Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστής χωρίς συμβόλαιο...


SavvinDiesel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, chsam είπε

15.    Ε    Είναι υποχρεωτική η συμπλήρωση του πρωτοκόλλου Π.Ε.Α. (Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης) στη δήλωση πληροφοριακών στοιχείων μίσθωσης ακίνητης περιουσίας ;

         Α    Βάσει του άρθρου 58, παρ. 3, Ν.4342 /2015 (ΦΕΚ 143/09/11/2015), η αναγραφή του πρωτοκόλλου Π.Ε.Α. στην ηλεκτρονική εφαρμογή «Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας» είναι υποχρεωτική.

Στα νέα συμβόλαια, ΝΑΙ.

στις ανανεώσεις συμβολαίων, ΟΧΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, GREGORYMO είπε

Στα νέα συμβόλαια, ΝΑΙ.

στις ανανεώσεις συμβολαίων, ΟΧΙ.

Υπόψιν όμως ότι οι ανανεώσεις/τροποποιήσεις προϋποθέτουν ενεργή μίσθωση(στην περίπτωση του φίλου wakeup-call να μην έχει λήξει το μισθωτήριο που έχει κατατεθεί στη ΔΟΥ), αλλιώς υπάρχει πρόστιμο οπότε μία η άλλη έρχεται με το κόστος του ενεργειακού πιστοποιητικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, chsam είπε

Οι ανθρωποι ομως εχουν ηδη ενεργο συμβολαιο 30 χρονια και συμφωνα με τη ΑΑΔΕ:

Ε: Πρέπει να υποβάλω στο TAXISnet μισθωτήριο που το έχω καταθέσει σε Δ.Ο.Υ.;

Α: ΟΧΙ. Παλιά μισθωτήρια (πριν από το 2014 που «άνοιξε» η ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων μίσθωσης στο TAXISnet) δεν χρειάζεται να υποβληθούν ξανά, αφού έχουν υποβληθεί στο παρελθόν σε Δ.Ο.Υ.

Το μισθωτηριο αυτό των 30 χρόνων, πως λέτε ότι είναι ΕΝΕΡΓΟ !!¡!!!

Γράφει δηλαδή πάνω ημερομηνία πχ 31-12-2025 !!!!!!

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Υπόψιν όμως ότι οι ανανεώσεις/τροποποιήσεις προϋποθέτουν ενεργή μίσθωση(στην περίπτωση του φίλου wakeup-call να μην έχει λήξει το μισθωτήριο που έχει κατατεθεί στη ΔΟΥ), αλλιώς υπάρχει πρόστιμο οπότε μία η άλλη έρχεται με το κόστος του ενεργειακού πιστοποιητικού.

ΣΩΣΤΟΣ !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Στα νέα συμβόλαια, ΝΑΙ.

στις ανανεώσεις συμβολαίων, ΟΧΙ.

Φιλε μου ελπιζω να καταλαβες οτι δεν εχουν ηλεκτρονικο μισθωτηριο στο taxis, αλλα κατατεθιμενο σε ΔΟΥ, οποτε σε οποιαδηποτε περιπτωση, ειτε τροποποιηση ειτε νεο, οι ανθρωποι θα πρεπει να εχουν Π.Ε.Α αφου θα πρεπει να γινει κ ηλεκτρονικο.

26 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Το μισθωτηριο αυτό των 30 χρόνων, πως λέτε ότι είναι ΕΝΕΡΓΟ !!¡!!!

Οτι μας λεει ο φιλος βλεπουμε, αν δεν ειναι ενεργο τοτε μενουν παρανομα μεσα και τζαμπα πληρωνουν με αποδειξεις;;;Επισης ανεφερε οτι εγινε κ ιδιωτικο συμφωνητικο προσφατα.Ξερεις δεν μπορω να ειμαι μπροστα για να ξερω τι κανει ο καθενας.Οι απαντησεις μου παντα δινονται στα πλαισια πρακτικων κοινης λογικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@chsam η κοινή λογική προϋποθέτει σωστή αντίληψη και κάποιες βασικές γνώσεις, αλλιώς κάθε άλλο παρά λογική είναι.

47 λεπτά πριν, chsam είπε

Φιλε μου ελπιζω να καταλαβες οτι δεν εχουν ηλεκτρονικο μισθωτηριο στο taxis, αλλα κατατεθιμενο σε ΔΟΥ, οποτε σε οποιαδηποτε περιπτωση, ειτε τροποποιηση ειτε νεο, οι ανθρωποι θα πρεπει να εχουν Π.Ε.Α αφου θα πρεπει να γινει κ ηλεκτρονικο.

Καταρχήν δεν υπάρχει ηλεκτρονικό μισθωτήριο, η διαδικασία στο taxis λέγεται "δήλωση πληροφοριακών στοιχείων μισθώσεων ακίνητης περιουσίας", είναι απλά ο τρόπος που δηλώνεις στην εφορία ότι υπάρχει μίσθωση. Το μισθωτήριο είναι κάτι άλλο, είναι ένα ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ μισθωτή και εκμισθωτή, την εφορία δεν την αφορά καν αυτό.

Επίσης η δήλωση ανανέωσης ή τροποποίησης ΔΕΝ απαιτεί ενεργειακό πιστοποιητικό, μόνο σε δηλώσεις νέων μισθώσεων χρειάζεται. Εφόσον θέλεις να ανανεώσεις ή να τροποποιήσεις δήλωση μίσθωσης που έχει υποβληθεί σε ΔΟΥ, απλά πας στο taxis και υποβάλλεις νέα μίσθωση μαρκάροντας όμως το πεδίο "Η μίσθωση αποτελεί συνέχεια προηγούμενης" και συμπληρώνεις στα αντίστοιχα πεδία τον αριθμό πρωτοκόλλου και τη ΔΟΥ της αρχικής δήλωσης, με αυτό το τρόπο ΔΕΝ ζητάει να ορίσεις ενεργειακό πιστοποιητικό.

4.1. Από 9 Ιανουαρίου 2011 είναι υποχρεωτική η έκδοση ΠΕΑ στις παρακάτω περιπτώσεις:
- Σε περίπτωση αγοράς-πώλησης κτιρίου προκειμένου να ολοκληρωθεί η δικαιοπραξία και να υπογραφούν τα οριστικά συμβόλαια.
- Σε περίπτωση νέων συμβάσεων μίσθωσης 
[και όχι ανανέωσης υφιστάμενων συμβάσεων μίσθωσης] ενιαίων κτιρίων άνω των 50 τ.μ., όλων των κατηγοριών και χρήσεων που εμπίπτουν στο πεδίο εφαρμογής του ν. 3661/2008 (άρθρο 3 παρ. 4).

Πηγή: Taxheaven © Δείτε περισσότερα https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/27872

47 λεπτά πριν, chsam είπε

Οτι μας λεει ο φιλος βλεπουμε, αν δεν ειναι ενεργο τοτε μενουν παρανομα μεσα και τζαμπα πληρωνουν με αποδειξεις;;;Επισης ανεφερε οτι εγινε κ ιδιωτικο συμφωνητικο προσφατα.Ξερεις δεν μπορω να ειμαι μπροστα για να ξερω τι κανει ο καθενας.Οι απαντησεις μου παντα δινονται στα πλαισια πρακτικων κοινης λογικης.

Ο φίλος δεν ανέφερε ότι έγινε ιδιωτικό συμφωνητικό "πρόσφατα", έγραψε συγκεκριμένα "Έκαναν κάπου στο ενδιάμεσο ένα καινούργιο χειρόγραφο συμφωνητικό καθως δεν ήταν ακόμη υποχρεωτικό το ηλεκτρονικό". Αν σκεφτείς πως η ηλεκτρονική δήλωση δεν ήταν υποχρεωτική μέχρι και το 2014 τότε το μισθωτήριο αυτό έγινε τουλάχιστον τέσσερα και βάλε χρόνια πριν, δε το λες και πρόσφατα!

Επίσης η διάταξη 611 του ΑΚ ορίζει το εξής: «Η μίσθωση που συνομολογήθηκε για ορισμένο χρόνο λογίζεται ότι ανανεώθηκε για αόριστο χρόνο, αν μετά την παρέλευση του χρόνου που συμφωνήθηκε ο μισθωτής εξακολουθήσει να χρησιμοποιεί το μίσθιο και ο εκμισθωτής το γνωρίζει και δεν εναντιώνεται». Συνεπώς ούτε "μενουν παρανομα μεσα", ούτε "τζαμπα πληρωνουν με αποδειξεις", απλά η σύμβαση ορισμένου χρόνου έχει μετατραπεί σε αορίστου.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Καταρχήν δεν υπάρχει ηλεκτρονικό μισθωτήριο, η διαδικασία στο taxis λέγεται "δήλωση πληροφοριακών στοιχείων μισθώσεων ακίνητης περιουσίας", είναι απλά ο τρόπος που δηλώνεις στην εφορία ότι υπάρχει μίσθωση. Το μισθωτήριο είναι κάτι άλλο, είναι ένα ιδιωτικό συμφωνητικό μεταξύ μισθωτή και εκμισθωτή, την εφορία δεν την αφορά καν αυτό.

Αυτο απο την ΚΥΑ του επιδοματος:

1. Για τη χορήγηση του Επιδόματος Στέγασης απαιτεί-
ται η προβλεπόμενη από τις οικείες διατάξεις του νόμου
δήλωση και αποδοχή του ηλεκτρονικού μισθωτηρίου
συμβολαίου.
Το μισθωτήριο θα πρέπει να είναι σε ισχύ
κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης και για το
σύνολο της περιόδου χορήγησης του επιδόματος

Οσο για τα υπολοιπα μπορεις και εσυ κ ο οποιοσδηποτε να διαβασει το παρακατω για να λυθουν οι οποιες αποριες και να μην μακρηγορουμε.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2019-02/FAQs_misthotiria11_02_19_1.pdf

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, chsam είπε

Αυτο απο την ΚΥΑ του επιδοματος:

1. Για τη χορήγηση του Επιδόματος Στέγασης απαιτεί-
ται η προβλεπόμενη από τις οικείες διατάξεις του νόμου
δήλωση και αποδοχή του ηλεκτρονικού μισθωτηρίου
συμβολαίου.
Το μισθωτήριο θα πρέπει να είναι σε ισχύ
κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης και για το
σύνολο της περιόδου χορήγησης του επιδόματος

Δεν μου λέει κάτι αυτό, ο όρος "ηλεκτρονικό μισθωτήριο" δεν παύει να είναι αδόκιμος, σωστό θα ήταν αν έγραφε "δήλωση και αποδοχή στοιχείων μίσθωσης" ή κάτι τέτοιο.

9 λεπτά πριν, chsam είπε

Οσο για τα υπολοιπα μπορεις και εσυ κ ο οποιοσδηποτε να διαβασει το παρακατω για να λυθουν οι οποιες αποριες και να μην μακρηγορουμε.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2019-02/FAQs_misthotiria11_02_19_1.pdf

Σε ευχαριστώ, αλλά εσύ είσαι αυτός που χρειάζεται διάβασμα, όχι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chsam είπε

Αυτο απο την ΚΥΑ του επιδοματος:

1. Για τη χορήγηση του Επιδόματος Στέγασης απαιτεί-
ται η προβλεπόμενη από τις οικείες διατάξεις του νόμου
δήλωση και αποδοχή του ηλεκτρονικού μισθωτηρίου
συμβολαίου.
Το μισθωτήριο θα πρέπει να είναι σε ισχύ
κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης και για το
σύνολο της περιόδου χορήγησης του επιδόματος

Οσο για τα υπολοιπα μπορεις και εσυ κ ο οποιοσδηποτε να διαβασει το παρακατω για να λυθουν οι οποιες αποριες και να μην μακρηγορουμε.

https://www.aade.gr/sites/default/files/2019-02/FAQs_misthotiria11_02_19_1.pdf

Eιναι κακα διατυπωμενο στην ΚΥΑ που παραθετεις και για μια ακομη φορα και αυτη η περιπτωση ερχεται να δημιουργησει παρανοησεις.

Η εφορια και το Κρατος με ολους τους φορεις του, ενδιαφερονται εαν η μισθωση ειναι δηλωμενη σε αυτους, ετσι ωστε να αποδιδονται οι φοροι. Ουσιαστικα δηλαδη θελουν μια εξισωση του τυπου "πληρωνεις φορους=εισπρατεις παροχες".

Στα δικαστηρια ομως, οι πολιτες οταν κι αμα χρειαστει να προσφυγουν για να επιλυσουν τις μεταξυ τους ιδιωτικες διαφορες, στιςε οποιες και το Κρατος δεν εμπλεκεται με κανενα τροπο, αποδεικνυουν την μεταξυ τους σχεση οπως και τους ορους που την διεπουν με το ιδιωτικο μισθωτηριο συμφωνητικο ή συμβολαιο. Οταν αυτο ΔΕΝ υπαρχει και καποιος θεωρει πως ειναι καλυμμενος με την δηλωση στην εφορια, τοτε μπορει να βρεθει προ δυσαρεστων εκπληξεων καταστασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η νόμιμη τριετία κάποια στιγμή πέρασε στην περίπτωση του ts, καθώς τα συμβόλαια δεν είναι πλέον επ' αόριστον. Εκεί, λοιπόν, θα πρέπει να γίνει ανανέωση και να καταχωρηθεί στο taxis, κι ας έμεναν 30 χρόνια μέσα. 2 λογιστές ρώτησα και μου είπαν ακριβώς το ίδιο πράγμα, ενώ σε τέτοιες περιπτώσεις, απαιτείται πιστοποιητικό γιατί δεν έχει καταχωρηθεί στο εν λόγω σύστημα ξανά. Είχα παρόμοια περίπτωση.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Εγώ νοικιάζω από το 2011.Επειδή ο μισθωτης κάθε φορά που έφευγα από Αθήνα γιατί μένω περιφέρεια μου ζητούσε μείωση και σε αυτά τα 8 χρόνια επό 550 τώρα πληρώνει 350.Το συμβόλαιο μετά το 2013 σιωπηρή μίσθωση. Τώρα κάναμε ηλεκτρονικό αλλά επειδή του ζήτησα να πληρώνει 400ευρω αυτός δεν έκανε αποδοχή και συνεχίζει να μου πληρώνει 350 λέγοντας ότι εγώ θα έχω θέμα με την εφορία.Όταν του είπα ότι θέλω το σπίτι μου απάντησε ότι θα κάτσει 6 μήνες χωρίς να πληρώσει. Μάγκες οι μισθωτες στα σπίτια άλλων.  

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, soula66 είπε

Εγώ νοικιάζω από το 2011.Επειδή ο μισθωτης κάθε φορά που έφευγα από Αθήνα γιατί μένω περιφέρεια μου ζητούσε μείωση και σε αυτά τα 8 χρόνια επό 550 τώρα πληρώνει 350.Το συμβόλαιο μετά το 2013 σιωπηρή μίσθωση. Τώρα κάναμε ηλεκτρονικό αλλά επειδή του ζήτησα να πληρώνει 400ευρω αυτός δεν έκανε αποδοχή και συνεχίζει να μου πληρώνει 350 λέγοντας ότι εγώ θα έχω θέμα με την εφορία.Όταν του είπα ότι θέλω το σπίτι μου απάντησε ότι θα κάτσει 6 μήνες χωρίς να πληρώσει. Μάγκες οι μισθωτες στα σπίτια άλλων.  

Δυστυχως αρκετα συνηθισμενο .Ακομα και αν του κανεις αγωγη εξωσεως και μετα από μηνες την κερδισεις με αλλα 500 ευρω κανει εφεση και μενει μεσα αλλους 6 μηνες.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή ο ιδιοκτήτης είναι στα χέρια του κάθε ενοικιαστή δεμένος χειροποδαρα. Απλά ήθελα να τον βοηθήσω και εγώ λόγω κρίσης. Γι αυτό να πω στους ιδιοκτήτες ότι με το παραμικρό να μη κάνουν καμιά υποχώρηση. Νομίζουν ότι τους ανήκει το σπίτι. Ας πάνε να φτιάξουν δικό τους και να το δίνουν τζάμπα. Επειδή ακούω ότι νοικιάζουν τρώγλες 500-600 € θα πρέπει να εκτιμούν  και τους καλούς ιδιοκτήτες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Στις 21/5/2019 στις 9:55 ΠΜ, soula66 είπε

Δηλαδή ο ιδιοκτήτης είναι στα χέρια του κάθε ενοικιαστή δεμένος χειροποδαρα. Απλά ήθελα να τον βοηθήσω και εγώ λόγω κρίσης. Γι αυτό να πω στους ιδιοκτήτες ότι με το παραμικρό να μη κάνουν καμιά υποχώρηση. Νομίζουν ότι τους ανήκει το σπίτι. Ας πάνε να φτιάξουν δικό τους και να το δίνουν τζάμπα. Επειδή ακούω ότι νοικιάζουν τρώγλες 500-600 € θα πρέπει να εκτιμούν  και τους καλούς ιδιοκτήτες. 

Θα ήθελα  soula66  να μου πεις αν θέλεις με ποιον τρόπο έγινε η έξωση στον ενοικιαστή σου....αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα ...να δω που θα με βγάλει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

καλημερα και χρονια πολλα.

 

Γνωριζει κανεις εαν πρεπει το ενοικιο να καταβαλλεται μεσω e-banking για να φαινεται η συναλλαγη ?

 

η μπορω να καταθεσω στο γκισε της τραπεζας του ιδιοκτητη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, x-tra είπε

καλημερα και χρονια πολλα.

Γνωριζει κανεις εαν πρεπει το ενοικιο να καταβαλλεται μεσω e-banking για να φαινεται η συναλλαγη ?

η μπορω να καταθεσω στο γκισε της τραπεζας του ιδιοκτητη ?

Στο γκισέ δεν φαίνεται η συναλλαγή;Απόδειξη δεν παίρνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...