Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστής χωρίς συμβόλαιο...


SavvinDiesel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 5/6/2018 στις 12:42 ΜΜ, AristidisZ είπε

Συγνώμη αλλά εφόσον συμφωνήσουμε (και προφανώς υπογράψουμε) μίσθωση συγκεκριμένου διαστήματος, δεν είναι προσπάθεια εξαπάτησης να διεκδικήσει κάποιος μίσθια μεγαλύτερης περιόδου ;

Δηλαδή αν πάω εγώ για δουλειά π.χ. Θεσσαλονίκη, βρω ένα σπίτι και πω ότι το θέλω για 18 μήνες, κάνουμε αντίστοιχο συμβόλαιο, τον πληρώνω κανονικά και στο τέλος αποχωρήσω στην ημερομηνία την οποία έχουμε γράψει, μπορεί αυτός να αξιώσει τα μίσθια άλλων 18 μηνών ; 

Πραγματικά θα ήθελα να δω μία τέτοια δικαστική απόφαση... 

Απόφαση Αρείου Πάγου. Συμβόλαιο δυο ετών, ο ενοικιαστής έφυγε στα δυο χρόνια , ο ιδιοκτήτης ζήτησε και το τρίτο έτος. Δικαιώθηκε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 182
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μ αρεσει που αναφερεις κ τις λεξεις "προφανεις λογους"... 😛

στο ταξις τι θα δηλωσει  πες της 2η 3η ιδιοκατοικηση και εσενα  Φιλοξενούμενος ?

 τα τεκμηρια για 2 3  σπιτια τα καλυπτει?

Εννοειται ολους τους λογαριασμους στο ονομα του/της.. εκτος απο τηλ/νιες

--------

Για να φτασεις αρειο παγο εχεις περασει απο αλλα 2 3? δικαστηρια + αναβολες + πληρωμες δικαστικων επιμελητων κτλ. Θα πρεπει να διεκδικεις 4ψηφιο μισθωμα ανα μηνα για να χε νοημα 

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ather είπε

Απόφαση Αρείου Πάγου. Συμβόλαιο δυο ετών, ο ενοικιαστής έφυγε στα δυο χρόνια , ο ιδιοκτήτης ζήτησε και το τρίτο έτος. Δικαιώθηκε!

Απο το να δικαιωθηκε μεχρι να παρει τα χρηματα εχει που δρομο και πολλα εξοδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για τον Άρειο Πάγο και για πολίτη. Μπορεί απλός πολίτης να αγνοήσει την απόφαση αυτού του δικαστηρίου εφόσον έχει περιουσιακά στοιχεία;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Ather είπε

Μιλάμε για τον Άρειο Πάγο και για πολίτη. Μπορεί απλός πολίτης να αγνοήσει την απόφαση αυτού του δικαστηρίου εφόσον έχει περιουσιακά στοιχεία;

Δεν μπορει να την αγνοησει αλλα για να γινει εφαρμοστη θα χρειαστει χρονος και χρημα και παντα υπο την προυποθεση οτι ο αλλος εχει περιουσιακα στοιχεια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hello , για ενοίκια εκτός συμβολαίου τι ισχύει; Τα δηλώνουμε η δε τα δηλώνουμε στο Ε2; Για μερικούς μήνες, επειδή θα εφευγε ο ενοικιαστής δεν κάναμε συμβόλαιο αλλά συνέχισε να πληρώνει. Απλά τώρα δε καταλαβαίνω αν θα πρέπει να τα δηλώσω στο Ε2 η όχι μιας και το δηλωμένο συμβόλαιο στο taxisnet έχει την ημερομηνία λήξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, shadowlike είπε

hello , για ενοίκια εκτός συμβολαίου τι ισχύει; Τα δηλώνουμε η δε τα δηλώνουμε στο Ε2; Για μερικούς μήνες, επειδή θα εφευγε ο ενοικιαστής δεν κάναμε συμβόλαιο αλλά συνέχισε να πληρώνει. Απλά τώρα δε καταλαβαίνω αν θα πρέπει να τα δηλώσω στο Ε2 η όχι μιας και το δηλωμένο συμβόλαιο στο taxisnet έχει την ημερομηνία λήξης.

Φυσικα και θα τα δηλωσεις στο Ε2 για οσους μηνες το 2017 εμεινε μεσα .Σιωπηρη παραταση ηταν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

γρήγορη ερώτηση για να μην ανοίγω νέο θέμα.

είμαι ενοικιαστής, δεν έχω υπογράψει γραπτό συμβόλαιο αλλα μόνο μέσω taxis οπου το έχουμε αποδεχθεί και οι 2. Γράφει "ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙΣΑΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ ΜΙΣΘΩΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ " μέσα τα στοιχεία μου και του ιδιοκτήτη,  τα στοιχεία της κατοικίας, το ποσό ενοικίασης, ειδικούς όρους (τιποτα το ιδιαίτερο) σημειώσεις (ΤΟ ΜΙΣΘΙΟ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΑΠΟΚΛΗΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΩΣ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΜΙΣΘΩΤΗ ) και περίοδος ισχύος απο 01/03/2017 εώς και το 01/03/2018 (για 1 χρόνο)

Θεωρητικά έχει λήξει τον Μάρτιο , εγω συνεχίζω και παραμένω πληρωνοντας ηλεκτρονικά το νοίκι μου (μεγαλύτερο ποσό απο αυτό που έχει γράψει) στο επίθετο που αναγράφει το συμβόλαιο απο λογαριασμό τραπέζης στο όνομα μου.

Μπορεί το συγκεκριμένο χαρτί μέσω taxisnet να με καλύψει πάνω σε αυτο που αναφέρεται απο πολλά μέλη δηλαδή για αναγκαστική 3ετία αρα εγώ να μπορώ να κάτσω μέχρι τις 01/03/2020 ακόμα και αν το θέλει για ιδιοκατοίκηση ; (έτσι λέει)
Ξαναλέω, δεν έχω υπογράψει κάποιο άλλο χαρτί εκτός απο αυτο που έχει κατατεθεί στην εφορία και κάναμε αποδοχή οι 2 πλευρές οπου έχει λήξει τον Μάρτιο του 2018.

Σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που έχει εμπειρία στο θέμα , ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα... Ναι σε καλύπτει.. Μονο αν σου το ζητησει επειμονως  για ιδιοκατοικηση... Εσυ θα του πεις  οτι δεν μπορεις να βρεις τωρα  ευκολα σπιτι... Και θα φυγεις περιπου οταν αναφερεται στο συμβολαιο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ερώτηση και από μένα:

Έχω συμβόλαιο 2ετές σε σπίτι το οποίο εμφάνισε υγρασία στα ταβάνια και τους τοίχους (μένω σε 2όροφο όπου από πάνω έχω την πλάκα της ταράτσας, η οποία κατόπιν ελέγχου πολιτικού μηχανικού δεν έχει καμία μόνωση).

Ενώ έχω καλύψει τη μισή διάρκεια συμβολαίου, θα ήθελα να φύγω καθώς έχω μικρό παιδί και βαρέθηκα να τσακώνομαι με τον ιδιοκτήτη για το ποιός φταίει για την υγρασία στα ταβάνια κλπ.

Πληρώνω πάντα στην ώρα μου το ενοίκιο. Την τελευταία φορά που ξαναμαύρισε το ταβάνι, αναγκάστηκα και πλήρωσα συνεργείο, το οποίο ενημέρωσα ότι θα κρατηθεί από το ενοίκιο, κάτι για το οποίο δεν χάρηκε ο ιδιοκτήτης (κόστος 80 ευρώ). Αφού ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη, αυτός μου έστειλε επιστολή, όπου αναφέρει ότι δεν συμφωνεί με τη χρέωση του κόστους, ότι το σπίτι δεν είχε ποτέ υγρασία (ενώ έχω φωτογραφίες και έκθεση μηχανικού που αποδεικνύουν το αντίθετο) και μου ζητά να του απαντήσω ότι έλαβα γνώση της επιστολής.

Μπορώ να φύγω από το σπίτι αυτό, χωρίς να αξιώσει ο ιδιοκτήτης το υπόλοιπο της λήξης του συμβολαίου, μιας και πλέον συντρέχουν κίνδυνοι για την υγεία της οικογένειας μου?

Και αν ναι, τί πρέπει να κάνω?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεωρώ παράλογο αυτό με τα υποχρεωτικά 3 χρόνια.

κι έχω μια απορία, όλοι οι αναπληρωτές τι κάνουν;

αυτοί κάθε χρόνο αλλάζουν περιοχή.

Δηλαδή αν την κοπανήσουν στο χρόνο μπορεί ο ιδιοκτήτης να τους κυνηγήσει απαιτώντας τα ενοίκια 3 ετών;

έχω φίλο που έχει γυρίσει τη μισή ελλάδα. Κάθε χρόνο και σε άλλη πόλη. Ε δε γίνεται να κάνει 3ετές συμβόλαιο.

Δεν είχε ποτέ πρόβλημα αλλά θεωρητικά αν κάποιος ιδιοκτήτης ήταν φούστης δε θα μπορούσε να τον κυνηγήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Gataros είπε

Mια ερώτηση και από μένα:

Έχω συμβόλαιο 2ετές σε σπίτι το οποίο εμφάνισε υγρασία στα ταβάνια και τους τοίχους (μένω σε 2όροφο όπου από πάνω έχω την πλάκα της ταράτσας, η οποία κατόπιν ελέγχου πολιτικού μηχανικού δεν έχει καμία μόνωση).

Ενώ έχω καλύψει τη μισή διάρκεια συμβολαίου, θα ήθελα να φύγω καθώς έχω μικρό παιδί και βαρέθηκα να τσακώνομαι με τον ιδιοκτήτη για το ποιός φταίει για την υγρασία στα ταβάνια κλπ.

Πληρώνω πάντα στην ώρα μου το ενοίκιο. Την τελευταία φορά που ξαναμαύρισε το ταβάνι, αναγκάστηκα και πλήρωσα συνεργείο, το οποίο ενημέρωσα ότι θα κρατηθεί από το ενοίκιο, κάτι για το οποίο δεν χάρηκε ο ιδιοκτήτης (κόστος 80 ευρώ). Αφού ενημέρωσα τον ιδιοκτήτη, αυτός μου έστειλε επιστολή, όπου αναφέρει ότι δεν συμφωνεί με τη χρέωση του κόστους, ότι το σπίτι δεν είχε ποτέ υγρασία (ενώ έχω φωτογραφίες και έκθεση μηχανικού που αποδεικνύουν το αντίθετο) και μου ζητά να του απαντήσω ότι έλαβα γνώση της επιστολής.

Μπορώ να φύγω από το σπίτι αυτό, χωρίς να αξιώσει ο ιδιοκτήτης το υπόλοιπο της λήξης του συμβολαίου, μιας και πλέον συντρέχουν κίνδυνοι για την υγεία της οικογένειας μου?

Και αν ναι, τί πρέπει να κάνω?

Καλησπερα.. Το γνωριζει το προβλημα που εχεις; Απλα θα του αναφερεις για το προβλημα που εχεις δεν θα μπορεσεις να μεινεις παραπανω,.. Θα αναγκσττεις να αποχωρησεις αν δεν σου φτιαξει το προβλημα με την υγρασια Να λυθει μονιμα... Να του τα στειλεις αυτα με επιστολη και φωτογραφιες και να παρεις ενα χαρτι απο εναν μηχανικο  να αναφερει τι χρειαζεται ακριβως για την επιλυση του προβληματος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...