Προς το περιεχόμενο

Mass Effect: Andromeda


Tobajara

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Εγω έχω πάθει πλάκα με το game παντως.Τα πρώτα 2 δεν τα παιξα καθόλου γιατί είχαν παλια γραφικά,απλώς διάβασα στο wikipedia τα story τους και ξεκίνησα το M.E. Andromeda κατευθείαν .

 

Βάλε να παίξεις μετά και την παλιά τριλογία, μην κοιτάς τα γραφικά μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βάλε να παίξεις μετά και την παλιά τριλογία, μην κοιτάς τα γραφικά μόνο.

Οντως.Και εγω το χειμωνα τα επαιξα και ειχα ξενερωσει λιγο με τα γραφικα αλλα το συνηθιζεις.

Και η ιστορια σε ανταμειβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαζόχας είμαι ?χααχχαχα

 

Κοίτα, τα παλιά μιας και είναι 3 παιχνίδια, έχουν περισσότερο χρόνο για να κάνουν develop τους χαρακτήρες και εκτός από κάτι περίεργα του 3 που άρχισε το downfall, αξίζουν.

 

Εμένα προσωπικά μου άρεσε το Andromeda όπως έχω γράψει στο "review" που είχα κάνει, αλλά καλύτερα είναι να ξεκινάς με τα originals γενικα που δείχνουν περισσότερα για τον κόσμο του ΜΕ και να δεις πώς απέκτησαν όνομά.

Επεξ/σία από GhostRiderLSOV
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μονο το 1ο εχει πολυ παλια γραφικα το 2 και το 3 ειναι μια χαρα....επισης ειναι παιχνιδια με περιεχομενο οχι απλα γραφικα...κατα τα αλλα γουστα ειναι αυτα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρότι δεν συνηθίζω να απαντώ σε μηνύματα του στυλ "δεν πάμε καλά", το συγκεκριμένο αξίζει δυο λόγια:

 

¨Όταν κάνεις reset έναν κόσμο, στον οποίο υποτίθεται πως δίνεις "επιλογές" στον παίκτη, κι αυτές οι "επιλογές" τελικά είναι στο ποιον θα πηδήξεις και ποιους δυο άχρηστους θα σέρνεις μαζί σου, και δεν του δίνεις (μεταξύ άλλων) καμία επιλογή στο origin story του χαρακτήρα (όπως κάνουν παιχνίδια με το 1 χιλιοστό του προϋπολογισμού του ΜΕ:Α, λ.χ. το Bastard Bonds) και όχι μόνο δεν του δίνεις καμία επιλογή, αλλά τον βάζεις αρχηγό με μόνο προσόν το ότι βγήκε από τα μπαλάκια του μπαμπά του/της, τότε υπάρχει πρόβλημα σεναρίου, για μένα.

 

Y.Γ. Και μόνο το ότι συγκρίνεις το Witcher με τον ποδονίφτη που μας σέρβιρε η ΕΑ...

Άρα δε σε πείραξε ο νεποτισμος. Λες κατι τελείως διαφορετικό τώρα. Οι επιλογές ήταν πολλές,(http://www.rpgsite.net/feature/5429-mass-effect-andromeda-guide-choices-and-consequences-how-to-get-the-best-ending).

 

Το παιχνίδι δεν πούλησε καλά, καθώς ένα μεγάλο μέρος του κοινού θέλει τον κεντρικό ήρωα να είναι πολύ ***, τσολιας σωστός. Σαν το Gerald ας πούμε, με την βαριά φωνή και και πολλά βαρύ και όχι ύφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όχι, δεν λέω κάτι το διαφορετικό. Η μία είναι πρωταγωνίστρια γιατί είναι σούπερ χαρισματικό άτομο με ικανότητες σε πολλούς τομείς, και ο άλλος είναι πρωταγωνιστής γιατί είναι γιος/κόρη του μπαμπά του/της.

 

Μέχρι να αρχίσει να κατεβαίνει σε πλανήτες όπου υπάρχει ήδη ζωή και να τους αποικίζει (πλανήτες με τους οποίους δεν υπήρξε καμία προηγούμενη επαφή, "πάμε και βλέπουμε ωρέ αδέρφια") δεν υπάρχει κανένας λόγος να είναι αρχηγός. Δεν είναι σαν τον Shepard, που θέλοντας και μη έμπλεξε γιατί είχε μια μοναδική ικανότητα επικοινωνίας με μια σκοτεινή τεχνολογία. Ετούτος ο μάστορας, δεν έχει κανένα λόγο να μπει αρχηγός, όταν μπαίνει αρχηγός. Σεναριακά, είναι μια τουλάχιστον σαθρή επιλογή.

 

Αλλά, να το πιάσουμε και αλλιώς. Το Witcher δεσμεύεται στο τι θα κάνει (που, ξαναλέω, δεν είναι το ίδιο, αλλά τέλος πάντων) από μια ήδη υπάρχουσα και δομημένη μυθολογία.

 

Το Andromenda, είναι άλλη περίπτωση. Εκεί, επιλέγεις τι θα γράψεις και τι θα παρουσιάσεις.

 

Κάνεις, λοιπόν, μια νέα αρχή: διαγράφεις τα κουλουβάχατα της πρώτης τριλογίας γιατί το καλλιτεχνικό σου όραμα ήταν τόσο σπουδαίο που η πλέμπα δεν το συνέλαβε και τέλος πάντων, πάμε για άλλα.

 

Κι έτσι, πας σε έναν νέο κόσμο. Και επιλέγεις, σε αυτό το νέο κόσμο, στο κοινό του 21ου αιώνα, σε ένα παιχνίδι όπου πλασάρεις το σεβασμό στη διαφορετικότητα και τις επιλογές του καθενός, να δώσεις μηδέν επιλογές στο origin και να θέσεις για πλαίσιο το ότι μπαίνεις μπροστά γιατί είσαι γιος/κόρη του μπαμπά σου.

 

Πραγματικά, ό,τι πιο σύγχρονο. Τις μισές επιλογές να είχαμε στο origin από αυτές που έχουμε στο με ποιον θα ζευγαρώσουμε θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα.

 

Αυτοί, πιστεύω, είναι μερικοί από τους λόγους που το παιχνίδι δεν πούλησε καλά (η σχεδιαστική ατολμία, το "μία από τα ίδια", οι παλαβές σεναριακές επιλογές τύπου "τι πιο όμορφο από το να έχει βάλει ο αρχηγός και τα δυο του παιδιά στην ελίτ ομάδα εξερευνητών, meritocracy for the win") και όχι το ότι δεν ήταν αρκετά αρρενωπός ο πρωταγωνιστής.

 

Κάποιοι στάθηκαν στο τεχνικό σκέλος. Προσωπικά, δεν με ενόχλησε τόσο (συν του ότι θεωρώ ότι "φωνάζει" από μακριά πως το βάρος σχεδιαστικά έπεσε στο combat) αλλά η σαχλή, άνευρη ιστορία, το ότι δεν τόλμησαν να κάνουν κάτι ουσιαστικά διαφορετικό, να μας δείξουν μια ιστορία από τον κόσμο του Mass  Effect όπου πρωταγωνιστής δεν θα είναι ένας άνθρωπος αλλά ένας χαρακτήρας μιας άλλης φυλής, να δούμε τα πράγματα μέσα από ένα άλλο πρίσμα, με άλλους κοινωνικούς-ιδεολογικούς-θεσμικούς περιορισμούς και δυνατότητες.

 

Μια σπαταλημένη ευκαιρία είναι για μένα το Andromeda, τελικά.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να γράψω αναλυτικά μια γρήγορη απάντηση.

 

Δεν είσαι αρχηγός στο παιχνίδι. Έχει συμβούλιο με κάθε μία από τις φυλές, αρχηγούς πολιτικούς. Είσαι απλά ο pathfinder. Ψάχνεις να βρεις ποιοι πλανήτες είναι κατάλληλοι για αποίκηση.

 

Επισης σεναριακα δεν είναι πάμε και βλέπουμε. Είχαν ενδειξεις ότι κάποιοι πλανήτες ήταν κατάλληλοι. Μάλιστα πρώτου φτάσει ο ήρωας μας, έχουν πάει ήδη αποβρασματα, έχουν κάνει αποικίες, πόλεις, ορυχεία. Μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εγω το παρατησα οταν αρχισε να ανοιγει και να ζηταει αγγαρειες (grinding). Αυτο το πραγμα που κανουν τα περισσοτερα παιχνιδια ωστε να γραψουν ωρες δεν το καταλαβαινω.

 

Πλυνε πιατα, σφουγγαρισε, καθαρισε καλλιοπη, κλπ. Αν δεν το κανεις σωστα (Witcher 3) μην το κανεις καθολου ρε γαμωτο.

 

Τετοια παραπονα εχω ακουσει και για το Dragon Age: Inquisition, το οποιο δεν εχω παιξει.

 

Κριμα γιατι δεν με ειχε χαλασει και τοσο το ME: A κατα τα αλλα. Ουτρε animations, ουτε τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...