Προς το περιεχόμενο

Τέλος στις φήμες το iPhone 5 είναι εδώ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή τη λογική bigger is better' date=' μπορεί να μη την καταλαβαίνεις αλλα την ακολουθεί και η apple στο 5. Βεβαιως το bigger εχει ορια (διαφορετικα για τον καθενα μας) όταν μιλαμε για κινητό. Το τι θα πάρω εγώ και εσι δεν ενδιαφέρει κανέναν. Η μεγαλύτερη αλλαγή που θα καταλαβει στην πραξη ο κάτοχός του iphone 5 σε σχεση με το προηγούμενο, ειναι η αλλαγή του καδρου και το αντίστοιχό μεγάλωμα της οθόνης.

Υποτίθεται ότι συζηταμε σε φόρουμ τεχνολογίας για το 5. Σε τι θα έπρεπε να επικεντρωθω δηλαδή κατα τη γνώμη σου; Στην μεγαλύτερη ταχύτητα cpu gpu; Ενδιαφέρει πραγματικά πιστεύεις κανένα κάτοχό 4s αυτό, στα επίπεδα ταχύτητας που είμαστε σημερα; Θα δει κανεις σημαντικη διαφορα που να επηρεάζει την εμπειρια χρησης; Για οποίον έχει το 4 ναι. Θα δει διαφορα. Όπως θα έβλεπε αν έπαιρνε και το 4s. Ένα κλικ καλύτερα ακόμα με το 5.

Καλύτερα στο χερι θα κρατιέται απο το sgs3 (μονο που αυτό έχει 4.8 ίντσες ΚΑΙ "μεγαλύτερο" καδρο), και απο το sgs2 (και αυτό έχει μεγαλύτερη οθόνη απο το 5). Δε θα κρατιέται καλύτερα στο χερι απο ένα κινητό 4 ιντσών σε παλαιο καδρο αντίστοιχου πάχους. Ειδικά με τα μεγάλα περιθώρια πανω κάτω του iphone. Επειδή το ισχυρίζεται αυτό η apple σημαίνει και ότι a priori έτσι ειναι; Γιατί θύμωνετε όταν κάποιος δε θεωρεί δεδομένο και αυτονόητο ότι ισχυρίζεται η οποιαδήποτε εταιρία; Σε φόρουμ τεχνολογίας και κατά βάθος θέλετε να διαβάζετε φανμποιστικες απόψεις..

Και όχι. Το δάχτυλο ΔΕΝ φτάνει ευκολότερα εκεί πανω σε σχεση με το παλαιο καδρο. Για την ακρίβειά φτάνει ελαφρώς δυσκολότερα. Η αλλαγή του καδρου οδηγεί σε μερικά χιλιοστά μακρύτερη οθόνη σε σχεση με το προηγούμενο καδρο. Ή τουλάχιστον αυτό μπορούμε να το συζητήσουμε. Δυστυχώς αυτό έχετε παθει. Θεωρείτε δεδομένο ότι για να το έκανε η apple έτσι ειναι καλύτερα. Δεν το ψάχνετε καθόλου. Οποίος γραφει αντικειμενικές και μετρισημες απόψεις ειναι ενοχλητικός, φανμποι των άλλων. Του λετε τραβα παρε κανα αλλο αμα δε σ αρέσει..

Οκ θα γραφω ζητω το 5 απο εδω και κάτω. Θα προσφέρω πολλά έτσι στη συζήτησή.

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App[/quote']

 

Μπορείς να γράφεις ο,τι θες, απλά προσπάθησε να καταλάβεις ότι ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια και γούστα. Τα περί φανμπουσμου δεν τα σχολιάζω. Επίσης, εγώ απευθύνομαι σε εσένα όταν μιλάω σε εσένα και όχι στο μέσο χρήστη android ή σε όλους τους χρήστες android. Τέλος, δεν είπα ποτέ "τράβα πάρε κάτι άλλο αν δεν σου αρέσει", διάβασε τι έγραψα και μην αλλοιώνεις το ύφος και το νόημα.

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έβαλα και τα 2 ποστς για να σου αποδείξω ότι δυστυχώς για ν' αρθρώσεις αντίλογο υπέρ της συσκευής σου παραφράζεις και αλλάζεις (προσπαθείς) το νόημα όσων έγραψα συν το ότι αμφισβητείς κάτι που καλοπροαίρετα σου γράφω' date='δηλαδή ότι με το 3Gs και το iOs 6 δεν έχω κανένα απολύτως προβληματισμό στην λειτουργιά του.και αφού το έχω κ το χρησιμοποιώ ότι και να μου γράψεις εσύ φυσικά δεν μπορεί να ισχύσει.. Αν τώρα όλο το παραπάνω δεν είναι βαθύς fanboysmos κάτι που κατηγορείς όλους τους άλλους πλην όμως τον εαυτό σου τότε τι είναι ??

Η σύγκριση γίνεται μεταξύ ενός κινητού που πάει για 5 χρόνια και ενός περσινού που έπρεπε να το πάω πίσω από την πρώτη στιγμή και κακός δεν έκανα.. εσύ το περσινό μου το λες ξεπερασμένο εγώ της 4ετιας το λειτουργώ και χαίρομαι ακόμα,νομίζω ότι αυτό αρκεί για τον αντίλογο και μόνο και εξηγεί και λίγο από το ανεξήγητο που τόσο σου άρεσε και πιάστηκες από αυτό.. αν μπορούσαν να το εξηγήσουν θα το είχαν αντιγράψει η προσπαθήσει και αυτό,αλλά δεν μπορούν γι'αυτο και θα είναι πάντα δεύτεροι,και όπως έγραψα και πιο πάνω τα σκήπτρα σε ένα καταναλωτικό προϊών μπορούν να είναι μόνο οι πωλήσεις... Το τι θα γράψουμε εμείς στο insomnia η το πόσο καλά θα αντιδικήσουμε δεν μπορεί να αλλάξει αυτό που έχει καταφέρει το iPhone ανά τον κόσμο.

 

[/quote']

Το προβλημα κ ο λογος που κανενας δεν μπορει να παρει στα σοβαρα την συγκριση που κανεις ειναι οτι συγκρινεις ενα android κινητο samsung galaxy 3 (οχι s3, σκετο 3) των 150€:

http://www.skroutz.gr/s/277373/Samsung-I5800-Galaxy-3.html

 

με ενα κινητο των 570€ οταν βγηκε, που κ τωρα κανει 400€ καινουριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αρα αφου δεν πετυχαινουμε με τη μια το καλωδιο στη σωστη πλευρα του, καλυτερα να μην εχεις καθολου καλωδιο και βυσμα και να ακουμπας απλα πανω το κινητο. Αυτο γιατι δεν ειναι μια μικρη διαφορα που σου αρεσει αλλα κατι το αχρειαστο. Εγω για παραδειγμα εκει που εχω διαφορους φορτιστες ψαχνω καθε φορα να βρω και τον σωστο, ενταξει δεν παιρνει και εναν αιωνα...αλλα γιατι οχι και αυτο μια μικρη λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά με πρακτικο αποτελεσμα;

 

Γιατί πολύ απλά η "ασύρματη φόρτιση" θα κάθεται στο σπίτι μόνο! Εκτός αν σε βολεύει να κουβαλάς στην τσάντα σου εκτός από το καλώδιο ...και τη βάση! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πολύ απλά η "ασύρματη φόρτιση" θα κάθεται στο σπίτι μόνο! Εκτός αν σε βολεύει να κουβαλάς στην τσάντα σου εκτός από το καλώδιο ...και τη βάση! :P

Γιατι εσυ κουβαλας συνεχεια μαζι σου,το φορτηστη του κινητου σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασύρματη φόρτιση είναι κάτι το επιθυμητό, αλλά θέλει πολύ καιρό για να ωριμάσει. Παρόλα αυτό το σχόλιο του billdanos είναι άστοχο, διότι στο κοντινό μέλλον δεν θα έχουμε φορτιστές αλλά το τραπέζι που ακουμπάμε το κινητό μας θα μετατρέπεται σε φορτιστή, πχ

 

http://www.youtube.com/watch?v=Z9a_Ihhtnx4

 

Και στο μακρινό μέλλον δεν θα χρειαζόμαστε καν βάση, διότι θα έχουμε πραγματική ασύρματη φόρτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές οι μικρές διαφορές είναι που μου αρέσουν και προσπαθώ να περιγράψω κάθε φορά και γίνεται χαμός! Αυτό είναι κάτι που θα έχει πρακτικό αποτέλεσμα στην καθημερινή χρήση (να θυμηθούμε πόσες φορές πχ πετυχαίνουμε με τη μία το usb καλώδιο από τη σωστή πλευρά??? :P). Και κάθονται οι άλλοι και ασχολούνται με ασύρματη (και καλά) φόρτιση, ενώ στην ουσία πάλι έχεις ένα καλώδιο στον τοίχο, που καταλήγει σε μια βάση, που πρέπει ακριβώς πάνω της να ακουμπήσεις το τηλέφωνο! Δηλαδή γλιτώνεις απλά την κίνηση να κουμπώσεις το βύσμα???

 

B)

 

Η φαινομενική, αλλά στην ουσία εντελώς ανούσια, παράθεση μικρών λεπτομερειών δεν καθιστά μια συσκευή αυτομάτως καλύτερη, αν το συνολικό αποτέλεσμα (στο οποίο συγκαταλέγονται άλλοι κρίσιμοι παράγοντες, μεταξύ των οποίων και η σχέση κόστους/οφέλους) υστερεί σε σχέση με τον ανταγωνισμό... Με αυτή τη λογική, όλοι οι περιορισμοι του iphone που ανέφερε ο oldnew παραπάνω (είδος αρχείων, απαίτηση itunes, στατικά εικονίδια...) δεν είναι κι αυτές παρά "μικρές διαφορές"... που επιδρούν όμως στην όλη εμπειρία χρήσης αρκετά περισσότερο σε σχέση με το...βύσμα. (Το βύσμα δεν με έχει προσωπικά προβληματίσει ποτέ, φαντάζομαι και άλλους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί πολύ απλά η "ασύρματη φόρτιση" θα κάθεται στο σπίτι μόνο! Εκτός αν σε βολεύει να κουβαλάς στην τσάντα σου εκτός από το καλώδιο ...και τη βάση! :P

 

LOL, έλα τώρα έχεις άδικο και το ξέρεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα κ ο λογος που κανενας δεν μπορει να παρει στα σοβαρα την συγκριση που κανεις ειναι οτι συγκρινεις ενα android κινητο samsung galaxy 3 (οχι s3, σκετο 3) των 150€:

http://www.skroutz.g...0-Galaxy-3.html

 

με ενα κινητο των 570€ οταν βγηκε, που κ τωρα κανει 400€ καινουριο.

Εσύ βλέπεις αυτή την πλευρά εγώ βλέπω την άλλη των 4 Ετών και κατά πόσο έχω κάνει 10 φορές απόσβεση και αν θέλω θα πάρω και 200 πίσω,αλλά όποια πλευρά και να δεις αν έχεις 150-200 ευρώ καλύτερα να πάρεις iPhone μεταχειρισμένο παρά καινούριο φτηνό Samsung αυτό αποτυπώνει και το τι παράγει η κάθε εταιρία και πόσο σέβεται τον καταναλωτή και εαυτό της..

Αλλά σου δίνω κ εσένα το δικαίωμα που είσαι γνώστης της εταιρίας,να το συγκρίνεις με όποιο 4ετιας Samsung θέλεις,κυκλοφορούν ακόμα άραγε ? πόσο αποτιμώνται ? λειτουργούν ? με τι έκδοση ? δυνατότητες ?

Δεν είναι βλάκας όλος ο κόσμος και εσείς οι έξυπνοι που κάνατε την τέλεια αγορά,αν το δεχτείτε θα κάνετε καλύτερες επιλογές στο μέλλον και πρώτοι εσείς θα βγείτε κερδισμένοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ βλέπεις αυτή την πλευρά εγώ βλέπω την άλλη των 4 Ετών και κατά πόσο έχω κάνει 10 φορές απόσβεση και αν θέλω θα πάρω και 200 πίσω,αλλά όποια πλευρά και να δεις αν έχεις 150-200 ευρώ καλύτερα να πάρεις iPhone μεταχειρισμένο παρά καινούριο φτηνό Samsung αυτό αποτυπώνει και το τι παράγει η κάθε εταιρία και πόσο σέβεται τον καταναλωτή και εαυτό της..

Αλλά σου δίνω κ εσένα το δικαίωμα που είσαι γνώστης της εταιρίας,να το συγκρίνεις με όποιο 4ετιας Samsung θέλεις,κυκλοφορούν ακόμα άραγε ? πόσο αποτιμώνται ? λειτουργούν ? με τι έκδοση ? δυνατότητες ?

Δεν είναι βλάκας όλος ο κόσμος και εσείς οι έξυπνοι που κάνατε την τέλεια αγορά,αν το δεχτείτε θα κάνετε καλύτερες επιλογές στο μέλλον και πρώτοι εσείς θα βγείτε κερδισμένοι..

 

Οτι συνεχιζεις και συγκρινεις ενα κινητο των 150€ με ενα κινητο που κοστιζει τα 3πλασια χρηματα, απλα επιβεβαιωνει αυτο που ειπωθηκε:

οτι δεν μπορει κανεις να παρει στα σοβαρα αυτην την συγκριση.

 

 

Tο samsung galaxy s βγηκε οταν κυκλοφορουσε το iphone 3gs και επαιζαν σε παρομοια τιμη. Αυτη θα ηταν μια πιο σωστη συγκριση.

Και ναι μια χαρα λειτουργουν , και πιανουν κ αυτα κανα 200αρι μεταχειρισμενα.

Ή μπορεις να κοιταξεις για καποιο αλλο κινητο, μην εισαι κολλημενος με την samsung.

Το samsung galaxy s με τιμη 150€ ειναι πιο φθηνο απο ενα ipod nano για να καταλαβεις... Και εσυ το συγκρινεις με ενα κινητο που κοστιζει 3πλασια χρηματα.

 

 

 

Υ.Γ.: Σιγουρα δεν ειναι βλακας ολος ο κοσμος. K αυτο ισως να εξηγει γιατι το android εχει πολυ μεγαλυτερες πωλησεις..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εσυ κουβαλας συνεχεια μαζι σου,το φορτηστη του κινητου σου?

 

Όταν θα έχει ασύρματη φόρτιση το iPhone 6 ετοιμάσου για κωλοτούμπες :-D

Όπως και το NFC. Όσο υπήρχαν φήμες ότι το iPhone 5 θα έχει NFC, δεν άκουγες κάτι άλλο απο τους Apple fans. Τώρα η τεχνολογία δεν είναι έτοιμη. :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ βλέπεις αυτή την πλευρά εγώ βλέπω την άλλη των 4 Ετών και κατά πόσο έχω κάνει 10 φορές απόσβεση και αν θέλω θα πάρω και 200 πίσω,αλλά όποια πλευρά και να δεις αν έχεις 150-200 ευρώ καλύτερα να πάρεις iPhone μεταχειρισμένο παρά καινούριο φτηνό Samsung αυτό αποτυπώνει και το τι παράγει η κάθε εταιρία και πόσο σέβεται τον καταναλωτή και εαυτό της..

Mε 200ευρο περνεις το omnia w και εχεις και 2 χρονια εγγυηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι συνεχιζεις και συγκρινεις ενα κινητο των 150€ με ενα κινητο που κοστιζει τα 3πλασια χρηματα, απλα επιβεβαιωνει αυτο που ειπωθηκε:

οτι δεν μπορει κανεις να παρει στα σοβαρα αυτην την συγκριση.

 

 

 

Υ.Γ.: Σιγουρα δεν ειναι βλακας ολος ο κοσμος. K αυτο ισως να εξηγει γιατι το android εχει πολυ μεγαλυτερες πωλησεις..

Το ξαναγράφω γιατί εγώ θέλω απαντήσεις .. Απάντησε αν θέλεις μόνο στα bold ..

Εσύ βλέπεις αυτή την πλευρά εγώ βλέπω την άλλη των 4 Ετών και κατά πόσο έχω κάνει 10 φορές απόσβεση και αν θέλω θα πάρω και 200 πίσω,αλλά όποια πλευρά και να δεις αν έχεις 150-200 ευρώ καλύτερα να πάρεις iPhone μεταχειρισμένο παρά καινούριο φτηνό Samsung αυτό αποτυπώνει και το τι παράγει η κάθε εταιρία και πόσο σέβεται τον καταναλωτή και εαυτό της..

Αλλά σου δίνω κ εσένα το δικαίωμα που είσαι γνώστης της εταιρίας,να το συγκρίνεις με όποιο 4ετιας Samsung θέλεις,κυκλοφορούν ακόμα άραγε ? πόσο αποτιμώνται ? λειτουργούν ? με τι έκδοση ? δυνατότητες ?

Δεν είναι βλάκας όλος ο κόσμος και εσείς οι έξυπνοι που κάνατε την τέλεια αγορά,αν το δεχτείτε θα κάνετε καλύτερες επιλογές στο μέλλον και πρώτοι εσείς θα βγείτε κερδισμένοι..

 

Εσύ αυτό το φτηνό Samsung δεν θέλεις να το υπολογίζω εσύ όμως το υπολογίζεις και μαζί ένα ελεύθερο λογισμικό και όλες τις εταιρίες για να πεις οτι το Android έχει καλύτερες πωλήσεις.. Αλήθεια είναι πουθενά απαγορευμένο το iPhone ? και αν ναι σε ποιες χώρες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...