Προς το περιεχόμενο

Cyberpunk 2077 [PC]


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Herald είπε

Με το που ξεκινάει το game στην μεγαλή αίθουσα κοίτα την μεγάλη σκάλα στα αριστέρα η΄τα κάγκελα απέναντι. Κάτσε θα σου βγάλω SS 

cb2077.png

Ξεκίνησα Nomad οπότε δεν είμαι εκεί. Μπήκα στη πόλη στο διαμέρισμα και μέχρι στιγμής δεν έχω δει shimmering αλλά εμένα από 2160P πέφτει σε 1440P νομίζω το Quality, εσένα θα το ρίχνει πιο κάτω οπότε παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχετε πολυκαταλάβει πως λειτουργούν τα side quests και τι γίνεται με τις συμμορίες που βρίσκεις ανα τετράγωνο;

Τις παίζεις μαζί τους, κερδίζεις κάτι, γενικά έχω πολλές απορίες. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, ilos είπε

Κάτι άλλο που δοκίμασα και ξέχασα να το αναφέρω πριν. Ενώ το dualshock4 είναι μια χαρά, το dualsense δε το βλέπει το game παρόλα που στα υπόλοιπα steam games δουλεύει κανονικά.

Τυχερός είσαι εμένα το δικό μου έχει το ίδιο range αλλά sub54 αρχίζει το flickering.

Οχι δεν εχω τετοιο προβλημα μεχρι 48 που δοκιμασα ειναι κομπλε χωρις stuttering κτλ. Μολις παει 47 κανει την εναλλαγη με το LFC και δεν δουλευει το freesync οποτε υπαρχει καποιο input lag. Εφοσον σε κανει flickering δεν μπορεις να παιξεις και με CRU που σε αρκετα freesync monitors ριχνει το range μεχρι το 30. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Ξεκίνησα Nomad οπότε δεν είμαι εκεί. Μπήκα στη πόλη στο διαμέρισμα και μέχρι στιγμής δεν έχω δει shimmering αλλά εμένα από 2160P πέφτει σε 1440P νομίζω το Quality, εσένα θα το ρίχνει πιο κάτω οπότε παίζει ρόλο.

Mπορεί λόγω contrast, γιατί όπως βλέπω μόνο στις σκοτεινές σκηνές το κάνει. Πάντως quality / balanced / performance μου φαίνονται ίδια. Στο cod υπήρχε εμφανής διαφορά με γυμνό οφθαλμό μεταξύ των 3. Πρός το παρών τα έχω τιγκάρει όλα (εκτός από RT shadows) και παίζω με balanced DLSS, fps κάπου 70+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν πειράζει θα παίξουμε με 40FPS για την ώρα και στην επόμενη γενιά 2ο playthrough με 60άρι.

Εχω δει για ολα ultra αν καποιες ρυθμισεις ειναι στο high. Δεν πανε ολες στο psycho γιατι μερικες ειδα που πανε? Γενικα τα παντα ολα ultra/psycho με RT ultra χωρις DLSS θα κανουμε 2 γενιες για να δουμε σταθερο 4K 60fps παντου σε καθε σκηνη με καμια 5090 πχ. Και απο τα βιντεο στο youtube φαινεται να ριχνει σαγονια το παιχνιδι μου αρεσε αρκετα λιγο στην αρχη που ειδα καποια βιντεο και στον εξω κοσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Εχω δει για ολα ultra αν καποιες ρυθμισεις ειναι στο high. Δεν πανε ολες στο psycho γιατι μερικες ειδα που πανε? Γενικα τα παντα ολα ultra/psycho με RT ultra χωρις DLSS θα κανουμε 2 γενιες για να δουμε σταθερο 4K 60fps παντου σε καθε σκηνη με καμια 5090 πχ. Και απο τα βιντεο στο youtube φαινεται να ριχνει σαγονια το παιχνιδι μου αρεσε αρκετα λιγο στην αρχη που ειδα καποια βιντεο και στον εξω κοσμο.

Σε native βγάζω 19 ;) 

2 γενιές δύσκολο, 3-4. 

Psycho πάνε μόνο τα Screen space Reflections και το RT lighting. Τα υπόλοιπα έχουν επιλογές μόνο για ultra και high.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το rt τα κατεβάζει για πλάκα τα  fps τουλάχιστον στην 2070 μου μιλαμε για διάφορα 40 fps on off σε όσα games εχω παίξει με rt νομιζω ειναι η μεγαλύτερη διαφορά. 

Πιστεύω το performance θα στρώσει και άλλο οσο περνάει ο καιρός. 

Να ναι καλά το dlss όσοι έχουν καρτα χωρίς αυτο τα βλεπω δυσκολα τα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παίζω στο laptop

Intel i7-9750H
1650 4GB
16GB

όλα low (όλα τα φίλτρα κλειστά μόνο anisotroping filtering x16)σε 1080p
έτσι φαίνεται:

9F5A79C2CE84136925C4C6C70AA34D2403D4A86C

32-50 fps (ελάχιστες φορές έχω δει παραπάνω, αλλά είναι σε χώρους που δεν έχει φώτα σχεδόν και κόσμος).
Κάποιες φορές σε διαλόγους μόνο πέφτουν τα fps στα 5-15 για 5 δευτερόλεπτα και μετά επαναφέρονται εκεί που ήταν.

Για όσους δεν το έχουν βάλει σε SSD υπάρχει η επιλογή στην κατηγορία GAMEPLAY και μετά performance για slow HDD, ανοίξτε την για να βοηθήσετε τα textures να κάνουν πιο γρήγορα load μη τα βλέπετε νερουλιασμένα. Κατεβάστε και τον κόσμο στο μισό.

Μέχρι στιγμής 8.5 ώρες το παιχνίδι μου αρέσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Λίγο που ασχολήθηκα σήμερα για μένα το game δε δείχνει τόσο unoptimized. Δηλαδή τα frametimes του είναι σχετικά σταθερά. Απλά γίνεται πολύ βαρύ όσο ανεβάζεις settings και κυρίως ανάλυση και RT. Για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης στην ίδια area που σε 1080p έχω 70-90 fps με τα περισσότερα settings σε medium, στα 1440p πέφτει φάπα στα 45-60 πάλι με τα ίδια settings. Αν έχεις συνηθίσει με 1440p native, δε μπορείς να παίξεις upscaled 1080p όπως έπαιζα με αυτά τα settings.

upscale.jpg

Το game δείχνει σαν ps4 era game, καμία σχέση όπως πχ είναι με DLSS. Επίσης ακόμα και από τα videos που έχουν βγει υπάρχει μεγάλη διαφορά με full RT και no RT. Υποθέτω αν το δω να τρέχει σε καμιά 3080/3090 από κοντά θα κάνουν ακόμα πιο μπαμ οι διαφορές. Αν πραγματικά σας αρέσει το game κάντε στον εαυτό σας την χάρη και δώστε το χιλιάρικο στον πέτσινο. Είναι άλλο παιχνίδι εντελώς με 3080/3090, δεν έχει επαφή με αυτό που αποτυπώνουν οι άλλες κάρτες και οι κονσόλες.

Τέλος για να ευθυμήσουμε λίγο γιατί ως γνωστό είμαι μεγάλος bigot και h8r από το TLOU2 thread αυτός είναι ο Cyber Tarp char μου.
P.S. Μόνο αν είστε 18+ και έχετε γερό στομάχι.😁

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

haters.jpg

 

 

Με ολο το σεβασμό και την εκτίμηση που σου έχω, αναφορικά με το κρυμμένο περιεχόμενο της ανάρτησης σου, καθώς και το φαιδρο παραλληλισμό με το διαγαλαξιακο goty επος του "φίλου" σου του Druckman, έχεις χορτάσει...τσουνα εφετο.🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kostiger είπε

Με ολο το σεβασμό και την εκτίμηση που σου έχω, αναφορικά με το κρυμμένο περιεχόμενο της ανάρτησης σου, καθώς και το φαιδρο παραλληλισμό με το διαγαλαξιακο goty επος του "φίλου" σου του Druckman, έχεις χορτάσει...τσουνα εφετο.🤣🤣

Βλέπω footlongs στον ύπνο μου μιλάμε.😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Herald είπε

Με το που ξεκινάει το game στην μεγαλή αίθουσα κοίτα την μεγάλη σκάλα στα αριστέρα η΄τα κάγκελα απέναντι. Κάτσε θα σου βγάλω SS 

cb2077.png

Αυτό δεν ειναι shimmering αλλά aliasing. Αν παρατηρήσεις, σε όλα τα σκαλιά υπάρχει aliasing (και προφανώς και υπάρχει περισσότερο aliasing όταν χρησιμοποιείς DLSS, ειδικά αν μιλάμε για DLSS Performance). Ο λόγος που το παρατηρείς ευκολότερα σε εκείνα τα σημεία είναι επειδή έχουμε να κάνουμε κυρίως με specular aliasing (γι αυτό και κάνει μπαμ στις επιφάνειες που αντανακλούν το φως). Παρά ταύτα, specular aliasing θα βρεις ακόμα και στην native ανάλυση. Όταν μιλάς στον πρώτο χαρακτήρα στο bar (ως Street Kid κάνει μπαμ το specular aliasing σε συγκεκριμένες επιφάνειες ακόμα και σε native 4Κ).

Επεξ/σία από john2gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, john2gr είπε

Αυτό δεν ειναι shimmering αλλά aliasing. Αν παρατηρήσεις, σε όλα τα σκαλιά υπάρχει aliasing (και προφανώς και υπάρχει περισσότερο aliasing όταν χρησιμοποιείς DLSS, ειδικά αν μιλάμε για DLSS Performance). Ο λόγος που το παρατηρείς περισσότερο σε εκείνα τα σημεία είναι επειδή έχουμε να κάνουμε κυρίως με specular aliasing (γι αυτό και το παρατηρείς στις επιφάνειες που αντανακλούν το φως). Παρά ταύτα, specular aliasing θα βρεις ακόμα και στην native ανάλυση. Όταν μιλάς στον πρώτο χαρακτήρα στο bar (ως Street Kid κάνει μπαμ το aliasing ακόμα και σε native 4Κ).

 Στο native στα σκαλιά δεν φαίνεται καθόλου όμως. Σε SS δεν αποτυπώνεται ακριβώς το πρόβλημα, είναι αρκετά χειρότερα in game. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Arkin said:

Για πες πως παει ειμαι με ακριβως ιδιο cpu/gpu και αναλυση. Medium θα βγαζει 50+fps να δουλευει και το freesync τουλαχιστον?

Δυστυχως εξω στη πολη με ολο το χαμο τα πραγματα ειναι δυσκολα +-40 ακομα και στα medium,ουτε freesync ουτε τπτ...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...