Προς το περιεχόμενο

Η Apple ζητάει συγγνώμη για τους νέους χάρτες και προτείνει εναλλακτικές λύσεις


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον δεν διάβασες το προηγούμενο μνμ μου.. ;)

 

Έκανα edit και πάνω αλλά το βάζω σε ξεχωριστό post αν θες γιατί δεν πρόλαβες να το δεις....

 

Το support στις αναβαθμίσεις εννοώ. Ακόμα και η ΚΟΥΤΣΗ Μαρία θα πάρει την 6η έκδοση αν δεν κάνω λάθος (3gs). Ξέρω πολλά περιστατικά support στα καταστήματα που είναι για κλωτσιές!

 

 

Ώπα ώπα....

Όταν βγήκε το iPhone 4S οι κάτοχοι του iPhone 4 μπορεί να πήραν το λειτουργικό αλλά δεν πήραν όλα τα features του καινούργιου....

Το ξέρω ότι αυτό είναι επιχείρημα και μάλιστα σωστό (το ότι παίρνει αναβαθμίσεις) αλλά ας είστε αντικειμενικοί....

Δηλάδη....

Το iphone 3gs, το 4 και το 4s θα πάρουν ΌΛΑ ΌΛΑ τα features του iPhone 5;;;;....

Προφανώς και όχι....

 

Το ότι απλά παίρνεις μια αναβάθμιση χωρίς όλα τα στοιχεία του λειτουργικού είναι καλό, αλλά όχι ό,τι καλύτερο....

 

Είναι όπως οι άλλες εταιρίες με τα android....

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το siri για παράδειγμα δεν μπορεί να λειτουργήσει στις άλλες συσκευές...

Απλά η apple θέλει να αγοράζουν οι χρήστες τις τελευταίες συσκευές για να έχουν όλες τις δυνατότητες....

Άσε που πολλοί παραπονιούνται ότι σε 3gs ή και 4 ψιλοκολλάει (που είναι και φυσιολογικό)....

 

Εγώ έχω το samsung nexus s....

Το κινητό κοντεύει δύο χρόνια και έχει πάρει όλες τις αναβαθμίσεις μέχρι και την τελευταία....

Και έχει όλα τα features της Jelly Bean....

Δεν του κόψανε τίποτα.....

Αυτό σημαίνει σωστό support....

Την επόμενη μπορεί να μην την πάρω αλλά το προτιμώ από το να μου δώσουν μια έκδοση λειτουργικού που απλά θα λέει τον αριθμό της έκδοσης και δεν θα υπστηρίζει όλες τις δυνατότητές του....

 

Το να μου δίνει μια κομμένη έκδοση της καινούργιας είναι μεν αποδεκτό με την έννοια ότι θα μπορούσε να μην μου δώσει, αλλά θα μπορούσε να είναι και καλύτερα όπως είναι σε εμένα πχ....

Τι να τον κάνω τον αριθμό της έκδοσης αν δεν μου δίνει όλες τις δυνατότητές της....

Επεξ/σία από ShevaGR
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα edit και πάνω αλλά το βάζω σε ξεχωριστό post αν θες γιατί δεν πρόλαβες να το δεις....

 

 

 

 

Ώπα ώπα....

Όταν βγήκε το iPhone 4S οι κάτοχοι του iPhone 4 μπορεί να πήραν το λειτουργικό αλλά δεν πήραν όλα τα features του καινούργιου....

Το ξέρω ότι αυτό είναι επιχείρημα και μάλιστα σωστό αλλά ας είστε αντικειμενικοί....

Δηλάδη....

Το iphone 3gs, το 4 και το 4s θα πάρουν ΌΛΑ ΌΛΑ τα features του iPhone 5;;;;....

Προφανώς και όχι....

 

Το ότι απλά παίρνεις μια αναβάθμιση χωρίς όλα τα στοιχεία του λειτουργικού είναι καλό, αλλά όχι ό,τι καλύτερο....

 

Είναι όπως οι άλλες εταιρίες με τα android....

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το siri για παράδειγμα δεν μπορεί να λειτουργήσει στις άλλες συσκευές...

Απλά η apple θέλει να αγοράζουν οι χρήστες τις τελευταίες συσκευές για να έχουν όλες τις δυνατότητες....

Άσε που πολλοί παραπονιούνται ότι σε 3gs ή και 4 ψιλοκολλάει (που είναι και φυσιολογικό)....

 

Εγώ έχω το samsung nexus s....

Το κινητό κοντεύει δύο χρόνια και έχει πάρει όλες τις αναβαθμίσεις μέχρι και την τελευταία....

Και έχει όλα τα features της Jelly Bean....

Δεν του κόψανε τίποτα.....

Αυτό σημαίνει σωστό support....

 

Το να μου δίνει μια κομμένη έκδοση της καινούργιας είναι μεν αποδεκτό με την έννοια ότι θα μπορούσε να μην μου δώσει, αλλά θα μπορούσε να είναι και καλύτερα όπως είναι σε εμένα πχ....

Τι να τον κάνω τον αριθμό της έκδοσης αν δεν μου δίνει όλες τις δυνατότητές της....

 

Πολύ σωστός! Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σωστός! Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα!

 

Βέβαια να πούμε και την αλήθεια υπάρχουν και άλλες εταιρίες με android κυρίως που αφήνουν τα κινητά στο έλεος του Θεού.....

Και του χρήστη φυσικά να κάτσει να ψάξει στο xda....

 

Εγώ ως μηχανικός είμαι υπέρ του ο χρήστης να ψάχνει γενικά για να μαθαίνει και να παίρνει γνώσεις πάνω στο θέμα....

Αυτό εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει σε σημείο να μπορώ να φτιάχνω κινητά όταν αυτά έχουν software πρόβλημα από εκεί που ήμουν άσχετος

 

Αλλά αυτό θα έπρεπε να είναι επιλογή του, όχι να τον ωθεί η κάθε εταιρία σε αυτό....

Άσε που δεν έχουν όλοι οι χρήστες τη δυνατότητα ή και το χρόνο για να ασχοληθούν με αυτό....

Η αλήθεια να λέγεται....

 

Ο λόγος που έγραψα στο προηγούμενό μου post για την apple είναι κυρίως γιατί είπα πράγματα που δεν λέγονται συνήθως....

Το ότι δεν μίλησα για android είναι γιατί πάνω κάτω αυτά είναι γνωστά και κοινώς αποδεκτά, αν εξαιρέσει κανείς τα nexus....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος έγινε ( και προφανώς εις γνώση τους ) αλλά από εκει και πέρα πρέπει να το διορθώσουν.... Ας δώσουν δωρεαν εφαρμογή ( πχ για ένα χρόνο ή με πολύ μεγάλη έκπτωση) και έτσι ζητάς συγγνώμη ..... οχι με μία επιστολή ..... Οι χρήστες δεν έιναι για να διορθώνουν τα προβλήματα ...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βέβαια να πούμε και την αλήθεια υπάρχουν και άλλες εταιρίες με android κυρίως που αφήνουν τα κινητά στο έλεος του Θεού.....

Και του χρήστη φυσικά να κάτσει να ψάξει στο xda....

 

Εγώ ως μηχανικός είμαι υπέρ του ο χρήστης να ψάχνει γενικά για να μαθαίνει και να παίρνει γνώσεις πάνω στο θέμα.... Αυτό εμένα προσωπικά με έχει βοηθήσει σε σημείο να μπορώ να φτιάχνω κινητά όταν αυτά έχουν software πρόβλημα από εκεί που ήμουν άσχετος

 

Αλλά αυτό θα έπρεπε να είναι επιλογή του, όχι να τον ωθεί η κάθε εταιρία σε αυτό....

Άσε που δεν έχουν όλοι οι χρήστες τη δυνατότητα ή και το χρόνο για να ασχοληθούν με αυτό....

Η αλήθεια να λέγεται....

 

Ο λόγος που έγραψα στο προηγούμενό μου post για την apple είναι κυρίως γιατί είπα πράγματα που δεν λέγονται συνήθως....

Το ότι δεν μίλησα για android είναι γιατί πάνω κάτω αυτά είναι γνωστά και κοινώς αποδεκτά, αν εξαιρέσει κανείς τα nexus....

 

Φιλε μου σε αυτο εχεις δικιο.

Παροτι υπαρχουν δικαιολογιες γιατι αργουν ή δεν παιρνουν οι ολες οι android συσκευες τα Update προσωπικα δεν με απασχολει.

Αν δεν μπορουν η Samsung και η x/y εταιριες να αναβαθμιζουν τις συσκευες επειδη θελουν κοπο και χρονο (δλδ χρημα) να μην βγαζει η καθεμια το δικο της custom Rom αλλα μονο Drivers για το Hardware.

 

Απο εκει και περα καλα κανουν οσοι κραζουν το Support ορισμενων (ειδικα των πιο φτηνων ή παλιων) συσκευων γιατι ειναι απαραδεκτες οι εταιριες που τα βγαζουν. Αυτο ομως δεν αποτελει αλλοθι για τη apple και τα πολλα λαθη που εχει κανει. Σαν τελικους καταναλωτες και ειδικα ακριβων συσκευων πρεπει ολα να ειναι τελεια!

 

Στο δευτερο που λες περι XDA ναι και εγω το εχω κανει στο ταμπλετ αλλα δεν αποτελει λυση και δικαιολογια. Το κινητο καποιος το αγορασε απο την Χ εταιρια οχι απο το XDA και περιμενει support απο την εταιρια του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος έγινε ( και προφανώς εις γνώση τους ) αλλά από εκει και πέρα πρέπει να το διορθώσουν.... Ας δώσουν δωρεαν εφαρμογή ( πχ για ένα χρόνο ή με πολύ μεγάλη έκπτωση) και έτσι ζητάς συγγνώμη ..... οχι με μία επιστολή ..... Οι χρήστες δεν έιναι για να διορθώνουν τα προβλήματα ...

 

Στην apple ετσι κανουν τα tests του βλεπε πρωτες 2 σειρες iMac

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πειραματική αποτυχημένη συσκευή που λέγαμε ;;;

 

Βέβαια πρώτα κάνετε τις βλακείες με τις βιασύνες σας και τώρα λέτε απλά μια συγγνώμη για τα 600/700 ευρό που σας άφησε μερικά εκατομμύρια κόσμος.

 

Το <<αριστούργημα>> που ακόμα δεν βγήκε έχει αρνητικές και αρνητικές αξιολογήσεις!

 

Κρίμα ... όχι γιατί βγαίνουν μερικοί και το παίζουν και έξυπνοι με τα σχόλια τους και δεν δέχονται την αλήθεια και κράζουν για το τίποτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο τέτοια διαφήμιση και την ανάλογη αναμονή, δεν περίμενα να υπάρχει ένα τέτοιο πρόβλημα.

Όπως και να το κάνουμε χτυπάει άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α τωρα ζητάει συγνώμη ο Tim Cook σε προηγούμενη συζήτηση που είχα εδω στο φόρουμ ο paradwse ηταν ο μόνος και το τονίζω Ο ΜΟΝΟΣ που υποστήριζε τους μάπα χάρτες με κάθε τρόπο. Απάντηση δεν πήρα και ποτέ σε μια ανταποδοτική ερώτηση που του έκανα!

Τι να πω για την είδηση η συγνώμη δεν ειναι τίποτα ενα κινητό που πλησιάζει το 1000αρικο θα μας τρελάνουν;

Γυρίστε πίσω τα χρήματα στο κόσμο ή δώστε 100 ευρω να αγοράσει απο appstore αλλα ξέχασα γύφτου τις apple βγάλανε την εφαρμογή τις google για να εχουν κέρδος αν δώσουν και τα χρήματα πίσω τοτε θα εχουν ενα μάπα κινητό δίχως κανένα κέρδος..

Αλλα ξεχασα παει ο jobs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Α τωρα ζητάει συγνώμη ο Tim Cook σε προηγούμενη συζήτηση που είχα εδω στο φόρουμ ο paradwse ηταν ο μόνος και το τονίζω Ο ΜΟΝΟΣ που υποστήριζε τους μάπα χάρτες με κάθε τρόπο. Απάντηση δεν πήρα και ποτέ σε μια ανταποδοτική ερώτηση που του έκανα!

Τι να πω για την είδηση η συγνώμη δεν ειναι τίποτα ενα κινητό που πλησιάζει το 1000αρικο θα μας τρελάνουν;

Γυρίστε πίσω τα χρήματα στο κόσμο ή δώστε 100 ευρω να αγοράσει απο appstore αλλα ξέχασα γύφτου τις apple βγάλανε την εφαρμογή τις google για να εχουν κέρδος αν δώσουν και τα χρήματα πίσω τοτε θα εχουν ενα μάπα κινητό δίχως κανένα κέρδος..

Αλλα ξεχασα παει ο jobs

 

Αν το γενικεύσουμε λίγο, θα μπορούσαμε να ζητήσουμε και επιστροφή χρημάτων ή μπόνους και από την Google που δεν μας προσφέρει στο Android, Navigation στην Ελλάδα ε? B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Ακόμη ο Διευθύνων Σύμβουλος της Apple αναφέρει ότι η εφαρμογή των χαρτών είναι φτιαγμένη με τέτοιο τρόπο, έτσι ώστε όσοι περισσότεροι χρήστες τη δοκιμάζουν αυτή να βελτιώνεται συνεχώς από τις διορθώσεις που θα υποβάλλονται.

Wow. Δεν βλέπω στο link τη σχετική δήλωση, αλλά πραγματικά εύχομαι να μην παρουσιάζουν το user feedback και τα μελλοντικά updates/patches ως κάτι που "υποστηρίζει η εφαρμογή χαρτών τους " επειδή είναι "φτιαγμένη με τέτοιο τρόπο".

 

Edit: "The more our customers use our Maps the better it will get and we greatly appreciate all of the feedback we have received from you.".

Ok. Άρα θα αξιοποιήσουν feedback και θα βγάλουν updates.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν το γενικεύσουμε λίγο' date=' θα μπορούσαμε να ζητήσουμε και επιστροφή χρημάτων ή μπόνους και από την Google που δεν μας προσφέρει στο Android, Navigation στην Ελλάδα ε? B)[/quote']

 

Εντάξει ρε Bill δεν είναι το ίδιο, αφενός η google πότε δεν θυμάμαι να υποσχέθηκε πλοήγηση σε όλες τις χώρες, και αφετέρου εκεί που την έδωσε δουλεύει πάρα πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το γενικεύσουμε λίγο, θα μπορούσαμε να ζητήσουμε και επιστροφή χρημάτων ή μπόνους και από την Google που δεν μας προσφέρει στο Android, Navigation στην Ελλάδα ε? B)

Και εγω τωρα πρέπει να σου απαντήσω σοβαρά;Τρολλάρεις και είσαι και mod.

Τι μου αναφέρεις τη google σε θέμα περι apple παιδάκι μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αν το γενικεύσουμε λίγο, θα μπορούσαμε να ζητήσουμε και επιστροφή χρημάτων ή μπόνους και από την Google που δεν μας προσφέρει στο Android, Navigation στην Ελλάδα ε? B)

 

Αν και ηταν εκνευριστικα τα περισσοτερα που διαβασα απο εσενα, το συγκεκριμενο ειναι πολυ σωστο! Ως καταναλωτες αυτο επρεπε να ζηταμε και απο τις 2 εταιρειες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...