Προς το περιεχόμενο

Θερμοπρόσοψη-Θερμομόνωση


yannis27gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

32 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Επίσης ξεχνάς την ψύξη το καλοκαίρι, όπου η Αθήνα θα έχει υψηλότερη θερμοκρασία.

Και εκεί παίζουν πολλές παράμετροι. Αν το χτυπάει άμεσα ο ήλιος, αν έχει βεράντες, αν είναι ενδιάμεσος όροφος κλπ κλπ

Απλά όπως είπα και πριν, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Δεν παίρνουμε πάντα το μεγαλύτερο γιατί αυτό είναι το καλύτερο και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 144
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Σχετικά είναι τα παραπάνω.

Αν το σπίτι είναι στην Αθήνα για παράδειγμα, όπου η ελάχιστη θερμοκρασία είναι 5 βαθμοί για 20 μέρες το έτος, δεν κάνεις απόσβεση απο τα 5εκ στα 10εκ μόνωσης. Επίσης (αν κάποιον τον ενδιαφέρει) επιβαρύνεις το περιβάλλον περισσότερο για την κατασκευή του επιπλέον μονωτικού, απότι κερδίζεις σε ορίζοντα 20 ετών απο την ενέργεια που δεν θα χρησιμοποιήσεις λόγω μόνωσης.

Δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις δηλαδή το bigger is better

Αυτό δεν ισχύει που λές  .  Αυτό είναι μια μπακαλίστικη λογική . Κάτσε κάτω κάνε τεχνο-οικονομική μελέτη και υπολόγισε την απόσβεση .  Αν αυτό ισχύει για την Αθήνα όπως λές τοτε τα δεδομένα απόσβεσης της ενεργειακής αναβάθμισης στα πρότυπα του παθητικού κτιρίου που έγινε σε σπίτι στου Παπάγου είναι ψευδής .Εκεί μπήκαν μονώσεις 15 cm και 30 cm . 

Γενικολογίες στην  ενεργειακή αναβάθμιση κτιρίων δεν έχουν κανένα επαγγελματισμό . Επαγγελματισμό έχει μια τεχνο οικονομική μελέτη όπου θα δείξει το βέλτιστο σχεδιασμό ενεργειακής αναβάθμισης του κτιρίου  μεταξύ αρχικού κεφαλαίου-κόστους κατασκευής-απόσβεσης έργου- ενεργειακά κέρδη κτλ

 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 minute ago, sphinxgr said:

Και εκεί παίζουν πολλές παράμετροι. Αν το χτυπάει άμεσα ο ήλιος, αν έχει βεράντες, αν είναι ενδιάμεσος όροφος κλπ κλπ

Απλά όπως είπα και πριν, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Δεν παίρνουμε πάντα το μεγαλύτερο γιατί αυτό είναι το καλύτερο και τέλος.

 

Με τα νούμερα που έδωσε ο mpasou υποθέτω ότι δεν διαφωνείς...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Αυτό δεν ισχύει που λές  .  Αυτό είναι μια μπακαλίστικη λογική . Κάτσε κάτω κάνε τεχνο-οικονομική μελέτη και υπολόγισε την απόσβεση .  Αν αυτό ισχύει για την Αθήνα όπως λές τοτε τα δεδομένα απόσβεσης της ενεργειακής αναβάθμισης στα πρότυπα του παθητικού κτιρίου που έγινε σε σπίτι στου Παπάγου είναι ψευδής .Εκεί μπήκαν μονώσεις 15 cm και 30 cm . 

 

 

8 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Με τα νούμερα που έδωσε ο mpasou υποθέτω ότι δεν διαφωνείς...

Διαβάστε και το ακόλουθο. https://www.b2green.gr/el/post/65380/v-matragkos-i-yperdiastasiologisi-sti-monosi-ton-ktirion-–-ti-allazei-gia-ktiria-schedon-midenikis-energeiakis-katanalosis

Αρκετά σημαντικό είναι και το ακόλουθο, το οποίο καταρρίπτει την ιδανική θεωρία του ΚΕΝΑΚ

Καταρχάς στην Ελλάδα δεν υπάρχουν μεγάλες θερμοκρασιακές διαφορές εντός και εκτός κτιρίων χειμώνα και καλοκαίρι. Σε μία χώρα όπου τόσο ο χειμώνας όσο και το καλοκαίρι είναι ήπια λόγω του εύκρατου κλίματος και οι βροχοπτώσεις όχι συχνές, τα κουφώματα παραμένουν ανοικτά για ένα μεγάλο μέρος του χρόνου. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μειώνεται στην πράξη η αποτελεσματικότητα της βαριάς θερμομονωτικής θωράκισης του κτιρίου στο σύνολο του έτους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, sphinxgr said:

τα κουφώματα παραμένουν ανοικτά για ένα μεγάλο μέρος του χρόνου. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μειώνεται στην πράξη η αποτελεσματικότητα της βαριάς θερμομονωτικής θωράκισης του κτιρίου στο σύνολο του έτους.

Χαίρω πολύ. Αν έχεις φτιάξει σπίτι σαν αυτό στου Παπάγου που λεει ο DD και συνεχίζεις να αφήνεις ανοιχτά παράθυρα λες και μένεις σε σπίτι του 70, δεν φταίει κανείς άλλος. (Προφανώς δεν απευθύνομαι σε σένα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Χαίρω πολύ. Αν έχεις φτιάξει σπίτι σαν αυτό στου Παπάγου που λεει ο DD και συνεχίζεις να αφήνεις ανοιχτά παράθυρα λες και μένεις σε σπίτι του 70, δεν φταίει κανείς άλλος. (Προφανώς δεν απευθύνομαι σε σένα) 

Πάντως προσωπικά δεν μπορώ να με φανταστώ σε οποιοδήποτε σπίτι και να μένω και να μην έχω ανοιχτά παράθυρα!!! (εκτός αν μένω ξέρω γω πρώτο όροφο στην Πατησίων ξέρω γω).

Υποθέτω ότι και άλλοι γουστάρουν να αερίζουν το σπίτι και να αράζουν βεραντα κλπ.

Θέμα προτεραιοτήτων σαφέστατα του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, sphinxgr said:

Πάντως προσωπικά δεν μπορώ να με φανταστώ σε οποιοδήποτε σπίτι και να μένω και να μην έχω ανοιχτά παράθυρα!!! (εκτός αν μένω ξέρω γω πρώτο όροφο στην Πατησίων ξέρω γω).

Υποθέτω ότι και άλλοι γουστάρουν να αερίζουν το σπίτι και να αράζουν βεραντα κλπ.

Θέμα προτεραιοτήτων σαφέστατα του καθενός.

Αν έχεις σπίτι σαν αυτό που ανέφερε ο DD δεν χρειάζεται να ανοίγεις παράθυρα για να αερίζεις ή για να δροσίζεσαι μιας κι ο μηχανικός αερισμός με ανάκτηση θερμοτητας τα κάνει όλα. 

Σίγουρα θέμα προτεραιοτήτων, λεφτά vs συνήθειες.

 

 

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Με ενδιαφερει επισης το συγκεκριμένο θεμα, γιατι ζω σε περιοχη της Θεσσαλονικης με πολυυυυ υγρασια και εχουμε θεμα με τα βορεινα δωματια...μουχλα κ νερα στους τοιχους...προσφατα εσπασε κ επεσε ενα μικρο κομματι του σοβα εξωτερικα και θα χρεαστει επισκευη  , οποτε σκεφτηκα ισως ειναι ευκαιρια να βαλουμε μονωση σε ολο τον τοιχο αυτης της πλευρας του σπιτιου που ειναι περιπου 85τμ κ χωρις καθολου ανοιγματα (παράθυρα κλπ)...αλλα δεν ξερω αν  μπορει να εφαρμοσει θερμοπροσοψη μονο στη μια πλευρα του σπιτιου κ αν επισης θα σταματησει να "δακρύζει" ο τοιχος εσωτερικα....απο την αλλη θα βολευε γιατι ειναι μια πλευρα του σπιτιου "τυφλη" συνορο με την αυλη ενός γείτονα οποτε δεν μας ενοχλει αν θα αυξηθεί ιδιαίτερα το παχος.....

καμια καλη πρόταση? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπερα.

τοποθετησα συστημα θερμοπροσοψης με τελικο προιον σοβα (οχι τον ετοιμο τον ακρυλικο) ο μαστορας δεν εχει βαλει αρκετη κολλα πριν απο αυτον με αποτελεσμα να πεφτει πολυ ευκολα .ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασια εποιδιορθωσεις του η αν υπαρχει καποιος τροπος να γλυτωσω ολο το ξυλωμα του σοβα για να το διορθωσω

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, Gdrivas είπε

Καλησπερα.

τοποθετησα συστημα θερμοπροσοψης με τελικο προιον σοβα (οχι τον ετοιμο τον ακρυλικο) ο μαστορας δεν εχει βαλει αρκετη κολλα πριν απο αυτον με αποτελεσμα να πεφτει πολυ ευκολα .ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασια εποιδιορθωσεις του η αν υπαρχει καποιος τροπος να γλυτωσω ολο το ξυλωμα του σοβα για να το διορθωσω

Ότι πληρώσεις παίρνεις. Ποσά γλυτώσεις δηλαδή, μη επιλέγοντας ακρυλικό σοβά θερμόπρόσοψης ?
Ο «μάστορας» χρησιμοποίησε το κατάλληλο ασταρι ?

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/1/2020 στις 11:47 ΜΜ, Gdrivas είπε

Καλησπερα.

τοποθετησα συστημα θερμοπροσοψης με τελικο προιον σοβα (οχι τον ετοιμο τον ακρυλικο) ο μαστορας δεν εχει βαλει αρκετη κολλα πριν απο αυτον με αποτελεσμα να πεφτει πολυ ευκολα .ξερει κανεις ποια ειναι η διαδικασια εποιδιορθωσεις του η αν υπαρχει καποιος τροπος να γλυτωσω ολο το ξυλωμα του σοβα για να το διορθωσω

Τι ακριβώς υλικά χρησιμοποιησατε;Απλό σοβά, έτοιμο σοβα; Μια φωτογραφία με το τι γίνεται θα βοηθούσε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2019 στις 4:44 ΜΜ, mpas0u είπε

Ο λόγος που είδες μεγάλη διαφορά αλλάζοντας κουφώματα φίλε tarantules, είναι γιατί σταμάτησες να έχεις ρεύματα αέρα στο σπίτι σου οπότε έχεις μεγαλύτερη θερμική άνεση. Αν όμως δεν κάνεις εξωτερική θερμομόνωση θα δεις σύντομα μούχλα στο σπίτι σου λόγω συμπύκνωσης υδρατμών στα σημεία που έχουν θερμογέφυρες.

 

Μετά από 6 χρόνια με τα κουφώματα , και χωρίς να έχω κάνει ακόμα εξωτερική θερμομόνωση , δεν υπάρχει ούτε δείγμα μούχλας που με τόση σιγουριά αναφέρεις.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tarantules είπε

Μετά από 6 χρόνια με τα κουφώματα , και χωρίς να έχω κάνει ακόμα εξωτερική θερμομόνωση , δεν υπάρχει ούτε δείγμα μούχλας που με τόση σιγουριά αναφέρεις.

όπως και εγώ και πολλοί άλλοι.... ναι οκ προφανώς η εξωτερική μόνωση είναι καλή και εγώ είμαι υπέρ της καλής μόνωσης, όχι μόνο τοίχους αλλά και πάτωμα και ταράτσα, άλλα μην το κάνουμε και τηλεπωλήσεις.... αν δεν έχετε θα έρθει το τέλος του κόσμου, θα πνιγείτε και λοιπές υπερβολές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μια ερωτηση αν ξερει καποιος. Για πυλωτη 85τμ, με τα 20τμ να ειναι δοκαρια, μου εχουν πει τιμη 2600€ με τα υλικα, τα οποια θα ειναι durostick. Και μου ειπε 1300 η εργασια καο 1300 τα υλικα. Πως σας ακουγεται; Εχω αρχισει να ψαχνομαι και θελω βοηθεια. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα, καποια στιγμη μεχρι το ερχομενο καλοκαιρι αν πανε ολα καλα θα κανω θερμοπροσοψη στο σπιτι που κάνω ανακαίνιση,θα ήθελα να κανω μερικες ερωτησεις αν μπορεί να απαντήσει  κάποιος του χώρου η κάποιος με γνώσεις πάνω σε αυτό το κομμάτι,σκέφτομαι να βάλω γραφιτουχα ποληστερίνη neopor κτλπ,είναι η καλύτερη επιλογή όπως μου λένε οι περισσοτεροι?από τις άλλες τις λευκες?Μήπως υπάρχει κάποιο καλύτερο υλικό και πιο σύγχρονο που δεν έχω σκεφτεί?και ποια είναι τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα των παραπάνω υλικών,σας ευχαριστώ προκαταβολικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...