Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστής χωρίς συμβόλαιο...


SavvinDiesel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, kleo1 είπε

το θεωρώ παράλογο αυτό με τα υποχρεωτικά 3 χρόνια.

κι έχω μια απορία, όλοι οι αναπληρωτές τι κάνουν;

αυτοί κάθε χρόνο αλλάζουν περιοχή.

Δηλαδή αν την κοπανήσουν στο χρόνο μπορεί ο ιδιοκτήτης να τους κυνηγήσει απαιτώντας τα ενοίκια 3 ετών;

έχω φίλο που έχει γυρίσει τη μισή ελλάδα. Κάθε χρόνο και σε άλλη πόλη. Ε δε γίνεται να κάνει 3ετές συμβόλαιο.

Δεν είχε ποτέ πρόβλημα αλλά θεωρητικά αν κάποιος ιδιοκτήτης ήταν φούστης δε θα μπορούσε να τον κυνηγήσει;

Yπαρχει εξαιρεση στα συμβολαια που αφορουν εκπαιδευτικους και στρατιωτικους, ακομα κι οταν υπαρχουν ειδικες συνθηκες, π.χ. απωλεια εργασιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν προβλέπονται εξαιρέσεις στην 3ετια!

Αλλά αυτό είναι θέμα συμφωνίας. Δηλαδή όποιος βάλει δάσκαλο, εν γνώση του ξέρει ότι δεν υφίσταται 3ετια! Πρακτικά μιλάμε για συμβόλαια που κανείς για 2 πχ χρόνια, αλλά και τα 2 μέρη ουσιαστικά συναινούν ότι αν δεν προκύψει κάτι η μίσθωση θα είναι αορίστου χρόνου. Τώρα αν το συμβόλαιο λέει 2 χρόνια και κάποιος θέλει να σε κυνηγήσει επειδή ο νόμος λέει 3, μιλάμε ΜΟΝΟ για όσο διάστημα το ακίνητο μένει ΞΕΝΟΙΚΙΑΣΤΟ!

Χωριά ότι δεν συμφέρει λόγω δικαστικών εξόδων κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν ολοι οι ιδιοκτητες να ψειριζουν το γραμμα του νομου με 2ετιες και 3τιες κτλπ οι περισσοτεροι θελουν να ειναι τυπικοι στις υποχρεωσεις τους οι ενοικιαστες στο διαστημα που θα μεινουν στο σπιτι,εγω προσωπικα παντως παντα ζηταω μισθωμα ενος ετους στην αρχικη συζητηση για την ενοικιαση και αν μεινουμε ικανοποιημενοι και οι 2 μετα τον χρονο το προχωραμε το θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@alex_78

1. Αν έχει λήξει και δεν το έχει ανανεώσει θα πέσει πρόστιμο.

2. Αν τον πληρώνεις άλλο ποσό και άλλο δηλώνει ηλεκτρονικά θα πέσει γερό πρόστιμο για φοροδιαφυγή... Αρα αν ανακινήσει το θέμα θα έχει πολύ πολύ σοβαρό πρόβλημα.

3. Αν θέλεις μπορείς να κάτσεις τουλάχιστον 3 χρόνια (αφού πρόκειται για κύρια αστική κατοικία)

@Gataros

Αγαπητέ φίλε, αν έχεις μικρό παιδί και έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα φεύγεις για να μη του δημιουργηθούν προβλήματα άσθματος, αλλεργιών κτλ. Ολα τα υπόλοιπα εχουν μικρή σημασία. Εγώ προσωπικά θα έβρισκα σπίτι, θα τον ενημέρωνα ότι αποχωρώ. Θα το παρέδιδα ομως στην κατάσταση που το παρέλαβα.

Επεξ/σία από BTL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BTL γράφει στο συμβόλαιο στο είδος μισθωσης "Αστική (Κατοικίας)" αλλα και στις ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ: "ΤΟ ΜΙΣΘΙΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΩΣ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΗ" . Ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2019 στις 4:05 ΜΜ, takoulou είπε

Καλησπερα.. Το γνωριζει το προβλημα που εχεις; Απλα θα του αναφερεις για το προβλημα που εχεις δεν θα μπορεσεις να μεινεις παραπανω,.. Θα αναγκσττεις να αποχωρησεις αν δεν σου φτιαξει το προβλημα με την υγρασια Να λυθει μονιμα... Να του τα στειλεις αυτα με επιστολη και φωτογραφιες και να παρεις ενα χαρτι απο εναν μηχανικο  να αναφερει τι χρειαζεται ακριβως για την επιλυση του προβληματος..

Καλησπέρα,
Έχει πλήρη ενημέρωση για το πρόβλημα, καθώς του έχω στείλει φωτογραφίες, όπως ανέφερα στο αρχικό ποστ. Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το αν ο ιδιοκτήτης μπορεί να επικαλεστεί ότι σπάω το συμβόλαιο μονομερώς, οπότε και να αξιώσει το υπόλοιπο του συμβολαίου.

22 ώρες πριν, BTL είπε

 

@Gataros

Αγαπητέ φίλε, αν έχεις μικρό παιδί και έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα φεύγεις για να μη του δημιουργηθούν προβλήματα άσθματος, αλλεργιών κτλ. Ολα τα υπόλοιπα εχουν μικρή σημασία. Εγώ προσωπικά θα έβρισκα σπίτι, θα τον ενημέρωνα ότι αποχωρώ. Θα το παρέδιδα ομως στην κατάσταση που το παρέλαβα.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και δυστυχώς όταν έχεις να κάνεις με ιδιοκτήτες οι οποίοι απαντούν γραπτώς, δεν μπορείς να αρκεστείς στο προφορικό λόγο. Αν κάνω αυτό που λες, μπορεί να με τρέχει δικαστικώς να του καλύψω τα μίσθια έως τη λήξη του συμβολαίου, κάτι το οποίο δεν διατίθομαι να κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2019 στις 4:28 ΜΜ, Gataros είπε

Mια ερώτηση και από μένα:

Έχω συμβόλαιο 2ετές σε σπίτι το οποίο εμφάνισε υγρασία στα ταβάνια και τους τοίχους (μένω σε 2όροφο όπου από πάνω έχω την πλάκα της ταράτσας, η οποία κατόπιν ελέγχου πολιτικού μηχανικού δεν έχει καμία μόνωση).

Ενώ έχω καλύψει τη μισή διάρκεια συμβολαίου, θα ήθελα να φύγω καθώς έχω μικρό παιδί και βαρέθηκα να τσακώνομαι με τον ιδιοκτήτη για το ποιός φταίει για την υγρασία στα ταβάνια κλπ.

Πληρώνω πάντα στην ώρα μου το ενοίκιο. Την τελευταία φορά που ξαναμαύρισε το ταβάνι, αναγκάστηκα και πλήρωσα συνεργείο, το οποίο ενημέρωσα ότι θα κρατηθεί από το ενοίκιο, κάτι για το οποίο δεν χάρηκε ο ιδιοκτήτης (κόστος 80 ευρώ). Αφού ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη, αυτός μου έστειλε επιστολή, όπου αναφέρει ότι δεν συμφωνεί με τη χρέωση του κόστους, ότι το σπίτι δεν είχε ποτέ υγρασία (ενώ έχω φωτογραφίες και έκθεση μηχανικού που αποδεικνύουν το αντίθετο) και μου ζητά να του απαντήσω ότι έλαβα γνώση της επιστολής.

Μπορώ να φύγω από το σπίτι αυτό, χωρίς να αξιώσει ο ιδιοκτήτης το υπόλοιπο της λήξης του συμβολαίου, μιας και πλέον συντρέχουν κίνδυνοι για την υγεία της οικογένειας μου?

Και αν ναι, τί πρέπει να κάνω?

Το ίδιο θέμα και εγω με υγρασία.Κοστος για μόνωση πλάκας 8000€.

Ο ιδιοκτήτης μου είπε ξεκάθαρα ότι δεν πρόκειται να το φτιαξει και εάν θέλω να φύγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα... Ο ιδιοκτητης εχει την υποχρεωση  να σου επισκευασει το προβλημα σου της  υγρασια. Αν οχι και δεν θελει να το κανει θα του  πεις οτι θα αποχωρησεις και δεν θα παρει τα χρηματα του.. Γιατι οταν μπηκες δεν υπηρχε αυτο το προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Gataros εδώ το πρόβλημα οπως το περιγράφεις ειναι πολύ σοβαρό και έχει να κάνει με την υγεία της οικοιγένειας σου. Θα ακολουθήσεις τις συμβουλές του @takoulou

Γενικά, ο ιδιοκτήτης έχει υποχρέωση "Να διατηρεί το μίσθιο κατάλληλο για αυτή τη χρήση καθ όλη τη διάρκεια της σύμβασης μίσθωσης". Αν δε το κάνει έχεις νόμιμο λόγο πρόωρης εγκατάλειψης και δε χρεώνεσαι κανένα μίσθιο.

Το πρόβλημα της υγρασίας προφανώς ειναι απο τη μη μονωμένη ταράτσα οπως ανέφερε και ο @XronisR. Λογικά, το πρόβλημα της μούχλας θα ειναι εμφανές και εκεί.

Με την έκθεση μηχανικού που έχεις στέλνεις απλά μια επιστολή και τον ενημερώνεις ότι αποχωρείς. Τωρα τα υπόλοιπα ειναι απλά για να τρομοκρατείται ο κόσμος.

Επεξ/σία από BTL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του ειπα οτι δεν θα παρει ενοικια τωρα που κανει κρυο γιατι δουλευω συνεχεια πετρελαιο και αφυγραντηρα και θα τα δωσω εκει τα λεφτα.
Σε αυτο συμφωνησε αλλα αυτο δεν ειναι λυση.Ειναι προσωρινη λυση.
Οκ το καλοκαιρι θα ειμαστε καλα αλλα μετα το χειμωνα παλι τα ιδια.
Η λυση ειναι μια:μετακομιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/1/2019 στις 11:19 ΜΜ, XronisR είπε

Του ειπα οτι δεν θα παρει ενοικια τωρα που κανει κρυο γιατι δουλευω συνεχεια πετρελαιο και αφυγραντηρα και θα τα δωσω εκει τα λεφτα.
Σε αυτο συμφωνησε αλλα αυτο δεν ειναι λυση.Ειναι προσωρινη λυση.
Οκ το καλοκαιρι θα ειμαστε καλα αλλα μετα το χειμωνα παλι τα ιδια.
Η λυση ειναι μια:μετακομιση.

Θα φαίνεται όμως ότι δεν του έχουν καταβληθεί τα ενοίκια και ίσως μπλέξεις εάν αυτός στη συνέχεια τα ζητήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια κι απο μενα. Θελω να ρωτησω. Νοικιαζω σπιτι χωρις συμβολαιο, και ο ιδιοκτητης θελει να φυγω γιατι το θελει για ιδιοκατοικηση. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι οτι αν με τον νομο, ο νομος μου δινει διορια για να βρω σπιτι η αυτος νομικα μπορει να με βγαλει μεσα σε μια μερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις συμβολαιο δεν σε καλυπτει κανενας νομος ...Προφανως τα ενοικια ειναι ...μαυρα.Μονο με εκβισμο για καταγγελια αλλα εισαι και εσυ υπεθυνος που δεν εχετε συμβολαιο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Xrhstaras.GS είπε

Εξωση ομως μπορει να κανει για να βγω μιας και στην δηλωση φαινομαι φιλοξενουμενος;

Δεν υπαρχει εξωση χωρις μισθωτηριο ...Αν φαινεσαι φιλοξενουμενος σημαινει οτι μενετε στο ιδιο σπιτι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...