Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο δυο μηνες αποχης λογω κορονας και δουλειας, σημερα ξανα-επιασα το Monster Hunter Generations Ultimate, νομιζω κοντευω κ εδω 1500 ωρες. Επαιξα και λιγο fortnite, παντα στο switch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

5 ώρες πριν, talentscout είπε

Τσίμπησα την Definitive Edition απο cdkeys με όλα τα dlc, όπλα κλπ.. Μόνο 5-6 μάχες;; λίγες δεν είναι;; Όπως και να έχει νομίζω θα γουστάρω!! 

Αχαχαχα βρε υπερβαλω λιγο για να περασω το point οτι ειναι πολυ λιγες! ειναι δυσκολο να περασεις τονο αστείου με κείμενο :P

 Παντως περαν της πλακας, ειδικα για μάχες με ανθρωπους που σε πυροβολάνε, πραγματικα μπορει να να νομιζεις οτι ειναι τοσες λιγες στο τελος, γιατι οντως ειναι λιγες. ισως ειναι 10? 20? δε θυμαμαι πλεον. αλλα γενικα ειναι πολυ λιγες ;) 

 Εχει περισσότερες μάχες με θερια της ζούγκλας και κατι αλλα πραγματακια που θα δεις που το συμπληρώνουν καπως και το κανουν κ αυτο πιο κοντα στα παλια ΤR. Αλλα οπως ειπα κ πριν, το μεγαλυτερο τμημα του τιτλου ειναι εξερευνηση. 4/5? 9/10? αναλογως ποση εξερευνηση θα κανεις. Παντως σιγουρα εχει τα καλυτερα puzzles και τυμβους της τριλογιας οποτε αν αυτο σου αρεσει σε αυτα τα παιχνιδια, ακομα κ τα DLCs αξιζαν.

για τα skills παντως εχει δικιο ο φιλτατος @firepc, επειδη εχει πολυ περιορισμενες μαχες, ειναι unbalanced το skill tree. εχεις κ abilities μαχης που ζητημα να μπορεσεις να χρησιμοποιήσεις σε παραπανω απο 1-2 περιοχες. 

Επεξ/σία από Skywalker333
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τις 5-6 μαχες πηγαμε στις 20? lol

On topic τελειωσα στην υπερπαιχνιδαρα ή αλλιως DOOM Eternal τα nightmare και extra life οποτε ειναι ωρα να δω τι λεει και το battle mode, επισης τις τελευταιες μερες ξεκινησα να παιζω Mortal Kombat 11 (story mode και καποια towers για αρχη πριν μπω στο versus) και συνεχιζω το Streets of Rage 4 που σπερνει κανονικα...ποσο φοβερη δουλεια εκαναν οι Γαλλοι? :O

Oλα στο Σκορπιο φυσικα. :)

Επεξ/σία από dr_thodt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
17 λεπτά πριν, dr_thodt είπε

Oλα στο Σκορπιο φυσικα. :)

Φυσικα :)

Εχεις pm.

To Doom ειναι πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, PDS13 είπε

Φυσικα :)

Εχεις pm.

To Doom ειναι πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο?

Παντα κοιταω να παιζω τις καλυτερες εκδοσεις των multplats οποτε ακομα και πριν το Σκορπιο τα επαιζα στο PS4 και οχι στο fat Χbox One. E απο τοτε που πηρα το Σκορπιο ολα τα παιζω εκει, λογικο δεν ειναι? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, dr_thodt είπε

Παντα κοιταω να παιζω τις καλυτερες εκδοσεις των multplats οποτε ακομα και πριν το Σκορπιο τα επαιζα στο PS4 και οχι στο fat Χbox One. E απο τοτε που πηρα το Σκορπιο ολα τα παιζω εκει, λογικο δεν ειναι? :)

πολυ λογικο :)

Εγω σταθηκα στο οτι το τονισες. .

Αλλα περισσοτερο στο αν το DOOM ειναι πολυ ανωτερο απο το προηγουμενο. Γενικα διαβαζω πολυ καλα λογια σε συγκριση με οτι ακουγα για το πρωτο.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, PDS13 είπε

πολυ λογικο :)

Εγω σταθηκα στο οτι το τονισες. .

Αλλα περισσοτερο στο αν το DOOM ειναι πολυ ανωτερο απο το προηγουμενο. Γενικα διαβαζω πολυ καλα λογια σε συγκριση με οτι ακουγα για το πρωτο.

Κακο ειναι που το τονισα? :)

Απο τα posts σου εχω προσεξει οτι εσυ πανω απ'ολα εχεις σαν κριτηριο ποιοτητας το metacritic οποτε για DOOM ριξε μια ματια εδω: https://www.metacritic.com/game/playstation-4/doom-eternal 

Eγω διαφωνω καθετα βεβαια και πιστευω οτι το παιχνιδι αξιζει για 95%, μετα απο 4 playthroughs εχω καταληξει στο οτι ειναι το καλυτερο FPS απο την εποχη του Halo 3 (το λιγοτερο) και  για εμενα ειναι σιγουρα μεσα στα top 3 παιχνιδια της γενιας αλλα εσενα λογικα θα σε καλυψει το link παραπανω. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, dr_thodt είπε

Κακο ειναι που το τονισα? :)

Απο τα posts σου εχω προσεξει οτι εσυ πανω απ'ολα εχεις σαν κριτηριο ποιοτητας το metacritic οποτε για DOOM ριξε μια ματια εδω: https://www.metacritic.com/game/playstation-4/doom-eternal 

Eγω διαφωνω καθετα βεβαια και πιστευω οτι το παιχνιδι αξιζει για 95%, μετα απο 4 playthroughs εχω καταληξει στο οτι ειναι το καλυτερο FPS απο την εποχη του Halo 3 (το λιγοτερο) και  για εμενα ειναι σιγουρα μεσα στα top 3 παιχνιδια της γενιας αλλα εσενα λογικα θα σε καλυψει το link παραπανω. :)

Τιποτα δεν ειναι ''κακο''.

Ναι ισχυει αυτο που λες για το metacritic. Για μενα μετραει περισσοτερο απο αποψεις ραντομ μελων. Αλλα και αυτες παντα θα με ενδιαφερουν και θα μετρανε. Για αυτο σε ρωταω αλλωστε. Ειδικα μια ερωτηση που εχει να κανει με συγκριση ειναι legit να γινει σε μελος.

Θενκς, αλλα παλι δεν μου απαντησες αν σου φαινεται πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο. Αυτη ηταν η πρωτη και μοναδικη μου ερωτηση..

ΥΓ. Το 87% ειναι αψογη βαθμολογια btw. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Τιποτα δεν ειναι ''κακο''.

Ναι ισχυει αυτο που λες για το metacritic. Για μενα μετραει περισσοτερο απο αποψεις ραντομ μελων. Αλλα και αυτες παντα θα με ενδιαφερουν και θα μετρανε. Για αυτο σε ρωταω αλλωστε. Ειδικα μια ερωτηση που εχει να κανει με συγκριση ειναι legit να γινει σε μελος.

Θενκς, αλλα παλι δεν μου απαντησες αν σου φαινεται πολυ καλυτερο απο το προηγουμενο. Αυτη ηταν η πρωτη και μοναδικη μου ερωτηση..

ΥΓ. Το 87% ειναι αψογη βαθμολογια btw. 

Οταν παιξεις το παιχνιδι θα μπορεσεις να κρινεις αν ειναι αψογη βαθμολογια ή οχι, μεχρι τοτε το 87% θα ειναι ο μεσος ορος απο τα reviews 47 random τυπαδων που ετυχε να γραφουν για καποιο site. Eκτος κ αν υπαρχει καποιο κριτηριο στην επιλογη των reviewers που διαχωριζει εμας που ειμαστε χομπιστες απο αυτους που γραφουν στα sites. Μηπως υπαρχει καποιο πτυχιο gamer/reviewer και εχω χασει επεισοδια? εξαλλου απο τα γραφομενα μας εδω στο forum (για να φερω ενα παραδειγμα εδω του ινζομνια) καταλαβαινεις ποσο σκαμπαζει ο καθενας μας απο παιχνιδια, τι γνωσεις εχει και αντιληψη γενικοτερα με το καθε θεμα το οποιο καταπιανεται η καθε συζητηση οποτε μπορεις να διαμορφωσεις μια γνωμη για τον καθε χρηστη και τη βαρυτητα αυτων που γραφει, κατι που με τον random τυπα που γραφει review στο eurogamer για παραδειγμα δεν μπορει να γινει οποτε ναι οι γνωμες "random" μελων σε ενα forum για εμενα προσωπικα μπορει ανετα να εχουν πολυ μεγαλυτερη βαρυτητα απο αυτες των sites. :)

Νομιζω οτι απαντησα αν ειναι καλυτερο απο το DOOM 2016 οταν ειπα οτι κατα τη γνωμη μου ειναι το καλυτερο FPS που εχει βγει απο εποχη Halo 3. Λες να ειπα κατι τετοιο και να θεωρω το 2016 καλυτερο του Εternal? αλλα αν θες να μαθεις συγκεκριμενα ναι το εχω παιξει (και αρκετα μαλιστα) το 2016 και θεωρω οτι ειναι αρκετα κατωτερο του Eternal οσο παιχνιδαρα και να ειναι το 2016. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, dr_thodt είπε

μεχρι τοτε το 87% θα ειναι ο μεσος ορος απο τα reviews 47 random τυπαδων που ετυχε να γραφουν για καποιο site. Eκτος κ αν υπαρχει καποιο κριτηριο στην επιλογη των reviewers που διαχωριζει εμας που ειμαστε χομπιστες απο αυτους που γραφουν στα sites.

Προφανως και υπαρχει κριτηριο. Αυτα τα 47 sites/περιοδικα δεν θα μας αφηναν να περασουμε ουτε απο εξω. Για του λογου το αληθες, ριξε ενα βιογραφικο σε ενα απο αυτα να δουμε αν μπορεις να γινεις ενας απο τους 47 ''ραντομ'' τυπαδες. Ας χαμηλωσουμε λοιπον λιγο την επαρση μας. Οχι οτι ειναι θεοι. Κανεις δεν ειναι.

Παντα μπαινει το προσωπικο γουστο πρωτα, οτι και να λενε οι βαθμολογιες και σε αυτο δεν διαφωνησει κανεις(επειδη μου λες να το παιξω για να κρινω). Απλα ο μ.ο των reviews ειναι το ΠΙΟ legit κριτηριο(οχι ΤΟ legit, δεν υπαρχει καποιο τετοιο) για μια πιο ορθη αρχικη εικονα.

ΥΓ. Η ερωτηση μου ηταν απο την αρχη συγκεκριμενη: ''ειναι πολυ καλύτερο; ''. Δεν μπηκα σε debate του ποιο ειναι καλυτερο και αν ειναι καλυτερο. Σε αυτο το ποστ καταφερες να με καλυψεις στην τελευταια σου προταση. Ευχαριστω :)

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς υπάρχουν κριτήρια και προαπαιτούμενα για κάθε δουλειά, αλλά εντάξει game journalists είναι χαλαρώστε δε τους παίρνουμε και για την NASA.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διάβασε ξανά προσεκτικά. Άλλο το "προτιμώ* να εμπιστευτώ ενα μέσο" το οποιο απαιτεί κάποια κριτήρια για να υφίσταται και άλλο το "θεωρώ αυθεντία". Πόσο πιο χαλαρά δηλαδη? :P

 

*λεξη κλειδί.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ξεκινήσει το παιχνίδι bloodstained ritual of the night Και Έχω φτάσει 80% χάρτη άσε που είναι ένα από τα δύσκολα τύπου metrovania 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, PDS13 είπε

Προφανως και υπαρχει κριτηριο. Αυτα τα 47 sites/περιοδικα δεν θα μας αφηναν να περασουμε ουτε απο εξω. Για του λογου το αληθες, ριξε ενα βιογραφικο σε ενα απο αυτα να δουμε αν μπορεις να γινεις ενας απο τους 47 ''ραντομ'' τυπαδες. Ας χαμηλωσουμε λοιπον λιγο την επαρση μας. Οχι οτι ειναι θεοι. Κανεις δεν ειναι.

Παντα μπαινει το προσωπικο γουστο πρωτα, οτι και να λενε οι βαθμολογιες και σε αυτο δεν διαφωνησει κανεις(επειδη μου λες να το παιξω για να κρινω). Απλα ο μ.ο των reviews ειναι το ΠΙΟ legit κριτηριο(οχι ΤΟ legit, δεν υπαρχει καποιο τετοιο) για μια πιο ορθη αρχικη εικονα.

ΥΓ. Η ερωτηση μου ηταν απο την αρχη συγκεκριμενη: ''ειναι πολυ καλύτερο; ''. Δεν μπηκα σε debate του ποιο ειναι καλυτερο και αν ειναι καλυτερο. Σε αυτο το ποστ καταφερες να με καλυψεις στην τελευταια σου προταση. Ευχαριστω :)

Δινουν τα gamercards/id's τους για πιστοποιηση "επαγγελματια gamer" μεσω achievements και trophies? ή μηπως στα sites ζητανε και πτυχιο game design και δεν το γνωριζω? το να ξερεις να γραφεις σωστα ελληνικα, αγγλικα ή τουρκικα δεν παει να πει οτι ξερεις και απο βιντεοπαιχνιδια...αν μην τι αλλο σημερα εχουμε γεμισει "gamers". Το ποσο το κατεχει ο καθενας απο αυτους το καταλαβαινεις απο τα κειμενα τους, οποτε οσα "πτυχια" και να εχει ο random game "journalist" τα κειμενα ειναι αυτα που μετρανε και ειναι η αποδειξη του ποσο σκαμπαζει ο καθενας. :)

Το οτι δεν δεχομαι σαν την απολυτη Αληθεια το μεσο ορο στο metacritic ειναι επαρση? εαν εσυ θελεις να σου λενε καποιοι αν ενα παιχνιδι ειναι καλο ή οχι με γεια σου με χαρα σου αλλα καποιοι απο εμας εχουμε τα δικα μας κριτηρια για το αν θα παρουμε/ασχοληθουμε με ενα παιχνιδι ή οχι....δεν χρειαζομαι guides αγορας, παιζω βιντεοπαιχνιδια καμποσα χρονια τωρα και μπορω να κρινω εαν ενα παιχνιδι μου φαινεται ενδιαφερον αρκετα ωστε να το αγορασω και να το παιξω χωρις να βλεπω τα νουμερακια στο metacritic. 

Legit...τι ακριβως σημαινει legit? ή μαλλον πιο legit γιατι για καποιο λογο δεν υπαρχει ΤΟ legit. Πιο αντικειμενικος? πιο δικαιος? τα "αντικειμενικα" κειμενα ερχονται μετα απο τα πληρωμενα ταξιδακια, τα τσαμπε παιχνιδακια, τις σουπερ σπεσιαλ συλλεκτικες που τις βαφτιζουν "press kits" (που καποιοι/καποιες τις πουλανε 300-400ε τη μια ακομα κ εδω στο ινζομνια), τις δωρεαν κονσολες ή το merchandise με το κιλο που στελνουν καποιοι "καλοι" publishers ή απο τις υποπτα λιγες καταγεγραμενες ωρες (εχω δει 14 ωρες στο Wasteland 2 σε steam account ο οποιος εγραψε το review για το παιχνιδι) και καποιες φορες ατερματιστα παιχνιδια (παλι τωρα τελευταια το ειδα σε μεγαλη κυκλοφορια προφιλ σε κονσολα να μην εχει τελειωσει καν το παιχνιδι)? πιο legit δεν λες τιποτα. :) 

Για το Eternal ελπιζω να πηρες την απαντηση που περιμενες εστω κ ας μην εχω τα καταλληλα "πτυχια" που εχουν οι οχι μονο random αλλα καρα random τυπαδες του metacritic. :)

Οποιος θελει να συνεχισει της συζητηση ας κανει νεο θεμα αλλα τελος το off-topic απο εμενα γιατι ξεφυγα παλι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ενταξει τωρα θα μπορουσα να βαλω το πιο δικαιο ''γελακι'' ever για τις παραπανω συνωμοσιες ρε συ. Δεν μπορω να κανω σοβαρο διαλογο με ''ζουν αναμεσα μας'' επιχειρηματα. Λες και αυτος που εβαλε 3/10 δεν πηρε το δωρακι του. Τεσπα.

Σου απαντησα. Κανε βιογραφικο στο ταδε site, περνα συνεντευξη, δωσε τους ενα κειμενο σου και αν σε παρουν θα σου δωσω συγχαρητηρια. :)

Ασε που γραφεις πραγματα που δεν ειπα, ισα ισα τονισα οτι(copy paste) '''Παντα μπαινει το προσωπικο γουστο πρωτα, οτι και να λενε οι βαθμολογιες'',  ''Άλλο το "προτιμώ* να εμπιστευτώ ενα μέσο" το οποιο απαιτεί κάποια κριτήρια για να υφίσταται και άλλο το "θεωρώ αυθεντία" κτλ κτλ.

Φυσικα και ειναι επαρση. Την οποια δεν την εχω πχ εγω που εχω γραψει και 30 reviews απο 2013 και εχω στειλει quotes στην ταδε εταιρια κτλ. Παρ'ολα αυτα σου λεω οτι δεν θα περναγα ουτε απο εξω, οπως και εσυ.

Παντα θα μετραω τα 47 scores στο metacritic περισσοτερο απο 47 ραντομ γνωμες εδω,με την δικη μου μεσα σε αυτες. Αυτη ειναι η αποψη μου βεβαια, δεν χρειαζεται να την ακολουθησει καποιος παρα μονο να την σεβαστει.

Για το Enternal πηρα την απαντηση μου(μετα απο 3 προσπαθειες εστω και σου ειπα ευχαριστω). Τονιζω τις 3 προσπαθειες γιατι αν ειχες μπει στον κοπο να διαβασεις τα προηγουμενα ποστ μου δεν θα χρειαζοταν να απαντησω στα ιδια σε αυτο.

Ναι ειμαστε εκτος θεματος και σε ξανα ευχαριστω  για την απαντηση σου για το enternal την οποια σεβομαι και υπολογιζω.:) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...