Προς το περιεχόμενο

Νέος Opera 12 browser με ανανεωμένη εμφάνιση


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γιατι δεν θελεις να χρησιμοποιησεις τον Firefox? η εστω να τον δοκιμασεις; και προτιμας να μεταπηδησεις απο ενα corporate προιον,σε ενα αλλο κλειστο software,χωρις να δωσεις μια ευκαιρεια

σε ενα truly open source software? απο περιεργεια ρωταω.

 

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

 

λαθος.

oταν καποιος λεει οτι αλλαζει τον Firefox γιατι του "κανει νερα",90% των περιπτεσεων ειναι ενα προβλημα που οφειλεται σε κακες ρυθμισεις,corrupted profile,προβληματκο plugin/addon η καποιον αλλο εξωτερικο παραγοντα και οχι

στον ιδιο τον browser.

και αυτο το 90% ειναι στατιστικο δεδομενο που βγαινει απο τα metrics που συγκεντρωνει η Mozilla,δεν ειναι "δικη μου θεση."

 

 

αυτα.

 

 

 

Άλλους τους εξυπηρετεί ο firefox, άλλους ο chrome, κι άλλους οι υπόλοιποι browsers. Δε μπορεί να πεις σε κάποιον τι είναι γι'αυτόν καλύτερο, διότι καλύτερα απ'τον ίδιο του δε το ξέρει κανείς!!

 

Και επανέρχομαι και πάλι σ'αυτό που έγραψα πριν, καθότι έκανες quote όπου σε βόλεψε, αλλά όχι στην ουσία των πραγμάτων!!

 

υπάρχουν άτομα που δε θέλουν να χρησιμοποιήσουν firefox και σ'αυτούς ανήκω κι εγώ. Υπάρχουν αντίστοιχα (αναρίθμητα) topics για τον firefox, μπορούμε να ενημερωθούμε εκεί αν θέλουμε, κι ευχαρίστως να μας "διαφωτίσεις" με τις γνώσεις σου και με τον τόσο αγαπημένο σου browser!! Αλλά εδώ ας μείνουμε στον Opera...

Είσαι off topic!!!!!!

 

KilliK για το όνομα του Θεού!!!

Γίνεται topic για τον Internet Explorer, γράφεις κατεβατά για τον firefox...

Γίνεται topic για τον Opera, γράφεις κατεβατά για τον firefox...

Γίνεται topic για τον Chrome, ΕΚΕΙ ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ γράφεις κατεβατά για τον firefox!!!

Δεν είπα ότι δεν είναι καλός browser, ούτε καν ότι είναι σε κάτι λιγότερο καλός από άλλους. Απλά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να τον χρησιμοποιήσω!! Δε μου αρέσει ρε παιδί μου, δε τον γουστάρω, πως το λένε??

 

Κι εγώ χρησιμοποιώ Norton που δε το χωνεύει σχεδόν κανείς! Αν δηλαδή σε κάθε topic που γίνεται για το eset ή το Microsoft Security Essentials έμπαινα μέσα και άρχιζα τα κατεβατά για το Norton, θα'μουν λογικός?? Απλά δεν ασχολούμαι!!! Κάνε κι εσύ το ίδιο, κι άσε μας να ενημερωθούμε για τον Opera ή τον εκάστοτε browser στον οποίο αναφέρεται το topic!!!

 

Δηλαδή πάει πια χρόνια αυτή η υπόθεση μαζί σου. Αναρωτιέμαι ο ίδιος σου ΔΕ ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ???

ή θα κοιμάσαι ήρεμος κι ευτυχισμένος αν αλλάξουμε όλοι σε firefox και κλείσουν οι άλλοι browsers οριστικά??

Στο τέλος θα κλειδωθεί το topic απ'τους admins και θα φταίω εγώ, μερικοί δεκάδες "εγώ" εδώ μέσα ή εσύ που μας φτάνεις πάντα ΜΑ ΠΑΝΤΑ εδώ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορώ να αλλάξω την ταχύτητα του scroll του ποντικιού με την ροδέλα,εκτός της ρύθμισης για ομαλή κύλιση που υπάρχει στις ρυθμίσεις\προτιμήσεις\πλοήγηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

KilliK:Φρόντισε να μην βγει κάποιο θέμα με firefox.Προβλέπω να γίνει thread....όχι για opera,αλλά για Chrome που στο άκουσμα και μόνο οι 'Αλεπούδες" βγάζεται φλύκταινες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα λειτουργικό extension για Xmarks θα βγει καμιά φορά; :/

Ίσως ο μόνος λόγος που δεν έχω δοκιμάσει να καθιερώσω τον Opera σαν main web-browser.

 

Αν το θες για να συχρονίζεις μεταξύ pc με Opera υπάρχει το Opera Link. Αν θες να συχρονίζεις μεταξύ όλων των browser τοτε πάσο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το opera link παίζει και προς mobile συσκευές και κάνει sync και άλλα εκτός των bookmarks (search engines, εκεί που ο οπερα τα σπάει δλδ αλλά και κωδικούς και άλλα)

 

για xmark δεν ξέρω, δεν το ήξερα μέχρι πριν 10 λέπτα μιας και είμαι με οπερα χρόνια και έχω λύσει το πρόβλημα του sync

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είχα αποπειραθεί και παλιότερα να καθιερώσω τον Opera και είχα σκαλώσει και πάλι σ αυτό το σημείο, θυμάμαι πως (λεγόταν τουλάχιστον) ότι η ομάδα του Opera κατηγορούσε την εταιρία που τότε ανέπτυσσε το xmarks και τ ανάποδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμάζω τον Opera 12 64 στη δουλειά σε windows 64αρια (ΑΤΙ - 1920x1080) με Enable Hardware Acceleration και Enable WebGL και αυτό το blog δεν μου το εμφανίζει κανονικά. Εσείς το βλέπετε κανονικά?

Link

post-182739-0-21887000-1339856128_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
με Enable Hardware Acceleration και Enable WebGL και αυτό το blog δεν μου το εμφανίζει κανονικά. Εσείς το βλέπετε κανονικά?

Link

Οπως ειπα και παραπανω ειναι γνωστο θεμα για το Hardware Acceleration. Αν εισαι σε windows ισως να διορθωνεται αν αλλαξεις απο DirectX σε OpenGL Hwa, αλλιως θα πρεπει να το απενεργοποιησεις εντελως.

 

Χωρις Hwa ειναι ok σε μενα (ubuntu 12.04, Opera-Next 12.00 64bit ιδια εκδοση με την τελικη). Edit: και με hwa enabled, σωστα δειχνει (στο linux) :)

lalatv.png

 

Experimental Hardware Acceleration and WebGL

Opera 12 contains experimental support for full hardware acceleration and WebGL. While the stability and performance depends on the OS, drivers and graphics card, it is already available for testing. Enabling opera:config#UserPrefs|EnableWebGL allows you to test WebGL content and enabling opera:config#UserPrefs|EnableHardwareAcceleration makes not only the web page but the whole user interface being render via the graphics card. By accessing opera:gpu you can check the current status of Hardware Acceleration and WebGL. Using opera:config#UserPrefs|Preferredrenderer you can switch between OpenGL (0) and DirectX (1).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...