαλασες αντε γεια,ή στην περιπτωση του πιστωτικου να σου το κοβουν στα 90 ευρω και στα 80 ενω εσυ τους εχεις σκασει 200.Για ποιο λογο?

Το πλαισιο για παραδειγμα,εχει που εχει τις τιμες στον ΘΕΟ αν σου χαλασει και τιποτα? Για βαλε τις ωρες που θα τρως να πηγαινεις εκει,να συναστησεις τον υπευθυνο,την αλλη μερα τον αλλο υπευθυνο,βαλε βενζινες και οτιδηποτε αλλο για τις μετακινησεις σου (ξεχωρα την ταλαιπωρια) +20 ευρω πανω,και λιγα λεω..

Να βοηθησουμε την Ελλαδα και τον οποιονδηποτε για να γινουμε καλυτεροι,αλλα ας γινουν ανταγωνιστικοι στις τιμες.Δεν μπορει ενα Α προιον εδω να πωλειται 200 ευρω+μεταφορικα και εξω το ιδιο Α προιον να πωλειται στα 150-160 ευρω + free μεταφορικα.Δεν ξερω για εσενα φιλε μου αλλα κοιταω πρωτα το πορτοφολι μου και μετα τα καταστηματα,ειδικα μετα την αντιμετωπιση απεναντι μας.Ας φτιαξουν-ριξουν τις τιμες,να φτιαξουν την εξυπηρετιση τους και τοτε το ξανασυζηταμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πολύ απλά λόγια γιατί δεν καταλαβαίνεις...

Οι διαφορές στα μεταφορικά που λές οφείλονται

1) στο στοκ των Ελληνικών καταστημάτων

δηλαδή σαν να παραγγέλνεις απο amazon και να λέει 1-4 weeks

2) προσπάθεια Ελληνικών καταστημάτων να ρίξουν περισσότερο φαινομενικά τις τιμές

 

Είναι αστείο να πιστεύεις ότι αν το χψζ που έχει το Α προιόν σε στοκ στον Έβρο χρειάζεται περισσότερο χρόνο να φτάσει Κρήτη απο ότι απο το amazon....

Για να μή με χάσεις θα προσθέσω: Στο Ελληνικό κατάστημα ζήτα αποστολή express...

 

Ποιός μίλησε για μεγάλες αλυσίδες Ελληνικών καταστημάτων?

Εγώ κοιτάω τα μικρά που έχουν συνήθως ένα/κανένα φυσικό κατάστημα.

 

Οι απόψεις μου είναι με βάση των τελευταίων 8 χρόνων όπου τα 4 ήμουν Αγγλία.

Μπορεί να ήμουν και τυχερός βέβαια γιατί το συνηθίζω grin.png

 

Τυχαίο παράδειγμα για να δείς γιατί προτιμώ Ελληνικά καταστήματα

http://www.amazon.de/Intel-i5-3570K-Prozessor-Cache-Sockel/dp/B007RUZKK6/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1338496268&sr=8-1

217 στη πόρτα σου (λέει απο 5 Ιούνη αλλά πές ότι το έχει άμεσα διαθέσιμο)

http://www.skroutz.gr/s/1762520/Intel-Core-i5-3570K.html?keyphrase=intel+3570k

221 + 9 αντικαταβολή με ACS (Διαθεσιμότητα:Άμεσα διαθέσιμο στο κατάστημα)

ποιό λές να έρθει πρώτο? rolleyes.gif

217 vs 230 θα προτιμήσω στο συγκεκριμένο παράδειγμα το 230 :)

 

Φυσικα το δευτερο λογω αποστασης.ΟΧΙ λογο εξυπηρετισης,αυτο προσπαθουμε να σου πουμε.Κοιτα,αν χρειαζομαι εναν επεξεργαστη αυριο λογω δουλειας,και ειναι αναγκη να τον εχω αυριο,θα παω να το παρω απο ελληνικο καταστημα το οποιο υπαρχει διαθεσιμο και ας πληρωσω 20 ευρω παραπανω.αν ομως χρειαζομαι εναν επεξεργαστη μεσα σε μια βδομαδα και οχι αυριο,για να γλειτωσω 20 ευρω ή και παραπανω θα τον παρω απο εξωτερικο..Δεν βλεπω τον λογο να το παρω απο εδω και ποσο μαλλον απο το Πλαισιο..που αν παθει κατι θα μου βγαλουν την παναγια για να βρω ακρη..Υπαρχει ομως και το αλλο θεμα,που καποιος πηρε ram απο πλαισιο και απο εξωτερικο.Του χαλασαν και τις γυρισε στο πλαισιο για rma.Μετα απο καυγαδες και να συναφη ξερεις ποτε ειχε στα χερια του τις νεες μνημες? μετα απο 27 μερες παρακαλω..Αυτες που πηρε απο amazon τις εστειλε πισω,στο amazon και εκεινοι με την σειρα τους ανελαβαν τις διαδικασιες rma.Ξερεις ποσο χρονο ειχε τις νεες μνημες στα χερια του? σε 16 μερες.και αυτο εδω ειναι αληθεινο παραδειγμα φιλου μου,που ειναι το ακριβως αντιθετο σε αυτο που λες περι στοκ.Αν ειναι θεμα στοκ οπως λες τοτε αφου υπαρχει στοκ να μου αντικαθεστουσαν αμεσως και αυθημερων τις μνημες και ας περιμεναν αυτοι 27 μερες να γινει η αντικατασταση,οχι ο πελατης τους που τις χρειαζεται ειτε για να καιγεται στα games ειτε να καιγεται κυριολεκτικα στην δουλεια του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα μπω στον κοπο να απαντησω στο κειμενο, απαντησε ο φιλος με τον καλυτερο τροπο. Μονο αυτο απο εμενα Link την βλεπεις τωρα τη διαφορα στην τιμη, απ αυτο που ποσταρες, ή παλι μπα? ενα 20αρικο μινιμουμ ειναι. Εσυ στηριξε αυτο που πιστευεις, δικαιωμα σου, εμεις θα στηριζουμε τις τσεπες μας και οσους μας σεβονται. :)

 

τελος απο μενα, σορυ στα υπολοιπα παιδια αν τους κουρασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα!!!!

 

Αγόρασα

μνήμες σφραγισμένες απο τον κατασκευαστή

επεξεργαστή σφραγισμένος απο τον κατασκευαστή

μητρική ΜΗ σφραγισμένη το οποίο όμως είναι σύνηθες

με γρήγορη ματιά φαίνεται να είναι ολοκαίνουργια χωρίς ΚΑΝΕΝΑ ίχνος χρήσης

όλα τα παρελκόμενα μέσα στην αρχική τους κατάσταση

ακόμα και η αντιστατική σακούλα είναι "σιδερωμένη" δηλ. σαν καινούργια

 

Δε γνωρίζω ακόμα αν δουλεύουν! Το βράδυ όταν γυρίσω σπίτι.

Το κέρδος μου είναι τεράστιο και χαίρομαι που πρόλαβα να κάνω την αγορά σε αυτές τις τιμές.

Μέχρι τώρα (για τους αρνητικούς) είμαι πολύ ευχαριστημένος με το κατάστημα.

Σίγουρα στην επόμενη αγορά θα τσεκάρω τις τιμές τους.

 

Έγινε και bookmarked δίπλα στον skroutz.gr καθότι δεν πρόκειται να μπούν όπως μου είπαν οπότε πρέπει να τσεκάρω ξεχωριστά τις τιμές τους.

 

Απο after-sales καλύτερα να μή μάθω ποτέ, αν και οι εταιρίες των προϊόντων που πήρα έχουν άριστη εξυπηρέτηση (έχω παλαιότερη εμπειρία).

 

δε θα μπω στον κοπο να απαντησω στο κειμενο, απαντησε ο φιλος με τον καλυτερο τροπο. Μονο αυτο απο εμενα Link την βλεπεις τωρα τη διαφορα στην τιμη, απ αυτο που ποσταρες, ή παλι μπα? ενα 20αρικο μινιμουμ ειναι. Εσυ στηριξε αυτο που πιστευεις, δικαιωμα σου, εμεις θα στηριζουμε τις τσεπες μας και οσους μας σεβονται. :)

 

τελος απο μενα, σορυ στα υπολοιπα παιδια αν τους κουρασα.

 

έχασες πάλι ΟΛΟ το νόημα του ποστ μου confused.png

 

Δεν πειράζει άλλη φορά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μισοι απο οσους παρελαβαν ηταν ασφραγιστα (αληθεια το νορμαλ που ειπε καποιος που ειναι σε αυτο ?) και οι αλλοι μισοι bulk (αυτο το αναφερουν στην σελιδα τους?).

Περα απο αυτο μονο σε εμενα η αποδειξη μου θυμιζει μπακαλικο?

 

ΥΓ : Ποσοι Δεν εχουν παραλαβει ακομα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι εγώ μόλις παρέλαβα.Όλα οκ σφραγισμένα

 

63471021ie.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Τελικά τι πλήρωσες, 101.81€ ή 99.35€ ??

 

 

 

Εγώ παρήγγειλα μητρική-επεξεργαστή-RAM-SSD (στις 22/4 με κωδικό SPRING20 ;)) και μου έστειλαν σήμερα τη μητρική και μάλλον αύριο τα υπόλοιπα (ξενέρωσα λιγάκι). Πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για ποιό λόγο μου στείλανε μόνο τη μητρική και μου απάντησε ότι κάθε τι που παραλαμβάνουν, το στέλνουν κατευθείαν (χωρίς επιπλέον έξοδα). Έτσι κι εγώ θα περιμένω να μου στείλουν πρώτα όλα τα κομμάτια και μετά θα τα παραλάβω από τη γενική ταχυδρομική!

 

Απ' ότι βλέπω πάντως γίνονται παραλαβές και με χαροποιεί το γεγονός αυτό, καθώς πλέον πιστεύω ότι θα κάνω την αναβάθμιση γλυτώνοντας το 1/3 της αξίας! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μισοι απο οσους παρελαβαν ηταν ασφραγιστα (αληθεια το νορμαλ που ειπε καποιος που ειναι σε αυτο ?) και οι αλλοι μισοι bulk (αυτο το αναφερουν στην σελιδα τους?).

Περα απο αυτο μονο σε εμενα η αποδειξη μου θυμιζει μπακαλικο?

 

Αν κάνεις αναζήτηση με αριθμό μοντέλου βρίσκεις ποιά είναι bulk και ποιά όχι.

Απο εκεί και πέρα οι περισσότερες μητρικές που έχω αγοράσει ήταν ασφράγιστες.

Πλαίσιο, overclockers.co.uk, ebuyer.com, multirama, you.gr

 

Οπότε στη δική μου περίπτωση ήταν όλα σε άριστη κατάσταση.

Το βραδάκι θα δώ και αν δουλεύουν βέβαια αλλά και DoA να τύχει δεν μου είναι σπάνιο φαινόμενο!

Ειδικά στην Αγγλία μου είχαν κάτσει κάμποσα DoA οπότε είμαι συνηθισμένος!

 

Salvation λίγο θές ακόμα να με πείσεις ότι έχεις κατάστημα και ο Smith είναι ανταγωνιστής! :rolleyes:

 

ΥΓ. Για κέρδος >>>100 ευρώ θα δεχόμουν να αποσφραγίσουν και τα υπόλοιπα προϊόντα.... :mrgreen:

Μακάρι να το προσφέρουν και τα υπόλοιπα καταστήματα!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παρελαβα (ειναι στην μεταφορικη ακομα) i5 2500k μαζι με μητρικη gb-z68x-ud3h-b3 και ram 8gb 1600mhz ξερετε τιμουλα? 204 ευρω :D :D :D

Είσαι σίγουρος?

 

160 είχε μόνο ο 2500Κ στην αρχή, πριν ανεβάσουν τις τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...