Προς το περιεχόμενο

Mass Effect: Andromeda


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

[...]

 

p.s. Ελπίζω τα DLC να μην είναι τραγικά όπως στο ME3 που ήταν κομμένα από το main game.

 

Ως αρχή, δεν έχω πρόβλημα με τα DLC. Είναι ένας καλός τρόπος να εξελιχτεί το παιχνίδι, να προστεθεί υλικό και να εξασφαλιστεί η υποστήριξή του για καιρό.

 

DLC βγάζει και η CD Projekt Red, αλλά δεν συγκρίνονται με τις παντόφλες που μας πλάσαραν για DLC στο ME. Και κάπως έτσι βγάζει κακό όνομα ένα εν δυνάμει πολύ χρήσιμο εργαλείο.

 

Εκεί που έχω πρόβλημα, όπως πολύ σωστά επισημαίνεις, είναι όταν πετσοκόβουν το παιχνίδι, βγάζουν αυθαίρετα υλικό που είναι απαραίτητο για μια στοιχειώδη τακτοποίηση της κεντρικής ιστορίας και το πλασάρουν ως DLC.

 

Κι ακόμη χειρότερα (όπως με το Prothean) όταν μια επική ιστορία, κεντρική στα όσα αντιμετωπίσαμε από την αρχή, τη μετατρέπουν σε ένα ρηχό, διεκπαιρεωτικό "origins story". Προτού σε ρίξουν στο τέλος-Dixan.

 

Για μένα η μεταφορά στην Ανδρομέδα ενέχει και ένα στοιχείο αναγνώρισης πως τα έκαναν τόσο πολύ μαντάρα με το storyline στο ΜΑ3 ώστε το πράγμα δεν σωζόταν. (Δεν θα ήταν εξαιρετικός θεματικός άξονας η ανοικοδόμηση του Γαλαξία; Η αποκατάσταση των Mass Relays, η επανασύνδεση των φυλών; Θα ήταν. Άλλά έτσι όπως πατσαβούριασαν το τέλος, θέλεις μάγο να σου τα ξεμπλέξει. Οπότε, πάμε σε άλλο γαλαξία για μια νέα αρχή...)

 

Eντωμεταξύ, έχει καταλάβει κανείς, ο/η pathfinder είναι ένας ή μέλος ομάδας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο pathfinder είσαι εσύ, τώρα γιατί κυκλοφορείς χωρίς squad idk, γιατί ψάχνεις νέο πλανήτη idk, γιατί πας μπροστά σε ένα ένα πλάσμα 10 φορες μεγαλύτερο από σένα idk either... :D

 

Yap το νέο Mako φαίνεται awesome με proper physics :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γελούν τα μάτια μου ή τηλεμεταφέρθηκε και την έπεσε στους αντιπάλους;

 

 

αυτό αν θυμάμαι σωστά υπήρχε ανέκαθεν σαν δύναμη σε κάποιο class

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, εννοώ αν είναι ο pathfinder ή ένας από τους pathfinders. Είσαι δηλαδή ο ένας, ή υπάρχουν κι άλλοι, απλά κάτι συμβαίνει στην ιστορία και αναδεικνύεσαι σε κεντρικό χαρακτήρα; Υπάρχει κάποια τέτοια πληροφορία;

 

(Το σκάφος καλό είναι, σχεδιαστικά, μακάρι η εξερεύνηση των πλανητών να γίνει ουσιαστικότερη, μου άρεσε να ψάχνω για πολύτιμα μέταλα κτλ. αλλά οι μάχες με τους random "κακούς", "πειρατές" κτλ. ήταν πολύ χλιαρές).


αυτό αν θυμάμαι σωστά υπήρχε ανέκαθεν σαν δύναμη σε κάποιο class

 

Ναι, απλά ήταν από αυτές που μου άρεσαν λιγότερο, δεν μου κάθονταν καλά. Προτιμούσα πάντοτε τους "ήρωες" που είναι ήρωες γιατί έφτυσαν αίμα και έγιναν άριστοι, όχι γιατί έχουν κάτι υπερφυσικές δυνάμεις.

 

Τέλος πάντων, μέσα στο γενικό action αυτό είναι πταίσμα. Εδώ ανταλλάσσουν πυροβολισμούς και δεν προσπαθεί να καλυφτεί, σε μια τηλεμεταφορά θα σκαλώσουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έχουν καταντήσει να προσευχόμαστε στο δωδεκάθεο μπας και καταφέρουν να παραδώσουν ένα παιχνίδι αξιο του παρελθόντος του.
Και εκτος από αυτό πρέπει να ρίξουμε και μια extra προσευχη για να τρεχει καλά και να μην έχει 200 DLC.
Εγώ έχω έτοιμη την κατσικα πάντως για τη θυσια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι, εννοώ αν είναι ο pathfinder ή ένας από τους pathfinders. Είσαι δηλαδή ο ένας, ή υπάρχουν κι άλλοι, απλά κάτι συμβαίνει στην ιστορία και αναδεικνύεσαι σε κεντρικό χαρακτήρα; Υπάρχει κάποια τέτοια πληροφορία;

 

BioWare game.

 

Jedi / Spectre / Warden / Champion / Inquisitor, κλπ.

 

Tώρα είσαι Pathfinder. ;)

 

You choose your class, BioWare chooses your "you are the most important person here" occupation.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω τη μαύρη μου αλήθεια, η μάπα και οι "εκφράσεις" της κιουρίας, αυτό μου θύμισαν:

 

https://www.youtube.com/watch?v=Q369RY6Nwmk

 

Τί λες? Είχε και titanfall?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό φαίνεται με εξαίρεση τα facial expressions/animations. Το combat ελπίζω να έχει και tactical elements και βασικά ελπίζω σε καλή ιστορία και ενδιαφέροντες χαρακτήρες... αυτό ήταν που με κρατούσε περισσότερο στα προηγούμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πούμε και του στραβού το δίκιο, ούτε και τα προηγούμενα Mass Effect είχαν τίποτα τρομερά facial expressions (μη μιλήσω για τα Dragon Age, ειδικά το Inquisition που ο δικός μου είχε αιωρούμενο μούσι). Είχαν πολύ καλό animation και σκηνοθεσία στα cutscenes, και ορισμένες φορές χαμογελούσαν ή συνοφρυώνονταν, αλλά μέχρις εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι στο μόνο που θα δώσουν πάλι ιδιαίτερη προσοχή είναι να κάνει σεξ μια μαύρη ομοφυλόφιλη με εξωγήινη για να προωθήσουν τη διαφορετικότητα 

 

η εα έχει πρώτη χαράξει αυτό το δρόμο για να είναι προχώ, όχι σαν τους άλλους με τον geralt που είναι ένα φαλλοκρατικό γουρούνι με συμπλέγματα επίδειξης του ανδρισμού του και ανασφάλεια ως προς τη δέσμευση και εύρεσης του "άλλου του μισού" 

 

αν είχε φτιάξει η εα το witcher ο geralt θα έκανε σίγουρα σεξ με μουσάτο νάνο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Για να πούμε και του στραβού το δίκιο, ούτε και τα προηγούμενα Mass Effect είχαν τίποτα τρομερά facial expressions

 

Καλά ναι, αλλά δεν ήταν κολλημένα σε αυτό το περίεργο "χαμόγελο" που έχει αυτή. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σα να έχασe την επικούρα που είχαν τα 3 προηγούμενα;

το τρέιλερ δε μου άρεσε μία..φάνηκε ότι θα κάνεις βαρετά πράγματα..

τα chars που μιλάνε στην αρχή για 17χρονα μου έκαναν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ναι, αλλά δεν ήταν κολλημένα σε αυτό το περίεργο "χαμόγελο" που έχει αυτή. :P

 

Καλά η φάτσα της γενικά είναι για μπάτσες, απορώ ποιός τη σχεδίασε και ποιός την ενέκρινε. Η default Shepard ήταν πολύ καλύτερη.

 

Το gameplay και εμένα δε μου είπε και πολλά. Ουσιαστικά τίποτα παραπάνω στο shooting κομμάτι - που παρεπιπτόντως ήταν άσχημα εκτελεσμένο, πολύ σπασμωδικό και άτεχνο - από διαλόγους κλπ δεν έδειξε τίποτα, το τμήμα της πόλης ήταν κλασσικότατη Bioware, μόνο κάποιες τοποθεσίες και τοπια κρατάω. Τα γραφικούλια φαίνονται καλά.

 

Revamped Mass Effect 3 προβλέπω από gameplay με κάποια δάνεια από Inquisition (crafting), όπου η υλοποίηση ήταν απλά επαρκής.

 

Κάτι άλλο - με εκνευρίζει το ότι δεν έχουν δώσει ιδιαίτερες πληροφορίες για το τι ρόλο βαράς στην Ανδρομέδα, πώς βρέθηκες εκεί, τι θέση έχεις κλπ. Είχα την εντύπωση ότι αφήσαμε πίσω το Milky Way και στείλαμε ένα σκάφος στην Ανδρομέδα για να αποικίσουμε κανέναν έρημο πλανήτη, αλλά εδώ βλέπω Krogans, Asari, πόλεις, αστυνομία κλπ. Πού κολλάμε εμείς σε όλο αυτό? Και γιατί μας αποκαλούν pathfinders λες και είναι επάγγελμα? Τουλάχιστον ο Shepard ήταν Commander (και ο Inquisitor Inquisitor), εδώ είμαστε ξένοι σε ξένο τόπο και...παγκοσμίως διάσημοι?

 

Ναι γκρινιάζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είχα την εντύπωση ότι αφήσαμε πίσω το Milky Way και στείλαμε ένα σκάφος στην Ανδρομέδα για να αποικίσουμε κανέναν έρημο πλανήτη, αλλά εδώ βλέπω Krogans, Asari, πόλεις, αστυνομία κλπ. Πού κολλάμε εμείς σε όλο αυτό? Και γιατί μας αποκαλούν pathfinders λες και είναι επάγγελμα? Τουλάχιστον ο Shepard ήταν Commander (και ο Inquisitor Inquisitor), εδώ είμαστε ξένοι σε ξένο τόπο και...παγκοσμίως διάσημοι?

 

Θα περιμένουν στην πρώτη πόλη που πάμε, οι εξωγήινοι με μια ταμπέλα "PATHFINDER" για να μας καλωσορίσουν. :P

 

"Hey, you humans finally found the way to Andromeda?"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...