Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/4/2020 στις 10:27 ΜΜ, najinblue3 είπε

50 πες να σαι μεσα, μετα το τελος του δε μπορεσα να το συνεχισω αν και το main campaign μου αρεσε παρα πολυ

Ναι εκανα λαθος τελικα ,εκει ειμαι τωρα στο 14 κεφαλαιο και εχω γραφει 52 ωρες εχω ομως  και τα dlc  .Δεν εξρω βεβαια ποση διαρκεια εχουν αυτα .Και σιγουρα δεν θα ασχοληθω με ολο το περιεχομενο αλλα με το περισσοτερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν άπειρα παιχνίδια που μου άρεσαν προσωπικά αν και δεν ήταν αυτό που λέμε παιχνίδαροι, ενώ οι επαγγελματίες reviewers τα είχαν θάψει γιατί είτε επικεντρώθηκαν στα ψεγάδια τους ή απλά δε τους άρεσε το gamestyle.

Παράδειγμα αυτό το horde game το είχε θάψει θυμάμαι ο μακαρίτης ο Total Biscuit γιατί κυρίως δε του άρεσε το στυλ με τα close spawn στα mobs.

https://www.metacritic.com/game/pc/the-haunted-hells-reach

Είναι βασισμένο σε mod του UT3 και παρότι είναι "φτωχό" γενικά σαν game και παραγωγή (indie γαρ) σε σχέση με αντίστοιχα AAA όπως το gears of war ή το killing floor, εμένα προσωπικά μου άρεσε, Είχε fast paced playstyle, melee combat και executions, 4 διαφορετικά weapon types (CQC, πιστόλια, assault rifles, shotguns), special κρυφά super weapons που έπρεπε να τα ψάξεις με limited ammo, stage enviromental events που ήταν πολύ επικίνδυνα και ένα unique healthstones/catch the mob system αν ήθελες να κερδίσεις πίσω ζωή/να σώσεις συμπαίκτες. Το ότι μάζευες ammo, διάφορα types of grenades ακόμα και τα upgrades on the fly χωρίς να έχεις καθόλου downtime στα waves όπως πχ στο killing floor 2 με τον vendor ήταν αυτό που έκανε κλικ σε μένα. Είχε και πλάκα να προσπαθείς από μόνος σου να βάζεις περιορισμούς και να παίζεις hardcore καταστάσεις όπως solo μόνο mellee στο μέγιοτο difficutty setting (το vid είναι από το mod όχι το retail game).

Άλλη περίπτωση game που μου έρχεται στο νου, είναι αυτό εδώ που το είχε θάψει εντελώς πρόσφατα ο Sterling γιατί οι devs είχαν κάνει παπάτζα και δε δούλευε σωστά το scaling στο mp με αποτέλεσμα να πηγαίνει 1 shot από τα απλά mobs και να μη μπορεί να σκοτώσει τίποτα αν έπαιζε με higher level hosts.

https://www.metacritic.com/game/xbox-one/remnant-from-the-ashes

Είναι ένα soulslike με guns με random generated maps αλλά και bosses! (Πλην 2-3 story bosses). Πρόσφατα βάλαν και ένα endless mode που μπορείς να το παίξεις σαν rogue like, ππαίρνοντας random gear και perks καθώς προχωράς και ανεβαίνεις levels (τόσο εσύ όσο και οι enemies). Πραγματικά fun game, αλλά τίγκα στα bugs ακόμα και σήμερα.

Που θέλω να καταλήξω εκτός από το προφανές του περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Ότι ακόμα και με τους πιο γνωστούς και έμπειρους reviewers, δε μπορεί να είσαι σίγουρος. Άνθρωποι είναι, δοκιμάζουν 10000000 διαφορετικά games, μπορεί να ξύπνησαν στραβά και να θάψουν πολύ παραπάνω κάτι που είναι ίσως φτωχό και τσαπατσούλίκο σε πρώτη ανάγνωση, αλλά έχει καινοτομίες και είναι διασκεδαστικό αν κάτσεις να ασχοληθείς μαζί του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραιο ποστ ilos, απλα δεν μπορει να δουλεψει ως counterargument στην δικη μου αποψη(αν αυτος ηταν ο σκοπος του), γιατι εγω δεν εγραψα καπου για ''αλαθητο'' κτλ. Αυτο που λεω(και παντα θα πιστευω) ειναι οτι το μετασκορ ειναι πιο δικαιο και πιο κοντα στην αληθεια απο τις αποψεις μελων, οποτε ποστς σαν το δικο σου που μιλανε για πιθανα λαθη των reviewers απλως προσθετουν πανω στην αποψη μου, δεν αφαιρουν. Αν θες βαλε 10 PDS brains(με ραντομ γουστα) vs 10 κριτικες στο metascore. Παλι θα σου πω οτι οι 10 κριτικες στο metascore ειναι πιο κοντα στην αληθεια. 

Κανε ενα πειραμα και αντι για να γραψεις στα μπαμ μια κριτικη στο insomnia οταν τερματισεις ενα παιχνιδι, αντιμετωπισε το σαν να γραφεις ενα review για το eurogamer ας πουμε. Τελειωσε το σε 1 η 2 εβδομαδες και γραψε τουλαχιστον 1000 λεξεις(προσθετωντας καθε μερα απο λιγο). Θα εκπλαγεις απο το γεγονος οτι απο μονη της αυτη η διαδικασια θα σε βοηθησει να εξετασεις το παιχνιδι πολυ πιο σφαιρικα και δικαια απο ενα βιαστικο ποστ εντυπωσεων που πραγματι αυτο μπορει να εχει επηρεαστει απο το ''δεν ξυπνησα καλα σημερα''. To παραπανω ειναι ενα απο light συστατικα ενος επισημου review.

Το remnant εχει παρει 81. Πολυ καλο score. Για αυτο και μιλαω παντα για τον μ.ο(metascore) και οχι συγκεκριμενα για ενα score. Aν υπαρχουν λαθη(ολοι κανουμε) σε ενα ποσοστο ας πουμε 1-5%, το metascore θα τα ''πνιξει''.

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Ωραιο ποστ ilos, απλα δεν μπορει να δουλεψει ως counterargument στην δικη μου αποψη(αν αυτος ηταν ο σκοπος του), γιατι εγω δεν εγραψα καπου για ''αλαθητο'' κτλ. Αυτο που λεω(και παντα θα πιστευω) ειναι οτι το μετασκορ ειναι πιο δικαιο και πιο κοντα στην αληθεια απο τις αποψεις μελων, οποτε ποστς σαν το δικο σου που μιλανε για πιθανα λαθη των reviewers απλως προσθετουν πανω στην αποψη μου, δεν αφαιρουν. Αν θες βαλε 10 PDS brains(με ραντομ γουστα) vs 10 κριτικες στο metascore. Παλι θα σου πω οτι οι 10 κριτικες στο metascore ειναι πιο κοντα στην αληθεια. 

Κανε ενα πειραμα και αντι για να γραψεις στα μπαμ μια κριτικη στο insomnia οταν τερματισεις ενα παιχνιδι, αντιμετωπισε το σαν να γραφεις ενα review για το eurogamer ας πουμε. Τελειωσε το σε 1 η 2 εβδομαδες και γραψε τουλαχιστον 1000 λεξεις(προσθετωντας καθε μερα απο λιγο). Θα εκπλαγεις απο το γεγονος οτι απο μονη της αυτη η διαδικασια θα σε βοηθησει να εξετασεις το παιχνιδι πολυ πιο σφαιρικα και δικαια απο ενα βιαστικο ποστ εντυπωσεων που πραγματι αυτο μπορει να εχει επηρεαστει απο το ''δεν ξυπνησα καλα σημερα''. To παραπανω ειναι ενα απο light συστατικα ενος επισημου review.

Το remnant εχει παρει 81. Πολυ καλο score. Για αυτο και μιλαω παντα για τον μ.ο(metascore) και οχι συγκεκριμενα για ενα score. Aν υπαρχουν λαθη(ολοι κανουμε) σε ενα ποσοστο ας πουμε 1-5%, το metascore θα τα ''πνιξει''.

 

Κοίταξε για εμένα δεν ήταν, είναι ούτε και θα είναι ποτέ πανάκεια τα metacritioc scores. Αλλά πολύς κόσμος βασίζεται πάνω σε αυτά για τις αγορές του. Την έχω πατήσει στο παρελθόν με βαρύγδουπα AAA games hype trains που έκανα preorder και μπορεί να μην ήταν μεν φλόπες, αλλά για τον έναν ή άλλο λόγο τα έκανα uninstall στο μισάωρο. Με παρόμοια ή καλύτερα metacritic scores από το remnant και πολύ καλύτερα από το haunted. Παραδείγματα:

https://www.metacritic.com/game/pc/assassins-creed-directors-cut-edition

Πολύ καλό setting και story αλλά σαν game βαρετό, επαναλαμβανόμενο και με combat system της πλάκας (hold x to counter). Ακόμα κλαίω τα λεφτά μου γιατί δεν υπήρχαν steam refunds τότε.😁

Το AC2 ήταν πολύ καλύτερο και το black flag ίσως το καλύτερο όλων ,πριν τα reboots που και αυτά είναι πολύ καλά games.

https://www.metacritic.com/game/pc/far-cry-2

Λυτό είναι διφορούμενο γιατί ακόμα και σήμερα υπάρχει κόσμος που το υπερασπίζεται το συγκεκριμένο σαν "realistic setting και ατμόσφαιρα". Για εμένα που είχα ευχαριστηθεί το original αλλά και το 3, αυτό ήταν σαν να τα πήρε κάποιος και να τους έριξε από πάνω εμετό από μαλάρια (no pun intended). 85 meta score 59 user. Trust the meta.😁

Και αυτά είναι από τα soft περιστατικά.  Τα χειρότερα είναι σε online only games γιατί αυτά αν όντως δε "πιάσουν", καταντούν DOA. Στο 3μηνό και πολύ λέω. Άλλη μια περίπτωση fail preorder από μένα, γιατί ήμουν left 4 dead junkie και προέρχεται από τους ίδιους devs.

https://www.metacritic.com/game/pc/evolve

77 meta 43 user. 😁 Η πλάκα είναι πριν 1-2 χρόνια επιχείρησαν reboot με το stage 2 σαν free 2 play και πάλι πάτωσε. Το 77 αντικατοπτρίζει πάντως το γεγονός ότι ο reviewer έχει μόνο αίσθηση των lan events ή μόνο της closed beta και όχι το τι συνέβη αργότερα στο launch που ήταν πανωλεθρία στο Μιλάνο.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ilos είπε

Αλλά πολύς κόσμος βασίζεται πάνω σε αυτά για τις αγορές του. Την έχω πατήσει στο παρελθόν με βαρύγδουπα AAA games hype trains που έκανα preorder και μπορεί να μην ήταν μεν φλόπες, αλλά για τον έναν ή άλλο λόγο τα έκανα uninstall στο μισάωρο.

Aυτο που περιγραφεις σε ολο το ποστ σου(και στο quote), ονομαζεται προσωπικο σου γουστο. Δεν εχει να κανει με το metascore, το οποιο ειναι αδυνατον να εγγυηθει οτι εσενα προσωπικα θα σου αρεσει ενα παιχνιδι.

ΠΧ σεβομαι τις βαθμολογιες των soulsborne, αλλα για μενα ξεκινανε απο 7/10 και αντε να φτασουν 8(σημερα, γιατι μπορει να αλλαξω γνωμη στο μελλον). Δεν θα βγαλω σκαρτο το metascore επειδη τους βαζει 9/10.

Το προβλημα με τον μεσο gamer(απο την δικη μου εμπειρια) ειναι οτι δυσκολευεται πολυ να δεχθει οτι ενα παιχνιδι μπορει να ειναι καλο αντικειμενικα, και ας μην του αρεσει. Οι 8 στους 10 κατα την γνωμη μου σκεφτονται ακριβως ετσι και δεν δεχονται μυγα στο σπαθι τους(πιστευοντας οτι ειναι οι ιδιοι αυθεντιες και τα review ξερω γω πληρωμενα). Αυτοι λοιπον by default δεν μπορουν να ειναι περισσοτερο ικανοι απο τους reviewers των metascore.

To βλεπεις και απο το user score που ανεφερες, που για μενα ειναι ντροπη να το εχουν διπλα στο metascore, με δεκαδες/100δες μηδενικα σε εξαιρετικους τιτλους(μου αρεσουν η οχι αυτοι). Υπαρχει εστω και ενας επισημος reviewer που θα εβαζε ενα μηδενικο σε masterpieces?

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Aυτο που περιγραφεις σε ολο το ποστ σου(και στο quote), ονομαζεται προσωπικο σου γουστο. Δεν εχει να κανει με το metascore, το οποιο ειναι αδυνατον να εγγυηθει οτι εσενα προσωπικα θα σου αρεσει ενα παιχνιδι.

ΠΧ σεβομαι τις βαθμολογιες των soulsborne, αλλα για μενα ξεκινανε απο 7/10 και αντε να φτασουν 8(σημερα, γιατι μπορει να αλλαξω γνωμη στο μελλον). Δεν θα βγαλω σκαρτο το metascore επειδη τους βαζει 9/10.

Το προβλημα με τον μεσο gamer(απο την δικη μου εμπειρια) ειναι οτι δυσκολευεται πολυ να δεχθει οτι ενα παιχνιδι μπορει να ειναι καλο αντικειμενικα, και ας μην του αρεσει. Οι 8 στους 10 κατα την γνωμη μου σκεφτονται ακριβως ετσι και δεν δεχονται μυγα στο σπαθι τους(πιστευοντας οτι ειναι οι ιδιοι αυθεντιες και τα review ξερω γω πληρωμενα). Αυτοι λοιπον by default δεν μπορουν να ειναι περισσοτερο ικανοι απο τους reviewers των metascore.

To βλεπεις και απο το user score που ανεφερες, που για μενα ειναι ντροπη να το εχουν διπλα στο metascore, με δεκαδες/100δες μηδενικα σε εξαιρετικους τιτλους(μου αρεσουν η οχι αυτοι). Υπαρχει εστω και ενας επισημος reviewer που θα εβαζε ενα μηδενικο σε masterpieces?

Εντάξει και το user score στο meta είναι cancer atm γιατί όλα τα τρόλια και τα 12χρονά έχουν κάνει μόδα τώρα το review bombing. Αλλά για τους τίτλους που παρέθεσα και είναι αρκετά παλιοί, δεν συνέβη αυτό. Απλά ο περισσότερος κόσμος δε συμφωνεί με την άποψη των ειδικών για αυτό βλέπεις και αυτή τη διαφορά. Για αυτό διάλεξα τα συγκεκριμένα παραδείγματα και όχι κάτι σύγχρονα όπως NBA2K, Death Stranding, Fallout 76, Warcraft 3 Reforged κλπ.που ήταν και άλλοι λόγοι για τα χαμηλά user score και πολλές φορές υποκινούμενοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mπορει πραγματι να ηταν καλυτερα τα πραγματα τοτε, αλλα ριξε μια ματια και σε αυτα να δεις μηδενικα, ασους κτλ :P

Aλλο ενα παραδειγμα ειναι το fifa 20, το οποιο πραγματι βρισκεται σε πτωση, αλλα παραμενει καλο ποδοσφαιρακι. Το user score εχει μ.ο 1.1/10. Το ξεφτυλισαν. lol.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Εντάξει και το user score στο meta είναι cancer atm γιατί όλα τα τρόλια και τα 12χρονά έχουν κάνει μόδα τώρα το review bombing. Αλλά για τους τίτλους που παρέθεσα και είναι αρκετά παλιοί, δεν συνέβη αυτό. Απλά ο περισσότερος κόσμος δε συμφωνεί με την άποψη των ειδικών για αυτό βλέπεις και αυτή τη διαφορά. Για αυτό διάλεξα τα συγκεκριμένα παραδείγματα και όχι κάτι σύγχρονα όπως NBA2K, Death Stranding, Fallout 76, Warcraft 3 Reforged κλπ.που ήταν και άλλοι λόγοι για τα χαμηλά user score και πολλές φορές υποκινούμενοι.

Οταν το σημαντικοτερο ισως παιχνιδι της προηγουμενης γενιας ή αλλιως Dark Souls εχει 89% καταλαβαινεις οτι υπαρχει θεμα με το MC, το προβλημα ειναι οτι χρειαζεται να εχεις και καποια παιχτικη αντιληψη για να καταλαβεις οτι καποιες φορες παιζεις κατι το σημαντικο που θα αφησει ιστορια και σε πολλες περιπτωσεις οι ριβιουερς δεν πηραν πρεφα τι επαιξαν (το ιδιο φυσικα εχει συμβει πολλες φορες και στο σινεμα αλλα και στη μουσικη).

Τεραστια αποδειξη αυτου ειναι το Demon's Souls που αν δεν υπηρχε ο απλος κοσμος (που δεν εχει πτυχια game journalism) θα ειχε μεινει στην ιστορια σαν αυτο το niche δυσκολο και δυστροπο παιχνιδακι απο Ιαπωνια, παλι καλα που μεσα απο την αγαπη και την αφοσιωση του απλου χομπιστα/"αυθεντια" μπορεσε και κερδισε το παιχνιδι την αναγνωριση που του αξιζε, εμεινε στην ιστορια σαν ενα απο τα σημαντικοτερα παιχνιδια της προηγουμενης γενιας και φυσικα γιγαντωθηκε η From στην εταιριαρα που ειναι σημερα με τον Miyazaki να κερδιζει επαξια της θεση του αναμεσα στους καλυτερους directors των τελευταιων χρονων δινοντας μας απο τοτε αλλες 5 παιχνιδαρες με τη μια να ειναι καλυτερη απο την αλλη.

Παλι καλα να λεμε που δεν ακουσαν καποιες "αυθεντιες με επαρση" το ΜC και εδωσαν μια ευκαιρια στο niche underdog της From επειδη αυτο που ειδαν τους φανηκε ενδιαφερον κ οχι επειδη πηρε το must play badge...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, dr_thodt είπε

Παλι καλα να λεμε που δεν ακουσαν καποιες "αυθεντιες με επαρση" το ΜC και εδωσαν μια ευκαιρια στο niche underdog της From επειδη αυτο που ειδαν τους φανηκε ενδιαφερον κ οχι επειδη πηρε το must play badge...

To Demon's παντως αντιθετα με οτι γραφεις, μπηκε στην προσοχη των gamers λογο MC. Του οποιου τα score ηρθαν νωριτερα απο τα σχολια των gamers. 89/100  βγαινει πολυ δυσκολα και αυτο ηταν ενα καινουριο game σε ενα καινουριο genre. Ωραιο παραδειγμα, thanks :)

Για το ''αυθεντιες με επαρση'' θα συμφωνησω. Οι 8 στους 10 gamers ειναι ακριβως ετσι(δυστυχως), απλα δεν εχουν την ικανοτητα να το περασουν στο συνειδητο για αυτοκριτικη.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tbh το DeS ήταν ο λόγος που αγόρασα το PS3 και το Bloodborne ο λόγος που αγόρασα το PS4. 😁 Οπότε δεν είμαι και ο πιο αντικειμενικός άνθρωπος του κόσμου για να σχολιάσω κατά πόσο έπαιξε ρόλο το metacritic.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PDS13 είπε

To Demon's παντως αντιθετα με οτι γραφεις, μπηκε στην προσοχη των gamers λογο MC. Του οποιου τα score ηρθαν νωριτερα απο τα σχολια των gamers. 89/100  βγαινει πολυ δυσκολα και αυτο ηταν ενα καινουριο game σε ενα καινουριο genre. Ωραιο παραδειγμα, thanks :)

Για το ''αυθεντιες με επαρση'' θα συμφωνησω. Οι 8 στους 10 gamers ειναι ακριβως ετσι(δυστυχως), απλα δεν εχουν την ικανοτητα να το περασουν στο συνειδητο για αυτοκριτικη.

Ξες πως το ανακαλυψα? Απο το mmochampion, δεν υπηρχε καν καταχωρηση γενικοτερα για το παιχνιδι τοτε...Και φυσικα πηρα μια περιεργη εκδοση με το κοκκικο εξωφυλλο, δεν υπηρχε ουτε δειγμα στην Ελλαδα

Επεξ/σία από najinblue3
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για να δουμε αν θα εχει PS5 treatment το συγκεκριμενο. Δεν το ειχα τελειωσει ποτε 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PDS13 είπε

Για να δουμε αν θα εχει PS5 treatment το συγκεκριμενο. Δεν το ειχα τελειωσει ποτε 😛

Ακουγεται πολυ οτι να ειναι launch τιτλος 🙏

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...