Προς το περιεχόμενο

Aurora II Tablet (Dual Core, IPS) ~118€


pantpesl2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να κάνω τον κακό (μπορεί και να φταίει ότι ήμουν αρνητικός εξαρχής) θα τονίσω τα αρνητικά που βρήκα μην την πατήσει κανείς χωρίς να ακούσει και την αντίθετη άποψη:

 

1. Η μπαταρία δεν είναι και τίποτα σπουδαίο, με wifi ανοιχτό και surfing, μέτριο brightness περίμενε κάπου στις 4-6 ώρες (με 2 μέρες χρήση το λέω πιθανόν να είναι λίγο καλύτερα)

2. Όλες οι οθόνες έχουν πλαίσιο 20px στα άκρα που δεν υπάρχει touch ανταπόκριση. Δεν ξέρουμε αν είναι software related or hardware (αλλά σε εφαρμογές που έχουν πλήκτρα τελείως στις γωνίες υπάρχει πρόβλημα)

3. θερμαίνεται αρκετά κάτω αριστερά

4. Προβλήματα με το wifi ως τώρα, που φαίνεται όμως ότι ξεπερνιούνται με αναβαθμίσεις σιγά - σιγά (δεν ξέρουμε αν θα λυθούν τελείως τελικά βεβαία)

5. Mini-Usb οχι micro (αλλά λειτουργεί σαν hub νομίζω οπότε + σε αυτό)

6. Ελειψη GPS (το ήξερα βέβαια αλλά το αναφέρω για την σύγκριση με Nexus)

7. Ηχείο-κάμερα μέτρια (αναμενώμενο βέβαια)

 

για περισσότερες πληροφορίες δείτε: Link

 

Στα + αναφέρω:

1. Τιμή (αν δεν περάσει τελωνείο)

2. Οθόνη αρκετά ποιοτική (specs wise του nexus θα είναι καλύτερη)

3. micro-sd slot

4. mini HDMI

 

Προτείνω να περιμένετε το Nexus 7, δεν αργεί και τόσο και μετά να αποφασίσετε.

 

 

Για να κάνω και εγώ τον κακό .... και να έχουμε να λέμε ...

Ολα αυτά τα συμπεράσματα τα έβγαλες χωρίς να το έχεις αγοράσει ? ? ? :whistle:

Έχουμε και λέμε ...

1. Μπαταρια 3700 Mah νορμαλ για το μέγεθος του , σε χρήση κρατάει αρκετά , δεν πέφτει απο μόνη της όπως στο Archos G8 που είχα , πολύ ικανοποιητική.

2.Δεν είναι ακόμη βέβαιο αυτό , σε μένα δεν διαπίστωσα τίποτα και σε παιχνίδια και σε browser και σε movies ... στην τελική εαν στο 99.99 % δεν το διαπιστώνεις κάτι , είναι σαν να μην ισχύει .

3. Και το Samsung Tab 10.1 επίσης , εαν δεν έχει μεταλλικη πλάτη δύσκολα τα πράγματα , αλλά και το Nexus πλαστικούρα το είδα... Επίσης όπως είπα βάλε Nova 3 στο Ipad 3 και θα δεις σε 10 λεπτά πως θα καίει η πλάτη όλη. Είναι αρνητικό και αυτό του Ipad άραγε ?

Α...επίσης θερμαίνεται και με το φόρτισμα , επίσης αρνητικό ? Αλλά το ίδιο γίνεται σε όλα :fear: .....

4. Για το wifi έχει 1 γραμμή χειρότερο σήμα απο το Iphone , φτιάχνεται με hardware mod αλλά δεν το επιχείρησα ακόμη .

5. Το γιατί είναι αρνητικό το Mini usb δεν ξέρω αλλά εγώ πήρα ενα μετατροπέα σε usb απο ebay με 1 ευρώ και συνδέω τα πάντα...

6.... Ελειψη bluetooth θα έλεγα εγώ αλλά ας μην το μαρτυρήσω ..

7. Λογικό

 

Στα +

1. Τιμη 120 ... πόσο το Nexus ? 250 ?

2. Τρομερή οθόνη συγκρίνεται σε γωνίες θέασης με το Samsung tab 10.1 , φωτεινότητα πολύ καλή . Βέβαια κόντρα στον ήλιο δεν νομίζω να φαίνεται αλλά ...

3. +

4. +

5 . Φορτίζει απο το Usb σε σύνδεση με το pc αντιθέτως με τα επώνυμα που δεν το κάνουν αυτό . Να αναφέρω οτι έχει 2 Α τροφοδοτικό και φορτίζει σε 4 ώρες περίπου .

6 . Με τις custom Roms που έχουν βγει κιόλας ενώ κυκλοφορεί εδώ και 1 μήνα μόνο , ίσως και λιγότερο δηλώνεται σαν Samsung 9100 και έτσι παίζουν μάλλον όλα τα παιχνιδάκια . Σίγουρα Nova 3 , Asphalt 6 και πολλά άλλα .

7. Ενεργή κοινότητα με κόσμο που ξέρει και βοηθάει και όχι με κριτικές μόνο .

Έχει κιόλας 3 custom roms με root και tweaks για όποιον θέλει να ασχοληθεί .

8. 120 ευρώ .... ( το ξαναείπα μήπως ? )

9. Πανάλαφρο , ωραίο πλαίσιο και πλαστικά , δεν είχε τρηγμούς .

 

Όλα αυτά τα ποστάρω με ανάλαφρο πνεύμα μην παρεξηγηθώ κιόλας , άλλωστε είμαι καλλημένος εαν δείτε την υπογραφή μου , απλά για να είμαστε και ρεαλιστικοί όσο γίνεται . :-D :devil:

 

s2kdrifter Με το καλό να έρθει . Ίσως λόγω καλοκαιριού να αργούν λίγο παραπάνω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κάνω και εγώ τον κακό .... και να έχουμε να λέμε ...

Ολα αυτά τα συμπεράσματα τα έβγαλες χωρίς να το έχεις αγοράσει ? ? ? :whistle:

Έχουμε και λέμε ...

 

Καλό είναι να μην αρχίσουμε αντιπαραθέσεις, ότι έγραψα το έγραψα για να ξέρει ο κόσμος και την αντίθετη άποψη πριν αγοράσει. Βέβαια κάποια από αυτά που γράφεις απαιτούν απάντηση γιατί αντικειμενικά κάνεις λάθος όποτε:

 

Εσύ το συμπέρασμα ότι δεν το έχω αγοράσει από που το έβγαλες?? :huh: το έχω εδώ και 2 μέρες στην κατοχή μου, όπως έγραψα και στην χρήση της μπαταρία.

 

2. Εχω βαλει ελληνικα οποτε οδηγιες: πανε Επιλογες για προγραμματιστες-> Θέση δεικτη, τικαρισε το. Επισυνάπτω photo με το αποτέλεσμα όπου είναι πασιφανές το πρόβλημα,και πχ στον firefox full screen έχεις πρόβλημα αλλά στο forum αναφέρουν και άλλες εφαρμογές.

 

4. Για δοκίμασε να απομακρυνθείς με το iphone σου στο ένα χέρι και το tablet στο άλλο και πες μας σε κάθε απόσταση πόσο είναι το signal strength στο κινητό σου και πόσο στο tablet. Το έχω δοκιμάσει με 2 κινητά (και όχι των 600 euro σαν το δικό σου) και έχει σαφώς χειρότερο σήμα.

 

Στα +:

 

1. Nexus 16GB 200 GBP: http://www.pcworld.co.uk/gbuk/google-nexus-7-tablet-pc-16-gb-15648510-pdt.html

 

με λιγο ψαξιμο θα βρεις οτι το μοντελο με τα 8GB τιμολογηται 160 GBP = 205 euro

 

7. Ενεργή κοινότητα με κόσμο που ξέρει και βοηθάει και όχι με κριτικές μόνο .

 

...οι κριτικές είναι χρήσιμες για εκείνους που δεν έχουν αγοράσει ακόμη....

post-93989-0-15142200-1342807388_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Εσύ το συμπέρασμα ότι δεν το έχω αγοράσει από που το έβγαλες?? :huh: το έχω εδώ και 2 μέρες στην κατοχή μου, όπως έγραψα και στην χρήση της μπαταρία.

1. Nexus 16GB 200 GBP: http://www.pcworld.co.uk/gbuk/google-nexus-7-tablet-pc-16-gb-15648510-pdt.html

 

Το έχω δοκιμάσει με 2 κινητά (και όχι των 600 euro σαν το δικό σου) και έχει σαφώς χειρότερο σήμα.

 

με λιγο ψαξιμο θα βρεις οτι το μοντελο με τα 8GB τιμολογηται 160 GBP = 205 euro

 

 

 

Εφόσον το αγόρασες και εσύ ελπίζω να το χαρείς και να μην κολλήσεις σε ψιλοελλατώματα που τυχών διαπιστώσεις ... Κανένα δεν είναι τέλειο για όλους το ξέρω απο πρώτο χέρι μετά απο 1 χρόνο που ασχολούμε με όλα αυτά .

 

4. Υπάρχει Mod ξαναλέω το οποίο είχα κάνει στο Haipad και έπιανε πολύ καλά αλλά δεν νομίζω να το ξανακάνω και εδώ :rolleyes:

 

Αυτό έχω ( iphone) με αυτό συγκρίνω αλλά δεν νομίζω και τα δικά σου να έχουν πολύ χειρότερο wifi :-D

 

Οσο για την τιμή τα ίδια λέμε .. Nexus 8 gb = 200 , Nexus 16 gb = 250 ευρώ .

Aurora II = 16 gb = 120 ευρώ .

Καλή συνέχεια :mrgreen:

 

 

censOred Σωστός !

Επεξ/σία από Galaxy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα και εγω το ταμπλετακι μου εδω και 2μερες.εμπειριες θετικοτατες!Παρηγγειλα στις 21.shipped εγινε στις 28.Εχουμε και λεμε:

- πολυ καλη οθονη

- με χαλαρη χρηση wifi και με παιχνιδια κραταει μια μερα η μπαταρια,ικανοποιημενος

- ζεσταινεται λιγο κατω αριστερα αλλα εμενα δεν με ενοχλει καθολου

- εχει φαει καποια μικροκολληματα αλλα ουτε restart δεν χρειαστηκε ουτε τιποτα οπως ακουστηκε παραπανω!

- το scrolling ειναι πολυ καλο και ανταποκρινεται ικανοποιητικοτατα

Λοιπον για τα λεφτα του ειναι ο,τι καλυτερο υπαρχει αυτη την στιγμη!Με 120 ευρω— περασε τελωνειο χωρις προβλημα— εχεις καλη οθονη ,καλα χαρακτηριστικα, καλο wifi και σε καμια περιπτωση δεν μοιαζει με καμια κινεζικη πλαστικουρα

Οποιος θελει μπορει να περιμενει για το nexus αλλα να ξερει οτι θα πληρωσει τα διπλασια χρηματα!

Οποιος γουσταρει να χαρει την απολαυση ενος ταμπλετ για πρωτη φορα νομιζω οτι ειναι η ιδανικη περιπτωση.

Και ειδικα για το καλοκαιρι ειναι ο,τι πρεπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ΝΑΙ το μεγαλο επιχειρημα οτι ερχεται το Nexus και θα ειναι ο ταφος των κινεζικων Tablets κατερρευσε το αγαπητο Eshop το κοστολογησε στα 300€ την Version με τα 8GB και 350€ την 16αρα...

250€ και 300€ αν εισαι τυχερος και παρεις τους κραχτες που θα ειναι καμια 10αρια τεμαχια..

 

Ενας ευτυχης κατοχος 2 Aurora II και 4ων Elf II για δωρα αφου στα 80€ ειναι no brainer choice.

 

Κινεζικο κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ΝΑΙ το μεγαλο επιχειρημα οτι ερχεται το Nexus και θα ειναι ο ταφος των κινεζικων Tablets κατερρευσε το αγαπητο Eshop το κοστολογησε στα 300€ την Version με τα 8GB και 350€ την 16αρα...

250€ και 300€ αν εισαι τυχερος και παρεις τους κραχτες που θα ειναι καμια 10αρια τεμαχια..

 

Ενας ευτυχης κατοχος 2 Aurora II και 4ων Elf II για δωρα αφου στα 80€ ειναι no brainer choice.

 

Κινεζικο κανεις;

Ακόμα δεν εχει κυκλοφορήσει σχεδόν πουθενα(εκτος Online απο google play).. Απο κει και περα ξερουμε οι Ελληναρες τι κανουν,και "μας τον πιανουν" απο παντου..Αλλά αν ισχυσει η τιμη των 159 λιρων στην Αγγλια ,μια χαρα φερνεις το Nexus με 200-210 ευρουδακια απο amazon, οπότε και πάλι το επιχειρημα ειναι εδω.Αν βγει και Αγγλια και το εχουν 200 λίρες τοτε σαφως ήταν μουφα και το φθηνο google nexus + τα aurora ii είναι επιλογη χωρις σκεψη..

Ας περιμένουμ καμια βδομαδουλα ακόμα και μετά μιλάμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστος αλλα και παλι 120€ για Aurora II και αλλα 80€ για ELF II παλι συμφερει.

 

Αυτο το 200$=200€ εχει καταντησει αηδια.

 

Και μη ξεχνας οτι με το που βγει το Nexus πες στα 200€ ο Ainol και ο Ipad και καθε λογης κιτρινιαρης θα κανει τα παντα για να κρατησει το Status του ;)

 

Οποτε κερδισμενοι βγαινουμε παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο Αγγλικό Amazon δεν το έχει το google nexus. Στο Αγγλικό Ebay το 8GB πωλείται στα 270 ευρώ. Στην Ελλάδα μόνον!!! το eshop θα το έχει από τις 30 Ιουλίου στα 300 ευρώ το 8GB και στα 350 το 16GB. Αξίζει τα 350 ευρώ το 16GB;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ότι νομίζει ο καθένας κάνει. Δεν σου βάζουν και το μαχαίρι στο λαιμό να το πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και πριν χωρις να κυκλοφορησει κανονικά το Nexus δε μπορουμε να βγαλουμε κανενα συμπερασμα..

Υπομονή κανα δυο βδομάδες να υπάρξει διαθεσιμότητα και να δουμε σε τι τιμές θα παίξει σε amazon,αλλα και στο σκρουτζ και μετά βγάζουμε ανετα τα συμπερασματα μας.

Τωρα ο καθενας λεει ότι θελει..Λογικό ειναι απο τη στιγμη που δεν υπάρχει πουθενα και ολοι το θελουν ,να πουλιεται στο ebay 270 ευρω και στο eshop 300.. Οταν υπάρξει σοβαρό απόθεμα θα δουμε και τη κανονική τιμή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...