Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ, έχετε πρόβλημα τώρα τελευταία ?


android7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα παρέλαβα δέμα απο Hong-Kong με ημερομηνία αποστολής 2/10/2012.

Στο ενδιάμεσο είχα αγοράσει προϊόντα απο Ιαπωνία και ΗΠΑ που μου ήρθαν σε 2 εβδομάδες, απο Γερμανία και Αγγλία που μου ήρθαν σε λιγότερο απο 10 μέρες αλλά και απο Κίνα/Hong-Kong τα οποία μου ήρθαν στο αναμενόμενο διάστημα (2-4 εβδομάδες).

Αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι δεν υπάρχει κάποια παράμετρος που θα σε βοηθήσει να ξέρεις αν κάτι θα έρθει στην ώρα του ή όχι.

Είναι εντελώς τυχαίο και έχει να κάνει πάρα πολύ με τον ανθρώπινο παράγοντα (βλ. τελωνειακό, ταχυδρόμο, διανομέα κτλ)

Δηλαδή, όπως λένε και στο χωριό μου: "Welcome to Greece!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα χανονταν το 20-30% στο πατρικο μου και απο τοτε που τα στελνω στην κοπελα μου δεν χανεται τιποτα..

 

Εγω επιμενω οτι φταινε εδω τα λαμογια στα κεντρα διανομων..

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

"κατέβα γρήγορααααααα να το πάρεις γιατι στο άφησα πεζοδρόμιο και θα στο κλέψουν"

καλησπέρα, πρώτο μου post. ακόμα γελάω με αυτή τη παράθεση. χχχχαχαχα

 

Λοιπον παιδιά, εγώ μένω Δάφνη (πλέον). πράγματα που υποτίθεται φύγαν από 28/10 αρχίζουν κ έρχονται σιγά σιγά.   Οι ταχυδρόμοι δεν πισεύω να κλέβουν.  Η καθυστέρηση οφείλεται στο ότι αργούν να φύγουν από κίνα. Περίπου 1 μηνα μετά έφυγαν, άσχετα αν ο άνθρωπος τα είχε στείλει κανονικά. μιλάμε είναι για το πέος το κινεζικό ταχυδρομείο. με καράβι ποιο γρήγορα θα ερχότανε.

 

δεν υπάρχει στάνταρ. μπορεί να σου έρθει κάτι σε 10 μέρες, κ μπορεί να κάνεις re-order από τον ίδιο seller, το ίδιο προϊόν, και να έρθει σε 2 μήνες (max), όπως ακριβώς μου συνέβη με κάτι usb wireless modem.

 

φυσικά τα refund πέφτουνε βροχή.. αλλά παιδιά, όταν έχουμε πάρει πίσω τα λεφτά, κ λαμβάνουμε τελικά το προϊόν, κρατάμε την υπόσχεσή μας για repay... είναι κρίμα κ αυτοί κ ούτε θα μας άρεσε σε εμάς αν ήμασταν πωλητές. όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε, το νου μας μη φάμε κανα ban.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταία παραγγελία απ' το amazon, σε 2 ξεχωριστά πακέτα. Το 1ο απο Αγγλία ήρθε με 2 μέρες καθυστέρηση (μόνο) .

Το 2ο απο Γερμανία, ακόμα να' ρθει και έπρεπε να έρθει απ' την προηγούμενη Παρασκευή.

Εντάξει οι ημερομηνίες που λένε πως θα' ρθουν είναι ενδεικτικές αλλά 1 εβδομάδα δεν είναι και λίγο.

Υπομονή και ελπίδα, που λένε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

και ναι

αφου χασανε τα μεταχειρισμενα βιβλια [φανταζομαι καπου στην εθνικη οδο], αρχιζουνε και αργουνε τα περιοδικα που εχω κανει subscribe...

 

FML

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ναι

αφου χασανε τα μεταχειρισμενα βιβλια [φανταζομαι καπου στην εθνικη οδο], αρχιζουνε και αργουνε τα περιοδικα που εχω κανει subscribe...

 

FML

αυτά είναι .... άντε να έρθει καμιά γερμανική εταιρία να πάρει και τα ΕΛΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρελαβα αυτη την δευτερα, 07/01/2013, φακελο απο Ιρλανδια οπου σταλθηκε με το τοπικο τους ταχυδρομειο (An Post) ως priority aerphost. Ο φακελος ειχε αποσταλει απο τους ιδιους στις 12/12/2012..

Εστειλα ερωτημα στους του ΕΕΤΤ για το κατα ποσο εχω το δικαιωμα για καταγγελεια για τοση μεγαλη καθυστερηση απο χωρα εντος ΕΕ καθως και με τον συγκεκριμενο τροπο αποστολης.

Ακομα περιμενω απαντηση.. Ε, ποσο χειροτερα να γινουν πλεον αν παρει καποιος αλλα τα ΕΛΤΑ; τι μενει να κανουνε; να δερνουνε οι ταχυδρομοι κοσμο οταν οι ιδιοι "χανουν" τα δεματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...