Προς το περιεχόμενο

Aurora II Tablet (Dual Core, IPS) ~118€


pantpesl2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.dhgate.com/store/jinbide

 

Απο αυτον τον κινεζουλη το πηρα.

 

Αλλα οπως ειπα πηγε γνωστος στην Κινα και πηρε τιμη υπερχονδρικης,το θεμα ειναι οτι μου ειπε οτι αν θελω και αλλα κομματια θα μου τα στειλει στην ιδια τιμη τσαμπα!

 

Btw τις καλυτερες τιμες στην Shenzhen δεν θα τις βρειτε σε sites ή μεταπωλητες οπως ο Pandawill κλπ.

 

Τωρα επειδη με κουρασε ολο το θεμα με το Nexus και τα Fanboys τους χωρις να εχουν πιασει στα χερια τους κανενα απο τα 2 αποχωρω.

 

Οποιος θελει παραπανω Pm me.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μη ξεχνας οτι με το που βγει το Nexus πες στα 200€ ο Ainol και ο Ipad και καθε λογης κιτρινιαρης θα κανει τα παντα για να κρατησει το Status του ;)

 

Οποτε κερδισμενοι βγαινουμε παλι

Τωρα επειδη με κουρασε ολο το θεμα με το Nexus και τα Fanboys τους χωρις να εχουν πιασει στα χερια τους κανενα απο τα 2 αποχωρω.

Προσωπικά το εχω πει απο την αρχη. Με το που θα κυκλοφορησει ευρεως το nexus και αν κυκλοφορησει σε αυτη τη τιμη που λενε οι κινεζοι θα αναγκαστουν να ριξουν τις τιμές τους. Και τοτε θα ειναι καλη περιοδος για αγορα. Τωρα μεχρι να δουμε τι θα γινει δεν ειναι καλη περίοδος. Οποιος μπορει ας περιμενει. Προσωπικά θα πάρω κινέζικο και οχι nexus..Αλλά οχι στις τιμες που εχουν τωρα..Αν τις ριξουν τότε ναι..

Τα διαφορα για fanboys που λες με αφηνουν παγερα αδιαφορο..

Το θεμα ειναι ..αξιζει τα 120 ευρω οταν το αλλο θα εχει 200 (υποτιθεται)? Για μενα οχι και αρα θεωρω οτι οποιος περιμενει 2-3-4 βομάδες μονο κερδισμενος θα ειναι και θα τσιμπησει κινεζοταμπλετ σε σουπερ τιμη...Νομιζω μια τιμη για το Aurora λίγο κάτω απο τα 100 ευρω θα ειναι ενδιαφερουσα..

Αν δεν ερθει καποια μειωση τιμων τοτε θεωρω σαν σιγουρο κερδισμένο το Nexus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙας και Quotares δικα μου posts ας σου απαντησω.

 

Ειπες την γνωμη σου ειπα την δικη μου το ποιος εχει δικιο θα το κρινουν οι αλλοι...ΑΛΛΑ!

 

Αλλο 120€ αλλο 200€ (Αν ολα πανε καλα)

 

80€ διαφορα για τι;

 

Ενα exclusive-Processor based game το Google logo και gps;

 

Μιλαμε για σχεδον τα διπλασια λεφτα!Οποτε και στην παρουσα τιμη το Aurora II ειναι η εξυπνοτερη αγορα.

 

Και εγω θελω να πεσει ο κινεζος κατω απο το ψυχολογικο οριο των 100€ αλλα δεν μπορεις να μηδενισεις οτι σε αυτα τα λεφτα αν πας σε επωνυμο tablet παιρνεις με Android 2.1 και 128mb ram βασικα ουτε κινητο της πλακας δεν παιρνεις :)

 

Δυστυχως μεγαλο αγκαθι ειναι ο χρονος για να ερθει το Tablet απο Κινα (2-3 βδομαδουλες) οποτε το περιμενετε το Nexus και βλεπετε μετα ειναι λιγο too much αφου οι πιο πολλοι το αγορασαν για το καλοκαιρακι και μια αναμονη 2 μηνων + θα τους κανει ή να παρατησουν το ολο εγχειρημα ή θα συμβιβαστουν με τις σαβουρες που πουλαει το Eshop.

 

Γενικα:

 

Εχω κουραστει να βλεπω συγκρισεις με ανομοια πραγματα και να μηδενιζουμε τις χρηματικες διαφορες για ενα κερδος της ταξεως του 2% δες GPUs CPUs Ram SSD κλπ (δεν λεω για εσενα γενικα για τον καθε εξυπνο που θα πεταχτει και θα ποσταρει ενα λινκ με Benchmarks που το Nexus θα ειναι 3% πιο γρηγορο)

 

Τιμή του κινεζου παντως που χτυπησε τον επωνυμο ανταγωνισμο οταν οι τιμες ηταν και παραμενουν στον ΘΕΟ

 

Σημειωση:

 

Δεν πουλησα ουτε σκοπευω να πουλησω Tablets ή να ανοιξω μαγαζακι εδω μεσα ουτε εχω 100 tablets αποθηκη και δεν θελω να πεσει η τιμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποίος έχει εμπειρία από κινεζικό ξέρει ότι είναι να σου κάτσει καλό κομμάτι καθώς η συναρμολόγηση γίνεται στην σενζεν από παιδιά και μη ειδικούς. υπάρχουν αυξημένες πιθανότητές να σου βγάλει πρόβλημα. εμένα για παράδειγμα το herotab c8 είχε πρόβλημα στο touch εξαρχής και μετά από δυο μήνες σταμάτησε και να φορτίζει. έτσι αντί το Aurora 2 που σκεφτόμουν και γω πήρα nook tablet μεταχειρισμένο. ρίξτε μια μάτiα στο slatedroid.com να δείs γνώμες. το πρώτο πάντως αν και αρκετά επιτυχημένο έβγαλε αρκετά θεματακια. οσο για το nexus 7 είναι σχεδόν αδύνατον να το πάρεις από Αμερική χωρίς τελωνείο.αρα όταν έρθει Ελλάδα δε νομίζω να το βρεις κάτω από 250€.αν βρει κάποιος nexus με 200€ ας μου το πει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα οχι και αρα θεωρω οτι οποιος περιμενει 2-3-4 βομάδες μονο κερδισμενος θα ειναι

 

+1 από εμένα, το Aurora 2 το έχω από την προηγούμενη Τετάρτη και συμφωνώ με τον φίλο. Όσο και αν κάποιοι συμβουλεύουν να πάρετε το Aurora ΤΩΡΑ (λες και σε 1-2 εβδομάδες τι θα γίνει?? θα ανέβει η τιμή?? αποκλείεται, μάλλον θα πέσει).

 

Επίσης τα +80 ευρώ (αν είναι τόση η διαφορά) δεν τα δίνεις για 1 παιχνίδι (αυτό πια φθάνει τα όρια της παραπληροφόρησης), τα δίνεις για:

 

- ποιότητα κατασκευής Assus, και όχι κινέζικης εταιρίας

- 4-core CPU

- εγγύηση

- GPS

- δεν είμαι σιγουρος για καμερα, ηχειο, μνημη, και δεν εχω σκοπο να το ψαξω αλλο

 

και αν θες ανέτρεξε και σε άλλο post μου για τα extra αρνητικά που βρήκα στο Aurora (20px περιοχή που δεν ανταποκρίνεται το touch, wifi, κ.α.). Και ναι με χάλασε που δεν ξέρω αν τα παραπάνω είναι hardware ή software πρόβλημα, αν θα επιδιορθωθούν ποτέ, και περιμένω μπας και βρω καμιά πληροφορία σε κάποιο forum, από κάποια μετάφραση κάποιας δήλωσης του κινέζου κατασκευαστή.

 

Αφήστε λοιπόν τον καθένα να έχει την γνώμη του και αφήστε τα περί fanboys, κτλ

 

Επίσης σε απαντηση σχετικα με την τιμη:

Το εχω αναφερει ηδη: 16GB ΝEXUS από Αγγλία οπότε χωρίς τελωνείο 250 ευρώ:

 

Link

 

Οπότε τα 8GB NAI θα κάνουν γύρω στα 200 ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τα +80 ευρώ (αν είναι τόση η διαφορά) δεν τα δίνεις για 1 παιχνίδι (αυτό πια φθάνει τα όρια της παραπληροφόρησης), τα δίνεις για:

 

- ποιότητα κατασκευής Assus, και όχι κινέζικης εταιρίας (ελα πες την αληθεια το εκανες επιτηδες ε; )

 

Εχω πιασει και τα 2 και ναι ειναι πιο στιβαρο το Nexus so what?

 

8 κινεζοι προς το παρον απο τα χερια μου με τις σχετικες τουμπες εχουν περασει και δεν ειχα κανενα προβλημα(Αν βεβαια ψωνιζεις απο τα καλαθια και απο resellers που πουλανε β διαλογης εις γνωση τους ο Θεος βοηθος)

 

- 4-core CPU (2% more Powa!)

- εγγύηση (1 χρονο )

- GPS 80€

Ξεχασες να πεις για το NFC που θα ερθει στην Ελλαδα σε 20 χρονια

 

 

Και μονο που επεσε επιχείρημα 4 core CPU OMG! αντε γεια το Angry Birds στην χεστρα δεν θα κολλησει ποτε! εκτος αν μου πει καποιος οτι κανει rendering Videos απο το Frapps για mobile και θελει αυτο το εξτρα δευτερολεπτο.

 

Μαθετε να διαβαζετε επισης,δεν ειπα σε κανεναν να παει να παρει τωρα γιατι δεν θα το ξαναβρει και οι κινεζοι θα σταματησουν να βγαζουν tablets και αλλες σαχλαμαρες,αλλα οταν στην τεχνολογια σου λεει ο αλλος περιμενε δεν συμφερει στα 120€ :Ο κατσε αλλες 3 εβδομαδες ακομα για μια πτωση που με το ζορι θα αγγιζει τα 20€ και αν βαλε και τις 3 εβδομαδες μεχρι να στο στειλουν,θα βγει ενα καινουργιο μοντελο και φτου και απο την αρχη.

 

 

http://www.techradar...-1087040/review

Αντε παρτε και τα πρωτα κλαμματα για την οθονη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΧΑΧΑ με έκανες και γέλασα...

 

απο το review που εσύ αναφερεις για το 1200x800 (ξεχάσα να το αναφέρω στα plus) IPS panel:

"Our biggest lament is the muted contrast of the otherwise quite stellar IPS display; while it's not a total deal breaker, we're holding out hope that Google might push out a software update to bring the gamma levels in line with competing hardware, assuming it's not simply a glitch with our review unit."

 

Τελικα θα συμφωνησω μαζι σου για να κλεισει και το θεμα και αναποδειχθει οτι το Aurora ειναι μονοδρομος:

 

- 1 χρονος εγγυηση απο google/asus ειναι χειροτερη απο την κινεζικη

- τα hardware προβληματα του AURORA ειναι ασημαντα, για αυτο δεν αναφερθηκες σε αυτα αλλωστε

- ναι ο tegra 3 ειναι μετριος, το μονο που κανει ειναι να μην κολαν τα angry birds στο χεσιμο

- η ποιοτητα κατασκευης δεν μετραει

- παρτε ενα πανελ μικροτερης αναλυσης που εχει 20πιξελ χωρις touch ανταποκριση σε καθε πλευρα και φυσικα οχι ενα quite stellar IPS 1200x800. Το πρωτο ειναι καλυτερο αν και δεν υπαρχει κανενα συγκριτικο αναμεσα στα 2.

- τα +80 ευρω τα δινεις για το GPS, τους 4-core επεξεργαστες και τα HD πανελ τα μοιραζουν στον δρομο, το μονο + που αξιζει ειναι το GPS οποτε αυτοματα εχει αξια 80 ευρο

- αν περιμενεις χανεις τον χρονο σου, αγορασε τωωωωωωρρραααααααα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.pcmag.com/article2/0,2817,2407422,00.asp

 

Οριστε επειδη εισαι νουμερακι και με κανεις να γελαω και ξεχνας να αναφερεις bad viewing angles,hard to read pdfs and books etc στο ιδιο αρθρο..

 

Και μιας και γουσταρεις να τα ισοπεδωνεις ολα

 

Μηπως Hardware problem εχεις εσυ;

 

Αν με το πρωτο σου Tablet εγινες expert και μετρας ενα ενα τα pixels υπαρχουν χαπια για αυτο.

 

Τελικα πρεπει να εισαι πολυ βλακας που αγορασες το Aurora II απο οτι καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μου είχε κάνει εντύπωση η αναφορά για 20 pixels border κτλ το δοκίμασα να δείχνει τα touches και αυτά πηγαίνουν σε όλα το μήκος - πλάτος της οθόνης χωρίς να διαπιστώνω κανένα πρόβλημα σε κάποια λειτουργία της οθόνης , ούτε ghost touch ούτε το περίφημο περιθώριο . Άρα κατά εμέ κακώς το θεωρείται δεδομένο .

Πολύ γρήγορο στις λειτουργίες του menou κτλ και εντυπωσιακή οθόνη σε γωνίες και φωτεινότητα για κινεζιά . Σε όποιον το έχω δείξει έχει εντυπωσιαστεί από την οθόνη και ακόμα σε σύγκριση με επώνυμα .

Εγώ είχα το Haipad c8 και ενώ είχε χειρότερη ποιότητα από Samsung / Ipad , λειτουργούσε σωστά - πλην του wifi το οποίο και ξανακολλώντας την σύνδεση με κολλητήρι είχε φτιάξει το σήμα .

Αντίθετα το Archos G8 που περίμενα πολλά , είχε μάπα ποιότητα κατασκευής ( έτριζε ) και οθόνη με γωνίες και φωτεινότητα ανάξιες του ονόματος του .

Γενικά το Aurora χωρίς να είναι πολύ ακριβό είναι ενα πακετάκι με καλή ποιότητα κατασκευής , πολύ καλή οθόνη σε όλα της , πολύ καλή ταχύτητα και πιστεύω θα αρέσει σε πολλούς . Φυσικά youtube , reviews έχει πολλά για όποιον πραγματικά ενδιαφέρεται . :rolleyes:

Η σύγκριση με Nexus δεν νομίζω οτί ισχύει γιατί μάλλον στοχεύει σε άλλο κοινό το Nexus Link ( No Hdmi , No OTG ? omg ! ).Αν είναι ας περιμένουμε και μέχρι Σεπτέβριο που θα βγει το ipad 7' (?) και θα είναι ανταγωνιστικό και αυτό .... αλλά γιατί όλα αυτά ?

Οποιος θέλει τώρα κινέζο 7' φτηνό και καλό , νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο .

Σε 2-3 μήνες πολλά αλλάζουν ίσως έχει και Aino Χ4 cpu Tegra ποιός ξέρει ... :devil:

 

Να σημειώσω οτί έχει πολύ καλό ήχο απο τα no name ακουστικά που περιλαμβάνει στη συσκευασιά πράγμα που δεν το περίμενα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οριστε επειδη εισαι νουμερακι και με κανεις να γελαω

 

Μηπως Hardware problem εχεις εσυ;

 

Τι να σου πω...

 

Αν με το πρωτο σου Tablet εγινες expert και μετρας ενα ενα τα pixels υπαρχουν χαπια για αυτο.

 

Τελικά όλα οσα έχεις προσφέρει στο Thread κυμαινονται στο ίδιο επίπεδο χρησιμότητας. Πάνε settings>developer options>pointer location κάνει report που βρισκεται ο cursoras σε pixels οποτε μπορείς να δεις που σταματάει το touch. Που ξέρεις αν είναι το πρώτο μου tablet??

 

Επίσης πάνε εδώ να δείς πόσος κόσμος παίρνει χάπια και πόσο ευχαριστημένος είναι που το πήρε και αν έχει προβλήματα:

 

www.slatedroid.com

 

Τελικα πρεπει να εισαι πολυ βλακας που αγορασες το Aurora II απο οτι καταλαβα.

 

Τι να σου πώ και πάλι...

 

Aναφέρω στον κόσμο τι αρνητικά έχει και προτείνω τον κόσμο να περιμένει. Δεν πρόκειται να επέμενα τόσο αν δεν υπήρχαν ατομα σαν και εσένα που παραπληροφορούν παρουσιάζοντας το τέλειο ενώ σίγουρα δεν είναι και ισοπεδώνοντας τον ανταγωνισμο. Σε καμιά περίπτωση δεν ειναι κακό, πολύ καλύτερο απο αλλα ειμαι σίγουρος, αλλά μπορεί να υπάρχει και μια καλύτερη εναλλακτικη στο θεμα αποδοση προς τιμη (αν κάποιος μπορει να διαθεσει τα +80 ισως κανει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα, σιγουρα δεν απευθυνομαι σε αυτους που δεν μπορουν, ο χρονος θα δειξει)

 

Αρκετα ασχοληθηκα και ολας με ανθρωπο σαν και εσενα (με βαση αυτα που λες και πως κρινεις ανθρωπους μολις καποιος διαφωνησει μαζι σου). Καλη συνεχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το Dead Pixel Zone που μονο εσυ βλεπεις δες τι εγραψε και ο απο πανω.

Ακομα πιο ευκολο στο να το διαπιστωσει καποιος ειναι οταν το συνδεσεις σε HDMI που εμφανιζει που ακουμπας την οθονη.

 

Απο την αρχη εισαι αρνητικος μεχρι αηδιας για το Aurora II ενω γεμιζεις με Nexus <3 Nexus <3 Nexus <3 Nexus <3 Nexus <3 Nexus <3 το Thread οπου βρεθεις και οπου σταθεις γιαυτο και η αντιστοιχη συμπεριφορα.

 

Αφησε με να εχω τις αμφιβολιες για το αν εχεις το Aurora II ή οποιοδηποτε tablet.

 

Δεν υπαρχει καλυτερο Vfm προς το παρον απο το Aurora οπως και να το κανεις οσο και να υποστηριζεις το αντιθετο.

 

Αν εδωσες 120€ και νομιζεις οτι πηρες Ipad και εχεις τις αναλογες απαιτησεις με ενα μηχανημα των 600€ ή εστω των 400€ δεν σου φταιει κανεις.

 

Παραπληροφορείς τον κοσμο αβερτα σπρωχνοντας τον σε ακριβοτερα μοντελα με γνώμονα ΤΙ; τις προσωπικες σου αποψεις για το πως θα επρεπε να ειναι ενα Tablet των 120€ ευχαριστουμε τις ακουσαμε αλλα ελεος!

 

Δεν λεω τρεξτε να παρετε HiPad ChinChanChonPad και αλλα αμφιβολου ποιοτητας Tablets αναφερομαστε σε ενα Συγκεκριμενο μοντελο που εχει αποδειχθει μεχρι τωρα το καλυτερο αναμεσα στα κινεζικα και με διαφορα.

 

Δες τον τιτλο του θεματος

 

Aurora II Tablet (Dual Core, IPS) ~118€

Το πιο ευκολο για εμενα ειναι να πεταω link με δυσαρεστημενους πελατες και να λεω οτι και εγω το εχω και εχω προβλημα αν θελω να πουλαω παραμυθια.

Οπως ειδες οι σελιδες με τους δυσαρεστημενους του Nexus εχουν αρχιζει να πεταγονται παντου,ξερω και εγω βλεπεις να πεταω ενα Slatedroid και να πω διαβασε.

 

Οσο για αυτους που περιμενουν να πεσει η τιμη για να το παρουν οταν παει στα 50€ στειλτε μου ενα pm να παρω καμια 10αρια για σουβερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε και 'μενα το ainol.

Για 2 ώρες που το έχω λειτουργήσει το βλέπω τίμιο για τα χρήματά του(112ευρώ).

Δεν έχω εμπειρία απο tablet αλλά επειδή είμαι ψήρας με τις οθόνες σε υπολογιστες

είδα ένα μικροελατωματακι.

Λίγο σκουραινεί στο κάτω μέρος. Αυτό το διακρίνεις αν βάλεις ενα λευκό φόντο.

Δεν με ενοχλεί καθόλου γιατί είναι πολύ αχνό.

Τα άλλα μείων που γράφτηκαν δεν μου έχουν εμφανιστεί, τουλάχιστον ακόμη.

Για τη δουλειά που το θέλω πρέπει να είναι υπέραρκετό, όπως λεξικά, διάβασμα, web.

Περισσότερο το πήρα γιατί το έλεγαν ως αξιόπιστο και φθηνό και λόγο οθόνης IPS.

Ένα από αυτά να μην είχε δεν θα το αγόραζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ηρθε και το δικο μου το auroraII.

και εγω δεν εχω εμπειρια απο tablet, αλλα για τα λεφτα του μια χαρα μου φαινεται. εκανε ακριβως 3 βδομαδες να ερ8ει απο dinodirect που το παραγγειλα.

μπορει κανεις να με κατατοπησει και να μου πει τι καλουδια μπορουμε να του περασουμε? custom firmware , apps ktl.

ειμαι ασχετος τελειως με android.

P.s. το μονο που δεν με ενθουσιασε ειναι η ληψη του wi-fi, δεν μπορω να πω οτι ειναι και η καλυτερη δυνατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...