Προς το περιεχόμενο

Νέος Opera 12 browser με ανανεωμένη εμφάνιση


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χρονια χρησιμοποιω Opera και δεν τον αλλαζω, αλλα μετα την αναβαθμιση στον 12....

 

1. σε μερικα sites εχω το προβλημα με τις γραματοσειρες που αναφερθηκε και παραπανω

2. επισης προβλημα στο youtube, επειτα απο μερικα video δεν εδειχνε αλλα, εδειχνε μονο μια μαυρη οθονη στο παραθυρο του video

 

Απενεργοποιησε το Hardware Acceleration, ειναι ακομα σε πειραματικο σταδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλός... δε μπορώ να πω. Αλλά και πάλι κάτι δε μου κάθεται σωστά!

Τον δοκίμασα. Οφείλω να πω ότι δεν είναι πολύ πιο γρήγορος από τον chrome τουλάχιστον που χρησιμοποιώ εγώ, όπως επίσης τρώει τα ίδια κολλήματα με τον chrome! Freezing & loading... Ενώ κάνεις κλικ ν'ανοίξει ένα link, κολλάει στο loading (με ενεργή τη σελίδα που διαβάζεις, κι όχι τον browser να μην ανταποκρίνεται), μ'αποτέλεσμα να θέλεις να τινάξεις το mouse στην οθόνη σου! Λες και υπάρχει κάποιο πρόβλημα στη διαχείριση των cookies.

Την ίδια ώρα κάνω test με τον IE9 και η ίδια σελίδα ανοίγει!

Επίσης έχει ΧΑΛΙΑ έλεγχο ορθογραφίας και δε κατεβάζει με την ίδια ταχύτητα αρχεία, όπως οι άλλοι browsers (τουλάχιστον το τελευταίο έτσι μου φάνηκε, δε το λέω επιβεβαιωμένα). Δε συνεργάζεται με τα antivirus στο αυτόματο σκανάρισμα αρχείων που κατεβαίνουν. Τα αρχεία απλά... κατεβαίνουν! Μήνυμα δεν έρχεται.

 

Στα +. Η εμφάνιση (δεν υπάρχει, ΑΣΥΖΗΤΗΤΗ μπροστά) όπως επίσης το zoom κάτω δεξιά και η άριστη διαχείριση συνθηματικών! Ανοίγει ως πρόγραμμα ΠΟΛΥ πιο γρήγορα και χωρίς κολλήματα από τους άλλους browsers και φαίνεται να λειτουργεί μεν ελαφρώς πιο αργά (στη ταχύτητα θυμίζει IE9, όταν ο chrome θυμίζει firefox), αλλά και πιο "άνετα", χωρίς να σέρνεται όταν υπάρχουν πολλές καρτέλες ανοιχτές!

 

Από μένα περνάει το test, αλλά θέλει αλλαγές... Παραμένει πάντως ένας αξιόλογος browser.

Ο χειρότερος ήταν και θα είναι (αν συνεχίσει έτσι) ο safari, που απλά "λάμπει", κι από'κει και πέρα................. )*(!_#@*)+#*()!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης έχει ΧΑΛΙΑ έλεγχο ορθογραφίας και δε κατεβάζει με την ίδια ταχύτητα αρχεία, όπως οι άλλοι browsers (τουλάχιστον το τελευταίο έτσι μου φάνηκε, δε το λέω επιβεβαιωμένα). Δε συνεργάζεται με τα antivirus στο αυτόματο σκανάρισμα αρχείων που κατεβαίνουν. Τα αρχεία απλά... κατεβαίνουν! Μήνυμα δεν έρχεται.

 

Για την ορθογραφία χρησιμοποιεί το ίδιο πακέτο εδώ και χρόνια (under GNU, για το aspell). Δεν φτιάχνει η Opera κάποιον ορθογράφο.

Δεν είναι κακός, ή μπορεί να τον συνίθησα εγώ τόοοσα χρόνια. Και επίσης είναι γρήγορος, δεν ξέρω πως είναι τώρα οι άλλοι browsers αλλά παλιά είχαν πολλά θέματα με τον έλεγχο ορθογραφίας.

 

Όσο για το downloading, είναι ενδιαφέρουσα η αποψή σου. Δεν την είχα ακούσει ποτέ. Όσοι ξέρω, ανεξάρτητα του τι browser έχουν, θεωρούν τον download manager του Opera μακράν καλύτερο όλων. Εγώ επίσης συμερίζομαι αυτή την άποψη. Το θέμα του antivirus δεν το ξέρω, δεν χρησιμοποιώ. Αλλά και όταν χρησιμοποιούσα δεν με ένοιαζε να κάνει έλεγχο κατά το download, μου αρκεί να τον έκανε πριν την εκτέλεση.

Αλήθεια τι αντιβιοτικό έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα Norton (που συνεργάζεται όπως είδα μόνο με IE9, Firefox & Chrome) & σκέφτομαι να κάνω αλλαγή σε Kasperky μόλις λήξει η άδεια. Θέλω να δοκιμάσω κι εκείνο, αν και δεν έχω παράπονο. Απλά μου τη δίνει που δε συνεργάζεται με Opera!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια το ιστορικο τι επαθε στην 12? Συνηθιζα να κανω delete απο history panel, αλλα τωρα διαγραφονται και επανερχονται την επομενη φορα που τον ανοιγω. Το παθαινει κανενας αλλος αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πάντα ήταν ο πιο ευρηματικός browser και απλα τωρα σταθεροποιειται περισσοτερο. Οποιος ανοιγει πανω απο 5-6 καρτελες συγχρονως τοτε πραγματικα μιλαμε για την καλυτερη διαχειριση απ οποιοδηποτε browser

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα gestures παιδιά... Και τα gestures! :)

Υποθέτω λόγω του ότι είναι built-in, πάντως δουλέυουν πραγματικά ακαριαία και με φοβερή ακρίβεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για τα gestures, διαβάζω κόσμο να παραπονιέται ότι δεν έχουν την ίδια ακρίβεια που είχαν πριν να βάλουν το Gui-for-Dummies με το μεγάλο δίσκο που δείχνει visual hints. Βασικά, για μένα, η ακρίβεια ήταν εντελώς off εκείνη την περίοδο, αλλά μετά από μερικά builds την έφτιαξαν και τώρα είναι μια χαρά. :) Ευτυχώς γιατί τα έχω συνηθίσει τόσο, που δεν γίνεται να μεταβώ σε άλλο browser χωρίς να εγκαταστήσω σχετικό expansion και να το ρυθμίσω ώστε να προσομοιώνει τα shortcuts του Opera.

 

Ωστόσο, σε κάθε clean install το πρώτο πράγμα που απενεργοποιώ είναι το Gesture UI:

opera:config#UserPrefs|ShowGestureUI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

google -> images

 

Στο searchbox δεν υπάρχει το εικονίδιο της φωτογραφικής μηχανής (δεξιά απ αυτό του πληκτρολογίου) μέσω του οποίου μπορείς να κάνεις paste το url μιας εικόνας ώστε να ψάξει για παρόμοιες. Μόνο σε μένα συμβαίνει; Σε FF/IE παίζει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

google -> images

 

Στο searchbox δεν υπάρχει το εικονίδιο της φωτογραφικής μηχανής (δεξιά απ αυτό του πληκτρολογίου) μέσω του οποίου μπορείς να κάνεις paste το url μιας εικόνας ώστε να ψάξει για παρόμοιες. Μόνο σε μένα συμβαίνει; Σε FF/IE παίζει κανονικά.

browser sniffing κατα πάσα πιθανότητα.

Αν στη σελίδα του google images πατήσεις δεξί κλικ -> Edit Site Preferences... -> Network -> Browser Identification : Mask as firefox -> Ok

τότε θα δεις το εικονίδιο που λες και θα μπορείς να κάνεις upload εικόνες για αναζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^: Αρχηγός! Ευχαριστώ :)

 

edit: Άλλη απορία. Υπάρχει τρόπος να ανοίγουν τα links με δεξί click, ακριβώς δίπλα απ το active tab; Μεσαίο δεν παίζει στο touchpad (και δε με βολεύει γενικά) και μ αυτό το extension ανοίγουν στο τέλος τον υπαρχόντων tabs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

edit: Άλλη απορία. Υπάρχει τρόπος να ανοίγουν τα links με δεξί click, ακριβώς δίπλα απ το active tab; Μεσαίο δεν παίζει στο touchpad (και δε με βολεύει γενικά) και μ αυτό το extension ανοίγουν στο τέλος τον υπαρχόντων tabs.

Μπορείς να κανεις το εξής (αλλά θα λειτουργεί για όλα τα tabs που ανοίγεις):

Settings -> Preferences... (Ctrl+F12) -> Advanced -> Tabs -> και επιλέγεις το Open New Tab Next To Active. -> Ok.

 

Δεν ξέρω αν αυτό θες ακριβώς.

 

Edit: ninja'd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ όχι. Αυτό δουλεύει όταν χρησιμοποιείς το μεσαίο click ή αν επιλέγεις "Open in new tab". Εγώ θέλω να ανοίγουν σε νέο tab, δίπλα στο active με το δεξί click (μέσω extension ή επιλογής από about:config / δεν ξέρω αν παίζει κάτι τέτοιο).

 

Επειδή μάλλον έχω αρκετές απορίες, όποιος έχει την καλή θέληση και γνωρίζει, ας ρίξει μια ματιά και στο κατάλληλο thread :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...