Προς το περιεχόμενο

Τέλος στις φήμες το iPhone 5 είναι εδώ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανως εχεις μεινει κατι χρονια πισω!Οποτα δεν αξιζει να το συζητουμε!

Γνωρίζουμε ότι πήρε και windows, ανεπίσημα. Δεν συζητάμε, όμως, άλλο, όχι γιατί έχει μείνει κάποιος "πίσω", αλλά γιατί τρολάρεις λέγοντας ότι το iPhone 5 δεν είναι πιο γρήγορο από το HD2/HD7 με adreno 200, 500 MB RAM και μονοπύρηνο 1000άρη snapdragon!. Γι' αυτό δεν αξίζει να συζητάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε διαβεβαιώ αν σου αρέσει το iPhone και το δεχτείς για συσκευή σου ότι και να κυκλοφορήσει από τις άλλες εταιρίες σε αφήνει παγερά αδιάφορο.. είναι αυτό που έχει καταφέρει η Apple και κάνει την διαφορά με όλους τους άλλους κατασκευαστές' date='το οποίο είναι κ λίγο ανεξήγητο..[/quote']

Ειναι απολύτως εξηγησιμο. Οφείλεται στο εξης:

1. Έβγαλε ένα κινητό κάποτε πολυ μπροστά απο την εποχη του με αποτέλεσμά να δημιουργήσει μια τεραστία βάση χρηστών.

2. Το λειτουργικό ήταν εκπληκτικά ευκολο στη χρηση κλπ. Ο μέσος χρησης τοτε γνώρισε τα smartphone και πίστεψε ότι τα τρομερά πραγματα που έκανε, τα έκανε μονο αυτό. Στην αρχή περίπου έτσι ήταν.

Αποτέλεσμά: Το αγορασε ο εντελώς (κατά κανόνα, υπάρχουν και εξαιρεσεις) μέσος χρήστης.

3. Το αντίπαλο δεος android ήταν αρχικά και για καιρο για τον που...ο.

4. Το android βελτιώθηκε δραστικά, όπως και οι κορυφαίες συσκευες που το φιλοξενούν. Ειναι σημερα ένα επιπεδο πανω (σε καλη συσκευή ) απο το ios. Και μιλαω παντα για εμπειρια χρησης όχι spec.

Εξαίρεσή οι αναβαθμησεις που όντως η apple υπερέχει.

5. Ο μεσος χρήστης ios, ποτε δεν πηρε χαμπάρι το νο 4, έμεινε κολημενος στα παλαια. Σε συνδιασμο με τις 10δες εφαρμογές που έχει αγοράσει συν τη συνήθεια (ποτε δεν ειναι ευκολο να αλλάζεις πλατφόρμα) μετατράπηκε σε fanboy και βαποράκι της apple. Όταν του το λες , ενοηται πως δεν το πιστευει, αυτόματα είσαι κακος, βαμμένος εχθρός της θρησκείας apple.

Οτιδήποτε βγάζει απο εδω και περα η apple, πχ siri (που προϋπήρχε στο μαρκετ), ή αύξηση της μισής οθόνης, ειναι γραμμένο στην παλαια διαθήκη ότι εξ ορισμού ειναι το σωστο, το ψαγμενο το τέλειο, το μαγικό. Ούτε καν περνα απο το μυαλό κανενός ότι ειναι αλλα για να διαφοροποιηθεί ως αυτοσκοπός. Συχνα στο λαθος δρομο.

Ο ν1 λόγος του φανμποισμου του ειναι η αγνοία.

Το 90% οσων θετικών γραφούν για το iphone, τα κανει και το android καλύτερα, ενώ το 90% οσων αρνητικών γραφούν για το android (ιοι σε μάρκετ, κολαει, δεν έχει εφαρμογές κλπ) απλα ειναι παντως ανύπαρκτα..

Σε βαθμο που κάποιος που έχει και τα 2 να εκνευρίζεται και να γελαει..

Απο εκεί και περα και τα 2 έχουν συν και πλην. Όταν κάποιος επιλεγεί το ένα απο τα 2 επειδή ειναι πολυ σημαντικά γι αυτών κάποια στοιχειά, καλα κανει. Συμβαίνει πολυ σπανία παντως.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν έγραψα μεγαλύτερη ανάλυση - έγραψα καλύτερη ανάλυση...

Επισεις δεν έγραψα την καλύτερη ανάλυση από όλα τα κινητά.. έγραψα ξεκάθαρα από το σ3 σε απάντηση σε αυτούς με τα σ3 που έκραζαν με άσχημο τρόπο....

 

Εγώ έγραψα μια λίστα με τα σημεία που υπερτερεί το iphone αυτά είναι καμιά 10ρια δεν είναι Μονό η οθόνη εσύ αγνοείς όλα τα αλλά που έγραψα πιθανόν επειδή δεν σε συμφέρει !.. και απάντησε μου ειλικρινά είναι καμιά από της συσκευές που ανέφερες ισάξια του iphone5; κάποιο μπορεί να έχει καλύτερη οθόνη κάποιο άλλο να είναι ελαφρύτερο αλλά στο σύνολο ούτε κατά διάνια!! καταρχήν μονό και μονό που δεν έχουν ιός δεν θα τα έπαιρνα.. το android θέλει δρόμο ακόμα είναι σαν να βιάζονται να βάλουν όσα περισοτερα χαρακτηριστικα μπορούν για να λένε τη κάνει αλλά από την βιασύνη τους όλα τα κάνουν μέτρια...

 

 

Υ.Γ. δεν λέω ότι τα κινητά που ανέφερες δεν είναι καλά ούτε ότι το iphone είναι ferrari και τα αλλά είναι fiat όλα είναι αξιόλογα κορυφαία κινητά! απλά το iphone είναι το no1 και μετά όλα τα αλλά...

 

καλύτερη=μεγαλύτερη από την στιγμή που δεν ανέφερες ίντσες, προφανώς η απορία μου πριν ήταν humoriστική για αυτό είχα βάλει το emoticon αλλά από ότι φαίνεται δεν έγινε αντιληπτό κι αρχίσαμε τις γαργάρες και τα γατάκια...

 

το αν υπερτερεί ή όχι το iPhone 5 είναι υποκειμενικό, πχ εγώ θεωρώ το Lumia 920 καλύτερο, οπότε το να λες ότι το iPhone είναι νούμερο ένα είναι μια τρύπα στο νερό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 90% οσων θετικών γραφούν για το iphone, τα κανει και το android καλύτερα, ενώ το 90% οσων αρνητικών γραφούν για το android (ιοι σε μάρκετ, κολαει, δεν έχει εφαρμογές κλπ) απλα ειναι παντως ανύπαρκτα..

Σε βαθμο που κάποιος που έχει και τα 2 και να εκνευρίζεται και να γελαει..

Εγώ εκνευρίζομαι και γελάω με τα ακριβώς αντίθετα. Εμπάση περιπτώσει, διαφωνώ με τα παραπάνω. Θεωρώ το iOS πολύ καλύτερο λειτουργικό από το Android (όπως το γνωρίζουμε από τις συσκευές που το φοράνε) σε απόδοση, ταχύτητα, οπτικά κλπ, αλλά έχει κάποιες ελλείψεις σε σχέση με το 2ο. Όσο για τις εφαρμογές, και σε αριθμό και σε απόδοση και σε ποιότητα είναι όντως εκνευριστικά κατώτερες από τις αντίστοιχες του iOS. Με ιούς δεν ασχολούμαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εκνευρίζομαι και γελάω με τα ακριβώς αντίθετα. Εμπάση περιπτώσει' date=' διαφωνώ με τα παραπάνω. Θεωρώ το iOS πολύ καλύτερο λειτουργικό από το Android (όπως το γνωρίζουμε από τις συσκευές που το φοράνε) σε απόδοση, ταχύτητα, οπτικά κλπ, αλλά έχει κάποιες ελλείψεις σε σχέση με το 2ο. Όσο για τις εφαρμογές, και σε αριθμό και σε απόδοση και σε ποιότητα είναι όντως εκνευριστικά κατώτερες από τις αντίστοιχες του iOS. Με ιούς δεν ασχολούμαι.[/quote']

Αυτή η συζήτησή δεν τελειώνει ποτε. Ειναι γνωστή η τεραστία βαρύτητά που δινεις στο τέλειο smoothnes..

Και η πληρη υποτίμηση των αρνητικών του ios. Γουστα ειναι αυτά. Δεν το γραφω ειρωνικά. Εφόσον έχεις τέτοιες προτιμησεις πολυ σωστά θα κανεις να πας σε iphone. Για τις εφαρμογές δε συμφωνώ πλεον. Υπάρχουν εφαρμογές που προτιμω μάλιστα την υλοποίησή σε android. Αλλα και οσες ειναι χειρότερες σπανία η διάφορα ειναι τέτοια που για εμένα θα ήταν αποφααιστικος παράγοντάς. Για παιχνίδια ναι.

Εγω ξέρω ότι εχω εφαρμογή που βλέπω με streaming 1000αδες ταινίες τσάμπα. Μη με ρωτάτε με pm ποια. Μπορω να το κάνω αυτό στο iphone;

Μπορω να φερω πολλά ακόμα παράδειγματα. Αν μου βρεις ένα πράγμα που κανει το iphone και δε μπορω να το κάνω..

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

5. Ο μεσος χρήστης ios, ποτε δεν πηρε χαμπάρι το νο 4, έμεινε κολημενος στα παλαια. Σε συνδιασμο με τις 10δες εφαρμογές που έχει αγοράσει συν τη συνήθεια (ποτε δεν ειναι ευκολο να αλλάζεις πλατφόρμα) μετατράπηκε σε fanboy και βαποράκι της apple. Όταν του το λες , ενοηται πως δεν το πιστευει, αυτόματα είσαι κακος, βαμμένος εχθρός της θρησκείας apple.

 

Να διευκρινίσω σε όλα όσα όμορφα λες,κατ'αρχην ότι διαφωνώ κ εμμένω στην άποψη ότι δεν είναι πλήρως εξηγήσιμο εγώ νομίζω ότι έχει να κάνει με την σωστή επαφή αντίχειρα και κρυστάλλου επίσης να σου πω ότι στο σπίτι έχουμε κ android το οποίο όσες φορές έτυχε η θέλησα να τα βρούμε κατέληγα πάντα να θέλω να το κοπανήσω στον τοίχο αδιαφορώντας δε για το κόστος του.. Ένα μεγάλο + στο iPhone επίσης είναι ότι ενώ έχω το 3Gs έβαλα πάνω το ioS 6 και νομίζω ότι αυτό είχα πάντα,δηλαδή το δέχτηκε και το λειτουργεί πάρα πολύ καλά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω σε όλα όσα όμορφα λες' date='κατ'αρχην ότι διαφωνώ κ εμμένω στην άποψη ότι δεν είναι πλήρως εξηγήσιμο εγώ νομίζω ότι έχει να κάνει με την σωστή επαφή αντίχειρα και κρυστάλλου επίσης να σου πω ότι στο σπίτι έχουμε κ android το οποίο όσες φορές έτυχε η θέλησα να τα βρούμε κατέληγα πάντα να θέλω να το κοπανήσω στον τοίχο αδιαφορώντας δε για το κόστος του.. Ένα μεγάλο + στο iPhone επίσης είναι ότι ενώ έχω το 3Gs έβαλα πάνω το ioS 6 και νομίζω ότι αυτό είχα πάντα,δηλαδή το δέχτηκε και το λειτουργεί πάρα πολύ καλά..[/quote']

Ποιο android έχεις;

Το 3gs το εχω και εγω. Αν θεωρείς ότι λειτουργεί καλα με ios6 οκ.. Εχω την ακριβώς αντίθετη γνώμη.

Βεβαίως και μονο που την παίρνει, ένα τόσο παλαιο κινητό, ειναι μεγαλο συν για την apple. Το γραφω ηδη πριν στα θετικά.

Μεταφυσικά δεν υπάρχουν στην τεχνολογία. Αν δεν μπορεις να εξηγήσεις κάτι, ητε είσαι υπερ του android ητε υπερ του ios κάτι δεν παει καλα.. Δε μιλαμε για θρησκείες.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εκνευρίζομαι και γελάω με τα ακριβώς αντίθετα. Εμπάση περιπτώσει, διαφωνώ με τα παραπάνω. Θεωρώ το iOS πολύ καλύτερο λειτουργικό από το Android (όπως το γνωρίζουμε από τις συσκευές που το φοράνε) σε απόδοση, ταχύτητα, οπτικά κλπ, αλλά έχει κάποιες ελλείψεις σε σχέση με το 2ο. Όσο για τις εφαρμογές, και σε αριθμό και σε απόδοση και σε ποιότητα είναι όντως εκνευριστικά κατώτερες από τις αντίστοιχες του iOS. Με ιούς δεν ασχολούμαι.

Από το πιο απλό κομπιουτεράκι μέχρι το πιο βαρύ παιχνίδι, -κατά τη γνώμη μου- στο iOS θα το βρεις και πιο καλοσχεδιασμένο και χωρίς τα γενικότερα προβλήματα του android, lag στην αφή κλπ. Μακάρι να ήταν μόνο το smoothness.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το galaxy 3 με την 2.2 ver. περσινό αγορασμένο τηλέφωνο.Ήξερα από την αρχή ότι θα είναι κουτσουρεμένο στα apps κ δεν μ'ενδιεφερε αλλά αυτό θελει να πατήσεις 7 κουμπιά για να κάνεις μια κλήση.. Το 3Gs ειλικρινά δουλεύει μια χαρά το 6 αν φυσικά ανοίξεις 5 apps μαζί θα συρθεί αλλά αυτό το παθαίνουν και τα laptop ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το πιο απλό κομπιουτεράκι μέχρι το πιο βαρύ παιχνίδι' date=' -κατά τη γνώμη μου- στο iOS θα το βρεις και πιο καλοσχεδιασμένο και χωρίς τα γενικότερα προβλήματα του android, lag στην αφή κλπ. Μακάρι να ήταν μόνο το smoothness.[/quote']

Δε νομίζω ότι στην jb μπορεί κανείς να μιλάει για lag, σε καλη συσκευή. Και αν ακόμα και τοτε υπερτερεί ακόμα το iphone σε αυτό, η διάφορα που προσφέρει στην εμπειρια χρησης ειναι μικρή εως ανύπαρκτης σημασίας σε σχεση με αλλα σημαντικότερα. Φυσικα μπορεί για εσένα να αποτελεί ακόμα πολυ σημαντικό παράγοντά. Δεκτό. Αλλα για το μεσο χρήστης δεν ισχύει.

Γιατί θεωρούμε παντα ότι κανει η apple ειναι προς τη σωστή κατεύθυνσή:

Η μεγαλύτερη αλλαγή του iphone 5 ειναι το μεγάλωμα της μισής οθόνης. Ειναι αυτό πραγματικά πλεονεκτήμα;

Δε βλέπω να το συζητά κανεις. Φανμποισμους διαβάζω, ανεξήγητα και θρησκεία του iphone.

Υπάρχει κανένα σοβαρό επιχείρημά τι κερδισε η apple, και τι πρόσθεσε στην εμπειρια χρησης με αυτή την κίνησή;

Edit. Σημερα κατεβαζα το eweathee hd σε ένα iphone 4. Του αρεσε που το ειδε στο sgs2 και το βάλαμε στο iphone του. Δεν τα εχω διπλα διπλα να δεις τι διάφορα. Περισσότερα στοιχειά στο android, καλύτερός χειρισμός, κλπ. Έχει αντιστραφεί η ταση σε πολλές εφαρμογές.

Edit2. ,Βεβαία εχω αλλάξει dpi. Σε κανονικό dpi δεν εχω δει πως δείχνει σε sgs2. Μερικές φορές στο android αν ξέρεις τι κανεις, μπορεις να αλλάξεις δραματικά την εμπειρια που σου δινει.

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

 

Το galaxy 3 με την 2.2 ver. περσινό αγορασμένο τηλέφωνο.Ήξερα από την αρχή ότι θα είναι κουτσουρεμένο στα apps κ δεν μ'ενδιεφερε αλλά αυτό θελει να πατήσεις 7 κουμπιά για να κάνεις μια κλήση.. Το 3Gs ειλικρινά δουλεύει μια χαρά το 6 αν φυσικά ανοίξεις 5 apps μαζί θα συρθεί αλλά αυτό το παθαίνουν και τα laptop ... :P

 

Ειμουν απολύτως βέβαιος για την απάντηση σου. Παραπάνω που έκανα την αναλυση εγραφα ότι ο apple fan δεν έχει δει τελευταίες εκδόσεις android σε ΚΑΛΗ συσκευή. Ολες οι απόψεις σου βασίζονται σε αγνοία.

Συγκρινεις μια χαλιά συσκευή με παλαια εκδοσή android. Για παρε πχ sgs3 ή onex ή άλλες κορυφαίες και ξανασυγκρινε. Αν και κάτι μου λέει ότι για να θεωρείς ότι δουλεύεις καλα σε 3gs με ios6 πάλι το iphone θα προτιμησεις.. Άλλωστε μονός σου γραφεις ότι ειναι ανεξήγητα καλύτερό. Η επιχειρήματολογια το δείχνει.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γνωρίζουμε ότι πήρε και windows, ανεπίσημα. Δεν συζητάμε, όμως, άλλο, όχι γιατί έχει μείνει κάποιος "πίσω", αλλά γιατί τρολάρεις λέγοντας ότι το iPhone 5 δεν είναι πιο γρήγορο από το HD2/HD7 με adreno 200, 500 MB RAM και μονοπύρηνο 1000άρη snapdragon!. Γι' αυτό δεν αξίζει να συζητάμε.

Εγώ συγκρίνω ταχύτητα και smoothing του ιδιου του λογισμικου και των εφαρμογω του και όχι ποσο καλα τρέχει ένα παιχνίδι!Αυτή είναι η γνώμη μου,συγκρίνοντας το βίντεο που ποσταρες με το hd2 που χρησιμοποιώ!Για το hd7 ,μπορεί να μας απαντήσει και να μας πει τη γνώμη του,κάποιος κάτοχος του!

 

Και μεις περάσαμε πολλαπλά εγκεφαλικά με το HD2/HD7 επιχείρημα.

Περαστικά!;)

 

 

Υ.Γ.Και επειδή γνωρίζεις ότι πείρε τα 7,να υποθέσω ότι στα προηγούμενα ποστ σου,πουλουσες πνεύμα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...