Προς το περιεχόμενο

Samsung 830 128GB 105€ (με ελληνικο ΦΠΑ) @ Amazon.co.uk


SagoniasSlutRos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα υπάρχει άτομο στο σπίτι να το παραλάβει..

 

Αυτό το'χω ακούσει και από άλλους για τους SSD ότι τους στερεώνουν απλά με μια βίδα (άλλους έχω ακούσει που τους έχουν αφήσει και να κρέμονται σαν κουδουνίστρες :-D ) αλλά εμένα δεν μου πάει να το κάνω αυτό..

 

Δυστυχώς δεν νομίζω πως βολεύει ούτως ή άλλως να τον βιδώσω έτσι, γιατί στο κουτί μου (Coolermaster Sileo 500) οι σκληροί και τα drives μπαίνουν χωρίς βίδες, οι σκληροί μπαίνουν στο κάτω μέρος βάζοντας 2 στελέχη αριστερά και δεξιά από τον σκληρό "κουμπώνουν". Η μόνη περίπτωση που δεν ξέρω αν μπαίνει, είναι εκεί που έχει 2 θέσεις για floppy (το ένα βέβαια έχει bracket για e-sata, USB και audio in/out)

post-63530-0-13524300-1341347993_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 422
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Moderators

Δεν σου ειπα μια βιδα να γυριζει σαν την αδικη καταρα, σου ειπα δυο ωστε να ειναι απολυτα fixed! Ουτε εγω ειμαι του "χυμα".

 

Στο δικο μου κουτι μαλιστα (CM hafx)  ειχε τελικα 2 θεσεις για να μπει 2.5αρης. Κοιτα μηπως στο ενα απο τα δυο στο κομματι των "floppy" μπαινει με τα δυο στελεχη και κουμπωνει 2.5αρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Xαχαχαχαχα!!! +1

 

Καλα που εβαλες το quote και το ειδα να το διορθωσω... Μου βγηκε το ματι με το "τιν" του δαιμονα του πληκτρολογιου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι οκ, αλλά αν δεις το attachment με το πώς είναι το κουτί εσωτερικά στο κάτω μέρος που μπαίνουν οι σκληροί δεν υπάρχει μικρή τρυπούλα για να μπουν βίδες..

 

Ακριβώς από πάνω είναι οι θέσεις για τα floppies, δεν έχει στελέχη εκεί, έχει δικό του κούμπωμα, αλλά όταν κούμπωσα πιο πάνω το DVD drive (που έχει παρόμοιο κούμπωμα) μου φάνηκε λίγο "βάρβαρο". :fear:

 

Θα με βόλευε βέβαια να έμπαινε εκεί, γιατί κάτω στις θέσεις για τους σκληρούς έχω ήδη χρησιμοποιήσει τις 2 από τις 3 και στην ενδιάμεση έχω χρησιμοποιήσει τις τρύπες από την μεσαία για να περάσω SATA cables και να στερεώσω με συρματάκια τα υπόλοιπα καλώδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα που εβαλες το quote και το ειδα να το διορθωσω... Μου βγηκε το ματι με το "τιν" του δαιμονα του πληκτρολογιου :lol:

 

Ε εντάξει αυτά είναι λάθη που γίνονται από την ταχύτητα πληκτρολόγησης, ούτε που το πρόσεξα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα τελικά με το live chat της Amazon, μου είπε κι αυτός ότι δεν ξέρουν πότε θα φέρουν πάλι..

 

Αν τον παραγγείλω τώρα εγώ στα 79,99 όταν τον ξαναφέρουν θα τον πάρω στην τιμή αυτή; Ή σε αυτήν που θα έχει βγει τότε; (αν δηλαδή τον βγάλουν μετά πιο ακριβό), είναι μ@λ@κία..

 

Θα ειδοποιηθώ κάπως άμεσα σε αυτήν την περίπτωση για το όταν θα είναι ξανά διαθέσιμος; Ή θα πρέπει να μπαίνω 2 και 3 φορές κάθε μέρα να τσεκάρω μόνος μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το ειδα, δυστυχως ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα. Το οτι εχεις βαλει ηδη δυο δισκους σημαινει οτι ο ssd θα εχει πανω και κατω απο μια πηγη θερμοτητας. Θα σου ελεγα να τον στερεωσεις με ταινια διπλης οψης η στη θεση των floppy η των 5 1/4 (να καθησει στην κατω επιφανεια και να κολλησει). Η "σωστη" λυση ειναι να βρεις ενα bracket 2.5 σε 5 1/4 και να το βαλεις σε θεση DVD κατω κατω.

 

 

 

 

Μίλησα τελικά με το live chat της Amazon, μου είπε κι αυτός ότι δεν ξέρουν πότε θα φέρουν πάλι..

 

Αν τον παραγγείλω τώρα εγώ στα 79,99 όταν τον ξαναφέρουν θα τον πάρω στην τιμή αυτή; Ή σε αυτήν που θα έχει βγει τότε; (αν δηλαδή τον βγάλουν μετά πιο ακριβό), είναι μ@λ@κία..

 

Θα ειδοποιηθώ κάπως άμεσα σε αυτήν την περίπτωση για το όταν θα είναι ξανά διαθέσιμος; Ή θα πρέπει να μπαίνω 2 και 3 φορές κάθε μέρα να τσεκάρω μόνος μου;

Θα σου ελεγα να τον παραγγειλεις αν δεν ηταν για να κλεισεις την τιμη αυτη; Στην τιμη που παραγγελνεις αγοραζεις! ;)

 

Ναι θα ειδοποιηθεις αμεσα για την διαθεσιμοτητα, εσυ δεν θα εχεις κατι να κοιταζεις, μια μερα πριν φυγεις μπαινεις ακυρωνεις και παιρνεις οποιον συμφερει/ειναι διαθεσιμος εκεινη την στιγμη. Οι 83 λιρες του σκετου δεν ειναι μια τιμη που φοβασαι μην την χασεις, χειροτερη τιμη αυτες τις μερες δεν υπηρξε για ολες τις εκδοσεις του δισκου στο Αγγλικο αμαζον.

 

 

 

 

...(πριν έλεγε όντως "1 in stock" και έδειχνε ένα άλλο μαγαζί -όχι πάντως Amazon, αυτό πρόλαβα και το είδα...

 

Χμ, ειχε μεινει μια καρτελα απο τις 80-90 εκει, παρε να σου φυγει η "απορια"

 

 

 

thumb_o0t3csykGPFv2wELqZnq10R4.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγε Παρασκευή από αγγλία και σήμερα έφτασε στο γραφείο που ευτυχώς είπα να το στείλουν γιατί λείπω και σιγά μην ευρισκα τίποτα. Εντυπώσεις από εβδομάδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα και εγω την desktop έκδοση που είχα παραγγείλει!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

με γεια! δεν ειχε μεσα bracket η συσκευασια ετσι?

 

Έφυγε Παρασκευή από αγγλία και σήμερα έφτασε στο γραφείο που ευτυχώς είπα να το στείλουν γιατί λείπω και σιγά μην ευρισκα τίποτα. Εντυπώσεις από εβδομάδα....

 

και μενα παρασκευη εφυγε απο αγγλια αλλα δεν ειχα κατι ακομα.. το estimate παντως ειναι για αυριο.

ελπιζω να παραλαβω κανονικα lipssealed.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι τελείως νιούφης στους SSD, κάνω κάτι διαφορετικό όταν τον περάσω (και πριν περάσω το λειτουργικό) από ό,τι στους μηχανικούς σκληρούς; Έχω ήδη στο BIOS σε ACHI mode, δεν θυμάμαι αν πρέπει να κάνω τπτ άλλο.. Είχα διαβάσει πριν 1-2 χρόνια κάτι οδηγούς, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει τπτ από τότε με τους νέους SSD, με νέους controllers κλπ.. Υπάρχει κάτι δηλαδή σαν "startup guide" που κάνεις αμέσως μετά το unboxing;

 

Αυτά εδώ ισχύουν ακόμα κανονικά;

http://www.insomnia.gr/topic/337668-ssd-tips-tweaks-trim-support/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα και εγω με την εγκατάσταση.

Πριν τον τοποθετήσω κράτησα image από τον hdd μου στον ssd (bootable).

Αποσυνέδεσα τον hdd και κάνοντας boot ο ssd βάζω τον κωδικό μου και μου δημιουργεί προσωρινό χρήστη!!

Το ίδιο μου κάνει και αν μπώ με safe mode.

Καμια ιδέα;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα ότι αν αφήσεις το προηγούμενο δίσκο που είχε το λειτουργικό κατα την πρώτη εκκίνηση, ακόμη και αν το σύστημα ξεκινήσει από τον ssd, τα windows "καταστρέφουν" τον ένα από τους δίσκους.

 

Αυτό γίνεται επειδή τα windows βλέπουν 2 δίσκους οι οποίοι έχουν το ίδιο serial number!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...