Προς το περιεχόμενο

Η Apple ζητάει συγγνώμη για τους νέους χάρτες και προτείνει εναλλακτικές λύσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Κανοντας πλακα το τονιζω!!! :P

http://www.macuser.g...ographic-13864/

 

Τα χρηματηστηρια απο οτι εχω καταλαβει' date=' γιατι δεν ειμαι οικονομολογος, αρκει μια ειδηση για να υπαρξει πτωση μιας μετοχης. Στην πραγματικοτητα η apple με το iPhone 5 αυξησε τα κερδη.[/quote']

 

Τέτοια είδηση αν θυμάσαι είχε βγει και με το πρόβλημα της κεραίας αλλα είδες που έφτασε τα 700

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τέτοια είδηση αν θυμάσαι είχε βγει και με το πρόβλημα της κεραίας αλλα είδες που έφτασε τα 700

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Δεν διαφωνω. Αφου πουλαει σε βαθος χρονου θα ανεβει(Παλι να τονισω οτι δεν ειμαι οικονομολογος και οτι λεω απο αυτα τα λιγα που καταλαβαινω.). Απλα εκανα πλακιτσα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν διαφωνω. Αφου πουλαει σε βαθος χρονου θα ανεβει(Παλι να τονισω οτι δεν ειμαι οικονομολογος και οτι λεω απο αυτα τα λιγα που καταλαβαινω.). Απλα εκανα πλακιτσα....

 

Ναι το κατάλαβα. Ούτε εγώ είμαι οικονομολόγος. Τέλος πάντων πολυ κακό για το τίποτα πιστεύω

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα ειναι ότι βγαίνουν και κραζουν μη χρήστες iPhone και εμείς οι πραγματικοί χρήστες δεν μας ενόχλησε. Αρα μερικοί περιμένουν να κάνει κάτι στραβό η apple για να κραξουν. Εχει πολύ πλάκα

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα ειναι ότι βγαίνουν και κραζουν μη χρήστες iPhone και εμείς οι πραγματικοί χρήστες δεν μας ενόχλησε. Αρα μερικοί περιμένουν να κάνει κάτι στραβό η apple για να κραξουν. Εχει πολύ πλάκα

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Λογικό είναι....

Όταν τα τελευταία χρόνια ακούω για το πόσο elite και γαμάτο είναι αυτό το κινητό ενώ η apple μου την έχει φέρει και δύο φορές....

Σε κάθε ευκαιρία θα την κράζω....

 

Βλέπεις εγώ την κράζω από τότε που μου φέρθηκε σαν να είμαι θύμα και μ*λάκας....

 

Εάν εσύ δεν ενοχλείσαι άμα σε δουλεύει μέσα στη μάπα, τότε εγώ δεν έχω πρόβλημα....

Απλά αυτό δεν είναι συμπεριφορά αντικειμενικού και σοβαρού καταναλωτή....

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Λογικό είναι....

Όταν τα τελευταία χρόνια ακούω για το πόσο elite και γαμάτο είναι αυτό το κινητό ενώ η apple μου την έχει φέρει και δύο φορές....

Σε κάθε ευκαιρία θα την κράζω....

 

Βλέπεις εγώ την κράζω από τότε που μου φέρθηκε σαν να είμαι θύμα και μ*λάκας....

 

Εάν εσύ δεν ενοχλείσαι άμα σε δουλεύει μέσα στη μάπα' date=' τότε εγώ δεν έχω πρόβλημα....

Απλά αυτό δεν είναι συμπεριφορά αντικειμενικού και σοβαρού καταναλωτή....[/quote']

 

Καταλαβαίνεις ότι με το να κραζεις δεν αλλάζει κάτι ούτε επιρεαζεις κανέναν στο να μην αγοράσει το Κινητο. Διότι η πωλήσεις αλλα λένε και έκανε νέο ρεκόρ. Απλώς με το να κραζουμε σε κάθε θέμα την apple γεμίζουμε το φόρουμ με άσχετη πληροφορία που δεν βοηθάει κανέναν.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, μπορεί να ζήτησε συγνώμη αλλά για εμένα ψεύτικο-προγραμματισμένο ήταν. Δεν μπορεί ολόκληρη apple να μην έχουν τεστάρει την υπηρεσία πριν την δώσουν. Εαν το είχα αγοράσει απλά εξαπατημένος θα αισθανόμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ' date=' μπορεί να ζήτησε συγνώμη αλλά για εμένα ψεύτικο-προγραμματισμένο ήταν. Δεν μπορεί ολόκληρη apple να μην έχουν τεστάρει την υπηρεσία πριν την δώσουν. Εαν το είχα αγοράσει απλά εξαπατημένος θα αισθανόμουν.[/quote']

 

Σου έδωσε ένα προϊόν που μπορεί να μην υπήρχε καθόλου ασε να περάσει λίγος καιρός και μετά κρίνουμε. Υπαρχει το web app της google άμα θες να κανείς την δουλειά σου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έδωσε ένα προϊόν που μπορεί να μην υπήρχε καθόλου ασε να περάσει λίγος καιρός και μετά κρίνουμε. Υπαρχει το web app της google άμα θες να κανείς την δουλειά σου.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Το προβλημα μου δεν είναι αυτό, βασικά δεν έχω πρόβλημα, καθώς δεν έχω iphone.Δεν θέλω ούτε να κατακρίνω, όντως στο πέρασμα του χρόνου θα γίνει καλό πιστεύω. Το θέμα ειναί θέμα ειλικρίνειας, προιδοποίησε από την αρχή τους καταναλωτές σου ή μη το βγάζεις καν, άστο για αργότερα όταν θα λειτουργεί αξιοπρεπως. Μη βγαίνεις να ζητάς συγνώμη μετά από μέρες και αφού ήδη αρκετά χρήματα έχουν μπει στα ταμεία σου για κάτι που γνώριζες εξ αρχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Βλέπεις εγώ την κράζω από τότε που μου φέρθηκε σαν να είμαι θύμα και μ*λάκας....

 

Εάν εσύ δεν ενοχλείσαι άμα σε δουλεύει μέσα στη μάπα, τότε εγώ δεν έχω πρόβλημα....

Απλά αυτό δεν είναι συμπεριφορά αντικειμενικού και σοβαρού καταναλωτή....

 

Βλεπεις ποιό είναι το "πρόβλημα"? Οτι επειδη εσυ νιώθεις "θύμα" της Apple, προσπαθείς ταυτόχρονα να επιβάλλεις αυτό το συναίσθημα και σε όλους τους άλλους με το ζόρι. Και αν κάποιος σου πει πως μέχρι τώρα είναι ικανοποιημένος, δεν το δεχεσαι με τίποτα και τον θεωρείς μη σοβαρό καταναλωτή!

 

Εγώ ας πούμε σου εξηγώ πως έχω παράπονα κατά καιρούς απο προϊόντα της apple, αλλα η συνολική εμπειρία χρήσης είναι θετική και αυτό ειναι που μετράει. Αν όλα ήταν τέλεια και δεν είχε κανείς παράπονα, θα είχαν όλοι apple συσκευές και δεν θα υπήρχαν καν οι άλλες εταιρίες. Και στο θέμα των χαρτων ξαναλέω για 100 φορά πως τους χρησιμοποιώ και στο αυτοκίνητο για διαδρομες εντός της Αττικής, χωρίς να εχω συναντήσει εως τώρα κάποιο πρόβλημα (αντίστοιχα φίλοι στο Λονδίνο, μου είπαν πως εκεί έχουν σοβαρά προβλήματα). Αρα γιατί να βρίζω συνεχώς για τους χάρτες και να τους θεωρώ άχρηστους, αφού μέχρι τώρα δεν συνάντησα πρόβλημα; Στο κατω κατω έχω φωνητική πλοήγηση out of the box ενώ για το έχω αυτο στο android έπρεπε να αγοράσω ξεχωριστό app, ή να "πειράξω" τη συσκευή ώστε να εγκαταστήσω σπασμένη έκδοση του google maps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το προβλημα μου δεν είναι αυτό, βασικά δεν έχω πρόβλημα, καθώς δεν έχω iphone.Δεν θέλω ούτε να κατακρίνω, όντως στο πέρασμα του χρόνου θα γίνει καλό πιστεύω. Το θέμα ειναί θέμα ειλικρίνειας, προιδοποίησε από την αρχή τους καταναλωτές σου ή μη το βγάζεις καν, άστο για αργότερα όταν θα λειτουργεί αξιοπρεπως. Μη βγαίνεις να ζητάς συγνώμη μετά από μέρες και αφού ήδη αρκετά χρήματα έχουν μπει στα ταμεία σου για κάτι που γνώριζες εξ αρχής.

 

Έχεις εν μέρει δίκιο - κακώς κυκλοφόρησαν οι χάρτες τώρα, προτιμότερο θα ήταν να μην ενσωματώνει χάρτες στο iOS και να τους κυκλοφορήσει αργότερα, είτε ως ξεχωριστό app είτε ως αναβάθμιση λειτουργικού.

 

Από την άλλη, το iPhone δεν είναι συσκευή της οποίας η κύρια λειτουργία είναι οι χάρτες - δεν την αγοράζει κάποιος για τους χάρτες ή έστω κυρίως για τους χάρτες. Η κύρια λειτουργία του iPhone είναι: τηλέφωνο / iPod / συσκευή διαδραστικότητας με το internet.

Συνεπώς, μπήκαν αρκετά λεφτά στα ταμεία της Apple όχι επειδή "εξαπάτησε" τους καταναλωτές σχετικά με τους χάρτες αλλά επειδή έχει ένα προϊόν που προτιμάται από μία μερίδα του καταναλωτικού κοινού. Ναι μεν ατόπημα οι χάρτες αλλά όχι ότι δεν λειτουργεί αξιοπρεπώς το κινητό ή το λειτουργικό εξ αιτίας μίας (1) εφαρμογής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις εν μέρει δίκιο - κακώς κυκλοφόρησαν οι χάρτες τώρα, προτιμότερο θα ήταν να μην ενσωματώνει χάρτες στο iOS και να τους κυκλοφορήσει αργότερα, είτε ως ξεχωριστό app είτε ως αναβάθμιση λειτουργικού.

 

Από την άλλη, το iPhone δεν είναι συσκευή της οποίας η κύρια λειτουργία είναι οι χάρτες - δεν την αγοράζει κάποιος για τους χάρτες ή έστω κυρίως για τους χάρτες. Η κύρια λειτουργία του iPhone είναι: τηλέφωνο / iPod / συσκευή διαδραστικότητας με το internet.

Συνεπώς, μπήκαν αρκετά λεφτά στα ταμεία της Apple όχι επειδή "εξαπάτησε" τους καταναλωτές σχετικά με τους χάρτες αλλά επειδή έχει ένα προϊόν που προτιμάται από μία μερίδα του καταναλωτικού κοινού. Ναι μεν ατόπημα οι χάρτες αλλά όχι ότι δεν λειτουργεί αξιοπρεπώς το κινητό ή το λειτουργικό εξ αιτίας μίας (1) εφαρμογής...

 

Συμφωνώ σε όσα λες, δεν πιστεύω να έχανε αγοραστές εάν ήταν πιο ειληκρινής εξαρχής και εάν έκανε αυτό που αναφέρεις στην πρώτη σου παράγραφο. Απλά σε αρκετές περιπτώσεις όπως τώρα με νευριάζει ο τρόπος ο οποίος "μεταχειρίζεται" τους πελάτες της.

 

 

Το αξιοπρεπώς αναφερόταν μόνο για την συγκεκριμένη εφαρμογή, και όχι για το σύνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συμφωνώ σε όσα λες, δεν πιστεύω να έχανε αγοραστές εάν ήταν πιο ειληκρινής εξαρχής και εάν έκανε αυτό που αναφέρεις στην πρώτη σου παράγραφο. Απλά σε αρκετές περιπτώσεις όπως τώρα με νευριάζει ο τρόπος ο οποίος "μεταχειρίζεται" τους πελάτες της.

 

 

Το αξιοπρεπώς αναφερόταν μόνο για την συγκεκριμένη εφαρμογή, και όχι για το σύνολο

 

Ως πελάτης της με αρκετά προϊόντα (μεταξύ αυτών ΚΑΙ του iPhone 5), δεν αισθάνομαι "προδομένος" ή "εξαπατημένος". Ναι, είναι αλήθεια ότι μερικές φορές θα προτιμούσα, όπως είπες, να μας μεταχειρίζεται καλύτερα*.

 

Αλλά ούτε τυφλωμένος είμαι ούτε δεν βλέπω τα στραβά - απλώς η συνολική εμπειρία μου με την Apple είναι θετική. Ίσως όχι απόλυτα θετική αλλά αρκετά θετική ώστε να συνεχίσω να αγοράζω προϊόντα της.

 

* απλό παράδειγμα η υποστήριξη του USB modem στο Lion και στο Mountain Lion...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...