Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι σχεδόν guarantee ότι η bluepoint το δουλεύει το DeS remaster αυτή τη στιγμή για PS4/PS5.

Εμένα δε μου καίγεται καρφί tbh, γιατί το pvp του DeS με το grass spam είναι μακράν το χειρότερο από όλα τα souls. Χειρότερο ακόμα και από το backstab simulator του DS1.😁

Η μόνη περίπτωση να το αγόραζα θα ήταν αν κάναν restore το content από την κομμένη 6η archstone. Λέγεται  ότι ήταν μόλις 1-2 μήνες πίσω πριν την κυκλοφορία που την επίσπευσε η sony.

Για τους ίδιους λόγους δεν έχω ξανααγοράσει και τα "remasters" του DS1, DS2. Το πρώτο απλά είναι το PTDE+dsfix+online που δουλεύει και το άλλο είναι DS2+different mobs/items placement+more invaders+more pursuiers+DX11 renderer που δε δουλεύει atm και κρασάρει στα μισά pc.😁

Αυτό το BAMCO remaster milking, δεν αναιρεί το γεγονός ότι ότι βγάζει o senpai Miyazaki είναι day 1 preorder και ενίοτε system seller.

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, ilos είπε

Είναι σχεδόν guarantee ότι η bluepoint το δουλεύει το DeS remaster αυτή τη στιγμή για PS4/PS5.

Εμένα δε μου καίγεται καρφί tbh, γιατί το pvp του DeS με το grass spam είναι μακράν το χειρότερο από όλα τα souls. Χειρότερο ακόμα και από το backstab simulator του DS1.😁

Η μόνη περίπτωση να το αγόραζα θα ήταν αν κάναν restore το content από την κομμένη 6η archstone. Λέγεται  ότι ήταν μόλις 1-2 μήνες πίσω πριν την κυκλοφορία που την επίσπευσε η sony.

Για τους ίδιους λόγους δεν έχω ξανααγοράσει και τα "remasters" του DS1, DS2. Το πρώτο απλά είναι το PTDE+dsfix+online που δουλεύει και το άλλο είναι DS2+different mobs/items placement+more invaders+more pursuiers+DX11 renderer που δε δουλεύει atm και κρασάρει στα μισά pc.😁

Αυτό το BAMCO remaster milking, δεν αναιρεί το γεγονός ότι ότι βγάζει o senpai Miyazaki είναι day 1 preorder και ενίοτε system seller.

Αξιζει η αγορα μονο και μονο για tower of latria  😈

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, najinblue3 είπε

Αξιζει η αγορα μονο και μονο για tower of latria  😈

Εγώ πιο πολύ θα γελάσω με όσους θα πάνε πρώτη φορά 5.2 (og plague town) και θα πουν να κάνουν explore μαζί με τα τρόλια να τους κυνηγάνε.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο που με σταματαει προσωπικα σε αυτα τα παιχνιδια, ειναι ενω ειναι αρτια δομημενα για να ειναι εθιστικα, καποια στιγμη στην ερωτηση γιατι πρεπει να συνεχισω, δεν εχω απαντηση. Η μονη μαλλον απαντηση ειναι οτι ικανοποιουν ψυχαναγκασμους μου. Και αυτο δεν μου αρκει. Το ιδιο εγινε και με το nioh το οποιο πρατησα καποια στιγμη.

Και επειδη προλαβα ποστ που σβηστηκε, να πω οτι μαλλον ημουν απο τους πρωτους που παρακολουθουσε την πορεια του παιχνιδιου, 4 μηνες πριν το thread του GAF, στο οποιο το ''word of mouth'' αρχισε με αναφορα στα reviews του παιχνιδιου.'' One of the reviewers said it's the best game this year!''

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ilos είπε

Είναι σχεδόν guarantee ότι η bluepoint το δουλεύει το DeS remaster αυτή τη στιγμή για PS4/PS5.

Εμένα δε μου καίγεται καρφί tbh, γιατί το pvp του DeS με το grass spam είναι μακράν το χειρότερο από όλα τα souls. Χειρότερο ακόμα και από το backstab simulator του DS1.😁

Η μόνη περίπτωση να το αγόραζα θα ήταν αν κάναν restore το content από την κομμένη 6η archstone. Λέγεται  ότι ήταν μόλις 1-2 μήνες πίσω πριν την κυκλοφορία που την επίσπευσε η sony.

Για τους ίδιους λόγους δεν έχω ξανααγοράσει και τα "remasters" του DS1, DS2. Το πρώτο απλά είναι το PTDE+dsfix+online που δουλεύει και το άλλο είναι DS2+different mobs/items placement+more invaders+more pursuiers+DX11 renderer που δε δουλεύει atm και κρασάρει στα μισά pc.😁

Αυτό το BAMCO remaster milking, δεν αναιρεί το γεγονός ότι ότι βγάζει o senpai Miyazaki είναι day 1 preorder και ενίοτε system seller.

Eξαρταται τι δουλεια θα εχει γινει στο remaster/remake του Demon's και ποσο θα εχει βαλει το χερι της η Bluepoint στο παιχνιδι το ιδιο γιατι αυτο το φοβαμαι λιγακι να πω την αληθεια. Τουλαχιστον στο SotC ασχοληθηκε με τα γραφικα τα οποια αναβαθμισε αρκετα πετυχημενα κατα τη γνωμη μου. Να παρω PS5 για το Demon's ουτε εγω προκειται αλλα αν ανακοινωσει Bloodborne 2 ή οντως ισχυει η φημη για νεο Silent Hill θα κανω τη κινηση...κονσολα για remaster δεν προκειται να παρω ουτε κ εγω σε καμια περιπτωση. Εκτος της Santa Monica και της Insomniac (και συγκεκριμενα τα R&C, το Spider-Man δεν με ψηνει καθολου σαν παιχνιδι) δεν με ενδιαφερει καποιο αλλο δυτικο στουντιο οποτε θα περιμενω να δω πως θα αξιοποιησει ο Ryan τις ομαδες της Sony Ιαπωνιας πριν προβω σε αγορα.

Οn topic συνεχιζω με ΜΚ11 και SoR4, πολυ καλο το ΜΚ με παρα πολυ υλικο (φοβερο το story mode) και το SoR4 σπερνει αγρια και σε σπ αλλα κ σε κοοπ φυσικα - πολυ μεγαλη ευχαριστη εκπληξη το συγκεκριμενο παιχνιδι! Ελπιζω να βγει σε retail επιπεδου Sonic Mania (με διπλο εξωφυλλο τυπου Mega Drive και αρτμπουκ) για double dip καταστασεις. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2020 στις 3:31 ΜΜ, PDS13 είπε

Αυτο που με σταματαει προσωπικα σε αυτα τα παιχνιδια, ειναι ενω ειναι αρτια δομημενα για να ειναι εθιστικα, καποια στιγμη στην ερωτηση γιατι πρεπει να συνεχισω, δεν εχω απαντηση. Η μονη μαλλον απαντηση ειναι οτι ικανοποιουν ψυχαναγκασμους μου. Και αυτο δεν μου αρκει. Το ιδιο εγινε και με το nioh το οποιο πρατησα καποια στιγμη.

Και επειδη προλαβα ποστ που σβηστηκε, να πω οτι μαλλον ημουν απο τους πρωτους που παρακολουθουσε την πορεια του παιχνιδιου, 4 μηνες πριν το thread του GAF, στο οποιο το ''word of mouth'' αρχισε με αναφορα στα reviews του παιχνιδιου.'' One of the reviewers said it's the best game this year!''

Νομίζω ότι κάνεις υπερβολικές σκέψεις και χάνεις το point το οποίο point είναι η χαρά της διαδικασίας και μόνο. Στο Nioh που λες ο σκοπός υπάρχει (τράβα κυνήγα το πνεύμα που σου έκλεψε ο κακός μάγος για να το πάρεις πίσω), το αν το θεωρείς εσύ αρκετό λόγο ή όχι είναι καθαρά δικό σου θέμα το πόσο θες να επενδύσεις σε αυτό το απλό σενάριο. Οταν πάω να παίξω 5χ5 με τα φιλαράκια μου δεν πάω επειδή υπάρχει κάποιο έπαθλο αλλά επειδή η διαδικασία θα έχει φάση. Οταν οδηγώ το αμάξι μου με τις μπάντες στο άδειο χωράφι δεν υπάρχει κανένας να μου πει μπράβο ή να μου δώσουν κάτι, μου φτάνει και μόνο η χαρά της οδήγησης και της αίσθησης της αδρεναλίνης που μου προσφέρει η ίδια η διαδικασία. 

Στο gaming ισχύει το ίδιο, τα παιχνίδια souls/nioh και άλλα πολλά τέτοιας λογικής που είναι εντελώς μινιμαλιστικά στον τρόπο παρουσίασης της ιστορίας ή/και lore απαιτούν από τον κάθε παίκτη να βρουν τον δικό τους τρόπο για να διασκεδάσουν με την διαδικασία και να εξερευνήσουν ποιο είναι το κάλεσμα τους ή το κίνητρο τους για να συνεχίσουν το παιχνίδι τους. Είναι πολύ γενικά αυτά που λέω και ισχύουν και για άλλα πιο story driven παιχνίδια που όμως σέβονται το γεγονός ότι είναι πρώτα παιχνίδια και μετά οτιδήποτε άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, ikaruga24 είπε

το αν το θεωρείς εσύ αρκετό λόγο ή όχι είναι καθαρά δικό σου θέμα

Aυτο δεν ειπα και εγω? 😛

Ωραιο ομως που μοιραζεσαι και την δικη σου εμπειρια. Στο bloodborne θα δωσω μια ευκαιρια καποια στιγμη. Το εχω απο plus ετσι και αλλιως.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Aυτο δεν ειπα και εγω? 😛

Ωραιο ομως που μοιραζεσαι και την δικη σου εμπειρια. Στο bloodborne θα δωσω μια ευκαιρια καποια στιγμη. Το εχω απο plus ετσι και αλλιως.

Απλώς σχολιάζω αυτό που λες ότι είναι θέμα ψυχαναγκασμών. Δεν είναι θέμα ψυχαναγκασμών. Οταν ρωτάς τον εαυτό σου "γιατί να συνεχίσω;" τότε να πηγαίνεις πάντα στο αρχικό απλό σενάριο. Ο στόχος επιτεύχθηκε; Αν όχι τότε συνεχίζεις να παίζεις. Αν πάλι μου λες ότι δεν διασκεδάζεις με την διαδικασία τότε είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα από την αρχική σου ερώτηση και έχει να κάνει ότι ή δεν έχεις εμπλακεί αρκετά με το σύστημα του παιχνιδιού ή απλά ότι το παιχνίδι δεν είναι για εσένα. 

Το Bloodborne ακολουθεί ακριβώς την ίδια λογική όλων των souls παιχνιδιών. Light the fire στα souls, take part in the hunt στο bloodborne. Τα ενδιάμεσα δεν έχουν σημασία (ή μπορεί να έχουν αν το θέλεις) σε ότι αφορά το story/lore. Απορώ που ακόμα δεν έχεις ασχοληθεί μαζί του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εχω ασχοληθει αλλα το παρατησα για τον ιδιο λογο. Θα του δωσω ευκαιρια παλι ομως :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχει πει ξανά. Δεν είχα παίξει Soulsborne παιχνίδι, έπαιξα το Bloodborne τοτε με το Plus. Μου έσπασε τα νεύρα πολύ αλλά επέμεινα, το τελείωσα, πήρα την GotY και το έκανα και Platinum. Τώρα έχω πιάσει Nioh που με δυσκολεύει αλλά θα το βγάλω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τέλος και το Tales of the Abyss.Πάρα πολύ ωραίο jrpg.Από τα καλύτερα που έχω παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PS store εβαλε σε προσφορα το Salt & Sanctuary και το πηρα επιτοπου. Το ειχα ηδη στο steam και ειχα ριξει 100 ωριτσες πανω του, αλλα ηθελα να ξαναβουτηξω. Ενα απο τα καλυτερα, κατα τη γνωμη μου, metroidvania της τελευταιας πενταετιας. Καποιοι λενε οτι ειναι ενα love letter στη σειρα Dark Souls, οποτε οσοι αγαπατε Miyazaki θα το απολαυσετε! Ειμαι ηδη στο NG+ getting my ass kicked. Μολις τσιμπησα και το the surge που η τιμη του ηταν στα πατωματα. Δεν ειχα τρελαθει με την προηγουμενη προσπαθεια της εταιρειας (Lords of the fallen) αλλα ειπα να του δωσω μια ευκαιρια.

Pictures of Salt and Sanctuary 1/7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mixschino είπε

Το PS store εβαλε σε προσφορα το Salt & Sanctuary και το πηρα επιτοπου. Το ειχα ηδη στο steam και ειχα ριξει 100 ωριτσες πανω του, αλλα ηθελα να ξαναβουτηξω. Ενα απο τα καλυτερα, κατα τη γνωμη μου, metroidvania της τελευταιας πενταετιας. Καποιοι λενε οτι ειναι ενα love letter στη σειρα Dark Souls, οποτε οσοι αγαπατε Miyazaki θα το απολαυσετε! Ειμαι ηδη στο NG+ getting my ass kicked. Μολις τσιμπησα και το the surge που η τιμη του ηταν στα πατωματα. Δεν ειχα τρελαθει με την προηγουμενη προσπαθεια της εταιρειας (Lords of the fallen) αλλα ειπα να του δωσω μια ευκαιρια.

Pictures of Salt and Sanctuary 1/7

Για μένα που έχω παίξει και τα 3, Surge 2 > Surge > Lords Of The fallen.

Αν και το surge 1 έχει μια τραγική last area και το LOTF έχει κάποια ωραία στοιχεία που δε τα έχουν τα άλλα. To surge 2 είναι αρκετά καλύτερο από το surge σε όλους τους τομείς, αλλά δε παύει να είναι και αυτό μια χρυσή μετριότητα σε σχέση με τα soulsborne/nioh.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Surge δυστηχως δεν με τραβηξε. Το lords of the fallen αν και εχει αρκετα θεματα και ειναι και μικρο σε διαρκεια,καταφερα να το τελειωσω 2 φορες σε pc/ps4.

Το Surge παλι στο τεταρτο το παρατησα γιατι ουτε το Scifi με τραβηξε και ειναι το μονο ''soulsborne''παιχνιδι που απο την αρχη κιολας ειχα χαθει.

Το Salt and Sanctuary παρα πολυ καλο overall αν και αρκετα δυσκολο,ειδικα στο hitbox εχθρων προς το τελος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...