Προς το περιεχόμενο

7" Ainol Novo 7 Fire / Flame (Dual Core, IPS) ~126€


IcemanGr71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 478
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

φιλε πως το βλεπει ειναι πιο καλο δουλευουν ολα;ειναι πιο σταθερο;να την περασω και εγω η να περιμενω για jb;τι κερδισες και τι εχασες;

 

Ουσιαστικά δεν κέρδισα κάτι πέρα από λιγότερα "κολλήματα", περισσότερο αισθητικά παρά ουσιαστικά. Δηλαδή δεν άλλαξε κάτι στην απόκριση συνολικά της συσκευής, αλλά ο Launcher έχει ελάχιστα σπασίματα συγκριτικά με την stock ROM. Επίσης, το ηχείο είναι λίγο πιο δυνατό στα φουλ γκάζια.

 

Δεν εκτοξεύτηκαν οι επιδόσεις ρε παιδί μου. Αλλά λίγο από 'δω, λίγο από 'κεί, όλο και κάτι βελτιώθηκε. Συμπέρασμα, go for it.

 

Υ/Γ: Βασικό, που ξέχασα να αναφέρω, γιατί είναι και υποκειμενικό το θέμα: με την Flambe διαγράφονται τα πάντα, σαν να αγοράζεις καινούρια συσκευή. Η μνήμη των 16Gb είναι χωρισμένη σε 3 partitions: α) ROM partition: που πηγαίνουν τα "αρχεία συστήματος", β) το Internal Storage που είναι για τις εφαρμογές και τις cache των εφαρμογών και γ) το "Internal SD Card" που "θεωρείται" σαν κάρτα μνήμης ενσωματωμένη στο tablet.

 

Με την Flambe, λοιπόν, από 1GB Που είναι το Internal Storage, αυξάνεται στα 2GB. Αυτό σημαίνει πως δεν χρειάζεται να μεταφέρεις εφαρμογές όταν γεμίσει το 1GB, γιατί τα 2Gb είναι πρακτικά too much για ότι εφαρμογές θες να περάσεις. Μπορείς, φυσικά, αλλά σπάνια θα το ξεπεράσεις το όριο των 2GB με τα μεγέθη που έχουν οι εφαρμογές του Play Store.

 

Υ/Γ.2 Επίσης αισθητή διαφορά είδα στην διάρκεια της μπαταρίας. Ανοιχτό Wifi ακόμα και σε Sleep mode δεν έβγαλε το βράδυ με την Stock. Με την Flambe άντεξε για τρεις ακόμα ώρες. Πρακτικά ανεκτίμητο. Τρεις freaking ώρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε force stop και clear date/cache στο play store.

Oύτε αυτό έπιασε. Επίσης μπήκα και με λογαριασμό της γυναίκας μου και πάλι τα ίδια.

Στο μεταξύ πρόσεξα κι ένα πρόβλημα και μου την έδωσε τώρα. Στην αριστερή πλευρά της οθόνης, έχει μια κάθετη κίτρινη γραμμή μόνιμα. Σαν καμένα πίξελ στη σειρά :mad: Γμτ τα κινέζικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oύτε αυτό έπιασε. Επίσης μπήκα και με λογαριασμό της γυναίκας μου και πάλι τα ίδια.

Στο μεταξύ πρόσεξα κι ένα πρόβλημα και μου την έδωσε τώρα. Στην αριστερή πλευρά της οθόνης' date=' έχει μια κάθετη κίτρινη γραμμή μόνιμα. Σαν καμένα πίξελ στη σειρά :mad: Γμτ τα κινέζικα!!![/quote']

 

Κοιτα αμα εχεις tm εκδοση και φλασαρε την ρομ flambe15 εχει διαφορα στην ταχυτητα αυτη εβαλα και εγω τωρα...χωρις τις κινεζικες μλκιες που ειχε μεσα και λογικα θα σου φτιαξει το προβλημα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ROM είναι επίσημη? Γιατί έχω ακούσει ότι όταν φλασάρεις custom ROMs παθαίνει πρόβλημα ο επεξεργαστής της οθόνης (του touch)

Αν βάλουμε το jelly bean θα στρώσει λέτε?

Η κίτρινη γραμμή στην οθόνη τι μπορεί να είναι? Πρόβλημα της οθόνης?

 

Δυστυχώς απ' ότι είδα τώρα, είναι QM η κατασκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ROM είναι επίσημη? Γιατί έχω ακούσει ότι όταν φλασάρεις custom ROMs παθαίνει πρόβλημα ο επεξεργαστής της οθόνης (του touch)

Αν βάλουμε το jelly bean θα στρώσει λέτε?

Η κίτρινη γραμμή στην οθόνη τι μπορεί να είναι? Πρόβλημα της οθόνης?

 

Δυστυχώς απ' ότι είδα τώρα' date=' είναι QM η κατασκευή.[/quote']

 

Ωραια κατεβασε την qm εκδοση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oύτε αυτό έπιασε. Επίσης μπήκα και με λογαριασμό της γυναίκας μου και πάλι τα ίδια.

Στο μεταξύ πρόσεξα κι ένα πρόβλημα και μου την έδωσε τώρα. Στην αριστερή πλευρά της οθόνης, έχει μια κάθετη κίτρινη γραμμή μόνιμα. Σαν καμένα πίξελ στη σειρά :mad: Γμτ τα κινέζικα!!!

 

απο που το παρηγγειλες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ipadalternative

 

Έκανα ένα εργοστασιακές ρυθμίσεις (μου τα έκανε όλα κινέζικα ρπστμ και τρελάθηκα να το επαναφέρω) αλλά διορθώθηκαν σχεδόν όλα τα ελληνικά. Έφυγε η κίτρινη γραμμή που φοβήθηκα ότι ήταν της οθόνης πρόβλημα, αλλά το πρόβλημα με το κατέβασμα από google play... δεν διορθώθηκε. Η πλάκα είναι ότι το έχει προεγκατεστημένο ρε γμτ! Έχει κι ένα εικονίδιο με ένα καρότσι με κάτι κινέζικα το οποίο είναι σαν market κι αυτό και δοκίμασα να κατεβάσω από κει μια εφαρμογή και την κατέβασε κανονικά!

Έχω απογοητευτεί. Νταξ... κατέβασα δυο τρεις εφαρμογές που ήθελα μέσω πισί αλλά δεν είναι εύκολη αυτή η δουλειά γιατί δεν τις βρίσκεις κιόλας όλες αυτές που θες εκτός market!

Ρ'ιξτε καμιά άλλη ιδέα ρε παιδιά!

 

Ωραια κατεβασε την qm εκδοση...

 

Από που τα κατεβάζω αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ipadalternative

 

Έκανα ένα εργοστασιακές ρυθμίσεις (μου τα έκανε όλα κινέζικα ρπστμ και τρελάθηκα να το επαναφέρω) αλλά διορθώθηκαν σχεδόν όλα τα ελληνικά. Έφυγε η κίτρινη γραμμή που φοβήθηκα ότι ήταν της οθόνης πρόβλημα, αλλά το πρόβλημα με το κατέβασμα από google play... δεν διορθώθηκε. Η πλάκα είναι ότι το έχει προεγκατεστημένο ρε γμτ! Έχει κι ένα εικονίδιο με ένα καρότσι με κάτι κινέζικα το οποίο είναι σαν market κι αυτό και δοκίμασα να κατεβάσω από κει μια εφαρμογή και την κατέβασε κανονικά!

Έχω απογοητευτεί. Νταξ... κατέβασα δυο τρεις εφαρμογές που ήθελα μέσω πισί αλλά δεν είναι εύκολη αυτή η δουλειά γιατί δεν τις βρίσκεις κιόλας όλες αυτές που θες εκτός market!

Ρ'ιξτε καμιά άλλη ιδέα ρε παιδιά!

 

 

 

Από που τα κατεβάζω αυτά?

 

φιλε μου για το προβλημα που εχεις με το market, ακολουθα τον οδηγο αυτον.

http://www.gizchina.com/2012/05/10/easy-how-to-install-the-android-market-apk-files-android-tablet/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ipadalternative

 

Έκανα ένα εργοστασιακές ρυθμίσεις (μου τα έκανε όλα κινέζικα ρπστμ και τρελάθηκα να το επαναφέρω) αλλά διορθώθηκαν σχεδόν όλα τα ελληνικά. Έφυγε η κίτρινη γραμμή που φοβήθηκα ότι ήταν της οθόνης πρόβλημα' date=' αλλά το πρόβλημα με το κατέβασμα από google play... δεν διορθώθηκε. Η πλάκα είναι ότι το έχει προεγκατεστημένο ρε γμτ! Έχει κι ένα εικονίδιο με ένα καρότσι με κάτι κινέζικα το οποίο είναι σαν market κι αυτό και δοκίμασα να κατεβάσω από κει μια εφαρμογή και την κατέβασε κανονικά!

Έχω απογοητευτεί. Νταξ... κατέβασα δυο τρεις εφαρμογές που ήθελα μέσω πισί αλλά δεν είναι εύκολη αυτή η δουλειά γιατί δεν τις βρίσκεις κιόλας όλες αυτές που θες εκτός market!

Ρ'ιξτε καμιά άλλη ιδέα ρε παιδιά!

 

Από που τα κατεβάζω αυτά?[/quote']

 

Κατεβασε και περνα αυτη την flambed15 ειναι πολυ πιο σταθερη και γρηγορη να τελειωνεις και λογικα θα σου ληθει το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από που τα κατεβάζω αυτά?

 

Μπορείς να δεις εδώ το forum post του developer της Flambe που έχω περάσει (έχει και download link με υπερταραστιότατα γράμματα), και εδώ τον οδηγό πώς να την περάσεις στο tablet σου.

 

Τα σημαντικότερα και πιο κρίσιμα βήματα είναι δύο: να σιγουρευτείς αν έχεις την έκδοση TM ή QM, και να έχεις μια εύκαιρη microSD.

 

Για το πρώτο, πηγαίνεις Settings > About Tablet > κάτω κάτω, έχει έναν κωδικό τύπου 2012xxxx.TM ή .QM Κατεβάζεις την αντίστοιχη συμβατή έκδοση της Flambe για το tablet σου, διαφορετικά θα καταστραφεί η οθόνη σου αν περάσεις την... ασύμβατη.

 

Επίσης, την SD πρπ να την φορμάρεις σε FAT(σκέτο) με Cluster size 32kilobytes και όχι σε FAT32.

 

Αν δεν ξέρεις να κάνεις κάποια από τα βήματα, καλύτερα ρώτα πρώτα, γιατί υπάρχει κίνδυνος να μείνεις με συσκευή-φυτό. Έχω διαβάσει μπολικες ιστορίες με κολλημένα tablets που τα επέστρεψαν στην Κίνα για "hard factory reset".

 

Για ότι άλλο θες, εδώ είμαστε. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό με το φορμάρισμα της micro sd είναι αναγκαστικό να γίνει σε σκέτο FAT? Αν είναι Fat32 θα υπάρξει πρόβλημα? Ο φίλος από πάνω είπε ότι την άφησε FAT32 κι ήταν μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτό με το φορμάρισμα της micro sd είναι αναγκαστικό να γίνει σε σκέτο FAT? Αν είναι Fat32 θα υπάρξει πρόβλημα? Ο φίλος από πάνω είπε ότι την άφησε FAT32 κι ήταν μια χαρά.

 

Βασικά το ανέφερα γιατί στις οδηγίες (το link με το wiki) λέει να έχει cluster size 32kb, μια επιλογή που εμφανίζεται μόνο αν είναι σκέτο FAT. Δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικό να το αφήσεις FAT32 και default allocation size από κάτω. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νωρίτερα έκανα την ίδια ερώτηση αλλά μάλλον δεν την προσέξατε. Έχω διαβάσει στο νετ ότι βάζοντας custom roms μέσα, παθαίνει τραλαλά ο επεξεργαστής της οθόνης μετά από λίγο. Ισχύει?

 

Βρήκα κι αυτό και λένε ότι είναι official firmware. Είναι το ίδιο με του μάγκα πιο πάνω? Κάτι 0930 έκδοση βλέπω και στα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...