Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι για PC παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing PC Games thread]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το καλοκαίρι έφερε ελεύθερο χρόνο, οπότε, μετά από αρκετούς μήνες όπου ουσιαστικά απείχα, ξεκίνησα μερικά games.

 

Αυτές τις μέρες παίζω (και μάλλον τελειώνω) το Wolfenstein: The New Order. Το είχα φτάσει στα μισά όταν είχε πρωτοβγεί, δεν θυμάμαι γιατί το παράτησα, τώρα έφτασε η στιγμή να το τελειώσω, ξεκινώντας από την αρχή. Υποψιάζομαι πως όταν τελειώσω με αυτό θα πάρει σειρά το Old Blood.

 

Παράλληλα, ξεκίνησα και τελείωσα το Broken Age (το οποίο μάλλον δεν με ικανοποίησε), τελείωσα το Hotline Miami 2 που είχα αφήσει στα μισά, ξεκίνησα (και μάλλον παράτησα) το Resident Evil Remastered, και στα ενδιάμεσα περνάω και κανένα level στο Super Meat Boy.

 

Όταν τελειώσω τα Wolfenstein (ή στο ενδιάμεσο) θέλω να ασχοληθώ και με το Evil Within. Όλα αυτά τα πήρα στο πρόσφατο Bethesda Sale, μαζί με το Skyrim (που δεν ξέρω αν και πότε θα ασχοληθώ μαζί του σοβαρά. Ποτέ δεν ήμουν των RPG, αλλά ίσως κάποια στιγμή μου έρθει η όρεξη).

 

Αυτά και βλέπουμε.... :P.

 

ΥΓ: Και φυσικά, μην ξεχάσω να πω για το Rocket League. Το είχα παρατήσει εδώ και πάρα πολύ καιρό, πρέπει να έγιναν 2-3 μεγάλα updates από τότε που είχα να παίξω. Και τώρα ξανακόλλησα... :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 920
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έβαλα το Warhammer 40K: Dawn of War.

 

Ναι, το πρώτο. Μου έλειψαν τα RTS. Το είχα δει μόνο σποραδικά και τώρα για ιστορικούς λόγους το έπιασα κανονικά.

 

Καλή φάση οι Space Maheens και το "Burn the Heretic/ Purge the Unclean" στυλάκι, το αποδίδει καλύτερα από το 2 κατά τη γνώμη μου (που μερικές ατάκες θα μπορούσαν να ανήκουν και σε παρωδία), το σενάριο μέχρι την 6η αποστολή έχει όλα όσα μου αρέσουν και μου τη σπάνε από το σύμπαν του Warhammer και από gameplay είναι εξαιρετικά δομημένο παιχνίδι, με εξαίρεση μερικά θέματα στο pathfinding και την περίεργη συμπεριφορά κάποιων μονάδων (σε εκείνη την αποστολή στην αρχή που σου δίνει μερικά Whirlwinds για να καταστρέψεις μια μικρή βάση των Ορκ δεν τα κατάφερα ΠΟΤΕ να τα πείσω να κάνουν attack ground) καθώς και μερικά πράγματα που είναι θέμα γούστου.

 

Τελικά περισσότερο από όλους σε αυτό το σύμπαν μου αρέσουν τα Ορκ και μετά οι κομμουνισταί του διαστήματος, οι Tau. Ούτε τα θρησκόληπτα φασισταριά του Imperium όσο κι αν έχουν το χαβαλέ τους, ούτε οι βρωμολιγδιάρηδες Chaos, ούτε οι αποτυχημένοι Eldar, ούτε τα Tyranids. Ζήτω το comic relief και το Waaagh!

 

Μια ερώτηση μόνο. Μέχρι στιγμής η πιο περίπλοκη τακτική που εφάρμοσα στη μάχη είναι το μαζικό ντου και να περιμένω να ψοφήσουν, με λογικό squad building. Πιο μετά θα γίνουν πιο απαιτητικά τα πράματα ή θα βαρεθώ τη ζωή μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Galactic Civilizations III: Crusade.

 

Γενικά με τα 4Χ games έχω θέμα. Ενώ σαν ιδέα μου αρέσουν πολύ, πάντα καταλήγω να χρυσοπληρώνω κάποιο από αυτά, να ασχολούμαι λίγες ώρες, και μόλις ανοίξει ο χάρτης και το micromanagement πάει στο Θεό, να το παρατάω και να μήν ξαναασχολούμαι.

 

Για το GalCiv 3 με το expansion Crusade, διάβασα ότι ο CEO του έχει ρίξει άπειρες ώρες στο game, προσπαθώντας συνεχώς να το βελτιστοποιήσει και να αφαιρέσει τις αγγαρείες που περιλαμβάνονται στο genre.

 

Οπότε έκανα την κίνηση και αγόρασα το φούλ πακέτο.

 

17 ώρες μετά, δηλώνω ενθουσιασμένος από το παιχνίδι και για πρώτη φορά ενώ έχει ανοίξει ο χάρτης δεν πονοκεφαλιάζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρέπει κι εγώ να πάρω απόφαση και να πάρω το Crusade, το base game δεν έλεγε πολλά, αλλά το expansion διαβάζω πως το απογείωσε το παιχνίδι.

 

Αυτό τον καιρό, αφού δοκίμασα γερή απογοήτευση με την ΑΙ του Blood Bowl II (και λόγω δουλειάς δεν μπορώ να δεσμευτώ για multi λίγκα, όχι πως κατάφερα να βρω στα μέτρα μου...) ασχολούμαι με το Warhammer 40K: Sanctus Reach. Συμπαθητικό, αλλά δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει, συν του ότι το πρώτο campaign είναι ουσιαστικά 5-6 μάχες που προωθούν την ιστορία και ενδιάμεσα κάμποσα skirmish που ουσιαστικά σε βοηθούν να ανεβάσεις επίπεδο τις μονάδες σου για την τελική μάχη.

 

Ως ιδέα θα μπορούσε να είναι από τα παιχνίδια που μένουν για πάντα στο σκληρό, αλλά η εφαρμογή πάσχει: το DLC με τα orc δεν το πήρα (λένε πως προσέθεσαν καλές ιδέες, όπως ενισχύσεις ανάλογα με τα VP's που ελέγχεις κτλ.) αλλά έρχεται σε λίγο DLC με Imperial Guard και θα έχει ενδιαφέρον, ελπίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισα χτες το Cuphead, το platformer με Art design Cartoon του 1930. Έχω καεί και έχω ερωτευθεί το Art design το οποίο πρέπει να πάρει το βραβείο φέτος. Είναι αρκετά δύσκολο, αλλά αυτό το κάνει ωραίο. Το προτείνω σε όλους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Άρχισα χτες το Cuphead, το platformer με Art design Cartoon του 1930. Έχω καεί και έχω ερωτευθεί το Art design το οποίο πρέπει να πάρει το βραβείο φέτος. Είναι αρκετά δύσκολο, αλλά αυτό το κάνει ωραίο. Το προτείνω σε όλους.

Πολυ ομορφα γραφικα αλλα ΠΑΛΟΥΚΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα το Steamworld Dig που δίνει ακόμη δωρεάν το Origin:

https://www.origin.com/irl/en-us/store/free-games/on-the-house

 

Διασκεδαστικό για τις 5-6 ώρες του. Έχει λίγο grind στην αρχή για να πάρεις καλύτερα εργαλεία και να σκάβεις πιο γρήγορα αλλά μετά σε κρατάει αν και τελειώνει απότομα. Πρόσφατα κυκλοφόρησε και το 2. Μια χαρά παιχνίδι είναι για χαλαρό gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο αρκετό καιρό επιτέλους χρόνος να καούμε λίγο στο pc. θα ήθελα τα φώτα σας επι του θέματος. Έχω 2 + χρόνια να παίξω/ασχοληθώ . Μπορείτε να μου προτείνεται τα "must" παιχνίδια των 2 + ετών να ξεκινήσω ? Μόνο the witch 3 έχω παίξει . Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές προτάσεις (χωρίς βέβαια να γνωρίζω τα γούστα σου):

Dishonored 2

Prey

Forza Horizon 3

Shadow Tactics - Blades of the Shogun

Deus Ex Mankind Divided

Doom

Hitman

XCOM 2

INSIDE

Ori and the Blind Forest

Batman Arkham Knight

Unravel

Rise of the Tomb Raider

Aragami

SOMA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα 3 χρόνια παίζω συνέχεια μονο ενα παιχνίδι εχω κολλήσει με αυτό είναι το euro truck sim 2 το οποιο αν και είναι παλιό μέχρι σήμερα την εξελιξη που εχει παρει μπωρει να χαρακτηριστει ως το καλυτερο παιχνίδι προσομοίωσης φορτηγου, δεν υπάρχει δευτερο, με τα mods με τους χάρτες με διαφορα αλλα mods άνετα αυτο το παινχιδι εχει γινει αγαπητό σε όλους τους φίλους του αθλήματος ενωειται οτι βάζω 10 με τονο. Τωρα και ενα ακομα παιχνίδι που ειχε κανει ανάλογη επιτυχια ηταν και το flight simulator το οποιο το ειχα βαλει καποτε αλλα με αεροπλάνα δεν ασχολουμε και πολύ του βαζω ενα 7 γιατι θυμαμαι τον γειτονα καθε φορα να μας λεει σε ποια μερη πηγε ενω ηταν μεσα στο σπιτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...