Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστής χωρίς συμβόλαιο...


SavvinDiesel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Μετά το πέρας της τριετίας (εφοσον η διαρκεια που εχει συμφωνηθει ήταν τόση ή μικρότερη) οποιοσδήποτε μπορεί να καταγγείλει μονομέρως την σύμβαση και να σπάσει άμεσα. 

Θεωρητικά...

Στην πράξη όμως ο ενοικιαστής απλά σηκώνεται και φεύγει, ενώ ο ιδιοκτήτης για να μπορέσει να τερματίσει τη μίσθωση θα πρέπει να έχει στα χέρια του δικαστική απόφαση η οποία σίγουρα δεν βγαίνει άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Βασικά δεν έχει και καμία λογική το να ισχύει η τριετία από την πλευρά του εκμισθωτή 

ΟΚ, τον μισθωτή τον προστατεύει (καλώς) ο νόμος, καθώς μια μετακόμιση έχει έξοδα, ταλαιπωρία κλπ κλπ 

Αν πούμε ότι σε μία τέτοια περίπτωση ένας εκμισθωτής πάει έναν μισθωτή σε δικαστήριο, τι μπορεί να ισχυρισθεί ακριβώς ; 

 

Θα ισχυρισθεί τον νόμο που λέει οτι αν φύγει νωρίτερα από την τριετία ο νοικάρης χωρίς την συμφωνία του είναι παράνομη καταγγελία μίσθωσης που έχει ελάχιστη διαρκεια  τα 3 έτη. 

6 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Θεωρητικά...

Στην πράξη όμως ο ενοικιαστής απλά σηκώνεται και φεύγει, ενώ ο ιδιοκτήτης για να μπορέσει να τερματίσει τη μίσθωση θα πρέπει να έχει στα χέρια του δικαστική απόφαση η οποία σίγουρα δεν βγαίνει άμεσα.

 

Για τέτοια περίπτωση που έχει παρέλθει η τριετια και εχει γινει αοριστου πλεον η δικαστικη οδος για την εξωση κρατάει το πολύ 3 μήνες. Μιλάω με πολλα παραδείγματα στην εμπειρία μου. Και η εξωση γίνεται παρουσία δικαστικού επιμελητή και αστυνομικού. Παλια εκανε παραπανω αλλα τα τελευταια 5 χρονια με τους νεους νομους δεν κανει πανω απο τριμηνο με τίποτα.

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρχικό διάστημα παραμονής ειναι τουλάχιστον 3 έτη ανεξάρτητα από το τι αναγράφεται στο συμβόλαιο έτσι ;

Ερώτηση : Αν μετά τα τρία έτη γίνει ανανέωση της σύμβασης για ένα έτος μόνο και (προφανώς) ενημερωθεί το Τaxis με την νέα σύμβαση τότε ισχύει πάλι η τριετία σαν ελάχιστο διάστημα παραμονής ή όχι ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Θα ισχυρισθεί τον νόμο που λέει οτι αν φύγει νωρίτερα από την τριετία ο νοικάρης χωρίς την συμφωνία του είναι παράνομη καταγγελία μίσθωσης που έχει ελάχιστη διαρκεια  τα 3 έτη. 

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και φυσικά ο μισθωτής θα ισχυριστεί αφενός άγνοια του νόμου και αφετέρου (απολύτως δίκαια) προσπάθεια εξαπάτησης 

Και παρακαλώ μην ακούσω σχόλια περί άγνοιας νόμων, εδώ δε μιλάμε για υπόθεση δολοφονίας, για περίπτωση αστικού μιλάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει άγνοια νόμου στο ελληνικό δίκαιο. Θα πρέπει να επικαλεστεί νομική πλάνη!!! Τώρα πως μπορεί να αποδείξει κάποιος κάτι τέτοιο ενώ υπέγραψε ένα συμβόλαιο που υπόκειται σε νόμους του κράτους θα ειναι νομική μαγεία!!! Οτι ο ιδιοκτήτης δηλαδή θα έπρεπε να μυρίσει τα δάχτυλα του οτι δεν ξέρει ο νοικάρης οτι η ελαχιστη διαρκεια μισθωσης ειναι τρια έτη!! Δεν ειναι δουλεια του να τον ενημερώσει για κάτι τέτοιο!! Όπως δεν ειναι υποχρεωμενος και ο νοικαρης να ενημερωσει τον ιδιοκτητη για το ιδιο. Ο ιδιοκτητης μπορει πχ να ηθελε το ακινητο μετα απο 1 χρονο συμβολαιο και ο νοικαρης να θελει να εξαντλησει την τριετια οπως τον καλυπτει ο νομος. Τι θα επικαλεστει ο ιδιοκτητης αγνοια νομου/νομικη πλανη??? Σιγα μην τον παει και για καταληψία!!! 

Τι εξαπάτηση ανθρωπε μου? Υπογράφεις συμβολαιο και δεν ξερεις(οχι εσυ ο ενδιαφερομενος) τους νόμους που προκύπτουν απ'το συμβολαιο? 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Για τέτοια περίπτωση που έχει παρέλθει η τριετια και εχει γινει αοριστου πλεον η δικαστικη οδος για την εξωση κρατάει το πολύ 3 μήνες. Μιλάω με πολλα παραδείγματα στην εμπειρία μου. Παλια εκανε παραπανω αλλα τα τελευταια 5 χρονια με τους νεους νομους δεν κανει πανω απο τριμηνο με τίποτα.

Κάτσε γιατί τα έχεις μπερδέψει. Μόνο στην περίπτωση δυστροπίας ενοικιαστή(κακοπληρωτής) μπορεί να γίνει έξωση με "διαταγή απόδοσης μισθίου" η οποία βγαίνει μέσα σε 40 ημέρες χωρίς δικαστήριο, για όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις έξωση μπορεί να γίνει ΜΟΝΟ με απόφαση δικαστηρίου η οποία ανάλογα την περίπτωση μπορεί να κάνει και χρόνια να βγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αμα λήξει η συμβαση ο ιδιοκτητης εχει δικαίωμα να την καταγγείλει χωρίς αιτία και αζημίως. (το ιδιο και ο νοικαρης φυσικα) όταν την καταγγείλει ο ιδιοκτητης και δεν συμμορφωθεί ο ενοικιαστής πάλι δυστροπία του έχουμε. Δυστροπία δεν ειναι μονο το να μην πληρώνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη αλλά εφόσον συμφωνήσουμε (και προφανώς υπογράψουμε) μίσθωση συγκεκριμένου διαστήματος, δεν είναι προσπάθεια εξαπάτησης να διεκδικήσει κάποιος μίσθια μεγαλύτερης περιόδου ;

Δηλαδή αν πάω εγώ για δουλειά π.χ. Θεσσαλονίκη, βρω ένα σπίτι και πω ότι το θέλω για 18 μήνες, κάνουμε αντίστοιχο συμβόλαιο, τον πληρώνω κανονικά και στο τέλος αποχωρήσω στην ημερομηνία την οποία έχουμε γράψει, μπορεί αυτός να αξιώσει τα μίσθια άλλων 18 μηνών ; 

Πραγματικά θα ήθελα να δω μία τέτοια δικαστική απόφαση... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουν βγει πάρα πολλες. Αφού έτσι λέει ο νόμος τι να κάνουμε. Δεν συζητάμε εδώ αν ειναι "καλός" ή "λογικός" ή και δεν ξερω τι αλλο ο νόμος. Έτσι είναι. Ο δικαστής με βάση αυτόν αποφασίζει και όχι με βάση "την λογική του καθενός". 

 

Και ξαναλέω για να μην παρεξηγηθώ. Δεν ειναι κάτι συχνό. Είναι πολύ σπάνιο. Αν συμφωνήσεις με κάποιον για 1-2 χρόνια πχ και εισαι ΟΚ σαν νοικάρης στις πληρωμές σου οταν ειναι να φύγεις ο ιδιοκτήτης φυσικά δεν θα εχει κανα πρόβλημα. 

Αυτό που αναφέρω είναι οτι νομικά έχει δικαίωμα αν του γυρίσει η βίδα να σε κυνηγήσει. Ο νόμος του το επιτρέπει και θα τον δικαιώσει στο τέλος αν το κάνει. Simple as that. 

 

ΥΓ Φυσικά για να κάνει κάτι τέτοιο ξέχασα να πω οτι το ακινητο θα πρεπει να μεινει ανοικιαστο ως στο πέρας του εναπομείναντος χρόνου μέχρι την παρέλευση της τριετίας. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Backpacker είπε

Μα αμα λήξει η συμβαση ο ιδιοκτητης εχει δικαίωμα να την καταγγείλει χωρίς αιτία και αζημίως. (το ιδιο και ο νοικαρης φυσικα) όταν την καταγγείλει ο ιδιοκτητης και δεν συμμορφωθεί ο ενοικιαστής πάλι δυστροπία του έχουμε. Δυστροπία δεν ειναι μονο το να μην πληρώνει. 

Συνεχίζεις να τα μπερδεύεις.

Έστω πως ο ιδιοκτήτης καταγγέλει τη σύμβαση, και? Τι ακριβώς νομίζεις πως είναι η καταγγελία? Αν δεν σηκωθεί να φύγει ο ενοικιαστής, το μόνο που μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης είναι να του κάνει έξωση, και αυτό μόνο αν έχει στα χέρια του δικαστική απόφαση που προϋποθέτει να έχει γίνει δικαστήριο. Δεν έχει καμία σημασία πως ακριβώς αντιλαμβάνεται ο καθένας μας τη δυστροπία, σημασία έχει τι ορίζουν οι νόμοι, και στην περίπτωση μας νομικά δυστροπία υπάρχει ΜΟΝΟ όταν ο ενοικιαστής έχει καθυστερήσει την πληρωμή τουλάχιστον δύο φορές.

Ο νοικάρης από τη μεριά του δεν χρειάζεται να καταγγείλει απολύτως τίποτα. Εφόσον έχει λήξει ο συμβατικός χρόνος της μίσθωσης και έχει παρέλθει η τριετία, απλά σηκώνεται και φεύγει αν γουστάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, prometheas είπε

Το αρχικό διάστημα παραμονής ειναι τουλάχιστον 3 έτη ανεξάρτητα από το τι αναγράφεται στο συμβόλαιο έτσι ;

Ερώτηση : Αν μετά τα τρία έτη γίνει ανανέωση της σύμβασης για ένα έτος μόνο και (προφανώς) ενημερωθεί το Τaxis με την νέα σύμβαση τότε ισχύει πάλι η τριετία σαν ελάχιστο διάστημα παραμονής ή όχι ;

Ναι, 3 χρόνια είναι η ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης, ακόμα και αν έχει συμφωνηθεί μικρότερο διάστημα.

Όσο για την ερώτηση, μην μπερδεύεις την ανανέωση/παράταση μίσθωσης με τη νέα μίσθωση, είναι εντελώς διαφορετικά. Εφόσον γίνει ανανέωση/παράταση όχι, δεν ισχύει ξανά η τριετία, αν γίνει νέα μίσθωση τότε ισχύει κανονικά η τριετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Θέλω να νοικιάσω διαμέρισμα. Το έχω βρει, το έχω κλείσει, έχω δώσει την εγγύηση.

Η ιδιοκτήτρια δε θέλει συμβόλαιο για προφανείς λόγους. Επίσης θέλει τα χρήματα στο χέρι.

Εγώ θέλω συμβόλαιο για να είμαι καλυμμένος, αλλά λέει να το συντάξουμε σε δύο μήνες από τώρα.

Από ότι καταλαβαίνω, το σπίτι θα χρειαστεί πιστοποιητικό ενεργειακό για αυτό και δε θέλει.

Πως θα έχω τους λογαριασμούς στο όνομα μου (Ηλεκτρικό, Τηλέφωνο) χωρίς ενοικιαστήριο;

Ψιλιάζομαι ότι παίζει να είναι και αδιανέμητη κληρονομιά ως ένας ακόμα λόγος να μη φαίνεται κάπου ότι ενοικιάζεται.

Τι κάνω ; Παίρνω πίσω τα λεφτά και φεύγω ;

Τι από όλα μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, majnun said:

Θέλω να νοικιάσω διαμέρισμα. Το έχω βρει, το έχω κλείσει, έχω δώσει την εγγύηση.

Η ιδιοκτήτρια δε θέλει συμβόλαιο για προφανείς λόγους. Επίσης θέλει τα χρήματα στο χέρι.

Εγώ θέλω συμβόλαιο για να είμαι καλυμμένος, αλλά λέει να το συντάξουμε σε δύο μήνες από τώρα.

Από ότι καταλαβαίνω, το σπίτι θα χρειαστεί πιστοποιητικό ενεργειακό για αυτό και δε θέλει.

Πως θα έχω τους λογαριασμούς στο όνομα μου (Ηλεκτρικό, Τηλέφωνο) χωρίς ενοικιαστήριο;

Ψιλιάζομαι ότι παίζει να είναι και αδιανέμητη κληρονομιά ως ένας ακόμα λόγος να μη φαίνεται κάπου ότι ενοικιάζεται.

Τι κάνω ; Παίρνω πίσω τα λεφτά και φεύγω ;

Τι από όλα μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα ;

Εντελως ηλιθια η ιδιοκτήτρια... Πιστολιάζεις οποτε θέλεις και δεν λεει κουβεντα... Και φυσικά δεη , ευδαπ ;) ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, majnun είπε

Θέλω να νοικιάσω διαμέρισμα. Το έχω βρει, το έχω κλείσει, έχω δώσει την εγγύηση.

Η ιδιοκτήτρια δε θέλει συμβόλαιο για προφανείς λόγους. Επίσης θέλει τα χρήματα στο χέρι.

Εγώ θέλω συμβόλαιο για να είμαι καλυμμένος, αλλά λέει να το συντάξουμε σε δύο μήνες από τώρα.

Από ότι καταλαβαίνω, το σπίτι θα χρειαστεί πιστοποιητικό ενεργειακό για αυτό και δε θέλει.

Πως θα έχω τους λογαριασμούς στο όνομα μου (Ηλεκτρικό, Τηλέφωνο) χωρίς ενοικιαστήριο;

Ψιλιάζομαι ότι παίζει να είναι και αδιανέμητη κληρονομιά ως ένας ακόμα λόγος να μη φαίνεται κάπου ότι ενοικιάζεται.

Τι κάνω ; Παίρνω πίσω τα λεφτά και φεύγω ;

Τι από όλα μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα ;

Μακρυα...Δεν μπορεις να ξερεις  τι θα συμβει και τι λογους εχει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...