Προς το περιεχόμενο

Νέος Opera 12 browser με ανανεωμένη εμφάνιση


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 145
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Γιατι τα flash βιντεο δεν παιζουν αμεσως και μου τα εμφανιζει με το γκρι Play button και μετα ξεκινανε να παιζουν..;

Πατας Ctrl+F12 η πηγαινεις απο το Settings->Preferences...

Επιλεγεις το Tab "Advanced" και κανεις κλικ στην κατηγορια Content

Τι εχεις στις επιλογες Enable Plugins και Enable Plugins only on Demand ?

Αν δε θελεις το γκρι κουμπι, τοτε ξε-τσεκαρεις το "Enable Plugins only on Demand". Πατας Ok. Ισως χρειαστει και restart τον Browser.

 

Αυτο ειναι επισης ρυθμιση ανα site. Δηλαδη μπορει να το εχεις θεσει για συγκεκριμενο site (αν οχι τοτε δεν χρειαζεται να κανεις κατι).

Σε αυτη την περιπτωση πηγαινεις στο εν λογω site οπου εχεις το προβλημα, και κανεις την αντιστοιχη διαδικασια, πατωντας δεξι κλικ -> Edit Site Preferences -> Content.

 

Αλλος λογος που μπορει να συμβαινει αυτο ειναι να εχεις ενεργοποιησει το Opera Turbo. Αυτο απενεργοποιειται απο το 3ο κουμπι κατω αριστερα. Κλικ και ξε-τσεκαρεις το Enable Opera Turbo. Ισως χρειαστει και restart τον Browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα χρησιμοποιήσει και παλιότερα opera,όχι για μεγάλο χρονικό διάστημα (τώρα είμαι με rockmelt).

 

Κατέβασα την 12 έκδοση και αφού απέτυχα να κάνω import αυτούσια τη μπάρα των σελιδοδεικτών(μου την έβγαζε με συντόμευση στη διαχείριση) ανακαλύπτω ότι δεν μπορείς να δημιουργήσεις φάκελο στη μπάρα σελιδοδεικτών.

 

Αφού πάλεψα 10 λεπτά για να φέρω τους φακέλους από το μενού στην μπάρα τα παράτησα.

 

Σόρρυ όπερα αυτό το απλό αλλά πολύ σημαντικό feature δεν το έχεις δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατέβασα την 12 έκδοση και αφού απέτυχα να κάνω import αυτούσια τη μπάρα των σελιδοδεικτών(μου την έβγαζε με συντόμευση στη διαχείριση) ανακαλύπτω ότι δεν μπορείς να δημιουργήσεις φάκελο στη μπάρα σελιδοδεικτών.

 

Αφού πάλεψα 10 λεπτά για να φέρω τους φακέλους από το μενού στην μπάρα τα παράτησα.

Δεν εχω καταλαβει που ακριβως ηταν το προβλημα. Στο οτι δεν μπορεις με δεξι κλικ να δημιουργησεις νεο φακελο στην bookmarks bar;

Οντως, αλλα μπορεις να κανεις τη διαταξη που θελεις απο το Bookmarks Panel η το Manage Bookmarks view (Ctrl+Shift+B) και μετα να προσθεσεις ο,τι θελεις (με φακελους και υποφακελους) στη bookmarks bar με "Show on Bookmarks Bar".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατας Ctrl+F12 η πηγαινεις απο το Settings->Preferences...

Επιλεγεις το Tab "Advanced" και κανεις κλικ στην κατηγορια Content

Τι εχεις στις επιλογες Enable Plugins και Enable Plugins only on Demand ?

Αν δε θελεις το γκρι κουμπι, τοτε ξε-τσεκαρεις το "Enable Plugins only on Demand". Πατας Ok. Ισως χρειαστει και restart τον Browser.

 

Αυτο ειναι επισης ρυθμιση ανα site. Δηλαδη μπορει να το εχεις θεσει για συγκεκριμενο site (αν οχι τοτε δεν χρειαζεται να κανεις κατι).

Σε αυτη την περιπτωση πηγαινεις στο εν λογω site οπου εχεις το προβλημα, και κανεις την αντιστοιχη διαδικασια, πατωντας δεξι κλικ -> Edit Site Preferences -> Content.

 

Αλλος λογος που μπορει να συμβαινει αυτο ειναι να εχεις ενεργοποιησει το Opera Turbo. Αυτο απενεργοποιειται απο το 3ο κουμπι κατω αριστερα. Κλικ και ξε-τσεκαρεις το Enable Opera Turbo. Ισως χρειαστει και restart τον Browser.

Σε ευχαριστω.Τελικα ηταν το Opera Turbo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

funboyism mode:

έλα μωρή οπεράρα :)

 

σοβαρό mode:

δεν μου αρέσει που κόβουν το support για το unite, η αλήθεια είναι ότι δεν το δούλευα παρά σπάνια αλλά το γεγονός ότι είχα το unite αντί για τα rapidshare etc ήταν πολύ πολύ βολικό (ακόμα και για πολύ μεγάλα αρχεία)

 

για όσους δοκιμάζουν τον opera για πρώτη φορά: μην αποθαρρύνεστε, δείχνει πιο δύσκολος γιατί είναι ανώτερος, αν του αφιερώσετε τον χρόνο που θέλει για να μάθετε που είναι το καθετί δεν θα γυρίσετε ποτέ πίσω (ποτέ όμως!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανακαλύπτω ότι δεν μπορείς να δημιουργήσεις φάκελο στη μπάρα σελιδοδεικτών.

 

Δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ, αλλά μια χαρά μπορώ και δημιουργώ φακέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έχω το άλλο...

 

κατέβασα την 32bit, όλα καλα...

κατέβασα ΚΑΙ την 64bit και σε μερικά sites (onsports.gr ας πούμε) μερικοί τίτλοι παραθύρων δεν φτιαχνουν 2 γραμμές όπως θα έπρεπε....

 

παραθέτω και παράδειγμα

opera64.jpg

 

τις πταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακραν πλεον ο πιο τελειος brownser...Ο firefox τωρα τελευταια ετρωγε τρελα λαγκ ειδικα στην εναλλαγη καρτελων. Τον αλλαξα χθες κ βρηκα την υγεια μου

 

oτι ναναι.

ειμαι σιγουρος οτι δεν δοκιμασες να τρεξεις τον firefox με καθαρο προφιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oτι ναναι.

ειμαι σιγουρος οτι δεν δοκιμασες να τρεξεις τον firefox με καθαρο προφιλ.

 

η γνωμη αυτη ειναι! τωρα αν δεν σ αρεσει....οταν εχω ανοιχτα 2-3 βιντεο απο το youtube κολλαει τρελα και δεν φταιει το pc 8gb μνηνη εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η γνωμη αυτη ειναι! τωρα αν δεν σ αρεσει....οταν εχω ανοιχτα 2-3 βιντεο απο το youtube κολλαει τρελα και δεν φταιει το pc 8gb μνηνη εχω

 

τον δοκιμασες τον Firefox 13 με καθαρο προφιλ;

ναι η οχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
μερικοί τίτλοι παραθύρων δεν φτιαχνουν 2 γραμμές όπως θα έπρεπε....

παραθέτω και παράδειγμα

opera64.jpg

 

τις πταίει?

Αν θυμαμαι καλά είναι θέμα του hardware acceleration (known issue που θα φτιαχτεί παρακάτω). Δοκίμασε να το αλλάξεις μεταξύ directx και opengl ή να το απενεργοποιήσεις εντελώς να δεις αν όντως αυτό ευθύνεται.

 

Killik, νισάφι πια με το promotion του Firefox. Ωχου πια βρε αδερφε. Κάθε φορά τα ίδια και τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...