Προς το περιεχόμενο

Τέλος στις φήμες το iPhone 5 είναι εδώ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

 

 

Υπαρχουν κινητα(δεν υπαρχει μονο το s3) που εχουν ιδιο ή μεγαλυτερο ppi και φυσικα μεγαλυτερη αναλυση.. Και οταν σε ιδια ή πολυ παρομοια ppi, ενα κινητο εχει μεγαλυτερη αναλυση (λογω μεγαλυτερης οθονης), τοτε δεν χρειαζεται να εισαι κ επιστημονας για να καταλαβεις ποια οθονη ειναι καλυτερη ως προς αυτο το θεμα.

Πχ ακομα και το HTC ONE X που εχει αναλυση 1280x720 στις 4.7", δηλαδη 312ppi(εναντι 326ppi του iPhone 4s) εχει οθονη καύτερη απο αυτην του iPhone.

 

 

Γαργαρα ομως..

 

Τελος κινητα με αναλυση 1280x720 στις 4.3", δηλαδη 342ppi φαινεται δεν σας ενδιαφερουν, παρολο την καλυτερη αναλυση και μεγαλυτερο ppi.

 

Το S3 έχει super amoled ή super amoled plus? αν δεν είναι plus, να υποθεσω πως έχει λιγότερα sub pixels per pixel σωστά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 769
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το S3 έχει super amoled ή super amoled plus? αν δεν είναι plus, να υποθεσω πως έχει λιγότερα sub pixels per pixel σωστά;

super amoled εχει, οχι plus και για αυτο δεν ανεφερα σαν πλεονεκτημα την καθαροτητα, αλλα ανεφερα σαν πλεονεκτημα το contrast που μερικοι ξεχνανε(γιατι αραγε?) να αναφερουν.

 

Οποιος νοιαζεται ομως για καθαροτητα και μεγαλη αναλυση υπαρχουν κινητα που ειναι καλυτερα απο το iPhone, αλλα απο οτι φαινεται, γαργαρα οπως ειπε και καποιο fanboy.

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Οσο για την τιμη που ανεφεραν μερικοι, το iPhone 5 πωλειται στην Ευρωπη κανα 50€ παραπανω απο την τιμη που ειχε το iphone 4s οταν πρωτοβγηκε.

 

http://www.iphonehel...imi/#more-39109

Αγγλία

Τιμή πώλησης iPhone 4S 16GB: £499

Τιμή πώλησης iPhone 5 16GB: £529 (Αύξηση κατά 30£)

 

Γερμανία

Τιμή πώλησης iPhone 4S 16GB: 629€

Τιμή πώλησης iPhone 5 16GB: 679€ (Αύξηση κατά 50€)

 

Οποτε Ελλαδα δεν θα ειναι εκπληξη να δουμε το φθηνοτερο 16gb iPhone 5 πανω απο 700€, πιο συγκεκριμενα κανα 720€ και το 32gb iPhone 5 γυρω στα 830€...

(και οταν αγοραζεις ενα κινητο που θα χρησιμοποιεις το 2013 κ μετα, το λογικο ειναι να παρεις το 32gb. Αλλωστε 16gb ηταν η βασικη εκδοση του 3GS -κοστους 569€- πριν 3.5 χρονια, εν ετει 2009.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

super amoled εχει, οχι plus και για αυτο δεν ανεφερα σαν πλεονεκτημα την καθαροτητα, αλλα ανεφερα σαν πλεονεκτημα το contrast που μερικοι ξεχνανε(γιατι αραγε?) να αναφερουν.

 

Οποιος νοιαζεται ομως για καθαροτητα και μεγαλη αναλυση υπαρχουν κινητα που ειναι καλυτερα απο το iPhone, αλλα απο οτι φαινεται, γαργαρα οπως ειπε και καποιο fanboy.

 

party pooper...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή συνεχώς ακούγεται η τεράστια υπεροχή της Apple στο marketing, θέλω να μου το εξηγήσει κάποιος. Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως η Apple κάνει κάποιες παρουσιάσεις μέσα στο έτος και κάποιες διαφημίσεις στην τηλεόραση. Μήπως το ίδιο δεν κάνουν και όλοι οι υπόλοιποι και μάλιστα με πιο φανταχτερό τρόπο;

Πήγα στην παρουσίαση του GS3 στην Ελλάδα σε ένα παραλιακό κέντρο. Για την παρουσίαση του κινητού είχαν καλέσει γνωστό ζευγάρι τηλεπαρουσιαστών, συγκρότημα μουσικής. Τα κινητά στα παρουσίαζαν όμορφα μοντέλα κλπ. Αυτό το φέρνω σαν παράδειγμα, στο εξωτερικό γίνονται πολύ πιο φανταχτερές παρουσιάσεις-τελετές με γνωστά συγκροτήματα, χορευτές και άλλα γνωστά. Η Apple πότε έκανε τέτοιες εντυπωσιακές παρουσίασεις; Και τις παρουσιάσεις της Apple ποιος τις παρακολουθεί τελικά; Οι παρευρισκόμενοι, ειδικοί δημοσιογράφοι και οι περισσότεροι λάτρεις της τεχνολογίας και της πληροφορικής όπως εμείς εδώ. Πόσοι από αυτούς που αγοράζουν τελικά προιόντα Apple συγκαταλέγονται στους παραπάνω; Πολύ μικρό ποσοστό. Βέβαια marketing δεν είναι μόνο αυτό, αλλά κι εκεί (στρατηγική πωλήσεων, προσφορές κλπ) που υπερέχει η Apple αφού και ακριβά είναι τα προιόντα της και προσφορές δεν κάνει.

Μήπως λέω εγώ με το φτωχό μυαλό μου τα προιόντα της είναι αυτά που μιλάνε από μόνα τους; Το design, η ποίοτητα, η ευχρηστία, το οικοσύστημά της;

Η καλύτερη κίνηση marketing που έχει κάνει η Apple κατά την άποψή μου είναι το άνοιγμα των Apple Stores που έφερε τόσο κόσμο σε στενή επαφή με τα προιόντα της και όχι τόσο το "σόου" του Τζομπς.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν κινητα(δεν υπαρχει μονο το s3) που εχουν ιδιο ή μεγαλυτερο ppi και φυσικα μεγαλυτερη αναλυση.. Και οταν σε ιδια ή πολυ παρομοια ppi, ενα κινητο εχει μεγαλυτερη αναλυση (λογω μεγαλυτερης οθονης), τοτε δεν χρειαζεται να εισαι κ επιστημονας για να καταλαβεις ποια οθονη ειναι καλυτερη ως προς αυτο το θεμα.

Πχ ακομα και το HTC ONE X που εχει αναλυση 1280x720 στις 4.7", δηλαδη 312ppi(εναντι 326ppi του iPhone 4s) εχει οθονη καύτερη απο αυτην του iPhone.

 

 

Γαργαρα ομως..

 

Τελος κινητα με αναλυση 1280x720 στις 4.3", δηλαδη 342ppi φαινεται δεν σας ενδιαφερουν, παρολο την καλυτερη αναλυση και μεγαλυτερο ppi.

Καλύτερα κινητά από το iphone 5 σε συγκεκριμένα χαρακτηριστηκά ναι υπάρχουν, κινητό καλύτερο στο σύνολο ούτε για πλάκα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχος που υπάρχουν οι android fan - stupid - boys η καλύτερα apple haters και μου άνοιξαν τα ματια!!!

 

Μέχρι χθες κοιμομουν και τώρα με τα επιχειρήματα τους με έκαναν να ξύπνησω!!

 

Θα πάρω galaxy s3!!!

 

Και ας είναι το iPhone 5

Ποιο γρήγορο!!

Με 1000 φορές καλύτερη ποιότητα κατασκευής !!

Με καλύτερη ανάλυση στην οθόνη !!

Ας είναι ποιο ελαφρη!!

Και ποιο ποιο λεπτο!!

Ας έχει μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας !!

Ας τρέχει ποιο ολοκληρωμένο

Και πιο καλοεσθητο λειτουργικό !!

Ας είναι απο τα ομορφότερα κινιτα στον πλανήτη ενώ το galaxy s3 απο τα ασχημοτερα σαν να το περνεις απο το παζάρι με τόσο πλαστικό ! !

Ας έχουν σχεδον την ίδια τιμη!!

Και ας έχει το iPhone περισσότερες και ποιο καλό γραμμένες εφαρμογές!!

 

 

Λοιπόν σε όλα αυτά δεν πρέπει να δίνουμε σημασία!!!

 

Πρέπει να ξυπνήσουμε να πάρουμε s3 γιατι μόνο έτσι θα το παίξουμε μάγκες και μετα απο τόσα χρόνια απογοητεύσεις απο τα wm6 και το ελεινο ος της Samsung προ android ήρθε η ώρα η Samsung fan boys να βγάλουν τα αποθημενα που τόσα χρόνια μάζεψαν μέσα τους!!!

 

οντως πρεπει να γαμει το ios,αλλα αυτος ο αυτοματος ορθογραφος του δε δουλευει καθολου βλεπω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

super amoled εχει, οχι plus και για αυτο δεν ανεφερα σαν πλεονεκτημα την καθαροτητα, αλλα ανεφερα σαν πλεονεκτημα το contrast που μερικοι ξεχνανε(γιατι αραγε?) να αναφερουν.

 

Οποιος νοιαζεται ομως για καθαροτητα και μεγαλη αναλυση υπαρχουν κινητα που ειναι καλυτερα απο το iPhone, αλλα απο οτι φαινεται, γαργαρα οπως ειπε και καποιο fanboy.

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Οσο για την τιμη που ανεφεραν μερικοι, το iPhone 5 πωλειται στην Ευρωπη κανα 50€ παραπανω απο την τιμη που ειχε το iphone 4s οταν πρωτοβγηκε.

 

http://www.iphonehel...imi/#more-39109

 

 

Οποτε Ελλαδα δεν θα ειναι εκπληξη να δουμε το φθηνοτερο 16gb iPhone 5 πανω απο 700€, πιο συγκεκριμενα κανα 720€ και το 32gb iPhone 5 γυρω στα 830€...

(και οταν αγοραζεις ενα κινητο που θα χρησιμοποιεις το 2013 κ μετα, το λογικο ειναι να παρεις το 32gb. Αλλωστε 16gb ηταν η βασικη εκδοση του 3GS -κοστους 569€- πριν 3.5 χρονια, εν ετει 2009.)

 

Σσσς..Μην ξύνεις αυτήν την πληγή με τις τιμές...Σε λίγο θα μας πεις οτι το S3 και οι υπόλοιπες ναυαρχίδες του Android ήταν πιο φθηνές :X

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα .. Μόλις άρχισα να βλέπω την παρουσίαση του 5 μιας και δεν μπόρεσα να την δώ απ ευθείας και στο racing game έπαθα λίγο με τα γραφικά...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται με το τι συγκρίνεις. Αν το συγκρίνεις με σημαντικές ιατρικές και επιστημονικές ανακαλύψεις, οκ. Αν μου πεις ότι, σε αντίθεση με την Apple, η Microsoft (Google, Samsung κλπ) έχει προσφέρει πολλά, τότε κακώς έχασα το χρόνο μου για να γράψω αυτές τις δυο αράδες.

 

Και τα δυο εννοούσα. Το πρώτο είναι σαφές και νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε. Το δεύτερο, εντάξει, όχι για MS/Google/Samsung, αλλά οι τρεις τους, μαζί με την Apple, βασίζονται πιο πολύ στο marketing. Ειδικά Samsung και Apple, δεν παράγουν κάτι, απλά συρναμολογούν hardware και σχεδιάζουν το design.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δυο εννοούσα. Το πρώτο είναι σαφές και νομίζω ότι όλοι συμφωνούμε. Το δεύτερο, εντάξει, όχι για MS/Google/Samsung, αλλά οι τρεις τους, μαζί με την Apple, βασίζονται πιο πολύ στο marketing. Ειδικά Samsung και Apple, δεν παράγουν κάτι, απλά συρναμολογούν hardware και σχεδιάζουν το design.

Όχι φίλε μου παράγουν, μπορεί να μην παράγουν ως προς τον πρωτογενή τομέα αλλά παράγουν προιόντα και η apple αλλά και η samsung.Όπως και ένα ψυγείο δεν είναι απλή συναρμολόγιση από μεταλλικά μέρη ή ένας πίνακας δεν είναι απλά ο συνδιασμός από χρώματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Ή το Sony Xperia T που θα βγει στην Ευρωπη μαζι με το iPhone 5 περιπου και θα εχει οθονη 1280x720 pixels, 4.55 inches (~323 ppi).

..

 

τι γίνεται ρε γαμώτο, χαζοί είναι? έρευνες δεν κάνουν? εδω και 1 χρόνο είμαστε μεταξύ 3.7-4.2 (ιδανική οθόνη) και τώρα το στάνταρ(ιδανική) θα πάει στα 4.55", ρε πάμε καλά δηλαδή?

 

ας μου πει κάποιος (κάτω από 150κιλά, γιατί αυτοί έχουν κάτι παντελόνια τεράστια) που έχει το S3 αν χωράει το κινητό στο τζιν!!!! (στην τσέπη)!!!!

 

συγχύστηκα βραδιάτικα!

 

 

εγώ ετοιμάζω μπύρες και πίτσες για το iPhone 6 που θα έχει οθόνη 4.3" με 4.5", θα γελάω με όλους εσάς που πριν λέγατε 3.5" FTW και τώρα αλλάξατε γνώμη επειδή το είπε η Apple...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά Samsung και Apple, δεν παράγουν κάτι, απλά συρναμολογούν hardware και σχεδιάζουν το design.

iOS, OS X, δεν είναι δημιουργήματα της Apple; Πέρα από αυτά, το "δεν παράγουν κάτι" δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Δεν πετάς 5 υλικά μέσα στη μπετονιέρα και ό,τι βγει. Φυσικά και παράγουν "κάτι".

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=ynBpKpjq5Oo

Δεν πρέπει να έχω δει πιο γρήγορο και smooth κινητό στη ζωή μου!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

Ας ηξερες να δουλευεις ενα Pc για να δεις πως δουλευει.

 

Τώρα τι να πω για να μην γελάσουν και οι πέτρες....

 

 

 

 

Θα συμφωνήσω πάντως με τους περισσότερους ψύχραιμους εδώ μέσα ότι το μόνο μειονέκτημα του καινούργιου iPhone είναι η βαριά κληρονομιά που κουβαλά. Ίσως η αγορά να έφτασε επιτέλους στον κορεσμό και να μην χρειάζεται κάτι το ριζοσπαστικό, αλλά μόνο βελτιωμένες εκδόσεις του ίδιου προϊόντος. Αυτό δεν είναι κατά ανάγκη μειονέκτημα. Σημαίνει ότι το κοινό έχει υιοθετήσει τον τρόπο λειτουργίας και πλέον "καταναλώνει" υπηρεσίες.

 

Σαν παράδειγμα μπορώ να φανταστώ την αγορά αυτοκινήτου, όπου όλα τα οχήματα μέχρι και 10 χρόνια πριν έχουν περίπου την ίδια κατανάλωση και τον ίδιο εξοπλισμό στα ίδια χρήματα. Μέχρι να έρθει κάτι πραγματικά καινοτόμο (ηλεκτρικό, ιπτάμενο κλπ...), η εξέλιξη θα είναι στα ήδη υπάρχοντα στοιχεία. Έτσι και με τα smartphones, η εξέλιξη έφτασε σε μία ωρίμανση και τώρα βελτιώνονται στα σημεία.

 

Εκεί που απογοητεύτηκα, αν και φαντάζομαι εξελίξεις σύντομα, είναι στον τομέα της μπαταρίας. Περιμένω να έχω εμπειρία όπως στο παρελθόν, όπου φόρτιζα το κινητό μια φορά και μετά έφευγα για διακοπές χωρίς τον φορτιστή. Τώρα όλα τα smart phones χρειάζονται μια επιπλέον μπαταρία. Αν ήθελε η Apple να δείξει πόσο γατάκια είναι οι υπόλοιποι, έπρεπε να αφήσει τα MHz, το πάχος, τον ήχο, ακόμα και την οθόνη, και να βγάλει μια μπαταρία από άλλο πλανήτη. Είναι το bottleneck όλης της τρέχουσας τεχνολογίας.

 

Επίσης οι 4" δεν με συγκινούν και ιδιαίτερα. Κινητό είναι, όχι laptop. Δύσκολα θα δεις widescreen ταινία. Αν βρίσκεσαι σε ταξίδι και θες να σκοτώσεις την ώρα σου, μια χαρά έκανες την δουλειά σου και με τα 3,5". Ελπίζω στο 6, να διορθώσουν το νεκρό χώρο πάνω και κάτω και να το σημαδέψουν ακόμα περισσότερο, αν και δεν νομίζω γιατί η γραμμή παραγωγής πλέον εγκαταστάθηκε για τουλάχιστον δύο γενιές. Πλέον η χρωματική ποιότητα έχει φτάσει νταβάνι, και εδώ παραδέχομαι τα Samsung, αν και η διαφορές είναι εξαιρετικά λεπτές.

 

Wish list :

  1. η (πρακτική) ασύρματη φόρτιση
     
  2. το μειωμένο μέγεθος συσκευής (με την ίδια οθόνη)
     
  3. ΜΠΑΤΑΡΙΑ
     
  4. Φλας επιπέδου φωτογραφικής μηχανής
     
  5. Νέο GPS, το πρότυπο που θα εγκαθιδρύσει η EU με ακρίβεια 1~2m.
     
  6. Πάντα καλύτερα ηχεία
     
  7. Κάτι που ακόμα δεν ξέρω και περιμένω η Apple να μου το παρουσιάσει!

Πάντως φαίνεται, λείπει ο Steve....

Επεξ/σία από liakos356
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να έχω δει πιο γρήγορο και smooth κινητό στη ζωή μου!!!

Γιατι δεν εχεις παρει ακομη wp κινητο στα χερια σου!

Ανυπομονω να δω συγκρισεις ios6 vs wp8!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν εχεις παρει ακομη wp κινητο στα χερια σου!

Ανυπομονω να δω συγκρισεις ios6 vs wp8!

Ναι, στο κατσικοχώρι που μένω, δεν έχουμε καταστήματα ηλεκτρονικής... τώρα μας έφεραν ρεύμα, να φανταστείς. :-D

Από την άλλη, μου κάνει εντύπωση πόσο γρήγορα οι πολέμιοι των κλειστών, κλειδωμένων, μη παραμετροποιήσιμων κινητών-λειτουργικών ξαφνικά προβάλουν ως την υπέρτατη λύση τα windows phone κινητά.. Γιατί; Επειδή είναι smooth, ταχύτατα και πολύ λειτουργικά; Oh wait, αυτά τα έχει και το iPhone χρόνια τώρα!!! :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...