Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 128GB 105€ (με ελληνικο ΦΠΑ) @ Amazon.co.uk


SagoniasSlutRos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν το καινουριο Max payne 3 είναι 29!! gb καταλαβαινουμε όλοι ότι αν καποιος θελει να βαζει και τα παιχνιδακια του μεσα για να φορτωνουν σφαίρα τα 128 γιγα δε φτάνουν ούτε για πλάκα.γύρω στα 200 θεωρώ το λιγοτερο αποδεκτό για να μπορεις να βάλεις αρκετα πράγματα μέσα(windows,εφαρμογες και 5-6 παιχνιδια). Οπως παει η δουλεια πάντως με τις τιμες μετα το καλοκαιρι θα παιρνουμε 256αρι στα 100 ευρω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 422
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Για SSD μιλάω.

Για ssd μιλησα και εγω. Το "ιδανικο" για μενα ειναι (οπως το εχω τωρα) 2ΤΒ δισκος αφου δεν εχει διαφορα σε καταναλωση - θερμοκρασιες - θορυβο απο εναν 1ΤΒ και εχεις διπλασια χωρητικοτητα. Μαλιστα προσωπικα οταν το θυμαμαι και δεν βαριεμαι, απενεργοποιω-αφαιρω την αποθηκη (tray) αφου αυτη δεν χρειαζεται συνεχως ριχνοντας αλλα 4W την καταναλωση κλπ. Εχω μια προσωρινη αποθηκη 40GB στον 128αρη ssd για τα βασικα και για αποθηκευση (μιας μερας/βδομαδας/μηνα αναλογα με τα κεφια) απο torrents κλπ, τα οποια μεταφερονται οταν εξαντλειται ο χωρος.

Παιχνιδια ΔΕΝ παιζω. Για οσους φιλε baskon παιζουν παιχνιδακια οπως λες, σιγουρα υπαρχουν μεγαλυτερες απαιτησεις χωρου. Διαφορετικα τα 128 ειναι πολλα για λειτουργικο και software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομίζω μιλάει για 1tb (αργό) SSD ...

 

:confused:

:shock:

Αν ναι δεν επιασα το χιουμορ του αφου δεν εβαλε και ενα εμοτικον που θα ηταν απαραιτητο... B)

Edit:Ακυρο, βλεπω εβαλε, εγω δεν ειμουν τοσο προχωρημενος (βλεπετε κανει ακομα 5-6-7-8-9 χιλιαρικα €) να πιασω το υπονοουμενο. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 Tb σε 5 χρονια είναι πολύ λίγο όταν πολλοι εδω έχουμε αποθήκες των 10+ Tb εδώ και 2-3 χρόνια(τελευταια οι αποθηκες δεν αυξηθηκαν λόγω πλημύρας και αυξημενων τιμών :))..

Ολα θα εξαρτηθουν και από τις τιμές βέβαια. Αλλο πραγμα να κανει 1 Tb ssd ¨οσο ενας 8 Tb Hdd(σε 5 χρονια) και αλλο οι τιμές ανα tb να είναι πανω κατω ιδιες..

Εαν ισχυει το πρωτο τότε θα παιρνουμε εναν ssd για βασικο(απλως θα βάζουμε τα παντα μέσα ακόμη και ότι κατεβαζουμε απο τορρεντ πχ) , και θα εχουμε και καποια δεκάδες Tb σε κλασσικους σκληρους για αποθήκη.

 

Προφανως φιλε Matrixx εαν δε παιζεις παιχνιδακια είναι αρκετα τα 128 γιγα . Αν παιζεις όμως δε φτανουν και αν παρεις 128αρη καταληγεις να βαζεις τα παιχνιδια σε σκληρο δισκο και ετσι να αργει το φορτωμα..

Προσωπικά περιμένω για μετά το καλοκαίρι...Ισως στα επόμενα black friday να τσιμπήσουμε καμια πολύ καλη τιμη σε 256αρη+ (αν μπορουμε να ψωνιζουμε απο amazon τότε και δεν εχουμε ευρωδραχμή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για 1 ΤΒ SSD μιλάω. Λογικά σε μια 5ετία θα είναι προσιτοί και για το ευρύ κοινό.

 

Πολυ λες... Σε 2 χρονακια θα μπορεις να παρεις ανετα 1ΤΒ, πιστευω θα εχει κοντα στο 200αρι ευρω.

Αν σκεφτεις οτι τωρα χτυπας 512GB με 375 ευρω...

Απλα τωρα ακουγεται εξωπραγματικο.

Το θεμα ειναι αν θα αξιζει να παρεις τοτε με 200ευρω ssd 1ΤΒ ή θα προτιμας και παλι τους νεους "HAMR" (hdd) δισκους που εχει υποσχεθει η seagate 50 ή 100ΤΒ με τα ιδια λεφτα... Τι να βαλεις μεσα στον 1ΤΒ ssd; 5-6 ταινιες σε 4Κ αναλυση; :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως κ οι 90£ που τον δινουν τωρα ειναι κατω του ανταγωνισμου.

 

Οσον αφορα τη χωρητικοτητα, εγω ειμαι τωρα σε 100GB partition hdd, και εχω γεματα τα 90. Αν εχεις 2-3 παιχνιδακια νορμαλ μεγεθους, σου αρκει ο 120αρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οχι. Αυτο που λες απλα σου δινει ενα usb για να μεταφερεις τα δεδομενα σου απο τον παλιο δισκο στο νεο.

 

Αλλα ας σου πει καποιος 100%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νομιζω οχι. Αυτο που λες απλα σου δινει ενα usb για να μεταφερεις τα δεδομενα σου απο τον παλιο δισκο στο νεο.

 

Αλλα ας σου πει καποιος 100%

Ισχυει 100% αυτο που σου ειπε ο Sagonias! Οι δυο "δισκοι" ειναι ακριβως ιδιοι (οπως σε ολες τις εκδοσεις) αυτο που αλλαζει ειναι τα παρελκομενα. Αν εχεις μονο το macbook και δεν εχεις τροπο να συνδεσεις εναν δισκο (τον παλιο εν προκειμενω) εξωτερικα για μεταφορα στον ssd των αρχειων σου και χρειαζεσαι το ανταπτορακι sata-usb που δινει, παιρνεις αυτο που εδειξες. Αν εχεις δικο σου τροπο, παιρνεις το φτηνοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει 100% αυτο που σου ειπε ο Sagonias! Οι δυο "δισκοι" ειναι ακριβως ιδιοι (οπως σε ολες τις εκδοσεις) αυτο που αλλαζει ειναι τα παρελκομενα. Αν εχεις μονο το macbook και δεν εχεις τροπο να συνδεσεις εναν δισκο (τον παλιο εν προκειμενω) εξωτερικα για μεταφορα στον ssd των αρχειων σου και χρειαζεσαι το ανταπτορακι sata-usb που δινει, παιρνεις αυτο που εδειξες. Αν εχεις δικο σου τροπο, παιρνεις το φτηνοτερο.

 

Μάλλον δεν υπάρχει πια φτηνότερο ε; Πάλι άργησα φαίνεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...