Προς το περιεχόμενο

Νέος Opera 12 browser με ανανεωμένη εμφάνιση


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Επιδέχεται αρκετό polishing ακόμα (ένα παράπονο που είναι σχεδόν μόνιμο στα τελευταία releases). Συνολικά είναι *μάλλον* κάπως καλύτερος από 11.64, (και η 64bit έκδοση παίζει μια χαρά) αλλά έχει κάποια μικρο-regressions σε σχέση με εκείνη την έκδοση, που αναμένεται να λυθούν παρακάτω.

 

Επίσης, hardware acceleration και webgl τα έβαλαν προς το τέλος σε δεύτερη μοίρα (και είναι disabled -by default), για να βγάλουν κάτι stable στο 12.00 πιο γρήγορα (ήδη είχαν βγει εκτός schedule). Τέλος πάντων αυτά τα αναφέρουν ως "πειραματική υποστήριξη" και σίγουρα δεν τα έχουν τελειοποιήσει οπότε τα ενεργοποιείτε με σύνεση.

 

Τέλος Unite, Widgets, και chat γίνονται discontinued, (κρίμα για το Unite) και νομίζω σειρά έχει και ο torrent client που είναι οικτρός. Γενικά είναι κρίμα που τελευταία δίνουν την εντύπωση πως δεν μπορούν να διαχειριστούν τα επιπλέον features που έχει ενσωματωμένα ο Browser. Κάποια από αυτά απλά τα παρουσίασαν ως κάτι επαναστατικό και μετά τα άφησαν σχεδόν στην μοίρα τους μέχρι που τα εξαφάνισαν.

 

Στο check for updates σας λέει κι εσάς ότι έχετε την τελευταία έκδοση; (ενώ έχω την 11.64)

Όχι, και σε Windows και σε Linux (Ubuntu) σε μένα ήρθε η ενημέρωση κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

http://www.opera.com/browser/download/ εδώ πατα more options

Αααααχ!Ένα μυαλό χειμώνα-καλοκαίρι!Τι να σου κάνει;Ευχαριστώ πάντως!Από κει και πέρα...εντυπώσεις.Καμμία σοβαρή διαφορά σε σχέση με τις build εκδόσεις.Τα δόντια του θα τα δείξει μόλις αρχίσει να φορτώνεται με cookies,ιστορικό κτλ.

ΥΓ1:Η 64 bit έκδοση σπαταλάει πολύ RAM.Το πως την διαχειρίζεται...είναι άλλο θέμα.Θα δείξει.

ΥΓ2:Πολύ σημαντικό.Το hardware acceleration είναι απενεργοποιημένο.Για ενεργοποίηση μεταβείτε στην διεύθυνση opera:config#Enable%20Hardware%20Acceleration και αντί για 0 βάλτε 1.Το ίδιο ισχύει και για το WEB GL(δεν ξέρω τι είναι αλλά επίσης είναι απενεργοποιημένο).Για ενεργοποίηση μεταβείτε opera:config#Enable%20WebGL και αντί για 0 βάλτε 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks παίδες, εμένα εξακολουθεί να μου λέει ότι έχω την τελευταία έκδοση. Όπως και να χει τον κατέβασα και τον εγκατέστησα με τον πατροπαράδοτο τρόπο.

 

υγ CSS transitions της προκοπής, yaaaaaeeeeee

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πρωτόγνωρη όχι! Τουλάχιστον μισό χρόνο κυκλοφορούν 64bit beta εκδόσεις του Opera από τα opera labs, opera dev κτλ..

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Ναι αλλά τα errors,κρασαρίσματα και το "Συγνώμη παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα με την τάδε τοποθεσία" ήταν επί ωριαίας βάσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια το ξερω οτι υπαρχει τροπος να παρεις ενα αρχειακι απο την εγκατασταση στο ενα PC και να το πας στο αλλο και να μεταφερεις ολες τις ρυθμισεις (εμφανιση κλπ)

 

ποιο ειναι γιατι δεν το βρισκω

 

 

εγω εχω ταυτοχρονα opera next και την stable opera

 

και αν εξαιρεσεις κατι τραγικα (παιξε 15 φλασ βιντεακια) που ζητουσα απο το opera next ηταν αρκετα σταθερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εκτος και αν προκειται για ακριβως την ιδια Build (πχ την RC6 του Next που ειναι ιδια με την final), δεν συνισταται να αντιγραψεις τυφλα ολο τον Roaming Opera Folder για να εχεις ακριβως το ιδιο profile.

 

Εδω εχει αναλυτικα τα αρχεια που χρειαζεσαι και τι κανει το καθενα:

http://operawiki.info/MigratingSettings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος Unite, Widgets, και chat γίνονται discontinued, (κρίμα για το Unite) και νομίζω σειρά έχει και ο torrent client που είναι οικτρός. Γενικά είναι κρίμα που τελευταία δίνουν την εντύπωση πως δεν μπορούν να διαχειριστούν τα επιπλέον features που έχει ενσωματωμένα ο Browser. Κάποια από αυτά απλά τα παρουσίασαν ως κάτι επαναστατικό και μετά τα άφησαν σχεδόν στην μοίρα τους μέχρι που τα εξαφάνισαν.

 

Για το chat δεν ειπαν τίποτα, για τα αλλα δυο νομιζω καλα κανανε, τα widgets πλεον με τα addons δεν εχουν λογο υπαρξης, και το unite αν και καλη λειτουργια δεν νομιζω να την χρησιμοποιουσε και πολυς κοσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για το chat δεν ειπαν τίποτα

Σωστα. To Voice εγινε discontinued. Η αληθεια ειναι οτι κι εγω για το Unite λυπηθηκα περισσοτερο.

 

Για το IRC Chat και τον Bittorrent client, τα ειχαν αφαιρεσει απο μια Mac Build, αφοτου ειχαν αφαιρεσει unite, widgets και voice. Γενικα παντως νομιζω οτι και για αυτα, προς τα εκει παει το πραγμα.

 

Furthermore, the introduction of Themes in Opera 12 have made us remove the advanced preferences overriding things like the default icon size and the color tone of the skin. Finally, we have removed some little used features on Mac; IRC chat and BitTorrent. For these we believe there are better alternatives than the current features, and this move allow us to focus our resources on the stuff that really makes the browser better.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σε 1080p δεν ειχα/δεν εχω κολληματα με την 11.64 (Opera 11.64 σε 64bit Linux) ουτε με την 12.00 (Opera 12.00 64-bit σε 64 bit linux). Αλλα η χρηση της CPU τουλαχιστο στα flash videos ειναι αυξημενη (πχ σε σχεση με Chromium η Firefox).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...