Προς το περιεχόμενο

Νέος Opera 12 browser με ανανεωμένη εμφάνιση


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για όσους δοκιμάζουν τον opera για πρώτη φορά: μην αποθαρρύνεστε, δείχνει πιο δύσκολος γιατί είναι ανώτερος, αν του αφιερώσετε τον χρόνο που θέλει για να μάθετε που είναι το καθετί δεν θα γυρίσετε ποτέ πίσω (ποτέ όμως!)

+1

 

Όσο Οπεράκιας κι αν είμαι, ομολογώ ότι οι διαφορές ανάμεσα στους κορυφαίους browser («μπράουζερ».. τι λέξη, να κάνουμε καμιά καλύτερη) είναι μικρές και μάλλον θέμα προσωπικών προτιμήσεων είναι πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Killik, νισάφι πια με το promotion του Firefox. Ωχου πια βρε αδερφε. Κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια.

 

λιγο δυσκολο να κανω promotion οταν καποιος τον χρησιμοποιει ηδη,δεν νομιζεις;

ο αλλος πανω δημιουργει μια εσφαλμενη αρνητικη εντυπωση για τον Firefox,σε οσους διαβαζουν το τοπικ.αυτο ειναι αδικο.

εγω απλως βαζω τα πραματα στη θεση τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Food for thought...

 

Recently on Planet Earth...

 

Microsoft + IE

Google + Chrome

 

and soon (?)...

Facebook + Opera ??

 

Είναι που είναι όλοι - γνωρίζοντάς το ή μη - έρμαιο του FB, αν κι εφόσον

παίξει τελικώς και καμιά εξαγορά του OPERA... Πως να το λένε μωρέ...

 

Γκέτο? Κλίκα? Τραστ? Μονοπώλιο? - All of the above and more?

 

Ετσι απλά τροφή για σκέψη... No flame intention

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ενεργοποιησα hw acceleration και τώρα δε δειχνει τπτ και τώρα επειδη δε βλέπω τπτ, παρα μονο κατι περιεργες γραμμες, δε μπορω να το απενεργοποιησω, τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

παιδια ενεργοποιησα hw acceleration και τώρα δε δειχνει τπτ και τώρα επειδη δε βλέπω τπτ, παρα μονο κατι περιεργες γραμμες, δε μπορω να το απενεργοποιησω, τι να κανω?

1. Κλείνεις τον Opera.

2. Βρίσκεις* και ανοίγεις το αρχείο operaprefs.ini και αλλάζεις το

Enable Hardware Acceleration=1

σε

Enable Hardware Acceleration=0

 

ή το σβήνεις εντελώς (το αρχείο operaprefs.ini).

 

*. Το αρχείο αυτό θα είναι σε Linux σε κάποιον φάκελο .opera μέσα στον home folder. Σε windows είναι στο πχ C:\Users\[loginName]\AppData\Roaming\Opera\Opera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λιγο δυσκολο να κανω promotion οταν καποιος τον χρησιμοποιει ηδη,δεν νομιζεις;

ο αλλος πανω δημιουργει μια εσφαλμενη αρνητικη εντυπωση για τον Firefox,σε οσους διαβαζουν το τοπικ.αυτο ειναι αδικο.

εγω απλως βαζω τα πραματα στη θεση τους.

 

Killik... υπάρχουν άτομα που δε θέλουν να χρησιμοποιήσουν firefox και σ'αυτούς ανήκω κι εγώ.

Κι επειδή τώρα τελευταία ο chrome μου κάνει λίγα "νερά", μ'ενδιαφέρει να διαβάσω για τον Opera εδώ μέσα, κι όχι για τον firefox!!! Υπάρχουν αντίστοιχα (αναρίθμητα) topics για τον firefox, μπορούμε να ενημερωθούμε εκεί αν θέλουμε, κι ευχαρίστως να μας "διαφωτίσεις" με τις γνώσεις σου και με τον τόσο αγαπημένο σου browser!!

Αλλά εδώ ας μείνουμε στον Opera... Δε μπορώ άλλο να πέφτω ανά 2 μηνύματα σε απαντήσεις σου που προσπαθούν να πείσουν ότι η αλεπού ενδεχομένως να σου κάνει και καφέ αν θες!!

Είσαι off topic!

 

Και μη ξεχνάς ότι το "βάζω τα πράματα στη θέση τους" έχει να κάνει με τη δική σου θέση! Άλλους τους εξυπηρετεί ο firefox, άλλους ο chrome, κι άλλους οι υπόλοιποι browsers. Δε μπορεί να πεις σε κάποιον τι είναι γι'αυτόν καλύτερο, διότι καλύτερα απ'τον ίδιο του δε το ξέρει κανείς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Κλείνεις τον Opera.

2. Βρίσκεις* και ανοίγεις το αρχείο operaprefs.ini και αλλάζεις το

Enable Hardware Acceleration=1

σε

Enable Hardware Acceleration=0

 

ή το σβήνεις εντελώς (το αρχείο operaprefs.ini).

 

*. Το αρχείο αυτό θα είναι σε Linux σε κάποιον φάκελο .opera μέσα στον home folder. Σε windows είναι στο πχ C:\Users\[loginName]\AppData\Roaming\Opera\Opera

 

θενκς ε λοτ, το ελυσα με το τροπο που ειπες:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί ο Opera δεν υποστηρίζει το Norton Toolbar!

Από πλευράς Norton απαντάνε ότι "δεν έχει τόσο υψηλά ποσοστά χρήσης ο Opera ώστε να υποστηριχτεί από την Norton",

από πλευράς Opera υποτίθεται ότι αρνούνται να προσθέσουν σαν add on τη συγκεκριμένη λειτουργία.

 

Παρόλα αυτά τόσο ο Internet Explorer, όσο και οι Chrome/Firefox δέχονται το Norton Toolbar!

 

Εδώ ο Chrome...

 

norton.jpg

 

& μάλιστα υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης του για όποιον δε θέλει να τον χρησιμοποιήσει,

κάνοντας κλικ εδώ

 

norton2.jpg

 

Δε μπορώ λοιπόν να καταλάβω ποιο το κόλλημα της Opera, εφόσον μπορώ κιόλας να το απενεργοποιήσω!

Τώρα θα μου πείτε "και γιατί δε βάζεις κάτι άλλο όπως το WOT"?.

Εφόσον όμως χρησιμοποιώ Norton και με βολεύει τόσο το Save Web, όπως και το Identity Safe (που χρησιμοποιώ) & πληρώνω για να'χω Antivirus, θέλω να το χρησιμοποιώ και σε όποιον browser επιθυμώ!

Επίσης παρατήρησα από πλευράς Norton ότι δε σκανάρονται αυτόματα τα αρχεία που κατεβάζει ο Opera, κάτι που επίσης δε συμβαίνει σε IE/Chrome/Firefox. Πρέπει να τα σκανάρω χειροκίνητα, ενώ στους άλλους μόλις κατεβάζω κάτι, γίνεται αυτόματο σκανάρισμα (και πάλι εφόσον το επιθυμώ, αλλιώς το απενεργοποιώ κι αυτό)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Killik... υπάρχουν άτομα που δε θέλουν να χρησιμοποιήσουν firefox και σ'αυτούς ανήκω κι εγώ.

Κι επειδή τώρα τελευταία ο chrome μου κάνει λίγα "νερά", μ'ενδιαφέρει να διαβάσω για τον Opera εδώ μέσα, κι όχι για τον firefox!!! Υπάρχουν αντίστοιχα (αναρίθμητα) topics για τον firefox, μπορούμε να ενημερωθούμε εκεί αν θέλουμε, κι ευχαρίστως να μας "διαφωτίσεις" με τις γνώσεις σου και με τον τόσο αγαπημένο σου browser!!

Αλλά εδώ ας μείνουμε στον Opera... Δε μπορώ άλλο να πέφτω ανά 2 μηνύματα σε απαντήσεις σου που προσπαθούν να πείσουν ότι η αλεπού ενδεχομένως να σου κάνει και καφέ αν θες!!

Είσαι off topic!

 

γιατι δεν θελεις να χρησιμοποιησεις τον Firefox? η εστω να τον δοκιμασεις; και προτιμας να μεταπηδησεις απο ενα corporate προιον,σε ενα αλλο κλειστο software,χωρις να δωσεις μια ευκαιρεια

σε ενα truly open source software? απο περιεργεια ρωταω.

 

Και μη ξεχνάς ότι το "βάζω τα πράματα στη θέση τους" έχει να κάνει με τη δική σου θέση! Άλλους τους εξυπηρετεί ο firefox, άλλους ο chrome, κι άλλους οι υπόλοιποι browsers. Δε μπορεί να πεις σε κάποιον τι είναι γι'αυτόν καλύτερο, διότι καλύτερα απ'τον ίδιο του δε το ξέρει κανείς!!

 

λαθος.

oταν καποιος λεει οτι αλλαζει τον Firefox γιατι του "κανει νερα",90% των περιπτεσεων ειναι ενα προβλημα που οφειλεται σε κακες ρυθμισεις,corrupted profile,προβληματκο plugin/addon η καποιον αλλο εξωτερικο παραγοντα και οχι

στον ιδιο τον browser.

και αυτο το 90% ειναι στατιστικο δεδομενο που βγαινει απο τα metrics που συγκεντρωνει η Mozilla,δεν ειναι "δικη μου θεση."

 

 

αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thumbs down στην αφαιρεση στο σχεδιάκι του κάδου

 

:P

Ούτε που το πρόσεξα, αφού χρησιμοποιώ skins και αυτά το έχουν.

Μια και το έφερε η κουβέντα, τα παλιά καλά skins (όχι τα απλά wallpapers που τα ονομάζει Themes) βρίσκονται εδώ:

http://my.opera.com/community/customize/skins/

 

Edit: Ωχ! Λάθος θέμα. Για τον Firefox συζητάτε εδώ ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thumbs down στην αφαιρεση στο σχεδιάκι του κάδου

 

:P

 

Είσαι τεράστιος! :)

 

 

 

Ο έρως με τον Opera συνεχίζεται λοιπόν! Δεν μου... έβγαλε και τα μάτια το νέο release, αλλά ο (κατά τη γνώμη μου, για να μην έχουμε και άλλα με τους αλεπούδες :Ρ ) μακράν πληρέστερος και σβέλτος browser, ο browser της καρδιάς μας :) :) :) , έγινε λίγο καλύτερος. Μια χαρά. Α, και μακριά από το Ζούκερμπεργκ πλιζ! ;)

 

 

ΥΓ: Α! Και 12 εκδόσεις λάου - λάου περικαλώ!!! :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...